Назад

Европейско икономическо проучване 2019


  • Financebg.com: Разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа


    Разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки.

     

    Това е един от изводите от проучването за бизнес климата „Европейско икономическо проучване 2019“ на Европалати, представено днес в Българската търговско-промишлена палата, която се включва също в изследването сред своите членове. Други спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и на суровините, което е особено валидно за страните от Централна и Източна Европа, вкл. и България, поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.
    Проучването е направено през септември и за България то е сред близо 600 фирми, каза на пресконференция председателят на БТПП Цветан Симеонов. По темата за разходите за персонал Симеонов изтъкна, че ако сега бъде направено повторно изследване в страната, разходите за труд ще бъдат посочени и от  бизнеса в България като най-голямата опасност. Темата е чувствителна особено в обстановката, която имаме сега за това, че правителството под натиска на протестите започва да отделя по-големи средства за различни сектори – за ръста на заплатите в държавния сектор, в образованието, здравеопазване, коментира Симеонов.  Същевременно той посочи, че обявените вчера от работодателските организации граници на ръст на заплатите в частния сектор догодина не са непостижими при условие, че няма сериозни трусове в страната.  По статистика от последните години около 10-11 на сто всяка година българските работодатели са увеличавали средните заплати в секторите, допълни той. Цветан Симеонов информира, че другата седмица разговорите във формата от вчера при премиера ще продължат, заради натрупани доста нерешени въпроси.
    Според проучването за заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63 на сто от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.  Друг проблем пред бизнеса е свързан с липсата на квалифицирани кадри, показват данни от изследването. Близо 54 на сто от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес средата догодина, докато за 2018 г. делът им е бил 63 на сто. Има известни очаквания за намаление на инвестиции, които компаниите от България ще направят в своята дейност, като с около три на сто е разлика спрямо миналата година.
    По темата за обявеното вчера предложение за намаляване на субсидиите за партиите с предупреждението, че има голям риск от това, Цветан Симеонов каза, че и сега фирмите плащат /!!!/ на партиите допълнително и изтъкна, че е по-добре е бъде разтоварен бюджетът, тези пари да бъдат оставени у данъкоплатците, които реализират печалба. По-добре е тези пари да работя в икономиката, отколкото да се изтеглят от икономиката и да бъдат похарчени за партийни цели, голямата част от които раждат идеи, които не са в полза на българската икономическа среда и за фирмите, допълни председателят на БТПП.

     


    Линк

  • Kanal3.bg: Кое ще поскъпне у нас след Брекзит - прогнозата на бизнеса (ВИДЕО)


    Ще има по-високи цени на автомобилите и лекарствата, обяви шефът на БТПП Цветан Симеонов

     

    Какво ще се случи след Брекзит. Прогнозите на търговците сочат, че се очаква поскъпване на вносните стоки от Великобритания и особено на лекарства и автомобили. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) сред нейните членове. Как още може да ни засегне излизането на Великобритания от Европейския съюз – в предаването „Денят на живо” по Канал 3 коментира председателят на БТПП Цветан Симеонов.

    „Важно е да се отбележи, че това е второ наше проучване – направихме още едно със същите въпроси и през миналата година, за да се види какви са нагласите на българския бизнес. Тогава повече фирми очакваха негативни резултати, отколкото сега. Сега са по-малко притеснените – вероятно, защото се проточи, вероятно, защото и фирмите вече са взели мерки, за да не бъдат толкова тежко ударени от отделянето на Великобритания от ЕС.

    Очаква се да поскъпнат коли и лекарства, но не всички. Става въпрос за коли и лекарства, които се произвеждат във Великобритания, защото се очаква да се премахне т.нар. свободно движение. Ще има по-високи цени за автомобилите и лекарствата, но аз нямам впечатление, че толкова много произведени във Великобритания автомобили се движат в България, но това са очакванията на фирмите. Но за лекарствата – Великобритания е доста сериозен производител и за тях сигурно ще е по-широко засягането”, заяви Цветан Симеонов.

    Вижте още интервюта и коментари!

    Колкото до износа на България за Великобритания той коментира:

    „Първо българският износ за Великобритания не е толкова голям.  Второ – фирмите, основно от хранително-вкусовата промишленост, имат доста широка група от държави, с които работят, тъй че са единични фирмите, които работят само с Великобритания. Още повече, че ударът ще ударът ще бъде смекчен с преходен период от една година, през който те ще могат да пренастроят своите дейности.

    Остават на разположение всички страни в ЕС и съм сигурен, че българските стоки са добре познати”, допълни председателят на БТПП.

    Той уточни, че няма изчисления в абсолютни суми, които да покажат какви биха били загубите за българските компании вследствие на Брекзит. Симеонов изтъкна обаче, че идентично проучване за целия ЕС показва, че бизнесът в останалите страни от Общността е много по-притеснен, отколкото в България.

    Какво още каза той за влиянието на Брекзит, за протестите и българската икономика? Чуйте и вижте във видеото!

     

     

     

     


    Линк

  • Bta.bg: Проучване показва, че разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа


    Разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Това е един от изводите от проучването за бизнес климата "Европейско икономическо проучване 2019" на Европалати, представено днес в Българската търговско-промишлена палата, която се включва също в изследването сред своите членове. Други спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и на суровините, което е особено валидно за страните от Централна и Източна Европа, вкл. и България, поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.
    Проучването е направено през септември и за България то е сред близо 600 фирми, каза на пресконференция председателят на БТПП Цветан Симеонов. По темата за разходите за персонал Симеонов изтъкна, че ако сега бъде направено повторно изследване в страната, разходите за труд ще бъдат посочени и от  бизнеса в България като най-голямата опасност. Темата е чувствителна особено в обстановката, която имаме сега за това, че правителството под натиска на протестите започва да отделя по-големи средства за различни сектори - за ръста на заплатите в държавния сектор, в образованието, здравеопазване, коментира Симеонов.  Същевременно той посочи, че обявените вчера от работодателските организации след среща при премиера Бойко Борисов граници на ръст на заплатите в частния сектор догодина не са непостижими при условие, че няма сериозни трусове в страната.  По статистика от последните години около 10 - 11 на сто всяка година българските работодатели са увеличавали средните заплати в секторите, допълни той. Цветан Симеонов информира, че другата седмица разговорите във формата от вчера при премиера ще продължат, заради натрупани доста нерешени въпроси.
    Според проучването за заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст - преобладаващата част около 63 на сто от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.  Друг проблем пред бизнеса е свързан с липсата на квалифицирани кадри, показват данни от изследването. Близо 54 на сто от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес средата догодина, докато за 2018 г. делът им е бил 63 на сто. Има известни очаквания за намаление на инвестиции, които компаниите от България ще направят в своята дейност, като с около три на сто е разлика спрямо миналата година.
    По темата за обявеното вчера от премиера намерение да предложи намаляване на субсидиите за партиите с предупреждението, че има голям риск от това, Цветан Симеонов каза, че и сега фирмите плащат на партиите допълнително и изтъкна, че е по-добре е бъде разтоварен бюджетът, тези пари да бъдат оставени у данъкоплатците, които реализират печалба. По-добре е тези пари да работя в икономиката, отколкото да се изтеглят от икономиката и да бъдат похарчени за партийни цели, голямата част от които раждат идеи, които не са в полза на българската икономическа среда и за фирмите, допълни председателят на БТПП.

    Линк

  • Monitor.bg: БТПП представя очакванията на бизнеса у нас за 2019 г.


    Българска търговско-промишлена палата ще представи проучване за бизнес климата „Европейско икономическо проучване 2019” днес. 
    Председателят на най-голямата работодателска организация Цветан Симеонов и екипът от икономически анализатори ще обсъдят очакванията на бизнеса у нас за следващата година. Проучването е проведено сред 45 000 фирми от 26 държави.
    Изследването се извършва вече 26 години от Европалати, като за България това е 20-то поредно проучване, проведено сред членовете на БТПП.

