Назад

Ще има ли български храни в ОАЕ?


  • 24chasa.bg: Мариам ал Мехаири: ОАЕ търсят да купят земя в България


    След като се сдоби с 57 хил. хектара в Румъния, компанията “Ал Дахра Груп” иска да направи това и у вас, казва държавният министър на продоволствената сигурност на емирствата

    - Ваше Превъзходителство, продоволствената сигурност бе една от основните теми по време на разговорите на премиера Борисов с престолонаследника на Абу Даби принц Мохамед бин Зайед миналия месец. Вашата визита в София продължение на тези разговори ли е?

    - Точно така! Абсолютно вярно, моята визита в София е продължение именно на тези разговори. Обединените арабски емирства (ОАЕ) са страна, поставила продоволствената сигурност като национален приоритет. Самият факт, че има министър по този въпрос, който стои в момента пред вас, е показателен.

    И тъй като отговарям за продоволствената сигурност на ОАЕ, трябва да съм сигурна, че са взети съответните мерки за практическото изпълнение на договореностите. Нашата страна няма водни ресурси, обработваемата земя е малко, затова трябва да осигурим хранителните си запаси чрез достъп до такива, включително и зад граница.

    България е страна, където виждаме много възможности. Вие имате плодородна земя и освен това имате и стратегическо местоположение, което по отношение на транспорта е много важно.

    - Какво конкретно свършихте в София?

    - Видях се с министрите на икономиката и земеделието, храните и горите, имах среща със Селскостопанската академия и с БТПП.

    Интересуват ни инвестиционните възможности, които България предлага, затова разговорите, които имах с представителите на правителството тук, бяха около това как можем да улесним връзката между бизнеса от двете страни.

    Разбрахме се за две неща. Първо, много скоро ще бъде организирана първата смесена икономическа среща, още в началото на 2019 г. Второ, искаме да направим и бизнесфорум в България, на който да доведем потенциални инвеститори и търговци. Смятаме, че бизнесхората от ОАЕ трябва да видят с очите си на място възможностите, земята, фермите, да се срещнат с производителите на шафран, розово масло и т.н.

    Това ще е една голяма първа стъпка, която правителството прави, защото ще сложи на практика началото на бизнесразговори.

    ОАЕ е страна, която внася 90% от храната си, затова имаме интерес от диверсификация на източниците и трябва да работим с повече страни.

    В същото време трябва да улесним агробизнеса. Затова имах и някои технически срещи и разговори в София в министерството на земеделието, за да сме сигурни, че сертификатите и документацията, които са необходими, са разпознаваеми и приемливи за двете страни. Просто за да улесним процеса на работата. Защото има наистина много възможности, които могат да се използват, като внос на жив добитък, фуражи, различни хранителни продукти...

    Ние търсим плодородна земя, а да намериш такава по света, става все по-трудно. А тази част на Европа, в която вие се намирате, е нещо като склад с хранителни запаси. Затова смятаме, че бъдещият ни бизнес с вас може да се разглежда като успешен и за двете страни.

    - Говорейки за храна и бъдеще, разбрах, че в Селскостопанската академия са ви предложили да пробвате космическа храна?

    - О, да, това беше много впечатляващо!

    - Пробвахте ли?

    - Разбира се, и знаете ли, никога не съм си представяла, че тази храна може да е вкусна. Всичко, което пробвахме с моите колеги, имаше много добри вкусови качества, включително плодовете и киселото мляко. Пробвахме и прословутото българско сирене. Доста впечатляващо!

    България е една от първите страни, които отглеждат зърнени култури и зеленчуци в затворено пространство, където всички компоненти на околната среда се контролират. Това също е много интересно за нас.

    Въобще аспектът с изследванията, научната и развойна дейност е нещо, на което залагаме сериозно. Вече финализирахме нашата стратегия за наука и развитие, към която включваме и важните проблеми на образованието и адаптирането на технологии.

    - Как България се вписва във вашата стратегия за Балканите?

    - В България се отглеждат много от основните продукти, от които ние имаме нужда, като зърно и фураж например. Също така имаме интерес да се сдобием със земеделска земя в България. Това определено е сред нашите интереси, а също и самата България е заинтересована от такива инвестиции.

    - Купувате ли някъде другаде земя в съседните страни и въобще бихте ли посочили по какви проекти работите на Балканите?

    - Съвсем наскоро “Ал Дахра Груп” - това е голяма компания от ОАЕ - купи 57 хил. хектара земеделска земя в Румъния. По-точно в района на Браила. Това беше голяма стратегическа стъпка за нас и в същото време голям проект за Румъния. Имаме идеята да направим същото и тук в България.

