Назад

България вече не е с най-нисък корпоративен данък в ЕС


  • dariknews.bg: България вече не е с най-нисък корпоративен данък в ЕС


    От тази година България вече не е на първо място по най-нисък данък печалба в страните - членки. Конкуренцията в областта на данъчното законодателство в рамките на ЕС е сериозна, съобщиха от Българската търговско-промишлена палата.

    С предвидените промени от 2017 г. Унгария измества България в едно от най-важните предимства за привличане на инвеститори. Данъчната тежест за фирмите в Унгария ще бъде значително намалена - от 19 на сто за големите фирми и от 10 на сто за малките и средни фирми бе въведена единна ставка на корпоративния данък от 9 на сто за всички компании.

    В Унгария за 2017 г. се отчита и значителен ръст на минималната работна заплата - със 17.5 на сто (от 350 евро на 412 евро) на базата на споразумение между правителството и социалните партньори, посочват от Палатата.

    В България досега се говори само за вдигане на минималната заплата, без да се мисли за данъците и осигуровките, коментират от Българската търговско-промишлена палата. Според работодателската организация в резултат на това в някои международни класации влошаваме позициите си, като тези за икономическа свобода.

    От Палатата посочват, че в България "заради заиграване със синдикатите се увеличава по административен път най-ниското възнаграждение, вместо да се приеме механизъм за определянето му". Очевидно увеличението на минималната заплата е добре да се балансира с намаляване на данъците или осигуровките, плащани от работодателите, за да има краен положителен ефект, изтъкват още от Палатата.

     


    Линк

  • investor.bg: БТПП: България вече не е с най-нисък корпоративен данък в ЕС


    Конкуренцията в областта на данъчното законодателство в рамките на ЕС е сериозна и от тази година България вече не е на първо място по най-нисък данък върху печалбата в общността. С предвидените промени от 2017 г. Унгария измества България в едно от най-важните предимства за привличане на инвеститори, съобщава Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

    Данъчната тежест за фирмите в Унгария ще бъде значително намалена – от 19% за големите фирми и от 10% за малките и средни фирми, с въведената единна ставка на корпоративния данък от 9% за всички компании.

    В Унгария за 2017 г. се отчита и значителен ръст на минималната работна заплата – тя скочи със 17,5% (от 350 евро на 412 евро) на базата на споразумение между  правителството и социалните партньори. 

    ОЩЕ ПО ТЕМАТА

     

    БТПП коментира по този повод, че „при разумното управление не се говори само за увеличение на заплатите, а се взимат решения и за други елементи, които да осигурят баланс на интересите между държавата, работодателите и заетите лица“.

    Освен това българските работодатели изтъкват, че от 2017 година социалните осигуровки, които плащат работодателите в Унгария, са намалени с 5 процентни пункта.

    „Увеличава се минималната заплата, но се намаляват данъците и осигуровките, а в България досега се говори само за вдигане на минималната заплата, без да се мисли за данъците и осигуровките. В резултат на това в някои международни класации влошаваме позициите си, като в класациите за икономическа свобода (от 55-то през 2015 г. на 60 място през 2016 г.), просперитет (от 51-во през 2015 г. на 57-мо място през 2016 г.) и правене на бизнес (от 38-мо през 2016 г. на 39-то място през 2017 г.), въпреки добрите ни макроикономически показатели“, коментират от БТПП. 

    Според организацията в държавите, където правителства и социални партньори се договарят с взаимни отстъпки и компромиси, е налице по-привлекателна предприемаческа среда за инвеститорите – местни и чуждестранни.

    „А у нас заради заиграване със синдикатите се увеличава по административен път най-ниското възнаграждение, вместо да се приеме механизъм за определянето му. Очевидно увеличението на минималната заплата е добре да се балансира с намаляване на данъците или осигуровките, плащани от работодателите, за да има краен положителен ефект“, настояват работодателите. 


    Линк

  • novini.bg: България вече не е с най-нисък корпоративен данък в ЕС Прочети повече на: http://www.novini.bg/news/407470-българия-вече-не-е-с-най-нисък-корпоративен-данък-в-ес.html


