Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Миналата седмица в България на официално посещение бе делегация от провинция Съчуан, Китай, водена от вицегубернатора Дун Уеймин. В състава на делегацията бяха включени представители на ключови икономически и външнополитически институции на провинцията, сред които Комисията за развитие и реформи, Службата за външни работи, Бюрото за икономическо сътрудничество и Китайския съветът за насърчаване на международната търговия на Съчуан.
Основната цел на визитата беше задълбочаване на двустранното икономическо сътрудничество между България и Китай, както и представяне на възможностите за инвестиции и съвместни проекти.
Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов взе участие в конференция за икономическо и търговско сътрудничество между България и Китай по повод посещението в София. Той проведе разговор с представителите на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия на Съчуан във връзка с подписания през пролетта на 2024 г. Меморандум за сътрудничество между БТПП и Съвета.
В срещата се включиха активно Министерството на икономиката и индустрията, Българската агенция за инвестиции, представители на Посолството на Китай в България, много представители на държавни и обществени институции и на бизнеса.
По време на откриването на конференцията заместник-министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов заяви, че близо 4 млрд. щ.д. е достигнал стокообменът между двете страни през 2024 г. „Ние разглеждаме развитието на двустранните търговско-икономически отношения в контекста на пълноправното членство на България в Европейския съюз и Шенгенското пространство и факта, че Китай (Съчуан) е важен партньор за ЕС и за България“, допълни Барбалов.
Той подчерта, че нашата страна се стреми към привличане на китайски инвестиции в сектори, в които страната ни има традиционни предимства и такива, които осигуряват висока добавена стойност, въвеждат иновации и осигуряват висока конкурентоспособност на икономиката.
Изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции, Мила Ненова, представи с презентация насърчителните мерки и стимули, които България предлага на чуждестранните инвеститори, с акцент върху секторите с най-висок потенциал за сътрудничество с Китай.
Службата по търговско-икономически въпроси (СТИВ) в Шанхай подчерта, че Китай е един от водещите търговски партньори на България извън ЕС. Сред най-перспективните сектори за български износ са хранителната промишленост, селското стопанство, етеричните масла, козметиката, виното и минералната вода.
Посещението на делегацията от Съчуан представлява важна стъпка за икономическото партньорство между България и Китай и създава основа за инициативи в близко бъдеще.