    - Затова ли в делегацията ви видях няколко души от “Ал Дахра Груп”, включително първия вицепрезидент, а също и генералния директор, който отговаря за проектите в Румъния?

    - Да, съвсем правилно сте забелязали. Има и още нещо, не бива да забравяме, че най-голямото предизвикателство в цялата работа е логистиката. Производството и добрите връзки със страната са налице, но през цялото време пред нас основният въпрос е как да закараме храната в ОАЕ и това да стане така, че цената на транспортните разходи да не е много голяма. Това е също един от въпросите, по които работим.

    - Това първото ви посещение в България ли е?

    - Да, преди не съм идвала и съм много впечатлена.

    - През април, по време на визитата на външния министър Екатерина Захариева в ОАЕ, когато тя имаше среща с министъра на икономиката Султан ал Мансури, помня, че вие се включихте в този разговор. А тя ви каза, че в парфюма ви по всяка вероятност има розово масло от България, защото във всеки скъп парфюм на света има българско розово масло.

    - Да, помня много добре този момент и затова сега искам на бизнесфорума, който ще организираме тук, в България, да доведа производители на парфюми и козметика. Специално за да видят вашето розово масло. Също и производителите на лавандула и шафран. Това са все неща, от които се интересуваме.

    - Разбира се, България е име в областта на розовото масло от десетилетия, но за шафрана аз лично не знаех. Покрай вашето посещение и интереса от страна на ОАЕ разбирам, че у нас има 300 хектара шафранови насаждения.

    - Вие имате 5000 души, които отглеждат шафран, мисля. Това е много скъп продукт, от който се печели добре. Сега е важно да се намерят инвеститори особено в процеса, който е след събирането на шафрана, защото той се суши по определен начин и има специфика, за която са нужни инвестиции. Ние имаме нужда от много шафран в нашата кухня. В културата на емирствата това е много ценен продукт.

    Освен това трябва да ви кажа и още нещо - България потвърди участието си на Експо 2020 в Дубай, което е прекрасна новина. Това е и много добър начин да представите продуктите, които произвеждате. Когато хората пробват и видят с очите си, това е вече 80% гаранция за сделка.


    Линк

  • Bta.bg: Мариям Ал-Мехаири: Потенциалът на България е голям и има място на пазара в ОАЕ


    Потенциалът на България е голям и има място на пазара в ОАЕ. Това заяви в интервю за БТА Мариям Бинт Мохамед Саид Хареб Ал-Мехаири - държавен министър за продоволствената сигурност на ОАЕ, която в рамките на визитата си у нас имаше срещи с българските министри на икономиката и на земеделието, храните и горите, с председателя на Селскостопанската академия, с главния секретар на БТПП.
    "Убедени сме, че България има голям потенциал в това, което търсим, и по-конкретно, много плодородна земя, благоприятен климат, чист въздух, хубави, качествени чисти продукти, а също така и еко и био продукти, които са в резултат на благоприятните условия", заяви Мариям Ал-Мехаири. По думите й всичко това води до конкретни продукти, които биха могли да бъдат експортирани към ОАЕ. Страната ви влиза напълно в рамките на критериите за качество и в момента България има напълно зелена светлина за търговия в ОАЕ, отбеляза тя. Виждаме огромен потенциал за търговия с пресни и животински продукти, имаме търсене на мед, риба и рибни продукти, посочи Мариям Ал-Мехаири.
    Нейното превъзходителство г-жа Мариям Бинт Мохамед Саид Хареб Ал-Мехаири е назначена за държавен министър за продоволствената сигурност след промените в кабинета от октомври 2017 г. Нейните отговорности включват надзор върху развитието на необходимата инфраструктура за постигане на целите за продоволствена сигурност в съответствие с "ОАЕ Centennial 2071". 
    Ал-Мехаири е била помощник-подсекретар по въпросите на водните ресурси и опазването на природата в Министерството на климатичните промени и околната среда, където е назначена да се занимава със стратегическото планиране. Нейно превъзходителство участва и в Центъра за морски изследвания в Шейх Халифа бин Зайед ал Нахиян. Тя е член на борда във Висшата комисия на Международната фондация за околната среда на Зайед. Има бакалавърска и магистърска степен по машиностроене от Техническия университет в Аахен, Германия. Освен всичко това г-жа Мариям Бинт Мохамед Саид Хареб Ал.Мехаири е и принцеса.