    Линк

  • Monitor.bg: Увеличават се негативните очаквания за бизнес средата (ОБНОВЕНА)


    Предприемачите във Финландия и Португалия са най-големите оптимисти
     
    Една десета от фирмите у нас очакват да се влошат условията за бизнес догодина. Положително настроените предприемачи са над половината – 52.8%. Спрямо година по-рано има ръст от 5 на сто на негативните настроения. Преди 12 месеца 62 на сто са очаквали по-добра среда за развитие - 62.7%.
    Данните са от мащабното икономическо изследване “Европейско икономическо проучване 2019”, представено от председателя на БТПП Цветан Симеонов. Участвалите фирми в него са над 45 хил., пръснати в 26 държави.
    “Около 10% от българските работодатели са увеличили средната работна заплата в частния сектор, без да има натиск от когото и да е било”, коментира Симеонов. Въпреки увеличението на заплатите, 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си. „Това означава, че няма притеснения по отношение на работната сила“, каза председателят на БТПП. Една трета са оптимисти, но по думите на Симеонов държавата и НПО-тата ще трябва да положат по-сериозни усилия, за да се оправдаят тези надежди. Начело в класацията по оптимизъм за повишаване на заетостта са Финландия, Малта и Полша, а на опашката са Сърбия, Словения и Италия.
    По думите му бизнес климатът няма да се подобри от само себе си, затова трябва работодателите да участват в насърчаването на българските граждани в очакванията им за увеличаване на заплатите. Според него има много добре работещи фирми във всеки регион на страната. „Това са фирми с над европейско качество, хубави условия на труд и заплащане, налице е и корпоративна социална отговорност, перспективност в устойчивото развитие и планове за иновации“, каза още той. България е на 8-мо място по позитивни очаквания за правене на бизнес от 26 страни, участвали в проучването. В челната тройка са Финландия, Португалия и Швеция. На дъното са Сърбия, Словения и Хърватия
    По отношение на продажби в страната, 39% от анкетираните очакват през 2019 г. приходите им да се увеличат, а 50% са на мнение, че промяна няма да има. В класацията по очаквания за продажби челна тройка са Финландия, Румъния и Португалия. България се нарежда на 15-то място сред 26-те страни. „Това е може би най-лошата позиция на България в сравнение с останалите критерии“, коментира Симеонов. Най-ниско в степента на очаквания за продажби са Сърбия, Гърция и Австрия.“За Гърция картинката е ясна, тъй като там не полагат достатъчно усилия, въпреки облекчаването на режима и очаквания спад на данъците“, поясни Симеонов. Друг минус е и че работодателната способност все още не се е възстановила напълно в южната ни съседка. Надеждите за международни продажби са аналогични- почти половината смятат, че приходите от чужбина ще се увеличат. По позитивни очаквания начело са отново Португалия, Ирландия и Полша. В дъното са Сърбия, Гърция и Австрия. В тази класация сме на 13-то място.
    Положително настроените по отношение на инвестиции намаляват. Докато за 2018 г. оптимистите са били 46%, то за 2019 г. те са 39.2%, което въпреки това е над средното за Европа ниво. Първите места са заети от Румъния, Финландия и Португалия. Последните от Сърбия, Франция и Чехия.
    Предприемачите във Финландия и Португалия са най-оптимистично настроени. По позитивни нагласи те се нареждат в челната тройка по отношение на бизнес средата, националните и международните продажби, заетостта и инвестициите.
    „Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас. Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил“, допълни още той.
    Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините. Последните особено важат за страните от Източна Европа (вкл. България) поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.
    Една десета от фирмите у нас очакват да се влошат условията за бизнес догодина. Положително настроените предприемачи са над половината – 52.8%. Спрямо година по-рано има ръст от 5 на сто на негативните настроения. Преди 12 месеца 62 на сто са очаквали по-добра среда за развитие - 62.7%.
    Данните са от мащабното икономическо изследване “Европейско икономическо проучване 2019”, представено от председателя на БТПП Цветан Симеонов. Участвалите фирми в него са над 45 хил., пръснати в 26 държави.
    “Около 10% от българските работодатели са увеличили средната работна заплата в частния сектор, без да има натиск от когото и да е било”, коментира Симеонов. Въпреки увеличението на заплатите, 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си. „Това означава, че няма притеснения по отношение на работната сила“, каза председателят на БТПП. Една трета са оптимисти, но по думите на Симеонов държавата и НПО-тата ще трябва да положат по-сериозни усилия, за да се оправдаят тези надежди. Начело в класацията по оптимизъм за повишаване на заетостта са Финландия, Малта и Полша, а на опашката са Сърбия, Словения и Италия.
    По думите му бизнес климатът няма да се подобри от само себе си, затова трябва работодателите да участват в насърчаването на българските граждани в очакванията им за увеличаване на заплатите. Според него има много добре работещи фирми във всеки регион на страната. „Това са фирми с над европейско качество, хубави условия на труд и заплащане, налице е и корпоративна социална отговорност, перспективност в устойчивото развитие и планове за иновации“, каза още той. България е на 8-мо място по позитивни очаквания за правене на бизнес от 26 страни, участвали в проучването. В челната тройка са Финландия, Португалия и Швеция. На дъното са Сърбия, Словения и Хърватия
    По отношение на продажби в страната, 39% от анкетираните очакват през 2019 г. приходите им да се увеличат, а 50% са на мнение, че промяна няма да има. В класацията по очаквания за продажби челна тройка са Финландия, Румъния и Португалия. България се нарежда на 15-то място сред 26-те страни. „Това е може би най-лошата позиция на България в сравнение с останалите критерии“, коментира Симеонов. Най-ниско в степента на очаквания за продажби са Сърбия, Гърция и Австрия.“За Гърция картинката е ясна, тъй като там не полагат достатъчно усилия, въпреки облекчаването на режима и очаквания спад на данъците“, поясни Симеонов. Друг минус е и че работодателната способност все още не се е възстановила напълно в южната ни съседка. Надеждите за международни продажби са аналогични- почти половината смятат, че приходите от чужбина ще се увеличат. По позитивни очаквания начело са отново Португалия, Ирландия и Полша. В дъното са Сърбия, Гърция и Австрия. В тази класация сме на 13-то място.
    Положително настроените по отношение на инвестиции намаляват. Докато за 2018 г. оптимистите са били 46%, то за 2019 г. те са 39.2%, което въпреки това е над средното за Европа ниво. Първите места са заети от Румъния, Финландия и Португалия. Последните от Сърбия, Франция и Чехия.
    Предприемачите във Финландия и Португалия са най-оптимистично настроени. По позитивни нагласи те се нареждат в челната тройка по отношение на бизнес средата, националните и международните продажби, заетостта и инвестициите.
    „Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас. Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил“, допълни още той.
    Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините. Последните особено важат за страните от Източна Европа (вкл. България) поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.

    Линк

  • Economy.bg: Липсата на кадри ще е топ предизвикателство за бизнеса у нас и през 2019


    Над половината фирми у нас очакват подобрение на бизнес климата догодина, сочи проучване на БТПП
     

    „Близо 54% от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес климата през 2019-та, докато през 2018 година делът им е бил 63%“, това заяви председателят на БТПП Цветан Симеонов по време на пресконференция, на която бяха представени очакванията на бизнеса у нас за 2019 година.

    „Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас. Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил“, допълни още той.

    Нивото на оптимизъм у нас и в Европа леко намалява. Компаниите в страната са с позитивни очаквания за 2019, но в по-малка степен спрямо 2018. Това показват резултатите от проучване на БТПП, извършено сред 504 фирми от България през септември 2018. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа (European Economic survey – EES 2019), в което участват над 45 хиляди фирми от 26 държави.

    Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват резултатите от анкетата. Малко над 46% очакват увеличени продажби в чужбина, 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар. Добра перспектива за възобновяване на инвестиционната активност догодина показват очакванията при 39% от анкетираните, докато в миналогодишното проучване са били 47%.

    За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.

    Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините. Последните особено важат за страните от Източна Европа (вкл. България) поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.

    Брекзит е предизвикателство, но не за всички страни. Най-лоши последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство (напрмер Ирландия, Малта, Кипър и Италия).

     


    Линк

  • News.bg: БТПП доволни от тенденциите за намаляване на административната тежест


    Хубаво е, че има тенденции за намаляване на административната тежест. Това коментира председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов за мерките на кабинета за намаляване на административната тежест.
    Той призова за баланс при премахване на административните бариери, за да не се отвори пътя за некоректни фирми.
    Тези мерки на управлението се подкрепяли от палатата. До преди години, по думите му, административната тежест е била пречка номер едно пред бизнеса.
    Симеонов отново алармира за проблема с квалифицирана работна ръка пред инвеститорите.
    Повечето фирми се ориентирали към въвеждане на иновации.
    Не спираме да бомбандираме правителството с предложения, подчерта Цветан Симеонов. 

    Линк

  • News.bg: БТПП настоява за електронно управление


    От Българска търговско-промишлена палата (БТПП) настояват за въвеждане на електронно управление, с което рязко да се намали бюрокрацията в България. 
    Това обяви председателят на БТПП Цветан Симеонов, който представи и данни за бизнес климата на "Европейско икономическо проучване 2019".

    "Докато не си оправим бюрокрацията, корупцията и съдебната система и не се въведе електронното правителство не бихме могли да тръгнем по европейски процес. Едва когато се оправят тези неща, тогава може да мислим за еврозоната. Никой не иска страни с висока степен на корупция, с тежка бюрокрация и с недобре работеща съдебна система", обясни Симеонов.

    Той е на мнение, че ще продължи натискът от Европейския съюз, докато не се оправят всички изброени неща, защото ако не се подобрят "не може да очакваме придвижване в еврозоната и Шенген".

