БТПП оценява усилията за намаляване
на административната тежест за бизнеса
Те трябва обаче да станат политика на всички
държавни институции, не само на МИЕТ


Усилията на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма за намаляване на административната тежест за бизнеса имат нашата пълна подкрепа, но трябва по-активно да се работи и в останалите ведомства – това заяви председателят на БТПП Цветан Симеонов, който участва в конференция „Политиката за намаляване на административната тежест за бизнеса на европейско и национално ниво“. Форумът, организиран от МИЕТ, се проведе на 12 декември 2011 г. в София. На него бяха представени резултатите от досегашната работа за намаляване на административната тежест и бъдещите стъпки в тази посока.

Според председателя на Палатата, прави впечатление, че в малко случаи се извършва същинска предварителна оценка на въздействието, преди да се пишат нови процедури и режими, така че да се търси оптималният вариант на водене на политика. Затова продължаваме само да отчитаме колко режима са били въведени, колко струват на бизнеса и как влияят на качеството на бизнес средата. Предварителната оценка е важна, защото предоставя възможност за степенуване на приоритетните цели.

За БТПП е важен и начинът на оценяване на методологията - да е обективен, да е изключен до голяма степен субективния момент. Необходимо е да се оцени и разхода на време за реакция на администрацията на молбите и исканията на бизнеса, каза Симеонов.

По 313 млн. лв. годишно ще може да спестява бизнесът от 2014 г. в резултат на ново  намаляване на административната тежест, стана ясно по време на форума. Това е вторият етап от работата по намаляване на административната тежест. В резултат на първия етап беше приет национален план, според който тежестта трябва да бъде съкратена с 20% до края на следващата година. Предстои планът да бъде допълнен с нови мерки в резултат на изследването.

Нормативите, обект на новото изследване, изискват от бизнеса 918 задължения за информиране, които му струват 2.7 млрд. лв. Установено е, че тези задължения са с най-голяма стойност по четирите закона на данъчното право. Това се дължи на факта, че тези задължения за информиране се отнасят до голям брой фирми и са с голяма честота на изпълнение. От друга страна, „най-скъпите“ задължения за информиране касаят Закона за опазване на околната среда – административната тежест за представянето на доклад по ОВОС е оценена на повече от 420 хил. лв., а тази за заявление за издаване на комплексно разрешително - над 200 хил. лв.