Назад

Становище на БТПП относно избора на модели за промяна на здравната система


  • Investor.bg: БТПП иска демонополизация на Националната здравноосигурителна каса


    Моделът със задължително здравно застраховане ще доведе до намаляване на сумите, постъпващи в здравната система

    Българската търговско-промишлена палата (БТПП) вижда промяната на здравеопазването в посока доразвиване на предложения модел за демонополизация на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това посочват в становище до здравниа министър от работодателската организация.

    В края на септември здравният министър Кирил Ананиев представи два варианта за реформа на здравното осигуряване в България - демонополизация на Здравната каса, който няма да изисква допълнителна вноска, и въвеждане на втора задължителна здравна застраховка от 12 лева.

     

    Като цяло представените варианти за промяна на здравноосигурителния модел не събират стабилна консенсусна подкрепа.

    Палатата счита, че вторият предложен модел - на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане, няма аналог в нито една европейска държава. Необходимите за изграждането и функционирането на модела Застрахователен пул, Осигурителен пул и Гаранционен фонд ще доведе до намаляване на сумите, постъпващи в здравната система (понеже ще бъдат отклонени към изграждането на пуловете и фонда), които би трябвало да се разходват за медицински дейности.

    Решаването на проблемите в здравеопазването според експертите на организацията включват: въвеждане на електронно здравеопазване, преразглеждане на заплащането по клиничните пътеки, премахване на фалшивите болнични и нереално извършените здравни услуги, мерки срещу злоупотребите при лекарствата, увеличаване на профилактиката и не на последно място задържане на квалифицираните български лекари в страната.

    Действащата здравна система не работи ефективно. Има необходимост от промени, които да осигурят по-високо качество на здравните услуги, подобряването на здравословното състояние на гражданите и снижаване на смъртността, отчитат от БТПП и подкрепятМинистерство на здравеопазването втърсенето на решения за подобрянането на здравната система у нас. 

    От Палатата смятат, че в сега действащия модел на здравно осигуряване средствата, които постъпват са повече от достатъчни, но монополната позиция на НЗОК, липсата на конкуренция на ниво избор на здравноосигурените лица, както и други фактори правят системата неефективна.

    Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка. Липсват внедрени стандарти, които да осигуряват възможно най-обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности, позволяваща по-ефективен контрол (който също липсва понастоящем и се допуска разпиляване на средства за неизвършени дейности или нарочно/преднамерено вписване на дейности/манипулации с цел усвояване на средства, плащането на които не е правомерно).

    В рамките на експертните обсъждания по здравната реформа, които още продължават, БТПП предлага внедряването на глобални стандарти по отношение на идентификацията както на пациенти, лекарства, медицински изделия, така също и на процеси, касаещи документооборота и логистиката в болниците. Тези глобални стандарти предоставят висока проследимост и прозрачност, подобрено управление на процеси, следене на сроковете на годност, приема на лекарства от пациентите и други. Според тях използването на глобалните стандарти ще помогне за оперативната съвместимост между отделните болнични системи и системи, обслужващи сектора.

    За БТПП са важни и въпросите с доплащанията и солидарността в здравния сектор. Ключов въпрос са еднаквите здравни права, които имат гражданите, независимо от техния осигурителен принос.

     


    Линк

  • Clinica.bg: МОНОПОЛЪТ НА НЗОК ДА ПАДНЕ

    Здравно министерство представи основните си идеи за промени в системата-демонополизация на НЗОК или задължително здравно застраховане. Около дебатите по бюджена на касата здравният министър Кирил Ананиев намекна и за идея за трети модел. Относно посоката, в която трябва да поеме здравната ни система публикуваме позицията на БТПП.

