Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Българо-виетнамски форум за икономическо сътрудничество се проведе в Българската търговско-промишлена палата по повод 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни. Събитието е по инициатива на Посолството на Социалистическа република Виетнам.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов откри форума, който привлече повече от 160 компании на място и онлайн. Все още има голямо поле за развитие и разширяване на сътрудничеството, отбеляза Симеонов. Сред набелязаните сфери за развитие, съгласно предоставената от него информация, попадат туризмът, както и износът от България за Виетнам на машини за преработка на селскостопанска продукция и козметиката.
Симеонов определи като много важна задачата и двете страни да запознаят своите бизнес общности със съществуващите договорености между ЕС и Виетнам, респ. България.
За него тенденцията за преместване на европейски изнесени производства към Виетнам е доказателство за по-коректното изпълнение на поръчките както при производството, така и при сроковете на доставка.
Той увери присъстващите участници от Виетнам, че имат добър партньор в лицето на БТПП.
Нгуен Тхи Мин Нгует, посланик на Социалистическа република Виетнам в София сподели, че отношенията между Виетнам и България се развиват непрекъснато и са изградени на взаимно доверие. Фокусът беше върху насърчаването на двустранните отношения и справянето с предизвикателствата пред икономическия растеж. Разговорът засегна и конкретни проекти и инициативи за засилване на сътрудничеството между двете страни.
Бяха подчертани икономическият растеж и реформите на Виетнам, включително административната консолидация, като форумът открои потенциала на виетнамския бизнес да се разшири на българския пазар като врата към Югоизточна Европа и ЕС. Виетнамското посолство в България изрази готовността си да подкрепи по-нататъшни инициативи за сътрудничество.
Налице са всички предпоставки за задълбочаване, развитие и оползотворяване на търговско-икономическия потенциал в отношенията между България и Виетнам. Това послание се съдържаше в приветствието, което заместник-министърът на външните работи Николай Павлов отправи на форума. Виетнам е традиционен и важен партньор в региона на Югоизточна Азия. Страната ни оценява дългогодишните двустранни връзки на приятелство, на доверие и на взаимно уважение, каза заместник-министър Павлов.
Николай Павлов оцени като традиционно добър политическия диалог на високо и най-високо равнище между двете страни и добави, че той е придобил нова динамика през последните години.
Примерите за това са посещението на президента на България Румен Радев във Виетнам през 2024 година и подписаната тогава Българо-виетнамска декларация, визитата на председателя на Националното събрание на Виетнам Въонг Дин Хюе в България през 2023 година и ответното посещение във Виетнам на тогавашния председател на Народното събрание на България Росен Желязков в началото на 2024 г. Освен това посещението на вицепрезидента на Виетнам Во Тхи Ан Суан през 2021 година, а също така и провеждането на смесената комисия за търговско-икономическо сътрудничество в София след години на прекъсване. Очакват се още високопоставени визити през тази година.
Като области от взаимен интерес заместник-министър Николай Павлов отбеляза информационно-комуникационните технологии (ИКТ), иновациите, зеления преход, компонентите за електрически автомобили, цифровата трансформация, високотехнологично земеделие, фармация и др.
Заместник-министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов заяви, че икономическите и търговски връзки на България и Виетнам се развиват в положителна посока, но има неизползван потенциал, който двете страни трябва да се стремят да оползотворят. Задълбочаването на икономическите връзки на България с Виетнам е приоритет за страната, посочи още той в изказването си на днешния
Той отчете наличието на динамика в икономическите отношения между двете страни, отдавайки значение на подписаното през 2020 година Споразумение за свободна търговия на ЕС с Виетнам, на подписаното през 2023 година Споразумение за свободна търговия между България и Виетнам, и провелата се през 2024 година среща на двустранната икономическа комисия.
Стокооборотът на България и Виетнам през 2024 година достига 292 млн. щатски долара, което е ръст от 33,5 процента спрямо 2023 година. Той се повишава и през първите месеци на 2025 година, като увеличението е от 29 процента спрямо аналогичния период на 2024 година.
"Това са положителни тенденции, но ние не трябва да ходим, а да тичаме, защото процентното увеличение на стокооборота е високо, но като база сме на сравнително ниско ниво. Така че има много сериозен потенциал за развитие на икономическите връзки между двете държави", смята заместник-министър Барбалов.
Ръководителят на Търговската секция към посолството на Виетнам Нгуен Тан Хай говори за възможностите за инвестиции между двете страни, като акцентира върху това, че българският пазар е много благоприятен за виетнамския бизнес, особено след приемането на страната ни в Шенген. Хай показа данни, свързани с износа между Виетнам и България за 2024 г., като посочи, че България е изнесла за Виетнам най-много зърнени продукти (25 млн. долара оборот), лекарства (15 млн. долара оборот) и неорганични химикали (10,2 млн. долара оборот). От друга страна Виетнам е изнесъл за България най-много мебели, подправки, желязо и стомана. Има потенциални стоки, които биха били интересни за внос на европейския пазар, особено тропически плодове като манго, маракуя, ананас.
В събитието участие взе и Юлиан Балчев, главен секретар на Българската агенция за инвестиции (БАИ), който каза, че има голям потенциал за инвестиции на Виетнам в България. Като предимство той изтъкна данъчната система на България, която се счита за най-опростената и най-конкурентната в ЕС. Той допълни още, че корпоративният данък и данъкът върху доходите на физическите лица е само 10 процента, което прави страната ни привлекателна за чужди инвеститори. Балчев допълни още, че в България има данъчна преференция, която стимулира научноизследователската и развойна дейност.
На форума бяха обсъдени още възможностите за сътрудничество в областта на арбитражното производство, осъществяване на контакти между туроператори от България и Виетнам, с цел промотиране на туристическите възможности в двете страни, вносът на работна ръка и условията на труд.
Конференцията се фокусира върху търговската и инвестиционната среда на Виетнам, като се акцентира върху динамичната икономика, младата работна сила и стратегическата позиция на световния пазар. Обсъдени бяха търговският излишък на Виетнам и развитието на инфраструктурата, както и дълбоката му интеграция в световната икономика чрез споразумения за свободна търговия. Дискусиите обсъдиха и потенциалните бизнес възможности между Виетнам и България, включително търговските пътища и ролята на пристанищата за улесняване на търговията.
В рамките на събитието бе организирано изложение на виетнамски хранително-вкусови продукти.
Посещението в нашата страна на виетнамските компании, участвали във форума в БТПП, продължава в Пловдив.