Международен екип от учени, работещ в Европейската Южна Обсерватория в Чили (ЕЮО) е открил съседна планетарна система, която има много общи характеристики с нашата Слънчева система. Откритията, публикувани в списание „Астрономия и Астрофизика”, са резултат от мащабно проучване, извършено с Търсач на планети по лъчевите скорости с висока точност (HARPS - High Accuracy Radial velocity Planet Searcher).
Астрономите и астрофизиците наблюдавали пет планети с размерите на Нептун, обикалящи около звездата HD 10180 и са открили доказателство за две по-малки планети, наречени супер-Земи. Това я прави най-населената известна система извън Слънчевата. Освен това планетите са разположени близо една до друга, но обикалят по-добре подредени орбити, подобни на планетите в нашата собствена осем-планетарна система.
„Открихме система, която най-вероятно е системата с най-много планети откривана досега”, казва Кристоф Лови от Университета в Женева, Швейцария. „Това забележително откритие отбелязва факта, че сега навлизаме в нова ера на екзопланетарното изследване: проучване на комплексни планетарни системи, а не само индивидуални планети.” Изследванията на планетарното движение в новата система разкрива сложни гравитационни взаимодействия между планетите и ни дава възможност да предвидим дългосрочната еволюция на системата.”
Спектрографът HARPS, закачен за 3.6-метровия телескоп ESO, се използва за проучване на около 400 ярки звезди в съседство с нашата система. В настоящото изследване Търсачът на планети с висока точност е използван да направи 190 измервания в пространството около джуджето звезда HD 10180, разположено на 39 парсека (127 светлинни години) в посока на съзвездието Водна змия.
Екипът е наблюдавал слаби движения на звездата напред и назад, показващи сложни гравитационни взаимодействия на пет или повече планети. Тези движения имат специфичен подпис; петте най-силни са на планети с размери между 13 и 25 земни маси, т.е. колкото е размера на Нептун. Орбиталните периоди на тези гиганти варират между 6 и 600 земни дни, което показва, че те са разположени на разстояние от своето слънце не по-голямо от това между Марс и нашето слънце.
Друга планета е подобна на Сатурн и завършва своята орбита за 2200 дни. Седмата има маса от около 1.4 пъти тази на Земята, което я прави планетата с най-малка маса извън Слънчевата система, която е откривана някога. Тази по-малка планета е много близо до своето слънце и завършва своята орбита за 1.18 земни дни.
Откритието на такъв разнообразен комплект от планети извън Слънчевата система показва колко разнообразна може да бъде планетарната формация, отбелязва автора. Досега са открити 15 системи, които са дом на поне 3 планети. „Системите от планети с ниска маса, като тази около HD 10180, изглежда са често срещани, но историята на тяхното възникване остава загадка”, казва д-р Лови.
Потвърждавайки настоящите теоретични модели, изследователите са установили също връзка между масата на планетарната система и масата и химичното съдържание на нейната звезда-домакин: планетарните системи с голяма маса се формират около масивни и богати на метал звезди, докато тези с много ниска маса по принцип се откриват около звезди с малка маса и бедни на метали.
Бъдещи изследователски измервания трябва да потвърдят съществуването на близката планета с размерите на Земята, вярват изследователите. Настоящите открития показват, че техниката за лъчевите скорости е подходяща за изследване на сложни, многопланетарни системи около намиращи се в близост звезди от типа на нашето слънце, и би трябвало да могат да засекат скалисти и ледени обекти.
Бъдещи инструменти като VLTESPRESSO се очаква да надградят резултатите от HARPS и да завършат преброяването на близките системи с малка маса. Освен това транзитните изследвания, проведени в космическите обсерватории започват да потвърждават, че действително скалистите/ ледените планети са често срещани във Вселената.
За повече информация, моля посетете:
Европейска Южна Обсерватория: http://www.eso.org/
Астрономия и Астрофизика: http://www.aanda.org/
|