Назад

Среща на Евроклуба към БТПП по случай началото на Датското председателството на Съвета на ЕС









Срещата на Евроклуба към Българската търговско-промишлена палата (БТПП) по случай поемането на председателството на Съвета на Европейския съюз от Дания от 1 юли 2025 г. се проведе в сградата на БТПП вчера. По традиция в нея участват представители на дипломатическия корпус в България, политици, банкери, предприемачи. 
 
Срещата се осъществи със специалното участие на Н.Пр. Флеминг Стендер, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Дания в Република България, заместник-ръководителя на Посолството на Република Полша Анна Янишевска-Фрачек, заместник-председателя на БТПП д-р Васил Тодоров, председателя на ЕС клуба и модератор на срещата проф. Ингрид Шикова, Петър Ганев от Института за пазарна икономика и Олег Темников от Прозрачност без граници.
 
Членството на България в еврозоната ще насърчи и подкрепи процеса на присъединяване на страната ни и към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през следващата година. Това сподели Васил Тодоров, заместник-председател на Българската търговско-промишлена палата, при откриването на срещата. Той изказа благодарност към партньорите на България от ЕС – всички европейски държави, оказали подкрепа към страната за присъединяването към еврозоната.
 
"Това е много важна и изпълнена цел за България", каза Тодоров и добави, че заедно с членството в Шенгенското пространство, еврозоната се очаква да окаже редица положителни ефекти за българската икономика като повече инвестиции, повишаване на кредитния рейтинг, по-ниски лихви на държавния дълг, по-високи заплати, тласък за сектори като туризъм и търговия.
 
Следващата Многогодишна финансова рамка на Европейския съюз (ЕС) се очаква да представлява много сериозна фискална реформа на ЕС. Европейската комисия предстои да публикува своето първо предложение на 16 юли, а през септември се очаква и втората част. Съществено значение ще имат и преговорите по бюджета, които ще се проведат през следващите 18 месеца. Това каза проф. Ингрид Шикова, председател на Евроклуба при Българската търговско-промишлена палата, по повод началото на ротационното председателство на Дания на Съвета на ЕС през следващите шест месеца до края на 2025 година и приключилото председателство на Полша.
 
Процедурата по преговори за следващия бюджет на ЕС ще започне в рамките на датското председателство. Проф. Шикова изтъкна три много важни аспекта в този процес. На първо място, тя изведе въпросът за размера на бюджета, на второ – неговия фокус към конкурентоспособността и на трето – наличието на баланс в рамката между иновациите и кохезионната политика.
 
Заместник-ръководителят на Посолството на Република Полша Анна Янишевска-Фрачек сподели с присъстващите резултатите от Полското председателство, което според думите й е в период на голяма несигурност за Европа поради военните действия в Украйна и тяхното влияние върху развитието на целия континент. Тя подчерта важността на темата и сключването на партньорски споразумения между ЕС и Великобритания и Канада с цел засилване сигурността.
 
Отбеляза, че кандидатстването за членство на Черна гора и Молдова напредва по време на Полското председателство. Най-голямото и важно събитие в тази област е бил Бизнес форумът за Източното партньорство. Бяха споменати и дейности, касаещи затвърждаване на сътрудничеството на ЕС с редица африкански страни. Фрачек пожела успех на датското председателство, което да продължи поставените цели.
 
Проф. Шикова отбеляза, че начело на Съвета на ЕС през втората половина на 2025 застава държавата, която заема второ място в класацията за най-щастлива нация. „Можем да се поучим от много добри практики, развити в северната страна – широко разпространената култура за каране на велосипеди /9 от 10 датчани имат колело/, устойчиви технологии, нововъведения в икономиката, обществото и ежедневието, допълни тя.
 
Флеминг Стендер, посланик на Кралство Дания в България, представи пред членовете на Евроклуба при БТПП приоритетите на Дания като ротационен председател на Съвета на ЕС през следващите шест месеца на 2025 година. Мотото на датското председателство е "Силна Европа в един променящ се свят" и има две основни направления – сигурна Европа и конкурентоспособна и зелена Европа.
 
Посланик Стендер определи момента на поемане на председателството като съдбовен, съпътстван от големи промени - на преобразяване на световната търговия, на промяна в средата за сигурност, на климатични изменения и необходимост от амбициозна трансформация на конкурентоспособността на европейската икономика и др.
 
По отношение на сигурността, според дипломата, Европа трябва да е отговорна за собствената си сигурност в сътрудничество с НАТО. Програмата на датското председателство предвижда действия в следните направления: сигурност и отбрана; подкрепа на ЕС за Украйна; защита от незаконна миграция; устойчивост на демокрацията и поддържане на европейските ценности и върховенство на закона; изграждане на глобални партньорства; основан на резултатите подход при процеса на разширяване и икономическата сигурност.
 
Дневният ред на датското председателство в посока конкурентоспособност и зелена Европа, където стремежът е за ускоряване на зелената трансформация, се предвиждат действия към опростяване и намаляване на пречките; разширяване на мрежата от търговски споразумения на ЕС; укрепване на единния пазар; достъпна и възобновяема енергия и полагане на солидни основи за преговорите по следващата Многогодишна финансова рамка (МФР) на ЕС.
Посланик Флеминг Стендер поздрави България и за решението от 8 юли за въвеждане на еврото в страната.
 
Петър Ганев от Института за пазарна икономика взе отношение по темата за предстоящото приемане на европейската валута у нас. Той подчерта, че въвеждането на еврото е голяма промяна, която се съпътства и с усещане за несигурност. Ролята на държавата е да създаде условия за плавен преход и подобряване на икономическите показатели, които не са обвързани с валутата: работните места, заплатите, нивото на пенсиите, подчерта той.
 
Олег Темников от Прозрачност без граници представи силните и слабите страни на проекта на директива на Европейския парламент и на Съвета относно борбата с корупцията. Тя има за цел да модернизира правната рамка на ЕС за борба с корупцията чрез хармонизиране на определенията и наказанията за корупция в държавите членки. Това включва справяне с корупцията както в публичния, така и в частния сектор и установяване на минимални правила за криминализиране на дейности, свързани с корупция. При провелата се дискусия беше изразена и позицията на Палатата срещу предложението за криминализиране на дейности на юридическите лица, което е в разрез със законовата практика у нас да се търси наказателна отговорност само на физически лица.
 
 

 


10.07.2025 г.

Още новини:

Видео:

Назад