Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
В Мадрид бе проведена двустранна среща между Икономическите и социални съвети (ИСС) на България и Испания на тема: „Изкуствения интелект – предизвикателства и възможности пред социалния диалог“.
В делегацията на ИСС на България от страна на Българската търговско-промишлена палата към групата на работодателите взе участие д-р Моника Панайотова, член на Евроклуба на БТПП.
Целта на форума бе да се засили институционалното партньорство и да се обсъдят съвместно предизвикателствата и възможностите, които поставя изкуственият интелект (ИИ) в контекста на социалния диалог, икономическите анализи и участието на социалните партньори. Събитието, което е част от Споразумението за сътрудничество между двете институции, бе проведено в централата на Икономическия и социален съвет на Испания в Мадрид и открито от председателя на ИСС домакин, Антон Костас, и председателя на ИСС на България, Зорница Русинова.
В работните сесии участваха изтъкнати членове на двата съвета.
От страна на ИСС на България, взеха участие: Моника Панайотова (Българска търговско-промишлена палата, БТПП) и Ивелин Желязков (Асоциация на индустриалния капитал в България, АИКБ) - група на работодателите. Ася Гонева (КНСБ) - група на синдикалните организации, Детелина Смилкова (БАУХ) и Офелия Кънева (независим учен) – група на гражданското общество, заедно с Невена Зидарова, аташе по труда в Посолството на България в Мадрид, Елица Таратупска, експерт към дирекция „Икономически и социални въпроси“ на ИСС – България.
В рамките на своята презентация д-р Панайотова представи ключови аспекти от дейността на Икономическия и социален съвет на България по темата на събитието, структурирани около т.нар. три „Д“ – Дигиталната трансформация, Диалог и Динамика, подчертавайки, че стремежът към постигане на по-конкурентна икономика и растеж и към по-справедливо цифрово бъдеще за обществото са двете страни на една и съща монета. За целта фокусът на диалога следва да се измести към машинната полезност и новите технологии да бъдат това, което Стийв Джобс нарича „велосипед за нашия ум“, разширявайки, а не заменяйки човешките умения. Само чрез експоненциален начин на мислене на всички участници в социалния диалог и използвайки предимствата на Европейския единен (цифров) пазар, както и на всяка от европейските страни в сферата на изкуствения интелект, ЕС може да се позиционира по-добре спрямо САЩ и Китай.
През първия ден участниците обмениха опит по теми като институционализирания социален диалог и механизми за постигане на консенсус, както и направиха съвместен анализ на предизвикателствата и възможностите, свързани с изкуствения интелект (ИИ) в двете страни. Бяха разгледани очакваните въздействия на ИИ върху пазара на труда, мерки за посрещане на предизвикателствата, като бе поставен акцент върху значението на технологичната трансформация и цифровизацията на икономиката и обществото, както и върху необходимостта от адекватна регулация и активен социален диалог за осигуряване на справедлив преход.
Вторият ден от срещата започна с изказване на Мария Соледад Серано Понс, генерален секретар на ИСС на Испания, и на Смилена Костова, генерален секретар на ИСС на България. ИСС на Испания представи вътрешната си структура и основни дейности в сфери като управление и човешки ресурси, изследвания и анализи, публикации и международна дейност. Бяха обсъдени и потенциални етапи на бъдещо сътрудничество по стратегически теми от взаимен интерес и предстоящата визита на ИСС Испания през 2026г. в София.
Събитието завърши с обща дискусия относно бъдещи съвместни инициативи, насочени към укрепване на ролята на Икономическите и социални съвети като ключови органи за консултации и социален диалог в рамките на Европейския съюз.