    Уважаеми г-н министър, 

    Българската търговско-промишлена палата (БТПП) след като се запозна в детайли с предложените модели за нова здравна система и на базата на участието си (чрез сдружение GS1 България) в работни групи, които разглеждаха на експертно ниво предложенията, изразява следното становище: БТПП е напълно убедена, че действащата здравна система не работи ефективно. Има необходимост от промени, които да осигурят по-високо качество на здравните услуги, подобряването на здравословното състояние на гражданите и снижаване на смъртността. В този смисъл Палатата подкрепя усилията на Министерство на здравеопазване, насочени към търсене на решения за подобряване на здравната система у нас.

     

    В действащия модел на здравно осигуряване,

     

    средствата които постъпват са повече от достатъчни, но монополната позиция на НЗОК, липсата на конкуренция на ниво избор на здравно осигурените лица, както и други фактори правят системата неефективна.

    Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка. Липсват внедрени стандарти, които да осигуряват възможно най-обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности, позволяваща по-ефективен контрол (който също липсва понастоящем и се допуска разпиляване на средства за неизвършени дейности или нарочно/преднамерено вписване на дейности/манипулации с цел усвояване на средства, плащането на които не е правомерно.

     

    Според Палатата решаването на проблемите

     

    в здравеопазването включва мерки като: въвеждане на електронно здравеопазване, преразглеждане на заплащането по клиничните пътеки, премахване на фалшивите болнични и нереално извършените здравни услуги, мерки срещу злоупотребите при лекарствата, увеличаване на профилактиката и не на последно място задържане на квалифицираните български лекари в страната. Считаме, че тези наши предложения могат да бъдат доразвити в модел А.

    БТПП в рамките на експертните обсъждания предложи внедряването на глобални стандарти по отношение на идентификацията както на пациенти, лекарства, медицински изделия, така също и на процеси, касаещи документооборота и логистиката в болниците.

     

    Тези глобални стандарти предоставят висока

     

    проследимост и прозрачност, подобрено управление на процеси, следене на сроковете на годност, приема на лекарства от пациентите и други. Акцентирахме, че използването на глобалните стандарти ще помогне за оперативната съвместимост между отделните болнични системи и системи, обслужващи сектора.

    Поставяме и като важни въпроси доплащанията и солидарността в здравния сектор. Както наскоро Националната агенция за приходи по инициатива в свои анализ за намаляване на сивия сектор, отбеляза като ключов въпрос еднаквите здравни права, които имат гражданите, независимо от техния осигурителен принос.

     

    БТПП вижда промяната на здравеопазването

     

    в насока развитие на представения модел А, като отчитаме и необходимостта от предоставянето на допълнителна информация, разчети и анализ.

    Палатата счита, че предлаганият модел Б на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане няма аналог в нито една европейска държава. Необходимите за изграждането и функционирането на модела Застрахователен пул, Осигурителен пул и Гаранционен фонд ще доведе до намаляване на сумите постъпващи в здравната система (понеже ще бъдат отклонени към изграждането на пуловете и фонда), които би трябвало да се разходват за медицински дейности. Тези аргументи ни дават основание да отхвърлим модел Б.

    С уважение,

    Цветан Симеонов

    Председател на УС на БТПП


    Линк

  • Insmarket.bg: БТПП против здравен модел с едновременно задължително осигуряване и застраховане


