Назад

ТВ Европа - Интервю с Цветан Симеонов, председател на БТПП 2018-06-26 /пълен текст/


  • Интервю с Цветан Симеонов, председател на БТПП 2018-06-26 /пълен текст/


    Водещ: Както вече ви напомних преди минута, образование и инвестиции са сега във фокуса на разговора ни със Цветан Симеонов, председателят на БТПП. Добро утро.

    Цветан Симеонов: Добро утро.

    Водещ: Веднага Ви питам, как бизнесът може да ускори дигитализацията на висшето образование? Имате си и специално проучване – Вие не спирате с тези проучвания да се информирате, пък и да информирате нас, нашите зрители и слушатели, за по-важни такива неща.

    Цветан Симеонов: Радвам се, че нашите усилия се забелязват.

    Водещ: Забелязваме.

    Цветан Симеонов: Важно е за неправителствените организации да знаят какво се случва, какво мисли бизнесът по всички много важни въпроси за тяхното бъдеще.

    Водещ: И хубавото е, че образованието все повече е във фокуса и на бизнеса, защото явно това е пътят, няма друг начин.

    Цветан Симеонов: Това е пътят, но трудно се случват нещата. Нашето проучване беше фокусирано този път върху това, до каква степен дигиталните технологии са навлезли вече в обучението и образованието. С най-големите учебни заведения проведохме изследването.

    Водещ: Тоест, питали сте университетите с какво разполагат в момента?

    Цветан Симеонов: С какво разполагат и до каква степен в различни етапи от обучението се прилагат тези средства.

    Водещ: Като казвате „най-големите“, тук за София ли само имате предвид и колко са?

    Цветан Симеонов: Не, ние в цялата страна проведохме, но най-големите, естествено са в София. За нас те са показател, защото техните кадри са най-търсени.

    Водещ: Ориентировъчно до колко се допитахте? Университети?

    Цветан Симеонов: Ние се допитахме до всички, без изключение, но…

    Водещ: Не всички са Ви отговорили?

    Цветан Симеонов: Не всички отговориха, както обичайно. Причините са много – най-вероятните за тези, които се намират в провинцията, е ниската степен, защото просто им е неудобно да отговарят на такива въпроси, за които не са подготвени. Най-вече искаме да разберем дали пълноценно се използват новите форми на комуникация между студентите и преподавателите. Интересни неща излязоха. На първо място, най-широко приложение, вече може би там няма какво да искаме от висшите учебни заведения, по отношение на ползване на библиотеките – 100% отговориха, че са дигитализирани информацията и библиотеките. Това показва достъп до тази важна информация по дигитален път. Осигурен е вече за студентите. Също така най-ниската степен на PowerPoint презентациите са 100% включени в учебния процес. По-малка степен приложение има видео стриймингът , тоест, в момента, когато се преподава, да може да има достъп до обучението. Още по-ниска е степента на използване на живия контакт между тези, които наблюдават преподавателя и неговата лекция, да могат да задават въпроси – това е в още по-ниска степен. Там има какво да се желае. Интересно нещо открихме - за наше съжаление една част, и то почти 50% от преподавателите, считат, че дигиталните форми на обучение не са толкова ефективни заради това, че те нямат пряк досег със студента и не могат да наблюдават неговия процес на усвояване.

    Водещ: Това са хора с дълъг опит – вероятно имат право.

    Цветан Симеонов: Дали имат право, или не – по-скоро предишният им опит ги тегли малко назад, това е нашата оценка. Ние считаме, че този, който е решил да учи, ще участва, независимо чрез какви средства за връзка се включва в учебния процес. Но явно е, че има слабост в това, преподавателите да бъдат дигитално обучени. Това е нашата оценка.

    Водещ: Бизнесът как може да се намеси в цялата тази ситуация, че да се подобри картината?

    Цветан Симеонов: Бизнесът поддържа перманентния контакт с Министерството на образованието – в тази област има значително подобрение. Вече са осъзнали онези хора, които са ангажирани във формирането на начина на обучение и връзката между бизнеса, ролята на предприемачеството – съвсем наскоро излезе труд на по-предишния министър на образованието, проф. Танев, и то точно насочен специално към това, по какъв начин обучението по предприемачество да се подобри. Явно е, че и отраслевите министерства трябва да бъдат включени във формирането на учебната програма и, в крайна сметка, в това, по какви теми и какви преподаватели ще трябва да участват. Вече има разбиране и затова, че в преподаването – напоследък съвсем конкретни стъпки се направиха – преподаватели да бъдат от практиката включени, но там също ще има един сложен процес, защото не всеки можеш да го хванеш от практиката и да го сложиш да преподава. Трябва да има известни педагогически познания, а това не се получава от само себе си – трябва да се направи и това усилие.

