Назад

50% от фирмите искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания


  • Agencia-sliven.com: 19 НА СТО ОТ ФИРМИТЕ СА НАЕЛИ ЧОВЕК С УВРЕЖДАНЕ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 3 ГОДИНИ


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV.

    Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".

    Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции. 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните.

    77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение. Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.

    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.

    Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.


    Линк

  • Haskovo.net: 50% от фирмите искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания


    Над 50% от фирмите искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. Това показва проучването на Българската търговско-промишлена палата, направено по поръчка на bTV. Допитването е с тема "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?" и излиза на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а при неизпълнението им да следват санкции за бизнеса.

    Според данните 19 % от анкетираните фирми са наели човек с увреждане през последните 3 години. 35 % от фирмите обаче посочват, че не са имали такъв наемник, защото не е имало кандидатура от хора с увреждания. 10 на сто от анкетираните шефове на компаниите признават, че не са го направили именно заради защитата при уволнение.

    Повечето от фирмите, в които работят хора с увреждания посочват, че разчитат на собствено финансиране за работните им места.

    За да се наемат повече хора с трайни увреждания бизнесът посочва, че очаква по-сериозна подкрепа от държавата. Като стимулиращ фактор 52 % от анкетираните посочват отпадането на защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши. 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а 35% от фирмите казват, че имат нужда подкрепата да е адаптиране на работните места.

    Въпреки че има програми за субсидиране,от бизнесът посочват като допълнителни мерки, които могат да бъдат засилени, за да се увеличи трудовата заетост на хората с увреждания, различните обучения и преквалификацията им.

    Достъпна среда, достъпен транспорт, лични асистенти, които да ги съпровождат до и от работното място, са други от стимулиращите за наемането на хора с увреждания фактори. Не на последно място обаче от фирмите коментират, че е необходимо да се спре третирането на хората с увреждания, като непригодни и да им се внуши, че трябва наравно с всички да учат, работят и се реализират.


    Линк

  • Дума 28.08.2018 г., с. 4: Всеки втори работодател иска да може да уволнява хора с увреждания


    Фирмите се оправдават, че или нямат такива кандидати, или естеството на работа не им позволява да наемат

    Повече от половината фирми в България искат да отпадне защитата от уволнение на хората с увреждания. Това показва проучване сред работодателите на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?". Само 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, а 77% не са наели такъв човек, сочат данните от анкетата. Някои работодатели се оправдават, че не са имали такъв кандидат, а други - че естеството на работа не позволявало. Трети пък признават, че не искат служители с увреждания заради защитата, с която се ползват срещу уволнение. Според участниците в анкетата отпадането на защитата щяла да подейства като стимул да наемат на работа повече хора в неравностойно положение.

    35 на сто от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто, настояват да отпадне защитата срещу уволнение, показва още допитването на БТПП. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен само при условие, че Инспекцията по труда даде разрешение.
    Ако в предприятията работят хора с увреждания, които не могат да изкарат заплатите си, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати, защити исканията на бизнеса председателят на БТПП Цветан Симеонов. Той подчерта, че повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства за наемането на хора с увреждания. За последните три години едва 17 на сто от работодателите са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по един работник.
    Работодатели се оплакват, че няма и достатъчно трудова ангажираност за хората в неравностойно положение и се налага да ги пускат в неплатен отпуск. Бизнесът апелира за по-строг контрол и за по-големи данъчни и осигурителни облекчения.
    През следващата седмица се очаква да бъде публикуван за обсъждане новият проектозакон за хората с увреждания. От социалното министерство посочват, че в закона са предвидени достатъчно насърчителни мерки за бизнеса като субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения. Припомняме, че в проектозакона се предлага да бъдат въведени задължителни квоти за наемане на хора с увреждания, а в случай че работодател не ги изпълнява, се предвиждат и санкции.
    Коментар на стр. 7


    Линк

  • Труд, 28.08.2018, стр. 17: Да падне защитата от уволнение на хора с увреждания


    77% от компаниите у нас не са наемали такива кадри през последните 3 години

    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. Това показва проучване на Българска търговско-промишлена палата. 19 на сто от компаниите, участвали в допитването, са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните.

