Назад

Фирми връщат дългове с 10 дни по-бързо


  • Banker.bg: Разплащанията се забързаха


    Междуфирмените разплащания в България се бавят средно по 29 дни (през 2018 г.), докато през 2017 г. те са закъснявали с 38 дни, информира Българската търговско-промишлена палата.
    Проучването обхваща 29 страни, представени от 9607 компании. В него са отразени данни за 2017-а и 2018 година. Отложеното плащане е в основата на трайните търговски взаимоотношения между компаниите.
    Най-бързи са междуфирмените разплащания в Латвия, Естония и Ирландия - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66 дни, в Босна и Херцеговина, и в Италия - по 56 дни. Средноевропейското време за разплащане за 2018 г.  е 34 дни, пише в съобщението.
    В отношенията между бизнеса и крайните клиенти е налице по-кратък срок за разплащане. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 година. В България средното време на погасяване на задълженията е 21 дни през 2018 г., а през 2017 - 20 дни. Лидер в тези дейности отново са Прибалтийските републики. Най-дълго е времето за разплащане между бизнеса и клиентите в Испания - 45 дни, в Босна и Херцеговина - 39 дни, и в Португалия - 38 дни.
    Изплащането на задълженията между бизнеса и публичния сектор в Европа е средно 40 дни. За нашата страна периодът на разплащане на задълженията е 32 дни през 2018 г. и 33 дни през 2017 година. Лидер по този критерий е Латвия - с 18 дни срок за разплащане, а с най-лоши показатели е Италия - 104 дни.
    Шест от десет компании в Европа предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите и  по този начин те са по-сигурни и по- спокойни (за България резултатът е аналогичен).
    България обаче заема и една неконкурентна позиция - трито място между  страните с най-много отписани приходи - 2.78 на сто от общите годишни приходи. Само Ирландия и Сърбия са пред нас - със съответно 3.10 на сто и 2.88 на сто, а Румъния е 4-а - с 2.73 на сто отписани приходи според анкетата на Intrum. Средният процент за ЕС на загуба на приходи е 1.7 на сто.
    Почти една трета (31 на сто) от анкетираните фирми в България казват, че ще могат да наемат повече служители, ако длъжниците им са по-бързи с   плащанията си. Това е по-висок резултат в сравнение с европейската средна стойност от 20 на сто, сочи проучването. А 38 на сто от анкетираните фирми в България също заявяват, че закъснелите плащания не им позволяват да растат в икономически план.
    Клиентите все още плащат със закъснения, но бизнесът в цяла Европа, изглежда, е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността му да се справя с последиците от забавянето на плащанията, отчита изследването. Възможността за работа с налични средства улеснява значително фирмите. Периодът на разплащане между фирмите в България се подобрява. Обезпокоителното е, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания, сочи проучването.

    Линк

  • Sofia-news.bg: Междуфирмените разплащания у нас се бавят средно около месец



    Междуфирмените разплащания в България са се бавили средно 29 дни през 2018 година, докато през 2017 година те са закъснявали с 38 дни, информира Българската търговско промишлена палата като се позовава на данни от проучване на компанията Intrum, специалист в подобни анкети

    Проучването обхваща 29 страни, представени от 9607 компании. В него са отразени данни за 2017 г. и 2018 г. Отложеното плащане е в основата на трайните търговски взаимоотношения между компаниите.

    Най-бързи са междуфирмените разплащания в Латвия, Естония и Ирландия – съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия – 66 дни, Босна и Херцеговина и Италия – по 56 дни. Средноевропейското време за разплащане за 2018 г. е 34 дни, пише в съобщението.

    В отношенията между бизнеса и крайните клиенти е налице по-кратък срок за разплащане. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България средното време на погасяване на задълженията е 21 дни през 2018 г., а през 2017 – 20 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики. Най-дълго е времето за разплащане между бизнеса и клиентите в Испания – 45 дни, в Босна и Херцеговина – 39 дни и в Португалия – 38 дни.

    Изплащането на задълженията между бизнеса и публичния сектор в Европа е средно 40 дни. За нашата страна периодът на разплащане на задълженията е 32 дни през 2018 г. и 33 дни през 2017 г. Лидер по този критерий е Латвия – с 18 дни срок за разплащане, а с най-лоши показатели е Италия – 104 дни.