    Водещ: Сега любопитно е, понеже Вие сте се допитали до самите университети и се предполага, че ръководствата са дали отговорите, които имате и на базата на които се правят тези изводи, любопитно е, ако се направи такова проучване сред самите студенти, които имат и преки впечатления, какво биха отговорили, дали са доволни от резултатите, от напредъка на дигитализацията на самите висши учебни заведения, та може би и в това да се помисли, и в тази посока, само че там изводите ще бъдат вече полезни и за друга сфера. Още един въпрос, лично на мен ми е любопитен, сега, като цяло, ако трябва да обобщим тези резултати, самата дигитализация е свързана донякъде с инвестиция от страна на университетите и, чисто технически, материална база, от друга страна, може би трябва да доведе до преосмисляне на таксите, съответно на самите интереси, което пък означава и като логично следствие…

    Цветан Симеонов: Това е важен въпрос, който трябва да осветлим. И ние също го имаме предвид, когато правим изводите от изследването. На първо място, преподаването чрез дигиталните средства е много по-евтино. Констатира се, че във всичките университети, където има прилагане на тези методи съвременни, таксата е намалена, в сравнение с другите методи на преподаване, които не включват дигитализацията. В процеса на обучение е възможно, тогава, когато се използват, има страшно много предимства дигиталното обучение. Защото това не е напечатаният учебник, който 2-3-5 години, както ние бяхме свикнали, да се ползва един учебник, някои и по десетки години. Разбира се, в различните специалности това е различно - по-устойчиво е в правото, в техниката много по-динамична е обстановката. Но в крайна сметка там държавата даже може да избегне огромни разходи за отпечатване на учебници, за това да поддържа два или три, за да имат избор обучаемите по кой учебник да учат. Докато в дигиталната сфера, там на часа може да се смени – тогава, когато е сменено законодателството, тогава, когато са сменени технологиите, на часа това да бъде сменено и студентите да могат, без особени разходи, защото всеки вече има телефон и достъп до интернет, в България сме облагодетелствани…

    Водещ: Да има съответния достъп така, обаче съществува един голям страх, че намалява вече човешкият ресурс, значително намалява, редуцира се, което може би ще доведе до редуциране на преподавателския състав, а може би ще доведе и до редуциране не университетите – една гореща тема, от която много хора се страхуват, обаче очевидно това са неизбежните моменти.

    Цветан Симеонов: Ние нямаме притеснения за това, защото е по-добре преподавателите да губят по-малко време с рутинни работи, каквото е преподаването, изнасянето на лекции, и да се концентрират върху изследователска работа, върху постижения, които са креативни, които носят не по-малка полза на обществото.

    Водещ: Добре, в оставащото ни кратко време, ми се иска да погледнем и към данните на БНБ. Въпреки икономическите ни постижения, за които често споменаваме, което, разбира се, си е похвално, оказва се, че въпреки това, външните инвестиции ни стават все по-голям проблем. И освен че ги няма, ами започва да има и отлив. Ето последните данни на БНБ са 161 млн. евро изтичане на капитал за първите 4 месеца от 2018 година.

    Цветан Симеонов: Проблем в последните години са спадащите преки чуждестранни инвестиции – някои страни не са се оттеглили толкова като Холандия, като Германия, те продължават да имат интерес към инвестиране в България.

    Водещ: Русия май също.

    Цветан Симеонов: Русия също, разбира се. Тя не е загубила своите икономически интереси на Балканите.

    Водещ: Унгария и Италия пък са такива…

    Цветан Симеонов: Това е за нас обезпокоителното, че традиционни инвеститори в България, като Унгария, като Италия, като Турция, са спаднали.

    Водещ: Обяснението?

    Цветан Симеонов: Обяснението за различните страни ще бъде различно. За Турция – това е обезценката на тяхната валута, което ги прави по-неконкурентноспособни тогава, когато искат да закупят нещо.

    Водещ: Тя леко започна нагоре след изборите.

    Цветан Симеонов: Нека да видим какво ще бъде, но в периода, в който говорим, си вървеше обезценката ? и даже туристическият поток е затруднен от Турция към България по тези причини. За Италия това е според нас е несигурността, която имаше известен период от време във формиране на правителство. Унгария е съвсем друг според нас въпросът – това е повишаването на вътрешното доверие и, очевидно, за нас това е най-ясното обяснение, насочване на средства на унгарските инвеститори вътре в страната, където те считат, че е по-перспективно да инвестират в момента, колкото и привлекателна да е България в нашия пример със своите макроикономически постижения.

    Водещ: Действат паралелно с призивите и настройката и нагласите на Виктор Орбан.

    Цветан Симеонов: Точно така.

    Водещ: Добре. И съвсем на финала едно изречение да ни кажете за това, какво мислите за цялата тази ситуация около Камарата покрай превозвачите, протестите там – едните искат, другите не искат и сега стана каша голяма там.

    Цветан Симеонов: Това е резултат от продължителния период на неопределена и ясна политика в сектора на неправителствените организации. Въпреки нашите стотици предупреждения, не се подхожда принципно и стратегически, а на парче. Правят се периодични опити да се организират браншови организации, които ще бъдат под контрола на държавата повече или по-малко. В световен мащаб, задължителното членство е подложено на, така наречения, ефект на доминото – постепенно, една след друга падат цитаделите на задължителното членство. Аз говоря и за търговските палати, но така е и за браншовите организации.

    Водещ: Тоест, Вие не смятате, че една такава Камара ще свърши работа?

    Цветан Симеонов: В бъдещето – не. Има начини и проект, който стои на нашия сайт за браншовите организации, който е одобрен преди много години, говоря за 5-6 години, който обаче се неглижира, който дава възможност, трябва да има балансиране на интересите, да даде възможност и на големите да управляват, но и на малките да могат да влизат, да се появяват на терена и да имат глас, който да се чуе.

    Водещ: И да отпаднат притесненията на онези, които смятат, че ще бъде струпан прекалено много ресурс в някои от фирмите.

    Цветан Симеонов: Това също е притеснение, защото конкуренцията в такива случаи е безпощадна

    Водещ: Много Ви благодаря. Цветан Симеонов, председателят на БТПП.

     


    Линк

Назад