Назад

Бизнесът иска подкрепа за повече инвестиции


  • Focus-news.net: Предстоящи събития в страната за 17 октомври (Агенция „Фокус“)


    Плевен. От 10.00 часа в конферентна арт зала „Плевен“ на хотел Ростов ще се проведе Традиционна среща с местния бизнес, областните и общински власти и медии. Срещата е организирана от Българската търговско-промишлена палата и Търговско-индустриална камара - Плевен, в изпълнение на програмата на Българските търговско-промишлени палати/камари за поддържане на тесни контакти с местния бизнес. 


    Линк

  • Bta.bg: Предстоящи събития за 17 октомври


    В Плевен днес ще дискутират икономическото състояние на региона и резултати от анкета сред бизнеса. Форумът е организиран от Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ и Регионалната търговско-икономическа камара /РТИК/ от 10.00 ч. в хотелски комплекс "Ростов". В работата му ще участват председателят на БТПП Цветан Симеонов, представители на фирми, предприемачи. Гости ще бъдат областният управител Мирослав Петров и кметът на Плевен Георг Спартански. /МР/


    Линк

  • Trud.bg: Бизнесът иска подкрепа за повече инвестиции


    Ръст от 4% на икономиката не е достатъчен, предупреждават от АОБР

    Нови сериозни инвеститори не бързат да влагат средства в България, твърдят представителите на работодателите у нас.

    Реформите се бавят

    Въпреки благоприятната икономическа обстановка, през 2018 г. българската икономика няма да може да надхвърли бариерата от 4% икономически ръст, който в никакъв случай не е достатъчен и догонващ за развиваща се икономика. За това предупреждават от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), в която членуват БСК, БТПП, КРИБ и АИКБ, в писмо до президента Румен Радев.

    В него бизнесът настоява под патронажа на президента да се проведе дискусия за нужните реформи у нас, които се бавят.

     

    За да има догонващо развитие, България трябва да постига темпове на икономически растеж, значително по-високи от тези в другите държави членки, предвид факта, че не разполага със значителни природни богатства, пишат още работодателите.

    И дават за пример, че към полугодието България е едва на 12 място в ЕС по ръст на БВП, нареждайки се след почти всички нови страни членки от Централна и Източна Европа. Ръстът на инвестициите в дялов капитал е отрицателно число, а разходите за придобиване на ДМА бележат спад. “В същото време българските инвестиции в чужбина растат. Нови сериозни инвеститори не бързат да влагат средства в България. Това се дължи на задържащите фактори на вътрешната среда, произтичащи от твърде бавното и пасивно провеждане на редица политики и реформи в сферата на пазара на труда, образованието, администрацията и електронното управление, пенсионната система, трудово-медицинската експертиза и здравеопазването, съдебната система и сигурността, енергетиката”, твърдят от АОБР.

     

    В друго писмо бизнесът настоява за промени в Кодекса на труда, като времето на родителския отпуск, за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, през който не е полаган труд, да не се взема в предвид при изчисляване на полагаемия се платен годишен отпуск и изплащане на обезщетения при прекратяване на трудовия договор.


    Линк

  • Clubz.bg: Работодатели пишат на президента, искат форум за растежа


    И настояват да не се натрупва отпуск по време на майчинство
    От Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) са предложили на президента Румен Радев да организира дискусионен форум "за намиране на решения за премахване на задържащите фактори на икономическия растеж, който да е продължение на състоялата се преди няколко дни кръгла маса "Неравенства и бедност в България". Това съобщиха от Българската стопанска камара (БСК).
    В писмото си до държавния глава от Асоциацията предлагат дискусията да се състои възможно по-скоро, което да позволи генерираните предложения и мерки да намерят отражение в съответните стратегически документи.
     
    Ето какво се казва в призива:
     
    "Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) приветства инициативата да организирате под Ваш патронаж Кръгла маса "Неравенства и бедност в България". Наши представители взеха участие в нея, водени от убеждението, че България, като страна с най-нисък БВП на глава от населението и най-ниска производителност на труда в Европейския съюз, трябва да действа по-решително с необходимите реформи.
     
    Подобно мероприятие изисква представяне и отразяване на позициите на всички заинтересовани страни, включително и на представителните на национално равнище организации на работодателите в България. Заедно с това, изразяваме убеждението си, че постигането на високо ниво на социална сигурност може да стане факт само чрез ускорено икономическо развитие. За да има догонващо развитие, България трябва да постига темпове на икономически растеж, значително по-високи от тези в другите държави-членки, предвид факта, че не разполага със значителни природни богатства.
     