    От палатата предлагат въвеждане на глобални стандарти в здравеопазването

    Българската търговско-промишлена палата (БТПП) отхвърли възможността за развиване на здравноосигурителен модел, базиран на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане. Такъв модел няма аналог в нито една европейска държава. Необходимите за изграждането и функционирането на модела застрахователен пул, осигурителен пул и гаранционен фонд ще доведе до намаляване на сумите постъпващи в здравната система (понеже ще бъдат отклонени към изграждането на пуловете и фонда), които би трябвало да се разходват за медицински дейности, посочват като аргументи от БТПП и категорично отхвърлят този модел. Според палатата, в сега действащия модел на здравно осигуряване средствата, които постъпват, са повече от достатъчни, но монополната позиция на НЗОК, липсата на конкуренция на ниво избор на здравно осигурените лица, както и други фактори правят системата неефективна. Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка. Липсват внедрени стандарти, които да осигуряват възможно най-обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности, позволяваща по-ефективен контрол (който също липсва понастоящем и се допуска разпиляване на средства за неизвършени дейности или нарочно/преднамерено вписване на дейности/манипулации с цел усвояване на средства, плащането на които не е правомерно. Според палатата решаването на проблемите в здравеопазването включва мерки като: въвеждане на електронно здравеопазване, преразглеждане на заплащането по клиничните пътеки, премахване на фалшивите болнични и нереално извършените здравни услуги, мерки срещу злоупотребите при лекарствата, увеличаване на профилактиката и не на последно място задържане на квалифицираните български лекари в страната.  БТПП в рамките на експертни обсъждания предлага внедряването на глобални стандарти по отношение на идентификацията както на  пациенти, лекарства, медицински изделия, така също и на процеси, касаещи документооборота и логистиката в болниците. Тези глобални стандарти предоставят висока проследимост и прозрачност, подобрено управление на процеси, следене на сроковете на годност, приема на лекарства от пациентите и други, считат от БТПП.


    Линк

  • Fakti.bg: БТПП иска демонополизация на НЗОК


    Решаването на проблемите в сектора включва въвеждане на електронно здравеопазване

    Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ подкрепя здравния модел, представен преди време от министъра на здравеопазването, според който се предвижда пълна демонополизация на НЗОК. Това се посочва в позиция на БТПП, изпратена до министъра на здравеопазването, съобщиха от палатата. В позицията се подчертава необходимостта от предоставянето на допълнителна информация, разчети и анализ.

    Предлаганият втори модел - на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане, няма аналог в нито една европейска държава, се казва още в позицията и се допълва, че БТПП не го подкрепя.

    В сега действащия модел на здравно осигуряване средствата, които постъпват са повече от достатъчни, но монополната позиция на НЗОК, липсата на конкуренция на ниво избор на здравноосигурените лица, както и други фактори правят системата неефективна, според БТПП. Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка, липсват внедрени стандарти, осигуряващи обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности.

    Решаването на проблемите в сектора включва въвеждане на електронно здравеопазване, преразглеждане на заплащането по клиничните пътеки, премахване на фалшивите "болнични" и нереално извършените здравни услуги, мерки срещу злоупотребите при лекарствата, увеличаване на профилактиката и задържане на квалифицираните български лекари в страната.


    Линк

  • Bta.bg: Българската търговско-промишлена палата подкрепя здравния модел за демонополизация на НЗОК


    Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ подкрепя здравния модел, представен преди време от министъра на здравеопазването, според който се предвижда пълна демонополизация на НЗОК. Това се посочва в позиция на БТПП, изпратена до министъра на здравеопазването, съобщиха от палатата. В позицията се подчертава необходимостта от предоставянето на допълнителна информация, разчети и анализ. 
    Предлаганият втори модел - на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане, няма аналог в нито една европейска държава, се казва още в позицията и се допълва, че БТПП не го подкрепя.
    В сега действащия модел на здравно осигуряване средствата, които постъпват са повече от достатъчни, но монополната позиция на НЗОК, липсата на конкуренция на ниво избор на здравноосигурените лица, както и други фактори правят системата неефективна, според БТПП. Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка, липсват внедрени стандарти, осигуряващи обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности. 
    Решаването на проблемите в сектора включва въвеждане на електронно здравеопазване, преразглеждане на заплащането по клиничните пътеки, премахване на фалшивите "болнични" и нереално извършените здравни услуги, мерки срещу злоупотребите при лекарствата, увеличаване на профилактиката и задържане на квалифицираните български лекари в страната.


    Линк

  • 24chasa.bg: Българската търговско-промишлена палата подкрепя здравния модел за демонополизация на НЗОК


    Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ подкрепя здравния модел, представен преди време от министъра на здравеопазването, според който се предвижда пълна демонополизация на НЗОК. Това се посочва в позиция на БТПП, изпратена до министъра на здравеопазването, съобщиха от палатата. В позицията се подчертава необходимостта от предоставянето на допълнителна информация, разчети и анализ.