    6 от 10 компании в Европа предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни (за България резултатът е аналогичен).

    България обаче заема и една неконкурентна позиция – 3-то място от страните с най-много отписани приходи – 2.78 на сто от общите годишни приходи. Само Ирландия и Сърбия са пред нас със съответно 3.10 на сто и 2.88 на сто, а Румъния е 4-та с 2.73 на сто отписани приходи според анкетата на Intrum. Средният процент за ЕС на загуба на приходи е 1.7 на сто.

    Почти една трета (31 на сто) от анкетираните фирми в България казват, че ще могат да наемат повече служители, ако длъжниците им са по-бързи с техните плащания. Това е по-висок резултат в сравнение с европейската средна стойност от 20 на сто, сочи проучването. 38 на сто от анкетираните фирми в България също заявяват, че закъснелите плащания не им позволяват да растат в икономически план.

    Клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността му да се справя с последиците от забавянето на плащанията, отчита изследването. Възможността за работа с налични средства улеснява значително фирмите. Периодът на разплащане между фирмите в България се подобрява. Обезпокоителното е, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания, сочи проучването.


    Линк

  • 1kam1.com: Намалява времето за разплащане между фирмите в България


    Базирайки се на доклад, изготвен от Intrum, за разплащанията от/към бизнеса, БТПП отделя специално внимание на проучването, което обхваща 29 страни в Европа. Проведено е сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари-март 2017 и 2018 г.

    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите като за 2018 г. Срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г. Що се отнася до плащанията публичен сектор бизнес в България, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г.

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго – средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор.

    Още през 2011 г. БТПП изрази своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива  2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. В България, това е уредено  в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.

    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите – съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия – 66, Босна и Херцеговина – 56, и Италия – 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г – 19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).

    Основният извод от цялостното изследване показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията.

    6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Според БТПП остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. Напомняме, че към 31.03.2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.

    Източник: БТПП


    Линк

  • Trud.bg: БТПП: Намалява времето за разплащане между фирмите в България


    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите като за 2018 г. Това съобщиха от Българската търговско-промишлена палата (БТПП), позовавайки се на доклад, изготвен от Intrum, за разплащанията от/към бизнеса.

    Срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г. Що се отнася до плащанията публичен сектор бизнес в България, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г.

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго – средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г – 19 дни.

    Основният извод от цялостното изследване показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията.


    Линк

  • Телеграф: 22.08.2018 г., стр. 14: С 10 дни no-бързо фирмите плащат дълговете си


    С десет дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България.
    Срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г. Що се отнася до плащанията от публичния сектор към бизнес, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г., показва доклад на компанията за събиране на дългове Intrum.
    Средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите за 2018 г., коментират от БТПП.
    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия
    - 66, Босна и Херцеговина
    - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.


    Линк

  • 24 часа, 22.08.2018, стр. 9: Бизнесът плаща средно за 27 дни


    С 10 дни - до 27, се е скъсил срокът за плащанията между фирмите в България от 2017 г. насам. Това посочва търговско-промишлената палата, позовавайки се на доклад на компанията Intrum, който обхваща 29 европейски страни.
    За сравнение средното време в Европа за 2018 г. е 34 дни. Плащанията между публичния сектор и бизнеса у нас отнемат 31 дни -с 1 ден по-малко от 2017 г. В цяла Европа тези плащания са с по-дълъг срок -средно 40 дни. Това според БТПП е тревожно, тъй като има задължителна директива за публичния сектор, според която срокът за разплащане по търговска сделка не трябва да е повече от 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител - не повече от 30. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г. са били 19. Лидери в това отношение, както и при плащанията между фирми, са Латвия и Естония.
    Изследването показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа е станал по-устойчив, за да се справя с последиците от забавянето на плащанията.


    Линк

  • Дума 22.08.2018 г., с. 6: Държавата се бави с разплащанията повече от бизнеса


    Средно за 30 дни се издължава публичният сектор, междуфирмените плащания стават за 27 дни 

    Държавата се разплаща с бизнеса по-бавно, отколкото е необходимо за издължаване между фирмите. Това става ясно от съобщение на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), като се позовава на доклад, изготвен от Intrum, за разплащанията към бизнеса. Изследването е проведено сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари-март 2017 и 2018 г. Според БТПП остава обезпокоителен фактът, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. Организацията напомня, че към 31 март 2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн. лв.