    Следва цялото интервю:

    Въпрос: Г-жо Ал Мехаири, каква е целта на визитата Ви в нашата страна? 
    Отговор: Първо, бих искала да благодаря на Българската телеграфна агенция за това интервю и да разясня няколко интересни факти за ОАЕ. 
    В момента сигурността на хранителните продукти е национален приоритет в Обединените арабски емирства. Като държавен министър за бъдещата продоволствена сигурност, мога да заявя, че ОАЕ като държава сме изключително заинтересовани да предоставим на населението качествена храна, но не разполагаме с толкова плодородна земя, каквато е, например, в България. Затова сме длъжни да търсим други алтернативи, които да ни подсигурят не просто хранителни продукти, а много добри с отлично качество. Целта на моята визита във Вашата прекрасна страна е да търся възможности в тази област, като подсигуря не просто едно сътрудничество днес и в близките дни, целта е да намеря дългосрочни партньори.
    Ние сме убедени, че България има голям потенциал в това, което търсим, и по-конкретно, много плодородна земя, благоприятен климат, чист въздух, хубави, качествени чисти продукти, а също така и еко и био продукти, които са в резултат на благоприятните условия. Всичко това води до конкретни продукти, които биха могли да бъдат експортирани към нас в ОАЕ. 

    Въпрос: Какви срещи осъществихте?
    Отговор: Осъществих в рамките на един ден много значими и важни срещи, които безспорно ще доведат до благоприятен резултат. Имах срещи с министъра на икономиката, с министъра на земеделието, храните и горите, с председателя на Селскостопанската академия, с главния секретар на БТПП. Договорихме се за две неща. 
    На първо място: ще бъде организиран форум между България и ОАЕ, който ще се проведе в началото на следващата година. Този форум ще бъде една базисна платформа, на която двете правителства ще отворят широко вратите за бизнеса и частния сектор, където двете страни да преговарят, да предоставят своите възможности и да сключват съответните споразумения. Това е изключително добра инициатива, която смятаме да осъществим в най-скоро бъдеще като първа стъпка в нашето сътрудничество в тази област. Бихме искали да се фокусираме върху хранителната промишленост, като търговията с храни и хранителни продукти ще е от голямо значение за нас. Също така и аграрният бизнес, и опитът в селското стопанство. Важно поприще за сътрудничество също така е и туризмът, който е от голяма значение за нас.
    Посолството на ОАЕ ще поддържа контакт с Министерството на икономиката, с министерството на земеделието, храните и горите, с министерството на туризма, както и с БТПП, с цел бизнесът да бъде осъществен за благото и на двете страни. 
    Вторият аспект, на който ще наблегнем, е нашето участие на първата съвместна икономическа среща на Съвета, която ще се проведе в началото на следващата година. Тези срещи са пряк резултат от всичките проведени срещи между правителствата на ОАЕ и България тази година. Така че, както виждате, резултати от срещите има и ще има и за в бъдеще, стига намеренията ни да са ясни и изгодни и за двете страни. 

    Въпрос: Ваше Превъзходителство, това първа визита ли Ви е в нашата страна?
    Отговор: Да, това е първото ми посещение в България. За голямо съжаление цялото ми време е наситено със срещи и разговори, но въпреки това успях да почувствам пронизващо чистия въздух на вашата столица и да видя нейната красота, да усетя спокойствието тук. Знаете ли, сега в Дубай времето е чудесно, по нашите критерии за есен, но доста по-топла от тази при вас. Въпреки това, мисля, че съм щастливка, провървя ми с времето, че не е все още толкова студено. Хванах последните слънчеви и не толкова студени дни тук - краят на есента. Впечатлена съм. Много ми харесва. Въздухът е толкова свеж, буквално пронизващо свеж и чист. Много ми харесва времето у вас, наистина. 

    Въпрос: Вие сте министър на продоволствената сигурност, виждате ли реален партньор в лицето на България? В кои сфери по-конкретно?
    Отговор: Сферите, които представляват интерес за мен са преди всичко хранителната промишленост, процесът на приготвяне на храните. България е много добра в тази област. Имате доста добре развита производствена база не само за пресни храни, но и за консерви. Това също представлява интерес. Имам информация, че някои от фермерите са насочили своето производство предимно към еко и био продукти. Това е доста интересно, тъй като ние в ОАЕ доста използваме такива продукти с високо качество. А това вече е и световна тенденция. Това ни насочва и към възможности за инвестиции. Пакетирането на храните също е от значение. При вас то също е на ниво. Така че, както виждате, много са областите в хранително-вкусовата промишленост, които биха могли да бъдат застъпени в нашето сътрудничество.
    За нас представлява голям интерес също така и производството на розово масло и всичките производни от него, както в козметичната, така и в хранително-вкусовата промишленост. Мисля, че това е едно от нещата, в които България е уникална и може да се гордее с това производство. Отваряйки врати за българския бизнес и инвеститорите, ще бъде една добра възможност да се седне на масата на преговорите и да се намерят допирните точки, в които нашите две страни да си сътрудничат. Това са възможности не само за България в Обединените арабски емирства, но и да се види какви са възможностите за ОАЕ да прави бизнес в България и да влезе с инвестиции. Това би бил един фантастичен старт и за двете страни.