    Предлаганият втори модел - на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане, няма аналог в нито една европейска държава, се казва още в позицията и се допълва, че БТПП не го подкрепя.

     

    В сега действащия модел на здравно осигуряване средствата, които постъпват са повече от достатъчни, но монополната позиция на НЗОК, липсата на конкуренция на ниво избор на здравноосигурените лица, както и други фактори правят системата неефективна, според БТПП. Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка, липсват внедрени стандарти, осигуряващи обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности.

    Решаването на проблемите в сектора включва въвеждане на електронно здравеопазване, преразглеждане на заплащането по клиничните пътеки, премахване на фалшивите "болнични" и нереално извършените здравни услуги, мерки срещу злоупотребите при лекарствата, увеличаване на профилактиката и задържане на квалифицираните български лекари в страната.


    Линк

  • Vlastta.com: Бизнесът против задължителните здравни осигуровки


    Предлаганият модел Б на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане няма аналог в нито една европейска държава
    Необходимите за изграждането и функционирането на модела Застрахователен пул, Осигурителен пул и Гаранционен фонд ще доведе до намаляване на сумите, постъпващи в здравната система (понеже ще бъдат отклонени към изграждането на пуловете и фонда). Парите би трябвало да се разходват за медицински дейности. Тези аргументи ни дават основание да отхвърлим модел Б.

    Това се казва в открито писмо от работодателите до здравния министър Кирил Ананиев за избор на модели за промяна на здравната система.

    Становището на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) е че действащата здравна система не работи ефективно. Според тях е необходимо подобряването на здравословното състояние на гражданите и снижаване на смъртността.


    За БТПП парите при действащия модел на здравно осигуряване са повече от достатъчни. Проблемът идва от монополната позиция на НЗОК, липсата на конкуренция на ниво избор на здравно осигурените лица, както и други фактори.

    "Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка. Липсват внедрени стандарти, които да осигуряват възможно най-обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности, позволяваща по-ефективен контрол (който също липсва понастоящем и се допуска разпиляване на средства за неизвършени дейности или нарочно/преднамерено вписване на дейности/манипулации с цел усвояване на средства, плащането на които не е правомерно", се казва в позицията на Палатата.

    Според работодателите, решаването на проблемите в здравеопазването включва мерки като: въвеждане на електронно здравеопазване, преразглеждане на заплащането по клиничните пътеки, премахване на фалшивите болнични и нереално извършените здравни услуги, мерки срещу злоупотребите при лекарствата, увеличаване на профилактиката и не на последно място задържане на квалифицираните български лекари в страната.

    Считаме, че тези наши предложения могат да бъдат доразвити в модел А, пишат от БТПП.

    От организацията припомнят, че по време на експертните обсъждания са предложили внедряването на глобални стандарти по отношение на идентификацията както на пациенти, лекарства, медицински изделия, така също и на процеси за документооборота и логистиката в болниците.

    Тези глобални стандарти предоставят висока проследимост и прозрачност, подобрено управление на процеси, следене на сроковете на годност, приема на лекарства от пациентите и други. Акцентирахме, че използването на глобалните стандарти ще помогне за оперативната съвместимост между отделните болнични системи и системи, обслужващи сектора.

    От БТПП акцентират на доплащанията и солидарността в здравния сектор. Те се позовават на анализ на Националната агенция за приходи (НАП) за намаляване на сивия сектор. В него е упоменато за еднаквите здравни права, които имат гражданите, независимо от техния осигурителен принос.

    Припомняме, преди дни стана ясно, че НАП продава болница в Перник заради дълг от 430 000 лева. Първоначалната цена бе обявена за 5 млн. лева.

    След това с намесата на здравното министерство решиха, че няма да се продава болницата.