    77 на сто - не са наели такъв човек, като от тях 35% от компаниите посочват като причина, че не са имали такъв кандидат, а според 32% - естеството на работа не позволява. Третата причина, която спира мениджърите е защитата, която хората с увреждания имат срещу уволнение.
    За да бъдат стимулирани да наемат хора с увреждания 35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - средства за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, само ако инспекцията по труда го разреши.
    Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства, за наемането на хора с увреждания.
    За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.
    Проучването идва дни, след като стана ясно, че промени в Закона за хората с увреждания предвиждат да се въведе изискване фирмите да наемат определен брой хора с трайни увреждания. Законът предвижда ако квотата не се запълни, работодателят да се наказва с ежемесечна такса към държавата.
    Квотата ще се определя спрямо мащабите на отделните фирми. Ако те са с над 100 души, 4% от тях трябва да са с трайни увреждания. Ако работодателят не изпълни квотата, ще дължи ежемесечна такса на държавата за всяко незаето място. Тя ще бъде в размер на 30% от минималната работна заплата и ще отива в специален фонд.


    Линк

  • Монитор, 28.08.2018, стр. 3: Една пета от фирмите наели хора с увреждания


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години. 77 на сто не са наели такъв човек. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) на тема „Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".
    Според данните малкият брой наели хора с увреждане е ЗАРАДИ ЛИПСАТА НА КАНДИДАТИ, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение. Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.
    От миналата година Мариана от Бяла Слатина работи в производство на перилни, почистващи и козметични продукти. Преди това е била без работа в продължение на 5 години, фирмата, в която сега работи Мариана, е специализирана за хора с увреждания, т.е. поне 30 на сто от персонала са с увреждания. Шефът й казва, че масово не се спазва
    Законът за обществените поръчки и такива, които трябва да са запазени за предприятия като неготово, се оказват недостъпни. Красимир Кънев, пълномощник на управителя на фирмата, коментира пред бтв, че няма достатъчно ангажираност за хората и се налага да ги пускат в неплатен отпуск. Работодателят апелира за по-строг контрол и
    ЗА ПО-ГОЛЕМИ ДАНЪЧНИ И ОСИГУРИТЕЛНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ
    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако Инспекцията по труда го разреши.
    Цветан Симеонов от БТПП обясни, че „ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати". За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек. Проучването е любопитно, коментират още от БТПП, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.


    Линк

  • Eurocom.bg: 50% от фирмите искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания


    19 НА СТО ОТ ФИРМИТЕ СА НАЕЛИ ЧОВЕК С УВРЕЖДАНЕ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 3 ГОДИНИ
    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания.  Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV.
     
    Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?". Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.
     
    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните. 77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.
     
    Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.
     
    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за  адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.
     
    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".
     
    Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства, за наемането на хора с увреждаия.  За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана  заетост, по които са наели по 1 човек.
     
    Идната седмица се очаква да бъде публикуван за обсъджане новият закон за хората с увреждания.  От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.
     

    Линк

  • New.sliven.net: Една пета от фирмите са наели човек с увреждания


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните. 77 на сто - не са наели такъв човек.

    Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), поръчано от bTV. Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".

    Малкият брой наели хора с увреждане е, че не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение. Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.

    От миналата година Мариана от Бяла Слатина работи в производство на перилни, почистващи и козметични продукти. Преди това е била без работа в продължение на 5 години. Фирмата, в която сега работи Мариана е специализирана за хора с увреждания, т.е. поне 30 на сто от персонала са с увреждания.

    Шефът й казва, че масово не се спазва законът за обществените поръчки и такива, които трябва да са запазени за предприятия като неготово, се оказват недостъпни.

    Красимир Кънев, пълномощник на управителя на фирмата, коментира, че няма достатъчно ангажираност за хората и се налага да ги пускат в неплатен отпуск. Работодателят апелира за по-строг контрол и за по-големи данъчни и осигурителни облекчения.

    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.

    Цветан Симеонов, от БТПП, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати". За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.

    Проучването е любопитно, коментират от БТПП, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.


    Линк

  • News.bg: 50% от фирмите искат отпадане на защитата при уволнение за хора с увреждания


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания, съобщи bTV. 
     
    По думите на Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата (БТПП), ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати.
     
    Според данните на БТПП, 19% от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, а 77% - не са наели такъв човек.
     
    Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.
     
    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места,а 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация.
     
    Най-много - 52% искат да отпадне защитата срещу уволнение.
     
    Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.
     
    Припомняме, че във връзка с протеста на майките на деца с увреждания социалният министър Бисер Петков подаде оставка на 11 юни, но ден по-късно беше върнат на поста си от премира Борисов.
     