    Плащанията на задълженията на публичния сектор към бизнеса в България отнема средно 30 дни през 2018 г., а през 2017-а това е ставало средно 31 дни. Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнемат по-дълъг период - средно 40 дни, в Европа, въпреки факта, че
    Директива 2011/7/ЕС е задължителна за публичния сектор. Според нея срокът за разплащане по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, не може да надвишава 30 дни.
    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни при 37 през 2017 г.
    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.
    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратна е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.
    В отношенията между бизнеса и крайните потребители се наблюдава по-кратък срок за разплащане в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г -19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания - 43 дни, Босна и Херцеговина - 39, и Португалия - 39.
    6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.


    Линк

  • Труд, 22.08.2018, стр. 14: Държавата бави плащанията към бизнеса


    Поне 30 дни нужни на министерствата и общините да се разплатят с фирмите 

    Държавните институции у нас бавят плащанията към бизнеса, показва доклад, изготвен от Intrum, който обхваща 29 държави в Европа. 30 дни е периодът, в който министерства и общини в България се разплащат с фирмите през тази година. За сравнение през 2017 г. той е бил 31 дни, посочват от Българска търговско-промишлена палата. По данни на финансовото министерство просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн. лв. към края на март 2018 г.

    Срокът, в който администрацията се издължава, е доста по-голям от този за междуфирмените плащания. През тази година времето, в което фирмите покриват задълженията по между си намалява с 10 дни до 27 дни. През миналата година за това са били необходими 37 дни.
    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.
    Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго време - средно 40 дни в Европа.
    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.
    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания, обясняват от БТПП. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г - 19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания -43 дни, Босна и Херцеговина и Португалия - 39.
    Основният извод от изследването показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията, обясняват експертите от палатата.
    6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.
    ---Срокът е дo 60 дни при сделка
    В Директива 2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета е регламентиран срокът за разплащане между страните по търговска сделка и той не може да надвишава 60 дни. Когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надхвърля повече от 30 дни. В България, това е уредено в чл.303 а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.

     

    Линк

  • Dnevnik.bg: През 2018 г. фирмите са скъсили с 10 дни срока за разплащане


    С десет дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г. При плащанията от публичния сектор към бизнеса периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г. Това показват данни на Българската търговско-промишлена палата, базирани на доклад на Intrum за разплащанията от/към бизнеса.

    Проучването обхваща 29 страни в Европа и направено сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари - март 2017 и 2018 г.

     

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго време - средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор, коментират от палатата.

     

    От там припомнят, че още през 2011 г. са подкрепили промяна в Търговския закон, с която да се спази Директива 2011/7/ЕС на Европейския парламент, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни.

     

    В Търговския закон тези срокове са записани, като се допуска изключението, че сроковете може да не бъдат изпълнени, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.

     

    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Обратната е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока, показва още изследването.

     

    С крайните клиенти разплащането е по-бързо

     

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители се наблюдава по-кратък срок за разплащане в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България плащанията между бизнеса и крайните потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г - 19 дни. Лидер отново са прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите е в Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).

     

    Анализът на палатата е, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа, изглежда, е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията.

     

    Шест от десет компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. Двадесет на сто от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

     

    Според експертите на палатата остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. От работодателската организация напомнят, че към 31 март 2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн. лв.


    Линк

  • Сега 22.08.2018 г., с. 6: Българските фирми се разплащат двойно по-бързо от италианските


    У нас държавата и общините погасяват задълженията си средно за 30 дни, а бизнесът - за 27

    Българските фирми все по-лесно и бързо успяват да плащат задълженията си една към друга, докато държавните институции и общините продължават да се бавят с парите, които бизнесът е изработил под формата на доставки на различни стоки, услуги, проекти. Това разкрива доклад, изготвен от една от големите колекторски кампании hit rum и представен вчера от Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Анализът обхваща 29 държави в Европа, сред които и България, като изследването е проведено в първите три месеца на годината.