    Според БТПП промяната на здравеопазването може да стане в насока развитие на представения модел А. Те отчитат и необходимостта от предоставянето на допълнителна информация, разчети и анализ.


    Линк

  • News.bg: Бизнесът против задължителните здравни застраховки


    Предлаганият модел Б на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане няма аналог в нито една европейска държава.

    Необходимите за изграждането и функционирането на модела Застрахователен пул, Осигурителен пул и Гаранционен фонд ще доведе до намаляване на сумите, постъпващи в здравната система (понеже ще бъдат отклонени към изграждането на пуловете и фонда). Парите би трябвало да се разходват за медицински дейности. Тези аргументи ни дават основание да отхвърлим модел Б.

    Това се казва в открито писмо от работодателите до здравния министър Кирил Ананиев за избор на модели за промяна на здравната система.

    Становището на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) е че действащата здравна система не работи ефективно. Според тях е необходимо подобряването на здравословното състояние на гражданите и снижаване на смъртността.

    За БТПП парите при действащия модел на здравно осигуряване са повече от достатъчни. Проблемът идва от монополната позиция на НЗОК, липсата на конкуренция на ниво избор на здравно осигурените лица, както и други фактори.

    "Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка. Липсват внедрени стандарти, които да осигуряват възможно най-обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности, позволяваща по-ефективен контрол (който също липсва понастоящем и се допуска разпиляване на средства за неизвършени дейности или нарочно/преднамерено вписване на дейности/манипулации с цел усвояване на средства, плащането на които не е правомерно", се казва в позицията на Палатата.

    Според работодателите, решаването на проблемите в здравеопазването включва мерки като: въвеждане на електронно здравеопазване, преразглеждане на заплащането по клиничните пътеки, премахване на фалшивите болнични и нереално извършените здравни услуги, мерки срещу злоупотребите при лекарствата, увеличаване на профилактиката и не на последно място задържане на квалифицираните български лекари в страната.

    Считаме, че тези наши предложения могат да бъдат доразвити в модел А, пишат от БТПП.

    От организацията припомнят, че по време на експертните обсъждания са предложили внедряването на глобални стандарти по отношение на идентификацията както на пациенти, лекарства, медицински изделия, така също и на процеси за документооборота и логистиката в болниците.

    Тези глобални стандарти предоставят висока проследимост и прозрачност, подобрено управление на процеси, следене на сроковете на годност, приема на лекарства от пациентите и други. Акцентирахме, че използването на глобалните стандарти ще помогне за оперативната съвместимост между отделните болнични системи и системи, обслужващи сектора.

    От БТПП акцентират на доплащанията и солидарността в здравния сектор. Те се позовават на анализ на Националната агенция за приходи (НАП) за намаляване на сивия сектор. В него е упоменато за еднаквите здравни права, които имат гражданите, независимо от техния осигурителен принос.

    Припомняме, преди дни стана ясно, че НАП продава болница в Перник заради дълг от 430 000 лева. Първоначалната цена бе обявена за 5 млн. лева.

    След това с намесата на здравното министерство решиха, че няма да се продава болницата.

    Според БТПП промяната на здравеопазването може да стане в насока развитие на представения модел А. Те отчитат и необходимостта от предоставянето на допълнителна информация, разчети и анализ.


    Линк

  • Mypr.bg: Избор на модели за промяна на здравната система


    ДО
    Г-Н КИРИЛ АНАНИЕВ
    МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

    С Т А Н О В И Щ Е

    на БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА

    ОТНОСНО: Избор на модели за промяна на здравната система


    УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР,      

    Българската търговско-промишлена палата (БТПП) след като се запозна в детайли с предложените модели за нова здравна система и на базата на участието си (чрез сдружение GS1 България) в работни групи, които разглеждаха на експертно ниво предложенията, изразява следното становище:

    БТПП е напълно убедена, че действащата здравна система не работи ефективно. Има необходимост от промени, които да осигурят по-високо качество на здравните услуги, подобряването на здравословното състояние на гражданите и снижаване на смъртността. В този смисъл Палатата подкрепя усилията на Министерство на здравеопазване, насочени към търсене на решения за подобряване на здравната система у нас.