    От тази година България вече не е на първо място по най-нисък данък печалба в страните - членки. Конкуренцията в областта на данъчното законодателство в рамките на ЕС е сериозна, съобщиха от Българската търговско-промишлена палата. С предвидените промени от 2017 година Унгария измества България в едно от най-важните предимства за привличане на инвеститори. Данъчната тежест за фирмите в Унгария ще бъде значително намалена - от 19 на сто за големите фирми и от 10 на сто за малките и средни фирми бе въведена единна ставка на корпоративния данък от 9 на сто за всички компании (намалението в ставката е 53 на сто за големите фирми, а за малките и средни предприятия е 10 на сто). В Унгария за 2017 година се отчита и значителен ръст на минималната работна заплата - със 17.5 на сто (от 350 евро на 412 евро) на базата на споразумение между правителството и социалните партньори, посочват от Палатата и отбелязват, че при разумното управление не се говори само за увеличение на заплатите, а се взимат решения и за други елементи, които да осигурят баланс на интересите между държавата, работодателите и заетите лица. Освен това от 2017 година социалните осигуровки, които плащат работодателите в Унгария са намалени с 5 процентни пункта. Увеличава се минималната заплата, но се намаляват данъците и осигуровките, а в България досега се говори само за вдигане на минималната заплата, без да се мисли за данъците и осигуровките, посочват от БТПП. Според работодателската организация в резултат на това в някои международни класации влошаваме позициите си, като в класациите за икономическа свобода (от 55-то през 2015 г. на 60 място през 2016 г.), просперитет (от 51-во през 2015 г. на 57-мо място през 2016 г.) и правене на бизнес (от 38-мо през 2016 г. на 39-то място през 2017 г.), въпреки добрите ни макроикономически показатели. Някои държави, благодарение на правителства и социални партньори, договарят с взаимни отстъпки и компромиси по-привлекателна предприемаческа среда за инвеститорите - местни и чуждестранни, изтъкват от БТПП и посочват, че в България "заради заиграване със синдикатите се увеличава по административен път най-ниското възнаграждение, вместо да се приеме механизъм за определянето му". Очевидно увеличението на минималната заплата е добре да се балансира с намаляване на данъците или осигуровките, плащани от работодателите, за да има краен положителен ефект, изтъкват от Палатата.

    Прочети повече на: http://www.novini.bg/news/407470-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5-%D0%BD%D0%B5-%D0%B5-%D1%81-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%8A%D0%BA-%D0%B2-%D0%B5%D1%81.html


    Линк

  • NEWS.BG: България вече не е с най-нисък корпоративен данък в ЕС


    От тази година България вече не е на първо място в ЕС по най-нисък данък печалба сред страните-членки. Конкуренцията в областта на данъчното законодателство в рамките на ЕС е сериозна, се казва в съобщение на търговско-промишлената палата.

    С предвидените промени от 2017 г. Унгария измества България в едно от най-важните предимства за привличане на инвеститори. Данъчната тежест за фирмите там ще бъде значително намалена - от 19% за големите фирми и 10% за малките и средни фирми е въведена единна ставка на корпоративния данък от 9 на сто за всички компании.

    В Унгария за 2017 г. се отчита и значителен ръст на минималната работна заплата - тя скочи със 17,5% (от 350 евро на 412 евро) на базата на споразумение между правителството и социалните партньори.

    "Вижда се, че при разумното управление не се говори само за увеличение на заплатите, а се взимат решения и за други елементи, които да осигурят баланс на интересите между държавата, работодателите и заетите лица. Освен това от 2017 година социалните осигуровки, които плащат работодателите в Унгария се намалиха с 5 процентни пункта", подчертаха от БТПП.

    Увеличава се минималната заплата, но се намаляват данъците и осигуровките, а в България досега се говори само за вдигане на минималната заплата, без да се мисли за данъците и осигуровките, разтревожени са работодателите.


    Линк

  • eCONOMY.BG: България вече не е с най-нисък корпоративен данък в ЕС

    От тази година България вече не е на първо място по най-нисък данък печалба в страните - членки. Конкуренцията в областта на данъчното законодателство в рамките на ЕС е сериозна. С предвидените промени от 2017 година Унгария измества България в едно от най-важните предимства за привличане на инвеститори.

    Данъчната тежест за фирмите в Унгария ще бъде значително намалена – от 19% за големите фирми и от 10% за малките и средни фирми бе въведена единна ставка на корпоративния данък от 9% за всички компании (намалението в ставката е 53% за големите фирми, а за МСП е 10%).

    В Унгария за 2017 година се отчита и значителен ръст на минималната работна заплата – тя скочи със 17.5% (от 350 евро на 412 евро) на базата на споразумение между правителството и социалните партньори.

    Освен това от 2017 година социалните осигуровки, които плащат работодателите в Унгария се намалиха с 5 процентни пункта.

    Увеличава се минималната заплата, но се намаляват данъците и осигуровките, а в България досега се говори само за вдигане на минималната заплата, без да се мисли за данъците и осигуровките, плащани от работодателите, коментират от Българска търговско-промишлена палата (БТПП).

    От БТПП считат, че увеличението на минималната заплата е добре да се балансира с намаляване на данъците или осигуровките, за да има краен положителен ефект.