    Оказва се, че нашите предприятия се представят доста добре. Според проучването на Intrum у нас средното време за междуфирмени плащания се е скъсило с цели 10 дни - срокът вече е сведен до 27 дни при 37 дни през 2017 година. По-бързи в плащанията си към партньорите са предприятията в Латвия, Естония и Ирландия - средното време е съответно 18, 19 и 20 дни. В Словакия и Австрия също са експедитивни - уреждането на сметките става съответно за 23 и 24 дни. На другия полюс е Португалия, където фирмите чакат преводи от партньорите си средно по 66 дни. Близо два месеца (56 дни ) отнема плащането по сделки в Босна и Херцеговина, както и в Италия. Повече от месец е средният срок в Испания и Хърватия.
    Ускоряването на междуфирмените плащания у нас се обяснява с доброто развитие на икономиката. Но докато бизнесът у нас става все по-дисциплиниран и изряден в плащанията, не може да се каже същото за публичния сектор - министерства, агенции, общини и др. Органите на държавната и местната власт в
    България почти не са скъсили времето на плащане. През 2017 г. те са погасявали задълженията си към бизнеса средно за 31 дни, а тази година - за 30 дни. Това обаче е направо отлична скорост на фзна на Италия, където плащанията на държавата към фирмите отнемат средно 104 дни. Следват Португалия (86) и Гърция (73). Най-бързи са институциите в Латвия, които успяват да преведат дължимото към фирмите само за 18 дни. „Среброто" по този показател се държи от Чехия, Дания, Естония, Финландия, които успяват да се справят средно за 25 дни.
    Общо шест от всеки десет компании предпочитат да имат по-дълъг период на разплащане, за да могат да планират парите си и реализацията на продукцията си. Около една пета от фирмите пък смятат, че ако разплащането се подобри, това ще им даде възможност за по-голяма свобода при наемането на кадри.
    ***
    ЧЕРВЕНА ЛАМПА
    От БТПП отчитат като притеснителен факта, че плащанията от публичния сектор към фирмите отнемат повече време, отколкото уреждането на финансовите отношения между самите предприятия. Според отчет на финансовото министерство държавата има просрочия към граждани и фирми в размер на 327 млн. лева. Към края на март централната власт бави плащания за 65.1 млн. лв., а общините закъсняват с почти 125 млн. лв. Както в. „Сега" писа, просрочията на централната и местната власт растат, като от началото на годината те са набъбнали с 20 млн. лева.

     

    Линк

  • Investor.bg: С 10 дни се скъсява времето за междуфирмени плащания в България


    Средноевропейското време за разплащане между компаниите е 34 дни

    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни при 37 през 2017 г. Това съобщава Българската търговско-промишлена палата (БТПП), като се позовава на доклад, изготвен от Intrum, за разплащанията към бизнеса. Проучването обхваща 29 страни в Европа.

    Що се отнася до плащанията публичен сектор-бизнес в България, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г. 

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнемат по-дълъг период – средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че Директива  2011/7/ЕС е задължителна за публичния сектор. Според нея срокът за разплащане по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, не може да надвишава 30 дни.

    В България това е уредено  в чл. 303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение. То предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.

    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите – съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители се наблюдават по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г.

    В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г – 19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания (43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).

    Основно изследването показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността да се справя с последиците от забавянето на плащанията.

    6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Според БТПП остава обезпокоителен фактът, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. Организацията напомня, че към 31 март 2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн. лв.

    Изследването е проведено сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари-март 2017 и 2018 г.

     

     


    Линк

  • Manager.bg: Времето за разплащане между фирмите в България намалява


    С десет дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г. При плащанията от публичния сектор към бизнеса периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г. Това показват данни на Българската търговско-промишлена палата (БТТП), базирани на доклад на Intrum за разплащанията от/към бизнеса, разпространени от пресцентъра на работодателската организация. Проучването обхваща 29 страни в Европа и направено сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари-март 2017 и 2018 г.

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго време - средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор, коментират от Палатата.

    Още през 2011 г. БТПП изрази своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива 2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. В България, това е уредено в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.

    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Обратната е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители се наблюдава по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България плащанията между бизнеса и крайните потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г - 19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).

    От Палатата правят основен извод от изследването, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията.

    Шест от десет компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. Двадесет на сто от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Според БТПП остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. От работодателската организация напомнят, че към 31 март 2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.