    В действащия модел на здравно осигуряване, средствата които постъпват са повече от достатъчни, но монополната позиция на НЗОК, липсата на конкуренция на ниво избор на здравно осигурените лица, както и други фактори правят системата неефективна.

    Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка. Липсват внедрени стандарти, които да осигуряват възможно най-обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности, позволяваща по-ефективен контрол (който също липсва понастоящем и се допуска разпиляване на средства за неизвършени дейности или нарочно/преднамерено вписване на дейности/манипулации с цел усвояване на средства, плащането на които не е правомерно.

    Според Палатата решаването на проблемите в здравеопазването включва мерки като: въвеждане на електронно здравеопазване, преразглеждане на заплащането по клиничните пътеки, премахване на фалшивите болнични и нереално извършените здравни услуги, мерки срещу злоупотребите при лекарствата, увеличаване на профилактиката и не на последно място задържане на квалифицираните български лекари в страната. Считаме, че тези наши предложения могат да бъдат доразвити в модел А.

    БТПП в рамките на експертните обсъждания предложи внедряването на глобални стандарти по отношение на идентификацията както на  пациенти, лекарства, медицински изделия, така също и на процеси, касаещи документооборота и логистиката в болниците. Тези глобални стандарти предоставят висока проследимост и прозрачност, подобрено управление на процеси, следене на сроковете на годност, приема на лекарства от пациентите и други. Акцентирахме, че използването на глобалните стандарти ще помогне за оперативната съвместимост между отделните болнични системи и системи, обслужващи сектора.

    Поставяме и като важни въпроси доплащанията и солидарността в здравния сектор. Както наскоро Националната агенция за приходи по инициатива в свои анализ за намаляване на сивия сектор, отбеляза като ключов въпрос еднаквите здравни права, които имат гражданите, независимо от техния осигурителен принос.

    БТПП вижда промяната на здравеопазването в насока развитие на представения модел А, като отчитаме и необходимостта от предоставянето на допълнителна информация, разчети и анализ.

    Палатата счита, че предлаганият модел Б на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане няма аналог в нито една европейска държава. Необходимите за изграждането и функционирането на модела Застрахователен пул, Осигурителен пул и Гаранционен фонд ще доведе до намаляване на сумите постъпващи в здравната система (понеже ще бъдат отклонени към изграждането на пуловете и фонда), които би трябвало да се разходват за медицински дейности. Тези аргументи ни дават основание да отхвърлим модел Б.

    С уважение,

    Цветан Симеонов

    Председател на УС  на БТПП


    Линк

  • Дума 04.12.2018 г., с. 4: Бизнесът е против задължителните здравни застраховки


    Предлаганият модел Б на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане няма аналог в нито една европейска държава. Това пише в открито писмо от работодателите до здравния министър Кирил Ананиев във връзка с промяната на здравната система.
    Необходимите за изграждането и функционирането на модела Застрахователен пул, Осигурителен пул и Гаранционен фонд ще доведе до намаляване на сумите, постъпващи в здравната система (понеже ще бъдат отклонени към изграждането на пуловете и фонда). Парите би трябвало да се разходват за медицински дейности. Тези аргументи ни дават основание да отхвърлим модел Б, пише в писмото.
    Становището на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) е, че действащата здравна система не работи ефективно. Според тях е необходимо подобряване на здравословното състояние на гражданите и снижаване на смъртността. "Липсват ясно разписани правила за качество на медицинската помощ, на финансовата и правната рамка. Липсват внедрени стандарти, които да осигуряват възможно най-обективно и точно събиране и отразяване на информация за извършените дейности, позволяваща по-ефективен контрол", пише в позицията.
    От БТПП акцентират на доплащанията и солидарността в здравния сектор. Те се позовават на анализ на НАП за намаляване на сивия сектор. В него е упоменато за еднаквите здравни права, които имат гражданите, независимо от техния осигурителен принос.