    От палатата искат подобряване на икономиката в страната, което е свързано с по-голям поток от инвестиции. Шефът на БТПП смята, че ако един човек си върши добре работата, то няма причина заплатата му да не бъде вдигната и фирмата да го задържи за постоянно.

    Относно макрорамката за следващата година, Симеонов отбеляза, че я подкрепя, но от палатата настояват за механизъм за определяна на минималната работна заплата и отказ от минималните осигурителни прагове.

    От БТПП обаче са на мнение, че е по-добре да се разтовари бюджетът и парите да се оставят от данъкоплатците, отколкото да се изтеглят от икономиката и да бъдат похарчени с партийни цели, които не са в полза на българските граждани и фирмите.


    Линк

  • News.bg: България на осмо място по позитивни очаквания в Европа


    България се нарежда на 15-то място по ръст на приходите от продажби сред страните от Европана 13-то място на ръст по ръст на износа и на 8-о място по позитивни очаквания за бизнес климата.

    Данните представи председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов, който заедно с екип от икономически анализатори представиха проучването за бизнес климата "Европейско икономическо проучване 2019".

    Нивото на оптимизъм у нас и в Европа намалява. Компаниите са с позитивни очаквания за 2019 година, но в по-малка степен спрямо 2018 година.

    54% от анкетираните очакват подобрение на бизнес климата през 2019 г., докато през настоящата година делът им е бил 63%. 
    Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас, сочат резултатите от проучването.

    Фирмите са загрижени, че няма да бъдат способни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил, подчерта шефът на БТПП.

    Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват още резултатите от анкетата. Малко над 46% от респондентите очакват увеличени продажби в чужбина, а 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар.

    Добрата перспектива за възобновяване на инвестиционната активност догодина показват очакванията при 40% от допитаните, докато в миналогодишното проучване те са били 47%. 
    За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст - преобладаващата част от работодателите очакват да запазят броя на служителите си, категорични са от БТПП.

    В официални данни от проучването липсата на квалифицирани служители е проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании. От Европейските търговско-промишлени палати предупреждават, че недостигът на квалифициран труд подтиска икономическия растеж и вече има криза на умения, която е заплаха за конкурентоспособността на Европа.

    Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и на тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините.

    Симеонов засегна и последиците от Брекзит, като според него най-лошите последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство. Тези държави са Ирландия, Малта, Кипър и Италия.


    Линк

  • Dariknews.bg: Проучване показва, че разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа


    Разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Това е един от изводите от проучването за бизнес климата "Европейско икономическо проучване 2019" на Европалати, представено днес в Българската търговско-промишлена палата (БТПП), която се включва също в изследването сред своите членове.
    Други спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и на суровините, което е особено валидно за страните от Централна и Източна Европа, вкл. и България, поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.
    Проучването е направено през септември и за България то е сред близо 600 фирми, каза на пресконференция председателят на БТПП Цветан Симеонов. По темата за разходите за персонал Симеонов изтъкна, че ако сега бъде направено повторно изследване в страната, разходите за труд ще бъдат посочени и от бизнеса в България като най-голямата опасност.
    Темата е чувствителна особено в обстановката, която имаме сега за това, че правителството под натиска на протестите започва да отделя по-големи средства за различни сектори - за ръста на заплатите в държавния сектор, в образованието, здравеопазване, коментира Симеонов.
    Същевременно той посочи, че обявените вчера от работодателските организации след среща при премиера Бойко Борисов граници на ръст на заплатите в частния сектор догодина не са непостижими при условие, че няма сериозни трусове в страната. По статистика от последните години около 10-11% всяка година българските работодатели са увеличавали средните заплати в секторите, допълни той.
    Цветан Симеонов информира, че другата седмица разговорите във формата от вчера при премиера ще продължат, заради натрупани доста нерешени въпроси.
    Според проучването за заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст - преобладаващата част около 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си. Друг проблем пред бизнеса е свързан с липсата на квалифицирани кадри, показват данни от изследването.
     
    Близо 54% от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес средата догодина, докато за 2018 г. делът им е бил 63%. Има известни очаквания за намаление на инвестиции, които компаниите от България ще направят в своята дейност, като с около три на сто е разлика спрямо миналата година.
    По темата за обявеното вчера от премиера намерение да предложи намаляване на субсидиите за партиите с предупреждението, че има голям риск от това, Цветан Симеонов каза, че и сега фирмите плащат на партиите допълнително и изтъкна, че е по-добре е бъде разтоварен бюджетът, тези пари да бъдат оставени у данъкоплатците, които реализират печалба.
     
    По-добре е тези пари да работя в икономиката, отколкото да се изтеглят от икономиката и да бъдат похарчени за партийни цели, голямата част от които раждат идеи, които не са в полза на българската икономическа среда и за фирмите, допълни председателят на търговско-промишлената палата.

    Линк

  • Tvevropa: Бизнес компаниите у нас са с позитивни очаквания за 2019 г., сочи проучване


    Бизнесът в страната е с позитивни очаквания за 2019 година. Сравнено обаче с настоящата 2018 позитивизмът намалява. Това показва проучване на БТПП направено сред 504 фирми у нас. Ако през тази година компаниите са имали проблем с намирането на добре обучени кадри, то догодина изпитанието ще бъдат разходите за заплати.

     

    Цветан Симеонов – председател на БТПП:
    „Вече на първо място не е липсата на работна ръка, а очакванията за по-голяма тежест и по-голям разход за фирмите да бъдат за работна сила.“

     

    През 2019 година основен проблем за фирмите ще бъде и намирането на нови пазари. Напускането на Великобритания на общността ще се отрази на бизнеса, а европейските избори също ще оставят своя отпечатък.

     

    Цветан Симеонов – председател на БТПП:
    „Считаме, че догодина след изборите ще настъпи една по-нормална обстановка, процес на стабилизация, за да може бизнесът да се почувства по-сигурен.“

     

    От проучването става ясно, че страната ни е на 13-то място от общо 27 страни по показателя за приходи от продажби в чужбина. Така България се нарежда до страни като Португалия, Ирландия и Полша.

     

     


    Линк

  • Investor.bg: Оптимизмът на бизнеса в България за подобряване на средата се топи


    За 2019 г. работодателите имат по-добри очаквания за приходите от експорт и за нови инвестиции, разходите за персонал са топ предизвикателство

    Работодателите и мениджърите в България губят оптимизма си, че бизнес климатът в страната ще се подобрява през следващата година. Двойно се увеличават тези, които очакват влошаване на бизнес средата в България. От 5 на 10 на сто нарастват негативните очаквания на бизнеса, въпреки че близо 54% очакват подобрение на бизнес средата през 2019 г. За сравнение през 2018 година делът им е бил 63 на сто.

    Това каза председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов на пресконференция, на която бяха представени очакванията на бизнеса у нас за икономиката през 2019 година. Той коментира и резултатите от проучване на Българската търговско-промишлена палата, извършено сред 504 фирми от България през септември 2018 година. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа (European Economic survey – EES 2019*), в което участват над 45 хиляди фирми от 26 държави.

     

    В отговор на въпрос на Investor.bg той коментира, че няма място за сериозно притеснение от нарастващия негативизъм за бизнес климата на фона на онези 54%, които очакват подобрение. БТПП обаче ще е настойчива във вижданията си за подобряване на икономическата среда, каза той. И посочи, че на вчерашната среща при премиера от Палатата са поставили въпроса за въвеждане на електронното правителство и за намаляване тежестта на бюрокрацията. Има жестока съпротива от страна на чиновниците срещу е-правителството, каза Симеонов.

    Това обаче е от най-важните условия за добра бизнес среда и нов поток от инвестиции. В момента ръстът на инвестициите „е нищо“ в сравнение с милиардите, които пристигаха в България преди години, каза председателят на БТПП. За нас е неудовлетворителен този ръст и настояваме за по-смели стъпки по отношение на е-правителството, което ще съкрати бюрокрацията, корупцията и неработещата съдебна система, допълни Симеонов.

    Нивото на оптимизъм леко намалява, както у нас, така и в Европа. Компаниите в България са с позитивни очаквания за 2019 година, но в по-малка степен спрямо настоящата.

     

     

    По думите на Цветан Симеонов липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас. “Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил“, каза той.

    Симеонов отчете, че липсата на квалифицирани служители е проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании – според проучването този фактор се запазва на второ място като пречка пред европейските работодатели. От Европалати предупреждават, че недостига на квалифициран труд потиска икономическия растеж и вече има криза на умения, която е заплаха за конкурентоспособността на Европа.

    Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват резултатите от анкетата. Малко над 46% очакват увеличени продажби в чужбина, 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар.

    По отношение на възобновяване на инвестиционната активност догодина очакванията са позитивни. Близо 40% от анкетираните декларират, че ще правят нови инвестиции.

    За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си. 