    Въпрос: Известно ми е, че ОАЕ имат интерес и към българското сирене? Така ли е?
    Отговор: Да, разбира се. Това е така. Ние не само, че имаме интерес към българското сирене, но и много го харесваме. Това е един също така уникален за страната ви продукт. България е известна в цял свят с нейното кисело мляко и българското бяло саламурено сирене. Ще се радваме този продукт да е и на нашата трапеза. Тази вечер съм канена на официална вечеря от министъра на земеделието, храните и горите и се надявам по време на вечерята да опитам колкото се може повече български сирена. Много са сферите за сътрудничество и се надявам, че в края на моето посещение държавниците и бизнесът вече ще определят окончателно допирните точки и сферите на сътрудничество, за да започнем същинската работа по тяхното реализиране. Потенциалът на България е голям и има място на пазара в ОАЕ. Имаме много голям потенциал за сътрудничество.

    Въпрос: Има ли интерес към българските хранителни продукти в ОАЕ?
    Отговор: Да, определено. Ако се върнем назад в историята, ще видим, че българските хранителни продукти са заемали доста голямо място в целия Арабски регион, във всички арабски страни. Но това е било преди много години. Наблюдаваме един период на спад на търговските отношения, след което имаме едно изравняване и застой. В момента отново се наблюдава възход на тези отношения, което е похвално. Трябва да се прави по-активен маркетинг на вашите продукти. 
    Вярвам, че българските продукти имат наистина голям потенциал за експортиране. България стратегически е разположена много добре, логистично е с доста добра локация - независимо дали става въпрос за Черно море и делтата на реката Дунав, логистиката към другите страни е изключително благоприятна. Както вече казах, климатът тук е много благоприятен, влажността на въздуха също е много умерена. Не на последно място по важност са и ниските такси и системата на таксуване, ниски такси за брандиране - всичко това прави цената на съответния продукт много приемлива, тя не се завишава изкуствено от данъците и таксите. 

    Въпрос: Какви са възможностите за внос на пресни и консервирани храни?
    Отговор: Много добър въпрос. Възможностите са изключително големи. Имах много полезна среща и дискусия с министъра на земеделието, храните и горите. Обособихме животинските продукти и възможността за техния експорт към ОАЕ. Всичко за осъществяване на бизнеса и търговията в България е канонизирано и усъвършенствано. Остава работа на хартия, подготвяне на съответната документация, която трябва да бъде финализирана и да започнем активен внос на стоки.

    Въпрос: Предвижда ли се производство в ОАЕ с българско участие, български инвестиции или работна ръка?
    Отговор: Като страна, която не е богата на водни ресурси и плородна земя, ние трябва да внедрим технологии и работна ръка, за да развием нашата хранително-вкусова промишленост. А това няма как да стане без чужди инвестиции. Инициирахме аграрна селскостопанска платформа, където позиционирахме заедно частния сектор, местната администрация и власт, и федералните агенции с цел да премахнат съществуващите бариери в настоящата система, заради които ОАЕ не може да бъде конкурентна в областта на аграрната промишленост. В момента се работи активно в тази насока. И вече към края на тази и началото на идната година се надявам да бъдат оповестени конкретните инициативи на ОАЕ в развитието на споменатите области. Това също би могло да отвори врати и за българските инвестиции в аграрната промишленост и да даде възможност на страната ви да стъпи и на тази платформа. 

    Въпрос: Какви са критериите за продоволствена сигурност и добро качество на продоволствените продукти, за да присъстват на пазара в ОАЕ?
    Отговор: Аз съм държавен министър за бъдещата продоволствена сигурност, която е като чадър на няколко отрасъла, един от които е безопасността на храните. Това е изключително важно звено на продоволствената сигурност в ОАЕ, където са обединени 7 емирства. Всяко едно от Емирствата си има местна власт и администрация, които са отговорни за качеството и безопасността на храните, тяхната стандартизация, критериите за качество. Ние също така имаме министерство на климатичните промени и околната среда. Това министерство е федералното звено, в рамките на което работи Съвет по безопасност на храните. В този съвет влизат представители от всяко едно от емирствата.Тази администрация се занимава пряко с контрола на качество, стандартизацията и критериите за качество. Те са отговорни за това дали определен продукт съответства по качество и е годен за пазара на ОАЕ, или не. Страната ви влиза напълно в рамките на критериите за качество и в момента България има напълно зелена светлина за търговия в ОАЕ. Виждаме огромен потенциал за търговия с пресни продукти и животински продукти, имаме търсене на мед, риба и рибни продукти. 