    Линк

  • Труд, 04.12.2018, стр. 4: Демонопол на НЗОК поиска бизнесът


    Българската търговско-промишлена палата (БТПП) подкрепи варианта за здравна реформа, включващ създаване на няколко равнопоставени здравни каси. Това става ясно от официално становище на бизнеса, в което се посочва, че „БТПП е напълно убедена, че действащата здравна система не работи ефективно". Необходимо е въвеждане на е-здра^ Няколко равнопоставени каси иска бизнесът. веопазване, преразглеждане заплащането по клиничните пътеки, мерки срещу злоупотреби с болнични и лекарства, задържане на лекарите, убеден е бизнесът.


    Линк

  • Skener.news: И Търговската палата се обяви за демонополизация на НЗОК


    От БТПП предлагат внедряване на глобални стандарти по отношение на както на идентификацията на пациенти, лекарства, медицински изделия, така и на логистиката в болниците

    Българската търговско-промишлена палата (БТПП) се обявява за демонополизация на НЗОК, съобщиха от организацията след приключване на дебатите в работните групи, които сформира здравното министерство относно предстоящата реформа в сектора.

    Припомняме, този вариант, предложен от министър Кирил Ананиев, вече предпочетоха застрахователите, Националната пациентска организация, Сдружението на частните болници, Центърът за защита правата в здравеопазването и много лекари и експерти.

    „БТПП е напълно убедена, че действащата здравна система не работи ефективно и има необходимост от промени, които да осигурят по-високо качество на здравните услуги, подобряването на здравословното състояние на гражданите и снижаване на смъртността. В този смисъл подкрепяме усилията на МЗ, насочени към търсене на решения за подобряване на здравната система у нас“, се казва в становището до здравния министър Кирил Ананиев.

    От БТПП смятат, че в действащия сега модел на здравно осигуряване средствата, които постъпват, са повече от достатъчни, но монополната позиция на НЗОК, липсата на конкуренция на ниво избор на здравноосигурените лица, както и други фактори като занижен контрол и липса на разписани правила за добра медицинска практика, правят системата неефективна.

    Според БТПП, решаването на проблемите в здравеопазването включва мерки като въвеждане на електронно здравеопазване, преразглеждане на заплащането по клинични пътеки, премахване на фалшивите болнични и нереално извършените здравни услуги, мерки срещу злоупотребите при лекарствата, увеличаване на профилактиката и не на последно място – задържане на квалифицираните български лекари в страната. „Считаме, че тези наши предложения могат да бъдат доразвити в модел А“. Освен това в рамките на експертните обсъждания предложихме внедряването на глобални стандарти по отношение на идентификацията както на пациенти, лекарства, медицински изделия, така също и на процеси, касаещи документооборота и логистиката в болниците. Тези глобални стандарти предоставят висока проследимост и прозрачност, подобрено управление на процеси, следене на сроковете на годност, приема на лекарства от пациентите и други. Акцентирахме, че използването на глобалните стандарти ще помогне за оперативната съвместимост между отделните болнични системи и системи, обслужващи сектора“, посочват още от Търговската палата.

    „Поставяме и като важни въпроси доплащанията и солидарността в здравния сектор и считаме, че предлаганият модел на едновременно задължително здравно осигуряване и задължително здравно застраховане няма аналог в нито една европейска държава, а необходимите за изграждането и функционирането му застрахователен и осигурителен пул и гаранционен фонд ще доведат до намаляване на сумите, постъпващи в здравната система“, аргументират се от БТПП.

    Дискусиите в работните групи за бъдещата реформа приключиха, но консенсус кой модел ще се прелага все още няма, а въпросите за доста повече от отговорите.

     


    Линк

Назад