    Други пречки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините. Последните особено важат за страните от Източна Европа (вкл. България) поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.Разходите за персонал на фирмите се оказват топ предизвикателство за бизнеса в България и в Европа поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Ако сега бъде направено повторно изследване в страната, разходите за труд ще бъдат посочени и от бизнеса в България като най-голямата опасност, каза Цветан Симеонов. Темата е чувствителна особено в обстановката, която имаме сега - че правителството под натиска на протестите започва да отделя по-големи средства за различни сектори - за ръста на заплатите в държавния сектор, в образованието, здравеопазването, коментира Симеонов. Същевременно той посочи, че обявените вчера от работодателските организации след среща при премиера Бойко Борисов граници на ръст на заплатите в частния сектор догодина не са непостижими при условие, че няма сериозни трусове в страната. Статистиката отчита, че средно с около 10% годишно българските работодатели са увеличавали средните заплати.

    По темата за обявеното вчера от премиера Борисов намерение да предложи намаляване на субсидиите за партиите Цветан Симеонов каза, че и сега по неофициална информация фирмите плащат на партиите допълнително. Според него е по-добре е бъде разтоварен бюджетът и тези пари да бъдат оставени у данъкоплатците, които реализират печалба. По-добре е тези пари да работят в икономиката, отколкото да се изтеглят от икономиката и да бъдат похарчени за партийни цели, голямата част от които раждат идеи, които не са в полза на българската икономическа среда и за фирмите, посочи председателят на БТПП.

    Относно влизането на България в еврозоната Цветан Симеонов изрази личното си мнение, че докато не оправим бюрокрацията, корупцията, съдебната система, този процес няма да тръгне. Иначе никой не иска страни с висока степен на корупция и тежка бюрокрация и недобре работеща съдебна система.

    По отношение на Brexit анкетираните отчитат, че това е предизвикателство, но не за всички страни. Най-лоши последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство (например Ирландия, Малта, Кипър и Италия).

    *26-то проучване за бизнес климата в Европа, организирано от Асоциацията на европейските търговско-промишлени палати (Европалати). България участва за 20-ти  пореден път. Проучването е направено чрез стандартизиран въпросник. В България БТПП организира анкетирането на фирми от всички области и браншове (без финансовия и аграрен сектор).

     


    Линк

  • Bnr.bg: Цв. Симеонов: Увеличаването на заплатите трябва да е свързано с постигане на определени цели


    Дефицитът на работна сила и разходите за труд са основният проблем за бизнеса в Европа, включително и у нас. Това показват данните от традиционното "Европейско икономическо проучване, с очакванията за бизнес климата през 2019 година. Ежегодно от Палатата оповестяват резултатите за България и Европа.

    „Това създава рискове и от евентуален ръст на инфлацията“, предупреди председателят на Българската търговско-промишлена палата, Цветан Симеонов, като се позова на заложените разходи за увеличаване на доходите в бюджета за догодина:
    „Непремереното увеличаване на заплатите, като почнем от минималните работни заплати в определени сектори. Правилното, устойчиво увеличаване на заплатите е само, когато е свързано с постигане на определени цели. В образованието си живеят с това, че като повишат заплатите и веднага ще се получи резултата. Нищо подобно - дано не се случи, защото тогава ще бъде много лош атестат, ако догодина резултатите от външното оценяване могат да бъдат 40% функционално неграмотни завършващите средното образование“.

    Подробности можете да чуете в звуковия файл.


    Линк

  • Segabg.com: Натискът за вдигане на заплати и скъпата енергия тревожат българските фирми


    Разходите за персонал се оказват топ предизвикателство за бизнеса в България и в Европа - заради тенденцията на ръст на заплатите, данъците и осигуровките. Това става ясно от мащабното изследване European Economic survey, проведено през септември сред 45 хиляди фирми от 26 държави. У нас партньор на проучването е Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Темата у нас е особено невралгична в обстановката, която имаме сега - правителството под натиска на протестите започва да отделя по-големи средства за различни сектори - за ръста на заплатите в държавния сектор, в образованието, здравеопазването, обясни шефът на БТПП Цветан Симеонов. Същевременно той коментира, че заявките на работодателските организации на срещата с премиера в сряда за двуцифрено вдигане на възнагражденията в частния сектор догодина не са непостижими - стига да няма сериозни трусове в страната. Липсата на квалифицирани кадри е проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании – според проучването този фактор стои на второ място като пречка пред европейските работодатели. Високите цени на енергията и на суровините също са източник на притеснения за бизнеса.

     


    Линк

  • Actualno.com: БТПП: Да се увеличат заплатите само на учители, които показват резултати


    В образованието живеят с мисълта, че като се повишат заплатите, веднага ще се подобрят и резултатите. Дано съм лош пророк, но повсеместното вдигане там ще бъде пример за непремерено, безусловно увеличение. Особено ако догодина на външното оценяване отново се окаже, че 40% от завършващите са функционално неграмотни. Това заяви председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов при представяне на проучване за очакванията на бизнеса. "Трябва да се постави ясна перспектива пред учителите. Ако аз бях на мястото на управляващите, бих казал - 10, 20 дори 30% увеличение за всеки учител, чиито ученици показват добри резултати на външното оценяване. Някой е влошил резултатите - съжалявам, за вас няма увеличение. В индустрията 2-3% брак се смята за недопустимо и работника го изгонват, в образованието при 40% неграмотност им повишават заплатите – това е неприемливо в пазарна икономика. Не сме против увеличението на заплатите на учителите, увеличение обаче срещу резултати", обясни Симеонов.
     

    По думите му в страната няма добре обучена работна сила в съзвучие с нуждите на предприятията. "Да погледнем и от гледна точна на родителите - те плащат данъци, значи плащат за обучението на децата си, а когато децата завършат нямат работа или не работят по специалността", допълни той. Симеонов заяви също, че бизнесът е удовлетворен от вкарването на обучение по предприемачество от първи клас, но много малко предприемачи ще имат възможност да ходят да преподават, затова ще стане по-лесно, ако се ангажират хора в пенсионна възраст. "Пенсионерите са един голям резерв, който като че ли обществото неглижира. Хората, които са в добро здраве и имат знания, могат да преподават. А и ще имат търпението, особено ако вече гледат внучета", каза още той.

    "На вчерашната среща с премиера и представители на министерства отново поставихме въпроса за електронното правителство. Не само наше, а и впечатление на най-високото равнище на държавното управление е, че има жестока съпротива от страна на чиновниците срещу е-правителството. Ние обаче ще бъдем настойчиви", коментира Цветан Симеонов. 

    Според него това е едно от най-важните условия да има по-голям поток инвестиции. "Вярно е, че има 20 млн. ръст на инвестициите, но това е нищо в сравнение с милиардите, които преди години пристигаха в България. За нас е неудовлетворителен този ръст", допълни Симеонов и подчерта, че чрез е-правителството ще могат се намалят бюрокрацията и корупцията. Какви са очакванията на бизнеса у нас за бизнес климата, инвестициите и заетостта прочетете в Expert.bg.


    Линк

  • News.bnt.bg: Липса на кадри и ценовата политика сред основните притеснения на бизнеса у нас


    Спад в оптимизма на българите за бизнес климата у нас показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, което е част от европейско изследване сред 26 държави. У нас са анкетирани 504 фирми през септември. Основните им притеснения са липсата на кадри и цените на енергията и суровините. От промишлената палата подчертаха, че ако изследването се провежда днес, вероятно резултатите щяха да са различни. Какво още показват данните, вижте повече от репортера ни Виктория Бояджиева.

     

    България се нарежда на 8-мо място по позитивни очаквания за бизнес климата си. Въпреки това от миналата година насам броят на песимистите се е увеличил двойно - от 5% на 10,5%. Оптимистите са 54%.

    Най-големият проблем е липсата на квалифицирани служители. С най-бърз темп растат притесненията за цените на енергията и суровините. Чак на пета позиция са разходите за труд.

     

    Според Цветан Симеонов, председател на търговско-промишлената палата, скоро това чака и нас заради "непремереното увеличение в заплатите".

    Цветан Симеонов - председател на БТПП: Правителството под натиска на протестите започна по-големи средства да предназначава за различни сектори. В образованието си живеят с това, че като повишат заплатите и веднага ще се получи резултата - нищо подобно.

    Затова Симеонов предлага заплатите да се увеличават само след постигнати резултати. А можело и да се привлекат отново на работа пенсионери с богат опит. Не били справедливи и субсидиите на партиите.

    Цветан Симеонов - председател на БТПП: Нека да спестим пари от субсидиите, а пък партиите да си осигурят вътрешна дисциплина, да не да се занимават с рекетьорска дейност. И сега фирмите плащат на партиите допълнително. Тях и сега ги притесняват с искания да финансират партийни дейности.

    Според Симеонов, икономиката щяла да се подобри, ако страната се пребори с бюрокрацията, корупцията, проблемите в съдебната система и въведе електронно правителство.