    Въпрос: Да очакваме ли инвестиции от ОАЕ у нас в областта на леката и хранителна промишленост? 
    Отговор: Много са възможностите и от двете страни. Първо, трябва да определим кои ще са бизнес партньорите и областите на сътрудничество.Точно за това като първостепенна задача двете страни се споразумяха на първо място да се организира съвместният бизнес форум и това да стане колкото се може по-бързо, за да се предостави възможност на бизнеса и на двете страни за установяване на контакти и конкретни преговори. Както и да се продължи диалога между съответните заинтересовани министерства. 

    Въпрос: Вашето пожелание към бъдещите Ви партньори?
    Отговор: Първо, бих искала да изкажа своето изключително задоволство от визитата си в България. Радвам се, че България потвърди участието си в ЕКСПО 2020. Това е фантастична експозиция, където България ще има възможността да покаже своите продукти както за нашия регион, така и на световно ниво.
    За двата дни от визитата ми съм изключително впечатлена от страната ви. Имате уникална минерална вода и водни източници, това е цяло богатство. Имате прекрасен климат, който много ми допадна. Имате невероятно вкусна кухня. Впечатлена съм от храната ви и националните български ястия, които са невероятно вкусни, наистина. Мисля, че е назряло времето и у нас да опитат от вашата прекрасна кухня и вашите хранителни продукти, те не само са вкусни, но и много полезни и здравословни. И най-важното - са натурални. Пожелавам вашите продукти колкото се може по-скоро да са на нашата трапеза в ОАЕ./АМ/


    Линк

  • Dnes.bg: Плодородна земя, сирене, розово масло... С какво впечатлихме ОАЕ?


    България има голям потенциал в това, което търсим, отбеляза министър

    Плодородна земя, благоприятен климат, чист въздух и хубави и качествени продукти. Това е нещото, което е впечатлило ОАЕ, които искат да купят в България хиляди хектари земеделска земя като част от приоритетната си програма за продоволствена сигурност.
    Потенциалът на България е голям и има място на пазара в Обединените Арабски Емирства, заяви в интервю за БТА Мариям Бинт Мохамед Саид Хареб Ал-Мехаири - държавен министър за продоволствената сигурност на ОАЕ, която в рамките на визитата си у нас имаше срещи с българските министри на икономиката и на земеделието, храните и горите, с председателя на Селскостопанската академия, с главния секретар на БТПП.
    "Убедени сме, че България има голям потенциал в това, което търсим, и по-конкретно - много плодородна земя, благоприятен климат, чист въздух, хубави, качествени и чисти продукти, а също така и еко и био продукти, които са в резултат на благоприятните условия", заяви Мариям Ал-Мехаири.
    По думите й всичко това води до конкретни продукти, които биха могли да бъдат експортирани към ОАЕ. "Страната ви влиза напълно в рамките на критериите за качество и в момента България има напълно зелена светлина за търговия в ОАЕ", отбеляза тя.
    Виждаме огромен потенциал за търговия с пресни и животински продукти, имаме търсене на мед, риба и рибни продукти, посочи министърът.
    "Като държавен министър за бъдещата продоволствена сигурност, мога да заявя, че ОАЕ като държава сме изключително заинтересовани да предоставим на населението качествена храна, но не разполагаме с толкова плодородна земя, каквато е, например, в България. Затова сме длъжни да търсим други алтернативи, които да ни подсигурят не просто хранителни продукти, а много добри, с отлично качество. Целта на моята визита във вашата прекрасна страна е да търся възможности в тази област, като подсигуря не просто едно сътрудничество днес и в близките дни, целта е да намеря дългосрочни партньори", отчете Мариям Ал-Мехаири.
    Тя посочи, че ще бъде организиран форум между България и ОАЕ, който ще се проведе в началото на следващата година. "Този форум ще бъде една базисна платформа, на която двете правителства ще отворят широко вратите за бизнеса и частния сектор, където двете страни да преговарят, да предоставят своите възможности и да сключват съответните споразумения. Това е изключително добра инициатива, която смятаме да осъществим в най-скоро бъдеще като първа стъпка в нашето сътрудничество в тази област. Бихме искали да се фокусираме върху хранителната промишленост, като търговията с храни и хранителни продукти ще е от голямо значение за нас", посочи министърът.
    Тя уточни, че ОАЕ иска да се възползва още и от нашия аграрен бизнес и опитът в селското стопанство. "Важно поприще за сътрудничество също така е и туризмът, който е от голяма значение за нас", посочи Ал-Мехаири.
    "Имам информация, че някои от фермерите са насочили своето производство предимно към еко и био продукти. Това е доста интересно, тъй като ние в ОАЕ доста използваме такива продукти с високо качество. А това вече е и световна тенденция. Това ни насочва и към възможности за инвестиции. Пакетирането на храните също е от значение. При вас то също е на ниво. Така че, както виждате, много са областите в хранително-вкусовата промишленост, които биха могли да бъдат застъпени в нашето сътрудничество", посочи министърът от ОАЕ.
    Мариям Бинт Мохамед Саид Хареб Ал-Мехаири отбеляза, че страната й проявява интерес към някои от емблематичните български продукти - розово масло и всичките производни от него, сирене и кисело мляко.
    "Мисля, че това е едно от нещата, в които България е уникална и може да се гордее с това производство. Отваряйки врати за българския бизнес и инвеститорите, ще бъде една добра възможност да се седне на масата на преговорите и да се намерят допирните точки, в които нашите две страни да си сътрудничат. Това са възможности не само за България в Обединените арабски емирства, но и да се види какви са възможностите за ОАЕ да прави бизнес в България и да влезе с инвестиции. Това би бил един фантастичен старт и за двете страни", отбеляза тя.
    Министър Ал-Мехаири, че в последниге години е имало спад на търговските отношения между двете страни, въпреки че в годините назад българските хранителни продукти са заемали доста голямо място в целия Арабски регион.
    "Имате уникална минерална вода и водни източници, това е цяло богатство. Имате прекрасен климат, който много ми допадна. Имате невероятно вкусна кухня. Впечатлена съм от храната ви и националните български ястия, които са невероятно вкусни, наистина. Мисля, че е назряло времето и у нас да опитат от вашата прекрасна кухня и вашите хранителни продукти, те не само са вкусни, но и много полезни и здравословни. И най-важното - са натурални. Пожелавам вашите продукти колкото се може по-скоро да са на нашата трапеза в ОАЕ", завърши в заключение министър Мариям Бинт Мохамед Саид Хареб Ал-Мехаири.