    Линк

  • News.bg: Скъсява се времето на междуфирмените плащания в България


    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Това сочат данни от доклад на една от най-големите колекторски компании Intrum. Проучването обхваща 29 страни в Европа и е проведено сред 9 607 компании. Анализът обхваща периода януари - март през 2017 и 2018 години.

    В съобщение до медиите Българската търговска-промишлена палата (БТПП) тълкува данните и прави обзор на ситуацията у нас. Според БТПП в България се очертава ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите.

    Спрямо данните от доклада за 2018 година срокът за междуфирмените плащания у нас е сведен до 27 дни. През 2017 година (за периода януари - март) срокът е 37 дни.

    Относно плащанията в публичен сектор периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. спрямо 31 дни през 2017 г.

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е обаче, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго време - средно 40 дни в Европа. Това става въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор, тълкуват от БТПП.

    Промишлено-търговската палата напомня, че още през 2011 година експертите са изразили своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива 2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. "В България, това е уредено в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави", пишат от БТПП.

    Става ясно и че държавите Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители се наблюдава по-кратък срок за разплащане в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г.

    В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г - 19 дни. Лидер по този показател отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания (43 дни), Босна и Херцеговина (39 дни) и Португалия (39 дни).

    Докладът на Intrum показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията.

    6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни.

    20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Според БТПП остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания.

    Напомняме, че към 31 март тази година просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.


    Линк

  • Actualno.com: Бизнесът в България е почнал да плаща по-бързо междуфирмени задължения


    Времето, за което фирмите в България извършват разплащания една към друга, намалява. Това казват от БТПП, позовавайки се на доклад за разплащанията от/към бизнеса, изготвен от Intrum. Проучването обхваща 29 страни в Европа и е проведено сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари-март 2017 и 2018 година. Според изследването намалението е 10 дни - от средно 37 дни през първото тримесечие на 2017 година, до средно 27 дни през първите три месеца на 2018 година. Става въпрос за плащания изцяло в частния сектор. Що се отнася до плащанията публичен - сектор бизнес в България, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 година и 31 дни през 2017 година. Към 31.03.2018 година просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.
    Резултатите от изследването показват, че средното време за междуфирменото разплащане в Европа е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 година, когато периодът е бил 37 дни. Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнемат по-дълго – средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор. Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите – съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66 дни, Босна и Херцеговина - 56 дни, и Италия - също 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока. Съгласно Директива 2011/7/ЕС срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. В България, това е уредено в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.
    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 година и 27 дни през 2017 година. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 година, а през 2017 година – 19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39). 


    Линк

  • Expert.bg: Българските фирми се разплащат една с друга все по-бързо


    Времето, за което фирмите в България извършват разплащания една към друга, намалява. Това казват от БТПП, позовавайки се на доклад за разплащанията от/към бизнеса, изготвен от Intrum. Проучването обхваща 29 страни в Европа и е проведено сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари-март 2017 и 2018 година.

    Според изследването намалението е 10 дни - от средно 37 дни през първото тримесечие на 2017 година, до средно 27 дни през първите три месеца на 2018 година. Става въпрос за плащания изцяло в частния сектор. Що се отнася до плащанията публичен - сектор бизнес в България, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 година и 31 дни през 2017 година. Към 31.03.2018 година просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.

    Резултатите от изследването показват, че средното време за междуфирменото разплащане в Европа е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 година, когато периодът е бил 37 дни. Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнемат по-дълго – средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор.

     
     

    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите – съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66 дни, Босна и Херцеговина - 56 дни, и Италия - също 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.

    Съгласно Директива 2011/7/ЕС срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. В България, това е уредено в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 година и 27 дни през 2017 година. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 година, а през 2017 година – 19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).

     

    Expert.bg

    Линк

  • Infostock.bg: До 27 дни е намален срокът за междуфирмените плащания в България през 2018 г.


    С десет дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г.
     
    Това покзва проучване на Intrum за разплащанията от/към бизнеса, на което БТПП отделя специално внимание, и което е проведено сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари-март 2017 и 2018 г., вкл. и за България.
     
    При плащанията от публичния сектор към бизнеса периодът на разплащания в България е сведен до 30 дни през 2018 г., при 31 дни през 2017 г.
     