     


    Линк

  • Trud.bg: БТПП: Липсата на кадри и цените на енергията тревожат най-силно българския бизнес 54% от работодателите очакват подобрение на бизнес климата през 2019-та


    Близо 54% от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес климата през 2019-та, докато през 2018 година делът им е бил 63%. Това заяви председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов на пресконференция, на която бяха представени очакванията на бизнеса у нас за 2019 година. „Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас. Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил“, допълни още той. Симеонов разгледа липсата на квалифицирани служители като проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании – според проучването се запазва на второ място като пречка пред европейските работодатели. От Европалати предупреждават, че недостига на квалифициран труд потиска икономическия растеж и вече има криза на умения, която е заплаха за конкурентоспособността на Европа. Нивото на оптимизъм у нас и в Европа леко намалява. Компаниите в страната са с позитивни очаквания за 2019 година, но в по-малка степен спрямо 2018 година. Това показват резултатите от проучване на БТПП, извършено сред 504 фирми от България през септември 2018 година. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа (European Economic survey – EES 2019*), в което участват над 45 хиляди фирми от 26 държави. Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват резултатите от анкетата. Малко над 46% очакват увеличени продажби в чужбина, 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар. Добра перспектива за възобновяване на инвестиционната активност догодина показват очакванията при 39% от анкетираните, докато в миналогодишното проучване са били 47%. За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си. Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините. Последните особено важат за страните от Източна Европа (вкл. България) поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол. Брекзит е предизвикателство, но не за всички страни. Най-лоши последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство (напрмер Ирландия, Малта, Кипър и Италия). *26-то проучване за бизнес климата в Европа, организирано от Асоциацията на европейските търговско-промишлени палати (Европалати). България участва за 20-ти пореден път. Проучването е направено чрез стандартизиран въпросник. В България БТПП организира анкетирането на фирми от всички области и браншове (без финансовия и аграрен сектор).

     


    Линк

  • Труд, 23.11.2018, стр. 16: Всяка трета фирма търси работници


    Липсата на кадри и скъпият ток пречат на бизнеса 

    Всяка трета фирма у нас ще увеличава персонала си догодина, показва проучване на Българска търговскопромишлена палата сред 504 фирми от България. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа, в което участват над 45 хиляди фирми от 26 държави. Близо 63% от компаниите у нас няма да променят числеността на работниците си, а едва 6,6 на сто ще съкращават хора.

    Липсата на кадри и високите цени на електроенергията са основните пречки пред бизнеса у нас, показва още анкетата.
    Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил, коментира данните председателят на БТПП Цветан Симеонов. Според проучването липсата на кадри се запазва на второ място като пречка пред европейските работодатели.
    „Близо 54% от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес климата през 2019 година, докато през 2018 година делът им е бил 63%,,, посочи още Симеонов.
    Това показва, че нивото на оптимизъм у нас и в Европа леко намалява. В същото време бизнесът очаква по-добри приходи от експорт спрямо тези от вътрешния пазар. Подобряване на инвестиционната активност догодина виждат 39% от анкетираните, докато в миналогодишното проучване са били 47%.

     

    Линк

  • БНТ1, "Новини в 20:00" Липса на кадри и ценовата политика сред основните притеснения на бизнеса у нас, 22.11.2018


    Спад в оптимизма на българите за бизнес климата у нас показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, което е част от европейско изследване сред 26 държави. У нас са анкетирани 504 фирми през септември. Основните им притеснения са липсата на кадри и цените на енергията и суровините. От промишлената палата подчертаха, че ако изследването се провежда днес, вероятно резултатите щяха да са различни.
    България се нарежда на 8-мо място по позитивни очаквания за бизнес климата си. Въпреки това от миналата година насам броят на песимистите се е увеличил двойно - от 5% на 10,5%. Оптимистите са 54%.
    Най-големият проблем е липсата на квалифицирани служители. С най-бърз темп растат притесненията за цените на енергията и суровините. Чак на пета позиция са разходите за труд.


  • БНР, Репортаж: Цв. Симеонов: Увеличаването на заплатите трябва да е свързано с постигане на определени цели /резюме/


    БНР, "12+3"
    Резюме: Дефицитът на работна сила и разходите за труд са основният проблем за бизнеса в Европа, включително и у нас. Това показват данните от традиционното "Европейско икономическо проучване, с очакванията за бизнес климата през 2019 година. Ежегодно от Палатата оповестяват резултатите за България и Европа.
    „Това създава рискове и от евентуален ръст на инфлацията“, предупреди председателят на Българската търговско-промишлена палата, Цветан Симеонов, като се позова на заложените разходи за увеличаване на доходите в бюджета за догодина:
    „Непремереното увеличаване на заплатите, като почнем от минималните работни заплати в определени сектори. Правилното, устойчиво увеличаване на заплатите е само, когато е свързано с постигане на определени цели. В образованието си живеят с това, че като повишат заплатите и веднага ще се получи резултата. Нищо подобно - дано не се случи, защото тогава ще бъде много лош атестат, ако догодина резултатите от външното оценяване могат да бъдат 40% функционално неграмотни завършващите средното образование“.


  • Сега 23.11.2018 г., с. 6: Натискът за вдигане на заплати тревожи българските фирми


    Разходите за персонал се оказват топ предизвикателство за бизнеса в България и в Европа - заради тенденцията на ръст на заплатите, данъците и осигуровките. Това става ясно от мащабното изследване European Economic survey, проведено през септември сред 45 хиляди фирми от 26 държави. У нас партньор на проучването е Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Темата у нас е особено невралгична в обстановката, която имаме сега - правителството под натиска на протестите започва да отделя по-големи средства за различни сектори - за ръста на заплатите в държавния сектор, в образованието, здравеопазването, обясни шефът на БТПП Цветан Симеонов. Същевременно той коментира, че заявките на работодателските организации на срещата с премиера в сряда за двуцифрено вдигане на възнагражденията в частния сектор догодина не са непостижими - стига да няма сериозни трусове в страната. Липсата на квалифицирани кадри е проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании - според проучването този фактор стои на второ място като пречка пред европейските работодатели.

     

     


    Линк

  • Монитор, 23.11.2018, стр. 8: Половината от предприемачите оптимисти за бизнес средата


    Една десета от фирмите у нас очакват да се влошат условията за бизнес догодина, а положително настроените предприемачи са над половината - 52.8%. Спрямо година по-рано има ръст от 5 на сто на негативните настроения. Преди 12 месеца 62 на сто са очаквали по-добра среда за развитие 62.7%. Данните са от мащабното икономическо изследване „Европейско икономическо проучване 2019", представено от председателя на БТПП Цветан Симеонов. Участвалите фирми в него са над 45 хил., пръснати в 26 държави.
    „Около 10% от българските работодатели са увеличили средната работна заплата в частния сектор, без да има натиск от когото и да било", коментира Симеонов. Въпреки увеличението на заплатите 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си. „Това означава, че няма притеснения по отношение на работната сила,., каза председателят на БТПП. Една трета са оптимисти, но по думите на Симеонов държавата и НПО-тата ще трябва да положат по-сериозни усилия, за да се оправдаят тези надежди. Начело в класацията по оптимизъм за повишаване на заетостта са Финландия, Малта и Полша, а на опашката са Сърбия, Словения и Италия.
    Според Симеонов бизнес климатът няма да се подобри от само себе си, затова трябва работодателите да участват в насърчаването на българските граждани в очакванията им за увеличаване на заплатите. Според него има много добре работещи фирми във всеки регион на страната. „Това са фирми с над европейско качество, хубави условия на труд и заплащане, налице е и корпоративна социална отговорност, перспективност в устойчивото развитие и планове за иновации”, каза още той. България е на 8-о място по позитивни очаквания за правене на бизнес от 26 страни, участвали в проучването. В челната тройка са Финландия, Португалия и Швеция. На дъното са Сърбия, Словения и Хърватия.
    По отношение на продажбите в страната 39% от анкетираните очакват през 2019 г. приходите им да се увеличат, а 50% са на мнение, че промяна няма да има. В класацията по очаквания за продажби в челната тройка са Финландия, Румъния и Португалия, а България се нарежда на 15-о място.


    Линк

  • Vevesti.bg: Разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа


    Разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки.

    Това е един от изводите от проучването за бизнес климата „Европейско икономическо проучване 2019“ на Европалати, представено днес в Българската търговско-промишлена палата, която се включва също в изследването сред своите членове, предаде БТА.

    Други спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и на суровините, което е особено валидно за страните от Централна и Източна Европа, вкл. и България, поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.

    Проучването е направено през септември и за България то е сред близо 600 фирми, каза на пресконференция председателят на БТПП Цветан Симеонов. По темата за разходите за персонал Симеонов изтъкна, че ако сега бъде направено повторно изследване в страната, разходите за труд ще бъдат посочени и от  бизнеса в България като най-голямата опасност. Темата е чувствителна особено в обстановката, която имаме сега за това, че правителството под натиска на протестите започва да отделя по-големи средства за различни сектори – за ръста на заплатите в държавния сектор, в образованието, здравеопазване, коментира Симеонов.

