Назад

И земеделската комисия каза „не" на закона за горивата


  • Alfarss.net: Още едно "не" за спорния законопроект за горивата


    Под натиска от протести от страна на земеделците още една парламентарна комисия отхвърли спорния законопроект за горивата. С не го се затягат сериозно правилата за търговия с горива, като се въвежда регистрационен режим за фирмите, изисквания за банкови гаранции и солиден капитал на дружествата, които оперират на този пазар. Премахват се и т. нар. мобилни бензиностанции. Законопроектът беше внесен от представители на всички политически сили и е силно подкрепян от председателя на Българската петролна и газова асоциация и шеф на "ЛУКойл България" Валентин Златев. Основен говорител в защита на текстовете е Емил Димитров - Ревизоро от "Обединени патриоти". Според него те ще засилят контрола върху пазара на горива, но противниците твърдят, че законът ще изхвърли от пазара по-малките бензиностанции и ще ограничи конкуренцията. Текстовете бяха разгледани на извънредно заседание от парламентарната земеделска комисия в петък и бяха отхвърлени. Преди това те не бяха приети и от комисията по икономика. Документът е получил отрицателни становища от три министерства - финансовото, икономическото и земеделското. Заради него земеделци заплашиха с протест в центъра на София, а експерти твърдят, че е възможно да се стигне до наказателна процедура от Европейската комисия. Заради законопроекта земеделци планират да правят пътни блокади на 3 април. В понеделник фермерите и вносителите на проектозакона имат поредна среща при премиера Бойко Борисов. Към момента все още  няма предложения за сближаване  на позициите, каза председателят на асоциацията на зърнопроизводителите  Костадин Костадинов пред БНР. Такава среща имаше и в четвъртък. "Два часа разговори при премиера реално не доведоха до нищо съществено. В Министерството на земеделието - три часа среща, също говорихме. Какво говорихме? Говорихме по общи теми. Протестната готовност не е отменена", допълни Костадинов. Срещу законопроекта се обявиха и от Асоциацията на производителите, разпространителите и потребителите на бутилиран пропан-бутан. От бранша заявиха, че текстовете ще доведат до отпадането на 80-90% от фирмите на пазара. Отрицателно становище са дали и Българската търговско промишлена палата и Асоциацията на индустриалния капитал. Двете представителни работодателски организации смятат, че въвеждането на допълнителни регистрационни режими само ще доведе до по-голяма административна и финансова тежест за бизнеса и няма да се постигне прокламираното изсветляване на сектора. Въпреки че ГЕРБ не подкрепи законопроекта на първо четене в икономическата комисия, както и в тази по земеделие, не е ясно какво е съотношението на гласовете по текстовете в пленарна зала. Знае се само, че част от депутатите от левицата са "за" проекта, зад който стои Валентин Златев, докато друга част са против.


    Линк

  • Mediapool.bg: Още едно "не" за спорния законопроект за горивата


    Под натиска от протести от страна на земеделците още една парламентарна комисия отхвърли спорния законопроект за горивата. С не го се затягат сериозно правилата за търговия с горива, като се въвежда регистрационен режим за фирмите, изисквания за банкови гаранции и солиден капитал на дружествата, които оперират на този пазар. Премахват се и т. нар. мобилни бензиностанции.

    Законопроектът беше внесен от представители на всички политически сили и е силно подкрепян от председателя на Българската петролна и газова асоциация и шеф на "ЛУКойл България" Валентин Златев. Основен говорител в защита на текстовете е Емил Димитров - Ревизоро от "Обединени патриоти". Според него те ще засилят контрола върху пазара на горива, но противниците твърдят, че законът ще изхвърли от пазара по-малките бензиностанции и ще ограничи конкуренцията.

    Текстовете бяха разгледани на извънредно заседание от парламентарната земеделска комисия в петък и бяха отхвърлени. Преди това те не бяха приети и от комисията по икономика. Документът е получил отрицателни становища от три министерства - финансовото, икономическото и земеделското. Заради него земеделци заплашиха с протест в центъра на София, а експерти твърдят, че е възможно да се стигне до наказателна процедура от Европейската комисия.

    Заради законопроекта земеделци планират да правят пътни блокади на 3 април. В понеделник фермерите и вносителите на проектозакона имат поредна среща при премиера Бойко Борисов. Към момента все още  няма предложения за сближаване  на позициите, каза председателят на асоциацията на зърнопроизводителите  Костадин Костадинов пред БНР.

    Такава среща имаше и в четвъртък. "Два часа разговори при премиера реално не доведоха до нищо съществено. В Министерството на земеделието - три часа среща, също говорихме. Какво говорихме? Говорихме по общи теми. Протестната готовност не е отменена", допълни Костадинов.

    Срещу законопроекта се обявиха и от Асоциацията на производителите, разпространителите и потребителите на бутилиран пропан-бутан. От бранша заявиха, че текстовете ще доведат до отпадането на 80-90% от фирмите на пазара. Отрицателно становище са дали и Българската търговско промишлена палата и Асоциацията на индустриалния капитал. Двете представителни работодателски организации смятат, че въвеждането на допълнителни регистрационни режими само ще доведе до по-голяма административна и финансова тежест за бизнеса и няма да се постигне прокламираното изсветляване на сектора.

    Въпреки че ГЕРБ не подкрепи законопроекта на първо четене в икономическата комисия, както и в тази по земеделие, не е ясно какво е съотношението на гласовете по текстовете в пленарна зала. Знае се само, че част от депутатите от левицата са "за" проекта, зад който стои Валентин Златев, докато друга част са против.


    Линк

  • Стандарт, 31.03.2018, стр. 5: И земеделската комисия каза „не" на закона за горивата


    На извънредно заседание депутатите от земеделската комисия в парламента отхвърлиха единодушно проектозакона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. "Първоначално не беше предвидено този закон да се гледа от земеделска комисия, но след като икономическата комисия го отхвърли, бе решено отношение по него да вземе и комисията по земеделие", обясни председателят й Десислава Танева.
    Заседанието беше свикано след силния отпор на земеделската общност срещу основни текстове от проекта, които пряко ще засегнат земеделските производители и ще увеличат разходите им по съхранението на горивата.
    Земеделците поискаха да бъдат изключени от разпоредбите на този закон. Ако това не стане, на 3 април те ще излязат на протест с тракторите по бензиностанциите.
    В четвъртък браншовите организации и вносителят на закона - Емил Димитров-Ревизоро от Обединени патриоти, имаха среща с премиера Борисов, който поиска да изслуша двете страни в спора и им препоръча да намерят консенсус. Според Ревизоро мерките ще засилят контрола върху пазара на горива, но опонентите твърдят, че законът ще изхвърли от пазара по-малките бензиностанции и ще ограничи конкуренцията. Документът е получил отрицателни становища от три министерства -финансовото, икономическото и земеделското.
    Срещу законопроекта се обявиха и от Асоциацията на производителите, разпространителите и потребителите на бутилиран пропан-бутан. Отрицателно становище са дали и Българската търговско-промишлена палата и Асоциацията на индустриалния капитал. Двете работодателски организации смятат, че въвеждането на допълнителни регистрационни режими ще доведе до по-голяма административна и финансова тежест за бизнеса и няма да се постигне изсветляване на сектора.
    Преговорите продължават и през уикенда, а на 2 април ръководствата на браншовите съюзи отново имат среща с Борисов.


    Линк

Назад