    След него оставка подаде и зам.-социалният министър Росица Димитрова.
     
    Премиерът Бойко Борисов прие оставката на заместник социалния министър.Тя подаде оставка заради общественото недоволство по повод участието й в11-тата сесия на Конференцията по Конвенцията за правата на хората с увреждания, която се проведе в Ню Йорк.
     
    Въпреки рокадите палатковият лагер пред парламента на протестиращите майки остана. Към тях се включиха и майки на деца с увреждания от Хасково.Родителите не одобряват оставките, според тях те няма да решат проблема.
     
    След това стана противопоставяне между майките на деца с увреждания и национално представителните организации. Повод за разрива станаха думите на Адриана Стоименова, зам.-председател на Националния съвет за интеграция на хора с увреждания. Тя заяви, че протестът на майките на деца с увреждания са получили над 1 млн. лева. По-късно тя не показа документи, но позициите на родителите на деца с увреждания и администрациите на организациите се раздалечиха.
     
    Първоначалните законови промени, които се отнасят за хората с увреждания и бяха направени от омбудсмана Мая Манолова, не бяха приети.
     
    На 18 юни ВАС отхвърли уеднаквяването на обезщетенията за хората с увреждания.
     
    По-късно, на 6 юли, депутатите приеха промените в Закона за интеграция на хората с увреждания. Месечната добавка за социална интеграция за транспортни услуги в размер 15% от гарантирания минимален доход се запазва. Месечната добавка за ползване на информационни и телекомуникационни услуги в размер 20% от гарантирания минимален доход също се запазва.
     
    На 7 август бе прието да има единен регистър на хората с увреждания. Тогава вицепремиерът Томислав Дончев обеща "екстремни" срокове за подготовка на този регистър.
     

    Линк

  • Cross.bg: 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години


    /КРОСС/ Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. 
    Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV.

    Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".

    Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции. 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните.
    77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение. Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.

    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.

    Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.


    Линк

  • Alfarss.net: 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV. Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?". Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции. 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните.77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение. Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши. Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати"

    Прочети цялата публикация


    Линк

  • Dobrudjabg.com: 50% от фирмите искат отпадане на защитата при уволнение за хора с увреждания


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания, съобщи bTV. 
    По думите на Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата (БТПП), ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати.
    Според данните на БТПП, 19% от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, а 77% - не са наели такъв човек.
    Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.
    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места,а 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация.
    Най-много - 52% искат да отпадне защитата срещу уволнение.
    Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.


    Линк

  • Clinica.bg: 50% ОТ БИЗНЕСА СРЕЩУ ЗАЩИТАТА ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата. Изследването е провокирано от предложението на държавата за въвеждане на квоти при наемане на инвалиди и съответно санкции при неизпълнение.
    Около една пета от фирмите-19% са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните. Болшинството от тях -77% не са назначили такъв човек. Като основна причина за това в 35% от случаите се посочва липсата на такъв кандидат. Вторият по сила аргумент е, че
     
    работата не го позволява
     
    и трето място- заради защитата, която имат срещу уволнение. Именно затова повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.

    Линк

  • Mypr.bg: 50% от фирмите искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания


    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години

    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания.  
    Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV.

    Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".

    Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.

    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните.
    77 на сто - не са наели такъв човек.

    Снимка: btvnovinite.bg

    Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.

    Снимка: btvnovinite.bg

    Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.

    От миналата година Мариана от Бяла Слатина работи в производство на перилни, почистващи и козметични продукти. Преди това е била без работа в продължение на 5 години. Фирмата, в която сега работи Мариана е специализирана за хора с увреждания, т.е. поне 30 на сто от персонала са с увреждания.

    Шефът й казва, че масово не се спазва законът за обществените поръчки и такива, които трябва да са запазени за предприятия като неготово, се оказват недостъпни.

    Бизнесът е против да наема определен от държавата брой хора с увреждания

    Красимир Кънев, пълномощник на управителя на фирмата, коментира, че няма достатъчно ангажираност за хората и се налага да ги пускат в неплатен отпуск. Работодателят апелира за по-строг контрол и за по-големи данъчни и осигурителни облекчения.

    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за  адаптиране на работните места,  45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.

    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".

    Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства, за наемането на хора с увреждаия. За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана  заетост, по които са наели по 1 човек.

    Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.

    Вижте анкетата тук.


    Линк

  • Moreto.net: 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. 

    Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата.

    Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".

    Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции. 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните.

    77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение. Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.

    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.

    Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.


    Линк

  • BTVnovinite: 50% от фирмите искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години


    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години
     

    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания.  
    Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV.

    Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".

    Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.

    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните.
    77 на сто - не са наели такъв човек.

     

    Снимка: btvnovinite.bg

     

    Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.


    Линк

  • 24chasa.bg: 50% от фирмите искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV. Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".

    Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.

    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните. 77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.

    Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.

    От миналата година Мариана от Бяла Слатина работи в производство на перилни, почистващи и козметични продукти. Преди това е била без работа в продължение на 5 години. Фирмата, в която сега работи Мариана е специализирана за хора с увреждания, т.е. поне 30 на сто от персонала са с увреждания. Шефът й казва, че масово не се спазва законът за обществените поръчки и такива, които трябва да са запазени за предприятия като неготово, се оказват недостъпни.

    Красимир Кънев, пълномощник на управителя на фирмата, коментира, че няма достатъчно ангажираност за хората и се налага да ги пускат в неплатен отпуск. Работодателят апелира за по-строг контрол и за по-големи данъчни и осигурителни облекчения.

    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.

    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".

    Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства, за наемането на хора с увреждания. За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.

    Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.


    Линк

  • Dnesplus.bg: 50% от фирмите искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV. Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".

    Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.

    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните. 77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.

    Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.

    От миналата година Мариана от Бяла Слатина работи в производство на перилни, почистващи и козметични продукти. Преди това е била без работа в продължение на 5 години. Фирмата, в която сега работи Мариана е специализирана за хора с увреждания, т.е. поне 30 на сто от персонала са с увреждания. Шефът й казва, че масово не се спазва законът за обществените поръчки и такива, които трябва да са запазени за предприятия като неготово, се оказват недостъпни.

    Красимир Кънев, пълномощник на управителя на фирмата, коментира, че няма достатъчно ангажираност за хората и се налага да ги пускат в неплатен отпуск. Работодателят апелира за по-строг контрол и за по-големи данъчни и осигурителни облекчения.

    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.

    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".

    Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства, за наемането на хора с увреждания. За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.

    Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения. /24chasa.bg


    Линк

  • Frognews.bg: 50% от фирмите искат да отпадне защитата при уволнение на хората с увреждания


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания.
    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните от проучване на Българската търговско-промишлена палата за bTV.
    77 на сто - не са наели такъв човек.
    Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.
    Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.
    От миналата година Мариана от Бяла Слатина работи в производство на перилни, почистващи и козметични продукти. Преди това е била без работа в продължение на 5 години. Фирмата, в която сега работи Мариана е специализирана за хора с увреждания, т.е. поне 30 на сто от персонала са с увреждания.
    Шефът й казва, че масово не се спазва законът за обществените поръчки и такива, които трябва да са запазени за предприятия като неготово, се оказват недостъпни.
    Красимир Кънев, пълномощник на управителя на фирмата, коментира, че няма достатъчно ангажираност за хората и се налага да ги пускат в неплатен отпуск. Работодателят апелира за по-строг контрол и за по-големи данъчни и осигурителни облекчения.
    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификция, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.
    Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства, за наемането на хора с увреждания. За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.

    Линк

  • Epicenter.bg: Над 50% от фирмите у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания (ВИДЕО)


    Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение
    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV.
    Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".
    Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.
    Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.
    Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.
    От миналата година Мариана от Бяла Слатина работи в производство на перилни, почистващи и козметични продукти. Преди това е била без работа в продължение на 5 години. Фирмата, в която сега работи Мариана е специализирана за хора с увреждания, т.е. поне 30 на сто от персонала са с увреждания.
    Шефът ѝ казва, че масово не се спазва законът за обществените поръчки и такива, които трябва да са запазени за предприятия като неговото, се оказват недостъпни.
    Красимир Кънев, пълномощник на управителя на фирмата, коментира, че няма достатъчно ангажираност за хората и се налага да ги пускат в неплатен отпуск. Работодателят апелира за по-строг контрол и за по-големи данъчни и осигурителни облекчения.
    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.
    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".
    Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства за наемането на хора с увреждания. За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.
    Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.