    Същевременно той посочи, че обявените вчера от работодателските организации след среща при премиера Бойко Борисов граници на ръст на заплатите в частния сектор догодина не са непостижими при условие, че няма сериозни трусове в страната.  По статистика от последните години около 10 – 11 на сто всяка година българските работодатели са увеличавали средните заплати в секторите, допълни той. Цветан Симеонов информира, че другата седмица разговорите във формата от вчера при премиера ще продължат, заради натрупани доста нерешени въпроси.

    Според проучването за заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63 на сто от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.  Друг проблем пред бизнеса е свързан с липсата на квалифицирани кадри, показват данни от изследването. Близо 54 на сто от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес средата догодина, докато за 2018 г. делът им е бил 63 на сто. Има известни очаквания за намаление на инвестиции, които компаниите от България ще направят в своята дейност, като с около три на сто е разлика спрямо миналата година.

    По темата за обявеното вчера от премиера намерение да предложи намаляване на субсидиите за партиите с предупреждението, че има голям риск от това, Цветан Симеонов каза, че и сега фирмите плащат на партиите допълнително и изтъкна, че е по-добре е бъде разтоварен бюджетът, тези пари да бъдат оставени у данъкоплатците, които реализират печалба. По-добре е тези пари да работя в икономиката, отколкото да се изтеглят от икономиката и да бъдат похарчени за партийни цели, голямата част от които раждат идеи, които не са в полза на българската икономическа среда и за фирмите, допълни председателят на БТПП.


    Линк

  • Offnews.bg: Разходите за персонал са най-голямото предизвикателство пред бизнеса


    Разходите за персонал са най-голямото предизвикателство за бизнеса в Европа зарадиди тенденцията на ръст на заплатите и тежестта от високите данъци и осигуровки.

    Това е един от изводите от проучването за бизнес климата "Европейско икономическо проучване 2019" на Европалати, представено днес в Българската търговско-промишлена палата, която също се включва в изследването, съобщи БТА.

    Други трудности пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и на суровините, което е особено валидно за страните от Централна и Източна Европа, вкл. и България, поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.

    Проучването е направено през септември и за България са анкетирани близо 600 фирми, каза председателят на БТПП Цветан Симеонов.

    По думите му темата за разходите за персонал са особено чувствителна тема и у нас, особено сега, когато правителството под натиска на протестите започва да отделя по-големи средства за различни сектори - за ръста на заплатите в държавния сектор, в образованието, здравеопазване. В същото време той посочи, че обявените вчера от работодателските организации след среща при премиера Бойко Борисов граници на ръст на заплатите в частния сектор догодина не са непостижими при условие, че няма сериозни трусове в страната. 

    По темата за обявеното вчера от премиера намерение да предложи намаляване на субсидиите за партиите с предупреждението, че има голям риск от това, Цветан Симеонов посочи, че и сега фирмите плащат на партиите допълнително и изтъкна, че е по-добре е бъде разтоварен бюджетът, тези пари да бъдат оставени у данъкоплатците, които реализират печалба. По-добре е тези пари да работят в икономиката, отколкото да се изтеглят от икономиката и да бъдат похарчени за партийни цели, голямата част от които раждат идеи, които не са в полза на българската икономическа среда и за фирмите, допълни председателят на БТПП.Друг проблем пред бизнеса е свързан с липсата на квалифицирани кадри, показват данни от изследването. Близо 54 на сто от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес средата догодина, докато за 2018 г. делът им е бил 63 на сто. Има известни очаквания за намаление на инвестиции, които компаниите от България ще направят в своята дейност.


    Линк

  • Expert.bg: Липсата на кадри - основна тревога на родния бизнес


    Липсата на работна ръка е водещото затруднение на бизнеса в България, докато в ЕС на първо място са разходите за труд. Това показват резултати от проучване на Българската търговско-промишлена камара, което е част от по-мащабно европейско изследване.

    "Можем да очакваме след година или година и половина и нашият бизнес да се тревожи най-много от разходите за труд. Особено след сегашната ситуация, при която под натиска на протести правителството започва да отпуска средства за увеличение на заплати в определени сектори", коментира председателят на БТПП Цветан Симеонов.

    Близо 54% от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес климата през 2019-та, докато през 2018 година делът им е бил 63%. Двойно растат и тези, които са с негативни прогнози, но дори така те достигат само 10,5%.

     

    Подобряват се очакванията за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват резултатите от анкетата. Малко над 46% очакват увеличени продажби в чужбина, 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар.

    39 процента от анкетираните възнамеряват да правят нови инвестиции в дейността си, като те намаляват в сравнение с миналата година. За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.

    Излизането на Великобритания от ЕС не тревожи масово българските компании. Държави като Ирландия, Малта, Кипър и Италия очакват далеч по-лоши последици, поради по-близките си търговски връзки с Обединеното кралство.

    Електронно правителство

    "На вчерашната среща с премиера и представители на министерства отново поставихме въпроса за електронното правителство. Не само наше, а и впечатление на най-високото равнище на държавното управление е, че има жестока съпротива от страна на чиновниците срещу е-правителството. Ние обаче ще бъдем настойчиви", коментира Цветан Симеонов.

    Според него това е едно от най-важните условия да има по-голям поток инвестиции.

    "Вярно е, че има 20 млн. ръст на инвестициите, но това е нищо в сравнение с милиардите, които преди години пристигаха в Бългрария. За нас е неудовлеторвителен този ръст", допълни Симеонов и подчерта, че чрез е-правителството ще могат се намалят бюрокрацията и корупцията.

    Заплатите в образованието

    В образованието живеят с мисълта, че като се повишат заплатите, веднага ще се подобрят и резултатите. Дано съм лош пророк, но повсеместното вдигане там ще бъде лош пример за непремерено, безусловно увеличение. Особено ако догодина на външното оценяване отново се окаже, че 40% от завършващите са функционално неграмотни, коментира Симеонов.

    "Трябва да се постави ясна перспектива пред учителите. Ако аз бях на мястото на управляващите, бих казал - 10, 20 дори 30% увеличение за всеки учител, чиито ученици показват добри резултати на външното оценяване. Някой е влошил резултатите - съжалявам, за вас няма увеличение. В индустрията 2-3% брак се смята за недопустимо и работникът го изгонват, в образованието при 40% неграмотност им повишават заплатите – това е неприемливо в пазарна икономика. Не сме против увеличението на заплатите, увеличение обаче срещу резултати", обясни Симеонов.

    По думите му в страната няма добре обучена работна сила в съзвучие с нуждите на предприятията. "Да погледнем и от гледна точна на родителите - те плащат данъци, значи плащат за обучението на децата си, а когато децата завършат нямат работа или не работят по специалността", допълни той.

    Симеонов заяви също, че бизнесът е удовлетворен от вкарването на обучение по предприемачество от първи клас, но много малко предприемачи ще имат възможност да ходят да преподават, затова ще стане по-лесно, ако се ангажират хора в пенсионна възраст. "Пенсионерите са един голям резерв, който като че ли обществото неглижира. Хората, които са в добро здраве и имат знания, могат да преподават. А и ще имат търпението, особено ако вече гледат внучета", каза още той.


    Линк

  • Expert.bg: БТПП: Пенсионери могат да преподават предприемачество на учениците


    В образованието живеят с мисълта, че като се повишат заплатите, веднага ще се подобрят и резултатите. Дано съм лош пророк, но повсеместното вдигане там ще бъде лош пример за непремерено, безусловно увеличение. Особено ако догодина на външното оценяване отново се окаже, че 40% от завършващите са функционално неграмотни. Това коментира председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов.

    "Трябва да се постави ясна перспектива пред учителите. Ако аз бях на мястото на управляващите, бих казал - 10, 20 дори 30% увеличение за всеки учител, чиито ученици показват добри резултати на външното оценяване. Някой е влошил резултатите - съжалявам, за вас няма увеличение. В индустрията 2-3% брак се смята за недопустимо и работникът го изгонват, в образованието при 40% неграмотност им повишават заплатите – това е неприемливо в пазарна икономика. Не сме против увеличението на заплатите, увеличение обаче срещу резултати", обясни Симеонов.

    По думите му в страната няма добре обучена работна сила в съзвучие с нуждите на предприятията. "Да погледнем и от гледна точна на родителите - те плащат данъци, значи плащат за обучението на децата си, а когато децата завършат нямат работа или не работят по специалността", допълни той.

    Симеонов заяви също, че бизнесът е удовлетворен от вкарването на обучение по предприемачество от първи клас, но много малко предприемачи ще имат възможност да ходят да преподават, затова ще стане по-лесно, ако се ангажират хора в пенсионна възраст. "Пенсионерите са един голям резерв, който като че ли обществото неглижира. Хората, които са в добро здраве и имат знания, могат да преподават. А и ще имат търпението, особено ако вече гледат внучета", каза още той.

