Назад

Министър обеща по-ниски такси на бизнеса


  • Министър обеща по-ниски такси на бизнеса


      Държавата обеща да направи радикални промени за ограничаване на бюрокрацията. Това направи вчера икономическият министър Трайчо Трайков по време на дискусия със Световната банка (СБ) и бизнеса в София.  
      Готви се методика, по която ведомствата ще изчисляват точно колко им струва издаването на лиценз, удостоверение и т.н. и ще определи таксите си според разходите за труд и материали. Освен това всяко учреждение ще направи онлайн регистър на услугите и регулационните си режими, в който всеки ще може да проследява безплатно и в реално време докъде е стигнала преписката по неговата заявка. Само през 2005-2008 г. държавните такси са натежали с 60%, като някои от тях са толкова високи, че пречат на конкуренцията, защото не позволяват нови играчи да се включат на пазара, сочи анализ на Световната банка.Като "спирачки" за бизнеса са посочени лицензионната такса, събирана от здравното министерство за откриване на аптека - 5000 лв., двете такси за старт на туроператор в същия размер и др. 
       Цветан Симеонов, председател на БТПП, изтъкна, че Агенцията по вписванията събира такси, които многократно надминават разходите й по обслужване на бизнеса. За 2009 г. например АВ събрала 60 млн. лева, от които похарчила 15 милиона, а другите 45 млн. е внесла в бюджета. "Излиза, че бизнесът плаща не такси, а допълнителен данък, с който се подсилва държавният бюджет", коментира Симеонов. 
      Анализът на СБ критикува остро използването на събираните такси за премии на чиновниците. Това е масова практика, особено в агенции и комисии, които имат право да си разпределят между 25% и 75% от приходите за ДМС - допълнително материално стимулиране. Изпълнителната агенция по лекарствата и регионалните инспекции по опазване на общественото здраве например имат право да задържат 40% от приходите от такси и не е чудно, че през 2008 г. агенцията е раздала 1.32 млн. лева от такси на 170 свои чиновници и 200 външни консултанти.
       Представители на Световната банка припомниха вчера друго свое сравнение - колко губи бизнесът в различните държави да виси по гишетата. Разнасянето на документи и справки гълта 10.6% от времето на бизнесмените у нас. В Словакия и Естония мениджърите отделят под 7% от графика си за контакти с администрацията.
    Линк

Назад