    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.
     
    Според БТПП, тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго време - средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор. От БТПП напомнят, че към 31.03.2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.
     
    Още през 2011 г. БТПП изрази своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива  2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. В България, това е уредено  в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.
     
    Според проучването на Intrum, Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.
     
    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г., докато през 2017 г. са били нужни 27 дни. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г - 19 дни. Лидер в Европа отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).
     
    Основният извод от цялостното изследване показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията.
     
    6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Линк

  • Политика 24.08.2018 г., с. 23: Фирми връщат дългове с 10 дни по-бързо


    С10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г. Що се отнася до плащанията от публичния сектор към бизнес, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г., показва доклад на компанията за събиране на дългове IntniM. Средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите за 2018 г., коментират от БТПП.
    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока. В отношенията между бизнеса и крайните потребители се наблюдава по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г -19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).
    Основният извод от цялостното изследване според БТПП е, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията. 6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.
    Според БТПП остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. Напомняме, че към 31.03.2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.
    Изследването обхваща 29 страни в Европа. Проведено е сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари-март 2017 и 2018 г.


    Линк

  • Investor.bg: Преглед на печата за 23 август


    Българските фирми се разплащат двойно по-бързо от италианските
    В. Сега

    Българските фирми все по-лесно и бързо успяват да плащат задълженията си една към друга, докато държавните институции и общините продължават да се бавят с парите, които бизнесът е изработил под формата на доставки на различни стоки, услуги, проекти. Това разкрива доклад, изготвен от една от големите колекторски компании Intrum и представен вчера от Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Анализът обхваща 29 държави в Европа, сред които и България, като изследването е проведено в първите три месеца на годината. Оказва се, че нашите предприятия се представят доста добре. Според проучването на Intrum у нас средното време за междуфирмени плащания се е скъсило с цели 10 дни - срокът вече е сведен до 27 дни при 37 дни през 2017 година.


    Линк

  • Economynews.bg: 27 дни период при междуфирмени плащания


    С десет дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г.

    Това покзва проучване на Intrum за разплащанията от/към бизнеса,  което е проведено сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари-март 2017 и 2018 г., вкл. и за България.

    При плащанията от публичния сектор към бизнеса периодът на разплащания в България е сведен до 30 дни през 2018 г., при 31 дни през 2017 г.

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Според БТПП, тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго време - средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор. От БТПП напомнят, че към 31.03.2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.

    Още през 2011 г. БТПП изрази своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива  2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. В България, това е уредено  в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.

    Според проучването на Intrum, Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г., докато през 2017 г. са били нужни 27 дни. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г - 19 дни. Лидер в Европа отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).

    Основният извод от цялостното изследване показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията.

    6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.


    Линк

  • Economy.bg: Намалява времето за разплащане между фирмите у нас


    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите
     

    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите като за 2018 срокът е сведен до 27 дни при 37 дни през 2017. Що се отнася до плащанията публичен сектор - бизнес в България периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 и 31 дни през 2017. Това съощбава Българската търговско-промишлена палата (БТПП), като цитира доклад на Intrum за разплащанията от/към бизнеса.  Проучването обхваща 29 страни в Европа и е проведено сред 9607 компании.

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017, когато периодът е бил 37 дни. Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго – средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор.

    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите – съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 и 27 дни през 2017. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018, а през 2017 – 19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).

    Основният извод от цялостното изследване показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията. 6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Според БТПП остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. Оттам напомнят, че към 31.03.2018 просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.

     


    Линк

  • Enterprise.bg: Сроковете за разплащане на бизнеса се скъсяват


    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни при 37 дни през 2017 г.

    Що се отнася до плащанията на публичния сектор към бизнеса у нас, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г.

    Това показват данни, включени в изготвен от Intrum доклад за разплащанията от/към бизнеса, цитиран от Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго – средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор.

    Още през 2011 г. БТПП изрази своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива  2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. В България това е уредено  в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.

    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите – съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия с 66 дни, Босна и Херцеговина – 56, и Италия – 56 дни.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г – 19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).

    Основният извод от цялостното изследване показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността му да се справи с последиците от забавянето на плащанията.

    Общо 6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Според БТПП остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. Напомняме, че към 31.03.2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.