    Expert.bg

    Линк

  • Insmarket.bg:P Близо 54% от анкетираните очакват подобрение на бизнес климата през 2019 г.


    Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас

    "Близо 54% от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес климата през 2019-та, докато през 2018 година делът им е бил 63%", това заяви председателят на БТПП Цветан Симеонов по време на пресконференция, на която бяха представени очакванията на бизнеса у нас за 2019 година. "Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас. Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил", допълни още той. 
    Симеонов разгледа липсата на квалифицирани служители като проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании – според проучването се запазва на второ място като пречка пред европейските работодатели. От Европалати предупреждават, че недостига на квалифициран труд потиска икономическия растеж и вече има криза на умения, която е заплаха за конкурентоспособността на Европа.
    Нивото на оптимизъм у нас и в Европа леко намалява. Компаниите в страната са с позитивни очаквания за 2019 година, но в по-малка степен спрямо 2018 година. Това показват резултатите от проучване на БТПП, извършено сред 504 фирми от България през септември 2018 година. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа (European Economic survey – EES 2019*), в което участват над 45 хиляди фирми от 26 държави.
    Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват резултатите от анкетата. Малко над 46% очакват увеличени продажби в чужбина, 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар.
    Добра перспектива за възобновяване на инвестиционната активност догодина показват очакванията при 39% от анкетираните, докато в миналогодишното проучване са били 47%. За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.
    Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините. Последните особено важат за страните от Източна Европа (вкл. България) поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.
    Брекзит е предизвикателство, но не за всички страни. Най-лоши последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство (напрмер Ирландия, Малта, Кипър и Италия). 

    26-то проучване за бизнес климата в Европа, организирано от Асоциацията на европейските търговско-промишлени палати (Европалати). България участва за 20-ти  пореден път. Проучването е направено чрез стандартизиран въпросник. В България БТПП организира анкетирането на фирми от всички области и браншове (без финансовия и аграрен сектор).


    Линк

  • Club.bg: БТПП: Пенсионери могат да преподават предприемачество на учениците


    В образованието живеят с мисълта, че като се повишат заплатите, веднага ще се подобрят и резултатите. Дано съм лош пророк, но повсеместното вдигане там ще бъде лош пример за непремерено, безусловно увеличение. Особено ако догодина на външното оценяване отново се окаже, че 40% от завършващите са функционално неграмотни. Това коментира председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов. "Трябва да се постави ясна перспектива пред учителите. Ако аз бях на мяс....

    виж още


    Линк

  • Haskovo.net: Търговско-промишлена палата настоява за въвеждане на електронно управление


    От Българска търговско-промишлена палата (БТПП) настояват за въвеждане на електронно управление, с което рязко да се намали бюрокрацията в България. Това обяви председателят на БТПП Цветан Симеонов, който представи и данни за бизнес климата на "Европейско икономическо проучване 2019".

    "Докато не си оправим бюрокрацията, корупцията и съдебната система и не се въведе електронното правителство не бихме могли да тръгнем по европейски процес. Едва когато се оправят тези неща, тогава може да мислим за еврозоната. Никой не иска страни с висока степен на корупция, с тежка бюрокрация и с недобре работеща съдебна система", обясни Симеонов.

    Той е на мнение, че ще продължи натискът от Европейския съюз, докато не се оправят всички изброени неща, защото ако не се подобрят "не може да очакваме придвижване в еврозоната и Шенген".

    От палатата искат подобряване на икономиката в страната, което е свързано с по-голям поток от инвестиции. Шефът на БТПП смята, че ако един човек си върши добре работата, то няма причина заплатата му да не бъде вдигната и фирмата да го задържи за постоянно.

    Относно макрорамката за следващата година, Симеонов отбеляза, че я подкрепя, но от палатата настояват за механизъм за определяна на минималната работна заплата и отказ от минималните осигурителни прагове.

    От БТПП обаче са на мнение, че е по-добре да се разтовари бюджетът и парите да се оставят от данъкоплатците, отколкото да се изтеглят от икономиката и да бъдат похарчени с партийни цели, които не са в полза на българските граждани и фирмите.


    Линк

  • Clinica.bg: ФИРМИТЕ ПО-ПЕСИМИСТИЧНИ ЗА БИЗНЕС КЛИМАТА


    Очакванията на фирмите за бизнес климата у нас през следващата година са по-песимистични, отколкото са били преди година. Това показва анкета сред 504 предприятия у нас на Българската търговско промишлена палата (БТПП). Тя е част от European Economic survey – EES 2019, в която участват над 45 хиляди фирми от 26 държави.

    Близо 54% от анкетираните в България фирми очакват подобрение на бизнес климата през 2019-та, докато през 2018 година делът им е бил 63%, заяви председателят на работодателската организация Цветан Симеонов. 
    „Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас. Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил", допълни Симеонов.


    Липсата на квалифицирани служители

    е проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании. Според проучването проблемът е на второ място като пречка пред европейските работодатели. От Европалати предупреждават, че недостига на квалифициран труд потиска икономическия растеж и вече има криза на умения, която е заплаха за конкурентоспособността на Европа.

    Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват резултатите от анкетата. 

    Малко над 46% очакват увеличени продажби в чужбина

    40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар. Добра перспектива за възобновяване на инвестиционната активност догодина показват очакванията при 39% от анкетираните, докато в миналогодишното проучване са били 47%. За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.


    Разходите за персонала са топ предизвикателство 

    за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините. Последните особено важат за страните от Източна Европа (вкл. България) поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол. Брекзит е предизвикателство, но не за всички страни. Най-лоши последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство (напрмер Ирландия, Малта, Кипър и Италия).


    Линк

  • Moreto.net: България на осмо място по позитивни очаквания в Европа


    България се нарежда на 15-то място по ръст на приходите от продажби сред страните от Европа, на 13-то място на ръст по ръст на износа и на 8-о място по позитивни очаквания за бизнес климата.

    Данните представи председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов, който заедно с екип от икономически анализатори представиха проучването за бизнес климата "Европейско икономическо проучване 2019".

    Нивото на оптимизъм у нас и в Европа намалява. Компаниите са с позитивни очаквания за 2019 година, но в по-малка степен спрямо 2018 година.

    54% от анкетираните очакват подобрение на бизнес климата през 2019 г., докато през настоящата година делът им е бил 63%. 

    Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас, сочат резултатите от проучването.

    Фирмите са загрижени, че няма да бъдат способни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил, подчерта шефът на БТПП.

    Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват още резултатите от анкетата. Малко над 46% от респондентите очакват увеличени продажби в чужбина, а 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар.

    Добрата перспектива за възобновяване на инвестиционната активност догодина показват очакванията при 40% от допитаните, докато в миналогодишното проучване те са били 47%. 

    За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст - преобладаващата част от работодателите очакват да запазят броя на служителите си, категорични са от БТПП.

    В официални данни от проучването липсата на квалифицирани служители е проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании. От Европейските търговско-промишлени палати предупреждават, че недостигът на квалифициран труд подтиска икономическия растеж и вече има криза на умения, която е заплаха за конкурентоспособността на Европа.

    Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и на тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините.

    Симеонов засегна и последиците от Брекзит, като според него най-лошите последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство. Тези държави са Ирландия, Малта, Кипър и Италия.


    Линк

  • Bgvestnik.co.uk: Проучване показва, че разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа


    Разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки.
     
    Това е един от изводите от проучването за бизнес климата „Европейско икономическо проучване 2019“ на Европалати,
    представено днес в Българската търговско-промишлена палата, която се включва също в изследването сред своите членове.
     
    Други спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и на суровините, което е особено валидно за страните от Централна и Източна Европа, вкл. и България, поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.
     
    Проучването е направено през септември и за България то е сред близо 600 фирми, каза на пресконференция председателят на БТПП Цветан Симеонов.
    По темата за разходите за персонал Симеонов изтъкна, че ако сега бъде направено повторно изследване в страната, разходите за труд ще бъдат посочени и от  бизнеса в България като най-голямата опасност.
     
    Темата е чувствителна особено в обстановката, която имаме сега за това, че правителството под натиска на протестите започва да отделя по-големи средства за различни сектори – за ръста на заплатите в държавния сектор, в образованието, здравеопазване, коментира Симеонов.
     
    Същевременно той посочи, че обявените вчера от работодателските организации след среща при премиера Бойко Борисов граници на ръст на заплатите в частния сектор догодина не са непостижими при условие, че няма сериозни трусове в страната.
     
    По статистика от последните години около 10 – 11 на сто всяка година българските работодатели са увеличавали средните заплати в секторите, допълни той.
    Цветан Симеонов информира, че другата седмица разговорите във формата от вчера при премиера ще продължат, заради натрупани доста нерешени въпроси.
     