    Линк

  • 24 ЧАСА: България е с най-нисък корпоративен данък в ЕС


    
    

    От тази година България вече не е на първо място по най-нисък данък печалба в страните - членки. Конкуренцията в областта на данъчното законодателство в рамките на ЕС е сериозна. С предвидените промени от 2017 година Унгария измества България в едно от най-важните предимства за привличане на инвеститори. Данъчната тежест за фирмите в Унгария ще бъде значително намалена – от 19% за големите фирми и от 10% за малките и средни фирми бе въведена единна ставка на корпоративния данък от 9% за всички компании (намалението в ставката е 53% за големите фирми, а за МСП е 10%).

    В Унгария за 2017 година се отчита и значителен ръст на минималната работна заплата – тя скочи със 17.5% (от 350 евро на 412 евро) на базата на споразумение между  правителството и социалните партньори. Вижда се, че при разумното управление не се говори само за увеличение на заплатите, а се взимат решения и за други елементи, които да осигурят баланс на интересите между държавата, работодателите и заетите лица. Освен това от 2017 година социалните осигуровки, които плащат работодателите в Унгария се намалиха с 5 процентни пункта.

    Увеличава се минималната заплата, но се намаляват данъците и осигуровките, а в България досега се говори само за вдигане на минималната заплата, без да се мисли за данъците и осигуровките. В резултат на това в някои международни класации влошаваме позициите си, като в класациите за икономическа свобода (от 55-то през 2015 г. на 60 място през 2016 г.), просперитет (от 51-во през 2015 г. на 57-мо място през 2016 г.) и правене на бизнес (от 38-мо през 2016 г. на 39-то място през 2017 г.), въпреки добрите ни макроикономически показатели. Някои държави, благодарение на правителства и социални партньори, договарят с взаимни отстъпки и компромиси по-привлекателна предприемаческа среда за инвеститорите – местни и чуждестранни. А у нас заради заиграване със синдикатите се увеличава по административен път най-ниското възнаграждение, вместо да се приеме механизъм за определянето му. Очевидно увеличението на минималната заплата е добре да се балансира с намаляване на данъците или осигуровките, плащани от работодателите, за да има краен положителен ефект. 

     


    Линк

  • БТА: България вече не е с най-нисък корпоративен данък в ЕС


    София, 17 февруари /Екатерина Тотева, БТА/

               От тази година България вече не е на първо място по най-нисък данък печалба в страните - членки. Конкуренцията в областта на данъчното законодателство в рамките на ЕС е сериозна, съобщиха от Българската търговско-промишлена палата.

                С предвидените промени от 2017 година Унгария измества България в едно от най-важните предимства за привличане на инвеститори. Данъчната тежест за фирмите в Унгария ще бъде значително намалена - от 19 на сто за големите фирми и от 10 на сто за малките и средни фирми бе въведена единна ставка на корпоративния данък от 9 на сто за всички компании (намалението в ставката е 53 на сто за големите фирми, а за малките и средни предприятия е 10 на сто).

                  В Унгария за 2017 година се отчита и значителен ръст на минималната работна заплата - със 17.5 на сто (от 350 евро на 412 евро) на базата на споразумение между  правителството и социалните партньори, посочват от Палатата и отбелязват, че при разумното управление не се говори само за увеличение на заплатите, а се взимат решения и за други елементи, които да осигурят баланс на интересите между държавата, работодателите и заетите лица. Освен това от 2017 година социалните осигуровки, които плащат работодателите в Унгария са намалени с 5 процентни пункта.

                  Увеличава се минималната заплата, но се намаляват данъците и осигуровките, а в България досега се говори само за вдигане на минималната заплата, без да се мисли за данъците и осигуровките, посочват от БТПП. Според работодателската организация в резултат на това в някои международни класации влошаваме позициите си, като в класациите за икономическа свобода (от 55-то през 2015 г. на 60 място през 2016 г.), просперитет (от 51-во през 2015 г. на 57-мо място през 2016 г.) и правене на бизнес (от 38-мо през 2016 г. на 39-то място през 2017 г.), въпреки добрите ни макроикономически показатели.  

                 Някои държави, благодарение на правителства и социални партньори, договарят с взаимни отстъпки и компромиси по-привлекателна предприемаческа среда за инвеститорите - местни и чуждестранни, изтъкват от БТПП и посочват, че в България "заради заиграване със синдикатите се увеличава по административен път най-ниското възнаграждение, вместо да се приеме механизъм за определянето му". Очевидно увеличението на минималната заплата е добре да се балансира с намаляване на данъците или осигуровките, плащани от работодателите, за да има краен положителен ефект, изтъкват от Палатата.


Назад