    АОБР предупреждава, че въпреки благоприятната икономическа обстановка, през 2018 г. българската икономика няма да може да надхвърли бариерата от 4% икономически ръст, който в никакъв случай не е достатъчен и догонващ за развиваща се икономика. Към полугодието България е едва на 12-то място в ЕС по ръст на БВП, нареждайки се след почти всички нови страни членки от ЦИЕ. Ръстът на инвестициите в дялов капитал е отрицателно число, а разходите за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) бележат спад.
    В същото време българските инвестиции в чужбина растат. Нови сериозни инвеститори не бързат да влагат средства в България. Това се дължи на задържащите фактори на вътрешната среда, произтичащи от твърде бавното и пасивно провеждане на редица политики и реформи в сферата на пазара на труда, образованието, администрацията и електронното управление, пенсионната система, трудово-медицинската експертиза и здравеопазването, съдебната система и сигурността, енергетиката. Адресирането на тези предизвикателства е от изключителна важност, особено предвид сигналите за завършване на икономическия цикъл на растеж на световната икономика и предвестниците на нова финансова криза, като рекордни равнища на задлъжнялост в световен мащаб, започналата „митническа война“ в световната търговия и други.
     
    С оглед на своевременното намиране на действени решения за премахване на задържащите фактори на икономическия растеж, АОБР предлага да се проведе дискусия под Ваш патронаж, възможно по-скоро, което да позволи генерираните предложения и мерки да намерят отражение в съответните стратегически документи".
     
    Писмото е подписано от Радосвет Радев, изпълнителен председател на БСК и председател на АОБР за 2018 г., "по поръчение на АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ".
     
    Настояват майчинството да не се брои при отпуск
    Наред с това от АОБР настояват да бъдат предприети действия за промени на Кодекса на труда, като времето на отпуск, през който не е полаган труд по причини, които не са извън волята на работника, да не се взема предвид при изчисляване на полагаемия се платен годишен отпуск и изплащане на обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение. 
     
    От бизнеса уточняват, че визират основно родителския отпуск, а позицията им е изпратена до вицепремиера Валери Симеонов и до министъра на труда и социалната политика Бисер Петков.
     
    В момента за времето на отпуск по майчинство се начислява и редовен платен годишен отпуск. 
     
    Позицията на работодателите е след решение на Съда на ЕС, съгласно което периодът на родителски отпуск не може да се приравни на период на действително полагане на труд. 
    Според работодателите този въпрос трябва да бъде оставен в полето на колективното трудово договаряне, а не да бъде уреден с императивни норми.
     
    Съгласно Кодекса за социално осигуряване, за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете, на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност, за отпуск за бременност и раждане и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, отбелязват от бизнеса. В позицията се допълва още, че резонно, за времето на ползване на тези отпуски, работникът и служителят получава обезщетение от държавното обществено осигуряване, а не трудово възнаграждение, тъй като не полага труд. 
     
    Според бизнеса "няма никаква причина този период да се взема предвид при изчисляване на размера на полагаемия се платен годишен отпуск, който има съвсем друго предназначение, а именно - възстановяване на работника и служителя от положения при работодател труд".
     
    "Разчитаме на вашата ангажираност и отговорност да предприемете необходимото за прецизиране на българската трудово-правна уредба, в т.ч. и в светлината на последната съдебна практика на Съда на ЕС", заявяват още работодателите.

    Линк

  • Duma.bg: Бизнесът разчита на президента за спешна дискусия за икономиката


    Ръстът на БВП е недостатъчен, няма нови инвеститори, а българските вложения в чужбина нарастват, алармират работодателите

     

    Бизнесът предлага спешно да се проведе дискусия под патронажа на президента Румен Радев за ускоряване на икономическия растеж. От Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), която включва най-големите работодателски организации в страната - БСК, БТПП, АИКБ и КРИБ, настояват за провеждане на дискусионен форум, чрез който да бъдат намерени решения за премахване на задържащите фактори на икономическия растеж, съобщиха работодателите. Организацията приветства и проведената под патронажа на президента преди няколко дни кръгла маса "Неравенства и бедност в България".
    За да има догонващо развитие, България трябва да постига темпове на икономически растеж, значително по-високи от тези в другите държави членки, предвид факта, че не разполага със значителни природни богатства. АОБР предупреждава, че въпреки благоприятната икономическа обстановка, през 2018 г. българската икономика няма да може да надхвърли бариерата от 4% икономически ръст, който в никакъв случай не е достатъчен и догонващ за развиваща се икономика. Към полугодието България е едва на 12-о място в ЕС по ръст на БВП, нареждайки се след почти всички нови страни членки от ЦИЕ. Ръстът на инвестициите в дялов капитал е отрицателно число, а разходите за придобиване на ДМА бележат спад. В същото време българските инвестиции в чужбина растат. Нови сериозни инвеститори не бързат да влагат средства в България. Това се дължи на задържащите фактори на вътрешната среда, произтичащи от твърде бавното и пасивно провеждане на редица политики и реформи в сферата на пазара на труда, образованието, администрацията и електронното управление, пенсионната система, трудово-медицинската експертиза и здравеопазването, съдебната система и сигурността, енергетиката. Адресирането на тези предизвикателства е от изключителна важност, особено предвид сигналите за завършване на икономическия цикъл на растеж на световната икономика и предвестниците на нова финансова криза като рекордни равнища на задлъжнялост в световен мащаб, започналата "митническа война" в световната търговия и други. 
    За своевременното намиране на действени решения за премахване на задържащите фактори на икономическия растеж АОБР предлага да се проведе дискусия под ваш патронаж, възможно по-скоро, което да позволи генерираните предложения и мерки да намерят отражение в съответните стратегически документи, отбелязват работодателите. 