    Линк

  • E-novinar.com: Мариям Ал-Мехаири: България има място на пазара в ОАЕ


    Потенциалът на България е голям и страната има място на пазара в ОАЕ. Това заяви в интервю за БТА принцеса Мариям Бинт Мохамед Саид Хареб Ал-Мехаири - държавен министър за продоволствената сигурност на ОАЕ. В рамките на визитата си у нас тя имаше срещи с българските министри на икономиката и на земеделието, с председателя на Селскостопанската академия и с главния секретар на БТПП.

    "Убедени сме, че България има голям потенциал в това, което търсим, и по-конкретно плодородна земя, благоприятен климат, чист въздух, хубави, качествени чисти продукти, а също така и

    Виж оригиналната статия в investor.bg


    Линк

  • Investor.bg: Мариям Ал-Мехаири: България има място на пазара в ОАЕ


    Държавният министър за продоволствената сигурност на ОАЕ посочи кои български продукти са желани за внос

    Потенциалът на България е голям и страната има място на пазара в ОАЕ. Това заяви в интервю за БТА принцеса Мариям Бинт Мохамед Саид Хареб Ал-Мехаири - държавен министър за продоволствената сигурност на ОАЕ. В рамките на визитата си у нас тя имаше срещи с българските министри на икономиката и на земеделието, с председателя на Селскостопанската академия и с главния секретар на БТПП.

    "Убедени сме, че България има голям потенциал в това, което търсим, и по-конкретно плодородна земя, благоприятен климат, чист въздух, хубави, качествени чисти продукти, а също така и еко и биопродукти", заяви Мариям Ал-Мехаири. По думите й всичко това води до конкретни продукти, които биха могли да бъдат експортирани към ОАЕ.

     

    „Страната ви влиза напълно в рамките на критериите за качество и в момента България има напълно зелена светлина за търговия в ОАЕ“, отбеляза тя.

    „Виждаме огромен потенциал за търговия с пресни и животински продукти, имаме търсене на мед, риба и рибни продукти“, посочи Мариям Ал-Мехаири.

    След срещите в България тя съобщи, че е договорено да бъде организиран форум между България и ОАЕ в началото на следващата година. Този форум ще бъде базисна платформа, чрез която „двете правителства ще отворят широко вратите за бизнеса и частния сектор, където двете страни да преговарят, да предоставят своите възможности и да сключват съответните споразумения“.

    „Бихме искали да се фокусираме върху хранителната промишленост, като търговията с храни и хранителни продукти ще е от голямо значение за нас. Също така и аграрният бизнес, и опитът в селското стопанство. Важно поприще за сътрудничество също така е и туризмът, който е от голяма значение за нас“, допълни тя.