    Линк

  • Enterprise.bg: Сроковете за разплащане на бизнеса се скъсяват


    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни при 37 дни през 2017 г.

    Що се отнася до плащанията на публичния сектор към бизнеса у нас, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г.

    Това показват данни, включени в изготвен от Intrum доклад за разплащанията от/към бизнеса, цитиран от Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго – средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор.

    Още през 2011 г. БТПП изрази своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива  2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. В България това е уредено  в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.

    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите – съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия с 66 дни, Босна и Херцеговина – 56, и Италия – 56 дни.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г – 19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).

    Основният извод от цялостното изследване показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността му да се справи с последиците от забавянето на плащанията.

    Общо 6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Според БТПП остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. Напомняме, че към 31.03.2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.


    Линк

  • O.radost.bg: През 2018 г. фирмите са скъсили с 10 дни срока за разплащане

    С десет дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г. При плащанията от публичния сектор към бизнеса периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г. Това показват данни на Българската търговско-промишлена палата, базирани на доклад на Intrum за разплащанията към бизнеса


    Линк

  • E-novinar.com: НОВИНИТЕ ЗА ПЕРИОД: 1 ЧАС | 2 ЧАСA | 1 ДЕН | 3 ДНИ | ВСИЧКИ РЕКЛАМА НАЙ-ЧЕТЕНИ МОИТЕ НОВИНИ ДНЕС Уикендът – жега! После пълен обрат:... (198) Ръчният багаж в „Райънеър“ вече ще... (164) Новата седмица започва като есен, но... (158) Семейств


    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни при 37 през 2017 г. Това съобщава Българската търговско-промишлена палата (БТПП), като се позовава на доклад, изготвен от Intrum, за разплащанията към бизнеса. Проучването обхваща 29 страни в Европа.

    Що се отнася до плащанията публичен сектор-бизнес в България, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г. 


    Линк

  • Moreto.net: Скъсява се времето на междуфирмените плащания в България


    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Това сочат данни от доклад на една от най-големите колекторски компании Intrum. Проучването обхваща 29 страни в Европа и е проведено сред 9 607 компании. Анализът обхваща периода януари - март през 2017 и 2018 години.

    В съобщение до медиите Българската търговска-промишлена палата (БТПП) тълкува данните и прави обзор на ситуацията у нас. Според БТПП в България се очертава ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите.

    Спрямо данните от доклада за 2018 година срокът за междуфирмените плащания у нас е сведен до 27 дни. През 2017 година (за периода януари - март) срокът е 37 дни.

    Относно плащанията в публичен сектор периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. спрямо 31 дни през 2017 г.

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е обаче, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго време - средно 40 дни в Европа. Това става въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор, тълкуват от БТПП.

    Промишлено-търговската палата напомня, че още през 2011 година експертите са изразили своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива 2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. "В България, това е уредено в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави", пишат от БТПП.

    Става ясно и че държавите Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители се наблюдава по-кратък срок за разплащане в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г.

    В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г - 19 дни. Лидер по този показател отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания (43 дни), Босна и Херцеговина (39 дни) и Португалия (39 дни).

    Докладът на Intrum показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията.

    6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни.

    20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Според БТПП остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания.

    Напомняме, че към 31 март тази година просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.


    Линк

  • Dnesplus.bg: Скъсява се времето на междуфирмените плащания в България


    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Това сочат данни от доклад на една от най-големите колекторски компании Intrum. Проучването обхваща 29 страни в Европа и е проведено сред 9 607 компании. Анализът обхваща периода януари - март през 2017 и 2018 години.

    В съобщение до медиите Българската търговска-промишлена палата (БТПП) тълкува данните и прави обзор на ситуацията у нас. Според БТПП в България се очертава ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите.

    Спрямо данните от доклада за 2018 година срокът за междуфирмените плащания у нас е сведен до 27 дни. През 2017 година (за периода януари - март) срокът е 37 дни.

    Относно плащанията в публичен сектор периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. спрямо 31 дни през 2017 г.

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е обаче, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго време - средно 40 дни в Европа. Това става въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор, тълкуват от БТПП.