    Линк

  • Дума 17.10.2018 г., с. 6: Бизнесът разчита на президента за спешна дискусия за икономиката


    Ръстът на БВП е недостатъчен, няма нови инвеститори, а българските вложения в чужбина нарастват, алармират работодателите
    Бизнесът предлага спешно да се проведе дискусия под патронажа на президента Румен Радев за ускоряване на икономическия растеж. От Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), която включва най-големите работодателски организации в страната - БСК, БТПП,
    АИКБ и КРИБ, настояват за провеждане на дискусионен форум, чрез който да бъдат намерени решения за премахване на задържащите фактори на икономическия растеж, съобщиха работодателите. Организацията приветства и проведената под патронажа на президента преди няколко дни кръгла маса "Неравенства и бедност в България".
    За да има догонващо развитие, България трябва да постига темпове на икономически растеж, значително по-високи от тези в другите държави членки, предвид факта, че не разполага със значителни природни богатства. АОБР предупреждава, че въпреки благоприятната икономическа обстановка, през 2018 г. българската икономика няма да може да надхвърли бариерата от 4% икономически ръст, който в никакъв случай не е достатъчен и догонващ за развиваща се икономика. Към полугодието България е едва на 12-о място в ЕС по ръст на БВП, нареждайки се след почти всички нови страни членки от ЦИЕ. Ръстът на инвестициите в дялов капитал е отрицателно число, а разходите за придобиване на ДМА бележат спад. В същото време българските инвестиции в чужбина растат. Нови сериозни инвеститори не бързат да влагат средства в България. Това се дължи на задържащите фактори на вътрешната среда, произтичащи от твърде бавното и пасивно провеждане на редица политики и реформи в сферата на пазара на труда, образованието, администрацията и електронното управление, пенсионната система, трудово-медицинската експертиза и здравеопазването, съдебната система и сигурността, енергетиката. Адресирането на тези предизвикателства е от изключителна важност, особено предвид сигналите за завършване на икономическия цикъл на растеж на световната икономика и предвестниците на нова финансова криза като рекордни равнища на задлъжнялост в световен мащаб, започналата "митническа война" в световната търговия и други.
    За своевременното намиране на действени решения за премахване на задържащите фактори на икономическия растеж АОБР предлага да се проведе дискусия под ваш патронаж, възможно по-скоро, което да позволи генерираните предложения и мерки да намерят отражение в съответните стратегически документи, отбелязват работодателите.


    Линк

  • Труд, 17.10.2018, стр. 15: Държавата бави плащанията към бизнеса


    Ръст от 4% на икономиката не е достатъчен, предупреждават от АОБР

    Въпреки благоприятната икономическа обстановка, през 2018 г. българската икономика няма да може да надхвърли бариерата от 4% икономически ръст, който в никакъв случай не е достатъчен и догонващ за развиваща се икономика. За това предупреждават от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), в която членуват БСК, БТПП, КРИБ и АИКБ, в писмо до президента Румен Радев.

    В него бизнесът настоява под патронажа на президента да се проведе дискусия за нужните реформи у нас, които се бавят.
    За да има догонващо развитие, България трябва да постига темпове на икономически растеж, значително по-високи от тези в другите държави членки, предвид факта, че не разполага със значителни природни богатства, пишат още работодателите.
    И дават за пример, че към полугодието България е едва на 12 място в ЕС по ръст на БВП, нареждайки се след почти всички нови страни членки от Централна и Източна Европа. Ръстът на инвестициите в дялов капитал е отрицателно число, а разходите за придобиване на ДМА бележат спад. „В същото време българските инвестиции в чужбина растат. Нови сериозни инвеститори не бързат да влагат средства в България. Това се дължи на задържащите фактори на вътрешната среда, произтичащи от твърде бавното и пасивно провеждане на редица политики и реформи в сферата на пазара на труда, образованието, администрацията и електронното управление, пенсионната система, трудово-медицинската експертиза и здравеопазването, съдебната система и сигурността, енергетиката", твърдят от АОБР.
    В друго писмо бизнесът настоява за промени в Кодекса на труда, като времето на родителския отпуск, за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, през който не е полаган труд, да не се взема в предвид при изчисляване на полагаемия се платен годишен отпуск и изплащане на обезщетения при прекратяване на трудовия договор.

     

    Линк

Назад