    „За нас представлява голям интерес също така и производството на розово масло и всичките производни от него, както в козметичната, така и в хранително-вкусовата промишленост“, допълва Ал-Мехаири.

    Тя потвърждава, че ОАЕ имат интерес и към българското сирене. „Ние не само, че имаме интерес към българското сирене, но и много го харесваме. Това е един също така уникален за страната ви продукт. България е известна в цял свят с нейното кисело мляко и българското бяло саламурено сирене. Ще се радваме този продукт да е и на нашата трапеза“, казва министърът.

    Тя е назначена за държавен министър за продоволствената сигурност след промените в кабинета от октомври 2017 г.  Ал-Мехаири е била помощник-подсекретар по въпросите на водните ресурси и опазването на природата в Министерството на климатичните промени и околната среда, където е назначена да се занимава със стратегическото планиране. Има бакалавърска и магистърска степен по машиностроене от Техническия университет в Аахен, Германия. 

     


    Линк

  • Economynews.bg: Ще има ли български храни в ОАЕ?


    Потенциалът на България е голям и има място на пазара в Обединените арабски емирства - ОАЕ. Това заяви в интервю за БТА Мариям Бинт Мохамед Саид Хареб Ал-Мехаири - държавен министър за продоволствената сигурност на ОАЕ, която в рамките на визитата си у нас имаше срещи с българските министри на икономиката и на земеделието, храните и горите, с председателя на Селскостопанската академия, с главния секретар на БТПП. "Убедени сме, че България има голям потенциал в това, което търсим, и по-конкретно, много плодородна земя, благоприятен климат, чист въздух, хубави, качествени чисти продукти, а също така и еко и био продукти, които са в резултат на благоприятните условия", заяви Мариям Ал-Мехаири. По думите й всичко това води до конкретни продукти, които биха могли да бъдат експортирани към ОАЕ. Страната ви влиза напълно в рамките на критериите за качество и в момента България има напълно зелена светлина за търговия в ОАЕ, отбеляза тя. Виждаме огромен потенциал за търговия с пресни и животински продукти, имаме търсене на мед, риба и рибни продукти, посочи Мариям Ал-Мехаири. Бихме искали да се фокусираме върху хранителната промишленост, като търговията с храни и хранителни продукти ще е от голямо значение за нас. Също така и аграрният бизнес, и опитът в селското стопанство. Важно поприще за сътрудничество също така е и туризмът, който е от голяма значение за нас.


    Ето и още отговори на министъра: Това е първото ми посещение в България. За голямо съжаление цялото ми време е наситено със срещи и разговори, но въпреки това успях да почувствам пронизващо чистия въздух на вашата столица и да видя нейната красота, да усетя спокойствието тук. Знаете ли, сега в Дубай времето е чудесно, по нашите критерии за есен, но доста по-топла от тази при вас. Въпреки това, мисля, че съм щастливка, провървя ми с времето, че не е все още толкова студено. Хванах последните слънчеви и не толкова студени дни тук - краят на есента. Впечатлена съм. Много ми харесва. Въздухът е толкова свеж, буквално пронизващо свеж и чист. Много ми харесва времето у вас, наистина.
    Сферите, които представляват интерес за мен са преди всичко хранителната промишленост, процесът на приготвяне на храните. България е много добра в тази област. Имате доста добре развита производствена база не само за пресни храни, но и за консерви. Това също представлява интерес. Имам информация, че някои от фермерите са насочили своето производство предимно към еко и био продукти. Това е доста интересно, тъй като ние в ОАЕ доста използваме такива продукти с високо качество. А това вече е и световна тенденция. Това ни насочва и към възможности за инвестиции. Пакетирането на храните също е от значение. При вас то също е на ниво. Така че, както виждате, много са областите в хранително-вкусовата промишленост, които биха могли да бъдат застъпени в нашето сътрудничество.
    За нас представлява голям интерес също така и производството на розово масло и всичките производни от него, както в козметичната, така и в хранително-вкусовата промишленост. Мисля, че това е едно от нещата, в които България е уникална и може да се гордее с това производство. Отваряйки врати за българския бизнес и инвеститорите, ще бъде една добра възможност да се седне на масата на преговорите и да се намерят допирните точки, в които нашите две страни да си сътрудничат. Това са възможности не само за България в Обединените арабски емирства, но и да се види какви са възможностите за ОАЕ да прави бизнес в България и да влезе с инвестиции. Това би бил един фантастичен старт и за двете страни.

