Назад

България е убедено в перспективите за развитие на отношенията с Казахстан, заяви икономическият министър


  • Правителството на България е убедено в перспективите за развитие на отношенията с Казахстан, заяви икономическият министър


    Вицепремиерът и министър на националната икономика на Казахстан Серик Жумангарин заяви по време на форум, че за неговата страна България е един от ключовите търговско-икономически партньори в Югоизточна Европа. За последните години нашето сътрудничество демонстрира устойчива динамика практически във всички сфери, каза Серик Жумангарин по време на българо-казахстански бизнес форум, организиран от Българската търговско-промишлена палата, в чието откриване участва и министърът на икономиката и индустрията на България Петър Дилов, предава БТА.

    Жумангарин съобщи, че през 2024 г. обемът на взаимната търговия между двете страни е нараснал четири пъти, като е надхвърлил 375 млн. долара. Българските компании са инвестирали в икономиката на Казахстан около 8 млн. долара, което е с 90 на повече спрямо 2023 г. Това, по думите му, говори, че е необходимо да продължи активизирането на деловите връзки между двете страни.

    Сред сферите на сътрудничество с България вицепремиерът открои агропромишления комплекс. Разполагаме със значителни количества зърно, маслодайни култури, месо и мляко, необходими са ни бизнесмени, които биха могли да осъществяват крайната обработка на тази продукция, каза Серик Жумангарин. Той изтъкна, че правителството оказва подкрепа за развитието на аграрния сектор на Казахстан и през последните години той е нараснал два пъти. Друго направление за сътрудничество е транспортната сфера и транзитните превози, тема, която по-думите му днес е била обсъдена с вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Сега 80 процента от превоза на товари от Китай към Европа се осъществява през територията на Казахстан, а през тази година по Транскаспийския транспортен маршрут се планира да бъдат превозени 5 млн. тона товари, каза Жумангарин и в тази връзка покани и други български компании да се присъединят към специално създадената международна транспортна асоциация.

    По думите му особено важно е промишленото коопериране, като по данни на Жумангарин за последните години обемът на производство в обработващата промишленост бележи ръст от 31 на сто. Друга възможност за сътрудничество е в областта на добива на полезни изкопаеми, като през юни ще има електронни търгове по усвояването на 50 находища на твърди изкопаеми. Каним българските бизнесмени да участват в геоложките изследвания в Казахстан, като според законодателството на страната фирмата, която открие находище, има изключително право на последващото му разработване, каза Серик Жумангарин. Той съобщи, че сега в Казахстан работят три български инвеститора - две компании се занимават с производството на хладилно оборудване, и една, която е вложила 100 млн. долара в производство на вид желязо.

    Казахстан отделя сериозни средства за развитието на ВЕИ и ИT сферата. Създаден е Център за развитие на изкуствения интелект, в който казахстанската страна покани българския бизнес да участва. Възможности за сътрудничество бяха откроени и в областта на туризма.

    В Казахстан днес е създаден един от най-добрите инвестиционни режими, готови сме да предоставим широк спектър от преференции, включително - данъчни и митнически облекчения, инфраструктурно съдействие в редица сфери, заяви вицепремиерът и министър на националната икономика на Казахстан. Той съобщи, че за инвестиционни проекти в приоритетни отрасли на стойност над 60 млн. долара се предлагат гаранции за стабилно развитие на проектите до 25 години в законодателно отношение. Подобни проекти получават комплексна подкрепа. Казахстан е създал национална цифрова инвестиционна платформа, в рамките на която могат да бъдат получени държавни услуги и преференции в онлайн режим, има и специални икономически и индустриални зони, осигурени с инфраструктура, които предоставят различни данъчни и митнически преференции. Създадени са и гаранционни фондове, които покриват до 30 процента от риска.

    Вицепремиерът и министър на националната икономика на Казахстан напомни, че страната е член на Евразийския икономически съюз, което дава възможност на фирмите, които развиват бизнес в Казахстан, да осъществят безмитен внос при облекчено данъчно облагане в пазар, обединяващ 160 - 180 млн. души.

    Серик Жумангарин съобщи, че на 9 юни предстои президентът Румен Радев да направи официално посещение в Казахстан. На 29 и 30 май в Казахстан ще се състои Астанинският международен икономически форум, който ще събере повече от 4000 гости.

    Красимир Дачев, заместник-председател на БТПП, заяви, че Казахстан е традиционен търговски партньор на България, с който много бързо, особено през последните години, се развиват нашите отношения. В момента активни са 23 казахстански компании и има над 330 представителства на компании от тази страна у нас, каза Дачев.

    Събитието е подготвено със съдействието на Министерството на икономиката и индустрията на България, Посолството на Казахстан в София, Българо-казахстанската търговско-индустриална камара по повод провеждането на петата сесия на смесената Българо-казахстанска междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество.


    Линк

Назад