    Линк

  • E-novinar.com: НОВИНИТЕ ЗА ПЕРИОД: 1 ЧАС | 2 ЧАСA | 1 ДЕН | 3 ДНИ | ВСИЧКИ РЕКЛАМА НАЙ-ЧЕТЕНИ МОИТЕ НОВИНИ ДНЕС Новините в снимки Златното момиче Катрин Тасева продава златния си медал, за да спаси живот Златното момиче Катрин Тасева продава златния


    Работодателите и мениджърите в България губят оптимизма си, че бизнес климатът в страната ще се подобрява през следващата година. Двойно се увеличават тези, които очакват влошаване на бизнес средата в България. От 5 на 10 на сто нарастват негативните очаквания на бизнеса, въпреки че близо 54% очакват подобрение на бизнес средата през 2019 г. За сравнение през 2018 година делът им е бил 63 на сто.

    Това каза председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов на пресконференция, на която бяха представени очакванията на

    Виж оригиналната статия в investor.bg


    Линк

  • E-novinar.com: Разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа


    Разходите за персонал са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Това е един от изводите от проучването за бизнес климата "Европейско икономическо проучване 2019" на Европалати, представено днес в Българската търговско-промишлена палата (БТПП), която се включва също в изследването сред своите членове.

     

    Други спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и на суровините, което е особено валидно за страните от Централна и Източна Европа, вкл. и България, поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.
     

    Проучването е направено през

     

     

    Виж оригиналната статия в dariknews.bg


    Линк

  • Abcnews.bg: Разходите за персонал са най-голямото предизвикателство пред бизнеса


    Разходите за персонал са най-голямото предизвикателство за бизнеса в Европа заради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта от високите данъци и осигуровки.

    Това е един от изводите от проучването за бизнес климата "Европейско икономическо проучване 2019" на Европалати, представено днес в Българската търговско-промишлена палата, която също се включва в изследването, съобщи БТА.

    Други трудности пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и на суровините, което е особено валидно за страните от Централна и Източна Европа, вкл. и България, поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.

    Проучването е направено през септември и за България са анкетирани близо 600 фирми, каза председателят на БТПП Цветан Симеонов.

    По думите му темата за разходите за персонал са особено чувствителна тема и у нас, особено сега, когато правителството под натиска на протестите започва да отделя по-големи средства за различни сектори - за ръста на заплатите в държавния сектор, в образованието, здравеопазване. В същото време той посочи, че обявените вчера от работодателските организации след среща при премиера Бойко Борисов граници на ръст на заплатите в частния сектор догодина не са непостижими при условие, че няма сериозни трусове в страната. 

    Друг проблем пред бизнеса е свързан с липсата на квалифицирани кадри, показват данни от изследването. Близо 54 на сто от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес средата догодина, докато за 2018 г. делът им е бил 63 на сто. Има известни очаквания за намаление на инвестиции, които компаниите от България ще направят в своята дейност.

    По темата за обявеното вчера от премиера намерение да предложи намаляване на субсидиите за партиите с предупреждението, че има голям риск от това, Цветан Симеонов посочи, че и сега фирмите плащат на партиите допълнително и изтъкна, че е по-добре е бъде разтоварен бюджетът, тези пари да бъдат оставени у данъкоплатците, които реализират печалба. По-добре е тези пари да работят в икономиката, отколкото да се изтеглят от икономиката и да бъдат похарчени за партийни цели, голямата част от които раждат идеи, които не са в полза на българската икономическа среда и за фирмите, допълни председателят на БТПП.


    Линк

  • Club.bg: БТПП: Да се увеличат заплатите само на учители, които показват резултати


    В образованието живеят с мисълта, че като се повишат заплатите, веднага ще се подобрят и резултатите. Дано съм лош пророк, но повсеместното вдигане там ще бъде пример за непремерено, безусловно увеличение. Особено ако догодина на външното оценяване отново се окаже, че 40% от завършващите са функционално неграмотни. Това заяви председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов при представяне на проучване за очакванията на бизнеса. "Трябва да се постави ясна пер....

    виж още


    Линк

  • E-novinar.com: БТПП: Да се увеличат заплатите само на учители, които показват резултати


    В образованието живеят с мисълта, че като се повишат заплатите, веднага ще се подобрят и резултатите. Дано съм лош пророк, но повсеместното вдигане там ще бъде пример за непремерено, безусловно увеличение. Особено ако догодина на външното оценяване отново се окаже, че 40% от завършващите са функционално неграмотни. Това заяви председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов при представяне на проучване за очакванията на бизнеса.

     

    Виж оригиналната статия в actualno.com


    Линк

  • Varnautre.bg: Все по-малко оптимисти сме за подобрение на бизнес климата


    Нивото на оптимизъм у нас и в Европа за подобрение на бизнес климата през 2019-та година леко намалява. Компаниите в страната са с позитивни очаквания за 2019 година, но в по-малка степен спрямо 2018 година. Това показват резултатите от проучване на БТПП, извършено сред 504 фирми от България през септември 2018 година. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа (European Economic survey – EES 2019), в което участват над 45 хиляди фирми от 26 държави.

    „Близо 54% от хората в България очакват подобрение на бизнес климата през  следващата година, докато през 2018 година делът им е бил 63%“, заяви председателят на БТПП Цветан Симеонов. „Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас. Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил“, допълни още той.

    Симеонов разгледа липсата на квалифицирани служители като проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании – според проучването се запазва на второ място като пречка пред европейските работодатели. От Европалати предупреждават, че недостига на квалифициран труд потиска икономическия растеж и вече има криза на умения, която е заплаха за конкурентоспособността на Европа.

    Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват резултатите от анкетата. Малко над 46% очакват увеличени продажби в чужбина, 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар.

    Добра перспектива за възобновяване на инвестиционната активност догодина показват очакванията при 39% от анкетираните, докато в миналогодишното проучване са били 47%. За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.

    Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините. Последните особено важат за страните от Източна Европа (вкл. България) поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.

    Брекзит е предизвикателство, но не за всички страни. Най-лоши последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство (например Ирландия, Малта, Кипър и Италия).


    Линк

  • Mypr.bg: Европейско икономическо проучване 2019


    Близо 54% от анкетираните очакват подобрение на бизнес климата през 2019-та

    „Близо 54% от анкетираните в България очакват подобрение на бизнес климата през 2019-та, докато през 2018 година делът им е бил 63%“, това заяви председателят на БТПП Цветан Симеонов по време на пресконференция, на която бяха представени очакванията на бизнеса у нас за 2019 година. „Липсата на човешки ресурси и цените на енергията и суровините са основните притеснения за компаниите у нас. Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил“, допълни още той.

    Симеонов разгледа липсата на квалифицирани служители като проблем не само за българския бизнес, но и за европейските компании – според проучването се запазва на второ място като пречка пред европейските работодатели. От Европалати предупреждават, че недостига на квалифициран труд потиска икономическия растеж и вече има криза на умения, която е заплаха за конкурентоспособността на Европа.

    Нивото на оптимизъм у нас и в Европа леко намалява. Компаниите в страната са с позитивни очаквания за 2019 година, но в по-малка степен спрямо 2018 година. Това показват резултатите от проучване на БТПП, извършено сред 504 фирми от България през септември 2018 година. Анкетата е част от мащабно бизнес проучване в Европа (European Economic survey – EES 2019*), в което участват над 45 хиляди фирми от 26 държави.

    Традиционно по-добри очаквания за приходите от експорт спрямо приходите от вътрешния пазар, показват резултатите от анкетата. Малко над 46% очакват увеличени продажби в чужбина, 40% са оптимисти за по-високо търсене от местния пазар.

    Добра перспектива за възобновяване на инвестиционната активност догодина показват очакванията при 39% от анкетираните, докато в миналогодишното проучване са били 47%. За заетостта прогнозите са за стабилизиране, като е възможен и слаб ръст – преобладаващата част около 63% от работодателите очакват да запазят броя на служителите си.

    Разходите за персонала са топ предизвикателство за бизнеса в Европа, поради тенденцията на ръст на заплатите и тежестта, произтичаща от високите данъци и осигуровки. Следващите поред спънки пред бизнеса са вътрешното търсене и цените на енергията и суровините. Последните особено важат за страните от Източна Европа (вкл. България) поради нарастващите разходи за природен газ и динамиката в цените на суровия петрол.

    Брекзит е предизвикателство, но не за всички страни. Най-лоши последици се очакват за държави, които имат значителни търговски отношения с Обединеното кралство (напрмер Ирландия, Малта, Кипър и Италия). 

    *26-то проучване за бизнес климата в Европа, организирано от Асоциацията на европейските търговско-промишлени палати (Европалати). България участва за 20-ти  пореден път. Проучването е направено чрез стандартизиран въпросник. В България БТПП организира анкетирането на фирми от всички области и браншове (без финансовия и аграрен сектор).


    Линк

Назад