    На въпрос ила ли в ОАЕ интерес и към българското сирене отговорът е: Да, разбира се. Това е така. Ние не само, че имаме интерес към българското сирене, но и много го харесваме. Това е един също така уникален за страната ви продукт. България е известна в цял свят с нейното кисело мляко и българското бяло саламурено сирене. Ще се радваме този продукт да е и на нашата трапеза. Тази вечер съм канена на официална вечеря от министъра на земеделието, храните и горите и се надявам по време на вечерята да опитам колкото се може повече български сирена. Много са сферите за сътрудничество и се надявам, че в края на моето посещение държавниците и бизнесът вече ще определят окончателно допирните точки и сферите на сътрудничество, за да започнем същинската работа по тяхното реализиране. Потенциалът на България е голям и има място на пазара в ОАЕ. Имаме много голям потенциал за сътрудничество.

    Има ли интерес към българските хранителни продукти в ОАЕ?
     Да, определено. Ако се върнем назад в историята, ще видим, че българските хранителни продукти са заемали доста голямо място в целия Арабски регион, във всички арабски страни. Но това е било преди много години. Наблюдаваме един период на спад на търговските отношения, след което имаме едно изравняване и застой. В момента отново се наблюдава възход на тези отношения, което е похвално. Трябва да се прави по-активен маркетинг на вашите продукти.
    Вярвам, че българските продукти имат наистина голям потенциал за експортиране. България стратегически е разположена много добре, логистично е с доста добра локация - независимо дали става въпрос за Черно море и делтата на реката Дунав, логистиката към другите страни е изключително благоприятна. Както вече казах, климатът тук е много благоприятен, влажността на въздуха също е много умерена. Не на последно място по важност са и ниските такси и системата на таксуване, ниски такси за брандиране - всичко това прави цената на съответния продукт много приемлива, тя не се завишава изкуствено от данъците и таксите.

    Какви са възможностите за внос на пресни и консервирани храни?
     Много добър въпрос. Възможностите са изключително големи. Имах много полезна среща и дискусия с министъра на земеделието, храните и горите. Обособихме животинските продукти и възможността за техния експорт към ОАЕ. Всичко за осъществяване на бизнеса и търговията в България е канонизирано и усъвършенствано. Остава работа на хартия, подготвяне на съответната документация, която трябва да бъде финализирана и да започнем активен внос на стоки.

     Предвижда ли се производство в ОАЕ с българско участие, български инвестиции или работна ръка?
    Като страна, която не е богата на водни ресурси и плородна земя, ние трябва да внедрим технологии и работна ръка, за да развием нашата хранително-вкусова промишленост. А това няма как да стане без чужди инвестиции. Инициирахме аграрна селскостопанска платформа, където позиционирахме заедно частния сектор, местната администрация и власт, и федералните агенции с цел да премахнат съществуващите бариери в настоящата система, заради които ОАЕ не може да бъде конкурентна в областта на аграрната промишленост. В момента се работи активно в тази насока. И вече към края на тази и началото на идната година се надявам да бъдат оповестени конкретните инициативи на ОАЕ в развитието на споменатите области. Това също би могло да отвори врати и за българските инвестиции в аграрната промишленост и да даде възможност на страната ви да стъпи и на тази платформа.

    Какви са критериите за продоволствена сигурност и добро качество на продоволствените продукти, за да присъстват на пазара в ОАЕ?
     Аз съм държавен министър за бъдещата продоволствена сигурност, която е като чадър на няколко отрасъла, един от които е безопасността на храните. Това е изключително важно звено на продоволствената сигурност в ОАЕ, където са обединени 7 емирства. Всяко едно от Емирствата си има местна власт и администрация, които са отговорни за качеството и безопасността на храните, тяхната стандартизация, критериите за качество. Ние също така имаме министерство на климатичните промени и околната среда. Това министерство е федералното звено, в рамките на което работи Съвет по безопасност на храните. В този съвет влизат представители от всяко едно от емирствата.Тази администрация се занимава пряко с контрола на качество, стандартизацията и критериите за качество. Те са отговорни за това дали определен продукт съответства по качество и е годен за пазара на ОАЕ, или не. Страната ви влиза напълно в рамките на критериите за качество и в момента България има напълно зелена светлина за търговия в ОАЕ. Виждаме огромен потенциал за търговия с пресни продукти и животински продукти, имаме търсене на мед, риба и рибни продукти.
     Да очакваме ли инвестиции от ОАЕ у нас в областта на леката и хранителна промишленост?
     Много са възможностите и от двете страни. Първо, трябва да определим кои ще са бизнес партньорите и областите на сътрудничество.Точно за това като първостепенна задача двете страни се споразумяха на първо място да се организира съвместният бизнес форум и това да стане колкото се може по-бързо, за да се предостави възможност на бизнеса и на двете страни за установяване на контакти и конкретни преговори. Както и да се продължи диалога между съответните заинтересовани министерства.


    Линк

Назад