    Промишлено-търговската палата напомня, че още през 2011 година експертите са изразили своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива 2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. "В България, това е уредено в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави", пишат от БТПП.

    Става ясно и че държавите Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите - съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители се наблюдава по-кратък срок за разплащане в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г.

    В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г - 19 дни. Лидер по този показател отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания (43 дни), Босна и Херцеговина (39 дни) и Португалия (39 дни).

    Докладът на Intrum показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията.

    6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни.

    20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Според БТПП остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания.

    Напомняме, че към 31 март тази година просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.


    Линк

  • B2bmedia.bg: През 2018 г. фирмите са скъсили с 10 дни срока за разплащане


    С десет дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите, като за 2018 г. срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г. При плащанията от публичния сектор към бизнеса периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г. Това показват данни на Българската търговско-промишлена палата, базирани на доклад на Intrum за разплащанията от/към бизнеса.<br... 


    Линк

  • Mypr.bg: БТПП информира, че намалява времето за разплащане между фирмите в България


    Базирайки се на доклад, изготвен от Intrum, за разплащанията от/към бизнеса, БТПП отделя специално внимание на проучването, което обхваща 29 страни в Европа. Проведено е сред 9607 компании, като в него са отразени данни в периода януари-март 2017 и 2018 г.

    С 10 дни се скъсява времето за междуфирмените плащания в България. Очертава се ясна положителна тенденция към по-гъвкаво разплащане на задълженията между компаниите като за 2018 г. Срокът е сведен до 27 дни, при 37 дни през 2017 г. Що се отнася до плащанията публичен сектор бизнес в България, периодът на разплащане на задълженията е 30 дни през 2018 г. и 31 дни през 2017 г.

    Резултатите от изследването показват, че средноевропейското време за междуфирменото разплащане е 34 дни, като се отчита подобрение спрямо 2017 г., когато периодът е бил 37 дни.

    Тревожно е, че плащанията от публичния сектор към бизнеса отнема по-дълго – средно 40 дни в Европа, въпреки факта, че директивата е задължителна за публичния сектор.

    Още през 2011 г. БТПП изрази своята подкрепа за изменение и допълнение на Търговския закон, хармонизиран с Директива  2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, с която срокът за разплащане между страните по търговска сделка не може да надвишава 60 дни, а когато длъжникът е публичен възложител, срокът за изпълнение на паричното задължение не може да надвишава повече от 30 дни. В България, това е уредено  в чл.303а от Търговския закон, който освен посочените срокове допуска и изключение, като предвижда, че разплащането може да надвиши посочените периоди, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.

    Латвия, Естония и Ирландия са лидери по най-бързо време за разплащане между компаниите – съответно 18, 19 и 20 дни. Точно обратната е ситуацията в Португалия - 66, Босна и Херцеговина - 56, и Италия - 56 дни, които са нужни, за да се получат плащания за извършена услуга или продадена стока.

    В отношенията между бизнеса и крайните потребители наблюдаваме по-кратък срок за разплащане, в сравнение с корпоративните разплащания. Средното време, което е нужно в Европа, е 22 дни през 2018 г. и 27 дни през 2017 г. В България плащанията между бизнес и крайни потребители са средно 20 дни през 2018 г., а през 2017 г – 19 дни. Лидер отново са Прибалтийските републики, а най-дълго време за разплащане между бизнеса и клиентите коства на Испания(43), Босна и Херцеговина (39) и Португалия (39).

    Основният извод от цялостното изследване показва, че клиентите все още плащат късно, но бизнесът в цяла Европа изглежда е станал малко по-устойчив, когато става дума за способността им да се справят с последиците от забавянето на плащанията.

    6 от 10 компании предпочитат да има по-дълъг период за разплащане, за да могат да планират по-добре паричните си потоци и реализацията на продуктите, като по този начин те са по-сигурни и спокойни. 20% от бизнеса изразява мнението, че ако разплащането между контрагентите се подобри, ще се ускори и процесът по наемане на кадри.

    Според БТПП остава обезпокоително, че плащанията от публичния сектор към компаниите в страната отнемат повече време от корпоративните плащания. Напомняме, че към 31.03.2018 г. просрочените задължения от страна на държавата към бизнеса и гражданите са близо 328 млн.лв.

    https://www.bcci.bg/news/14319


    Линк

Назад