     


    Линк

  • Blitz.bg: Фирми искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, предава bTV. Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?". Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции. 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните. 77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение. Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания. От миналата година Мариана от Бяла Слатина работи в производство на перилни, почистващи и козметични продукти. Преди това е била без работа в продължение на 5 години. Фирмата, в която сега работи Мариана е специализирана за хора с увреждания, т.е. поне 30 на сто от персонала са с увреждания. Шефът й казва, че масово не се спазва законът за обществените поръчки и такива, които трябва да са запазени за предприятия като неготово, се оказват недостъпни. Красимир Кънев, пълномощник на управителя на фирмата, коментира, че няма достатъчно ангажираност за хората и се налага да ги пускат в неплатен отпуск. Работодателят апелира за по-строг контрол и за по-големи данъчни и осигурителни облекчения. 35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за  адаптиране на работните места,  45 на сто - за допълнително обучение и квалификция, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане  може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши. Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати". Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства, за наемането на хора с увреждания. За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана  заетост,  по които са наели по 1 човек. Такава е гледната точка на бизнеса. А отговорът на държавата ще  видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения. 


    Линк

  • Manager.bg: Над половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV. Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?".

    Проучването е любопитно, особено на фона на предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.

    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните. 77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.

    Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.

    От миналата година Мариана от Бяла Слатина работи в производство на перилни, почистващи и козметични продукти. Преди това е била без работа в продължение на 5 години. Фирмата, в която сега работи Мариана е специализирана за хора с увреждания, т.е. поне 30 на сто от персонала са с увреждания. Шефът й казва, че масово не се спазва законът за обществените поръчки и такива, които трябва да са запазени за предприятия като неготово, се оказват недостъпни.

    Красимир Кънев, пълномощник на управителя на фирмата, коментира, че няма достатъчно ангажираност за хората и се налага да ги пускат в неплатен отпуск. Работодателят апелира за по-строг контрол и за по-големи данъчни и осигурителни облекчения.

    35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.

    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".

    Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства, за наемането на хора с увреждания. За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.

    Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.


    Линк

  • Dnes.bg: Фирмите не искат защита при уволнение за хора с увреждания


    За три години: Едва 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане
     
    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания.  
    Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата, поръчано от bTV.
     
    Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?". Проучването е провокирано от предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.
     
    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните. 77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.
     
    Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.
     
    Бизнесът е против да наема определен от държавата брой хора с увреждания. 35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за  адаптиране на работните места,  45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.
     
    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".
     
    Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства, за наемането на хора с увреждания. За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана  заетост, по които са наели по 1 човек.
     
    Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.
     
     

    Линк

  • Chernomore.bg: Фирмите не искат защита при уволнение за хора с увреждания


    За три години: Едва 19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане

     


    Линк

  • Moreto.net: Фирмите не искат защита при уволнение за хора с увреждания


    Повече от половината фирми у нас искат да отпадне защитата при уволнение за хората с увреждания. 

    Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата.

    Допитването до бизнеса е на тема: "Как повече хора с увреждания да се включат като работещи?". Проучването е провокирано от предложенията на държавата да се въведат квоти за наемане на хора с трайни увреждания, а когато не се изпълнят, да следват санкции.

    19 на сто от фирмите са наели човек с увреждане през последните 3 години, сочат данните. 77 на сто - не са наели такъв човек. Причините - не е имало такъв кандидат, естеството на работа не позволява, и на трето място - заради защитата, която имат срещу уволнение.

    Повече от половината фирми, участвали в допитването, са поискали именно отпадане на тази защита като стимул за бизнеса да наема повече хора с трайни увреждания.

    Бизнесът е против да наема определен от държавата брой хора с увреждания. 35% от фирмите искат по-голяма подкрепа за адаптиране на работните места, 45 на сто - за допълнително обучение и квалификация, а най-много - 52 на сто - искат да отпадне защитата срещу уволнение. Сега човек с увреждане може да бъде отстранен, ако инспекцията по труда го разреши.

    Цветан Симеонов, от Българската търговско-промишлена палата, обясни, че "ако има хора, които не изкарват заплатите си в предприятието, а се ползват със защита при уволнение, това би влошило техните пазарни резултати".

    Повечето фирми, участвали в допитването, разчитат на собствени средства, за наемането на хора с увреждания. За последните 3 години едва 17 на сто са използвали програми за субсидирана заетост, по които са наели по 1 човек.

    Такава е гледната точка на бизнеса. Отговорът на държавата ще видим в новия закон за хората с увреждания, който се очаква да бъде публикуван за обсъждане през идната седмица. От социалното министерството лаконично казват, че в него са записани насърчителни мерки за бизнеса - субсидии, данъчни преференции, икономически стимули и облекчения.


    Линк

Назад