Пазарът на виното в Китай
Технически изисквания при вноса на хранителни
стоки и напитки и етикетирането им


Докато консумацията на вино в Европа остава на същото равнище, в Китай пазарът на виното се характеризира с най-голям растеж. Вносът на вино се е увеличил с 67% по отношение на обем и 81% по стойност спрямо 2009 година. Страните износителки на вино като Франция, Испания, Италия, Австралия, Чили и Южна Африка имат силно присъствие в Китай от години.

През 2009 г. консумацията на вино в Китай достига 96.3 милиона 9 литрови кашона, 1.2 милиарда бутилки, което е 104% растеж в сравнение с 2005 г. Според проучване на VINEXPO в периода 2010-2014, консумацията на вино в Китай ще се увеличи с 19, 6 %.

Европейските МСП могат да присъстват на китайския пазар като 100% чуждестранно предприятие или като джоинт венчър. Придобиването на компания в Китай е много по-скъпо и трудно в сравнение с европейски държави.

Не се изисква специален сертификат за внос на вино от ЕС. Ако компанията възнамерява да поеме митническото си обслужване, следва да бъде регистрирана, за да извършва външнотърговска дейност.

Китайският закон за безопасност на храните се прилага стриктно в хранително-вкусовата промишленост. Чуждестранните инвеститори, които разпространяват хранителни продукти и напитки, трябва да кандидатстват за разрешително за разпространение от местната администрация на индустрията и търговията (AIC). Европейските фирми могат да продават продукцията си онлайн в платформи като Taobao Mall и Alibaba, но не е разрешено чуждестранна фирма да управлява свой онлайн магазин.

CIQ (China Entry-Exit Inspection and Quarantine Bureau) отговаря за етикетирането и категоризацията на виното. Изискванията за етикетирането са сред предизвикателствата пред вносителите на напитки. На вносителите се препоръчва да се запознаят с изискванията за етикетиране и митническо обслужване на съответното пристанище. Вносителите на пакетирани храни и напитки трябва да получат санитарен сертификат и да спазват китайските изисквания за етикетиране. Всички чуждестранни храни и напитки подлежат на контрол на CIQ . Европейските вносители в Китай трябва да се регистрират в Министерството на търговията на Китай, преди да започнат експортна дейност и да се консултират с Китайската агенция за сертификация и акредитация (CNCA) дали техният производител се нуждае от регистрация. Във връзка с митническото обслужване в Китай европейските фирми трябва да получат: сертификат за верификация на етикетирането на вносни храни и напитки от CIQ, да спазват изискванията за митническа декларация и да кандидатстват за санитарен сертификат от CIQ. Други необходими документи са: разрешително за производство и продажба в родната страна на производителя, документация, необходима за кандидатстването за сертификата за верификация на етикетирането, и транспортни документи.

Така описаните по-горе процедури се отнасят за хранителни стоки с висока степен на преработка и напитки. За храните с ниска степен на преработка съществува друг по-ограничителен режим на внос, за който ще информираме допълнително.

Любомир Димитров, ръководител СТИВ-Шанхай, съветва българските износители да бъдат изключително внимателни при вземане на решения за установяване на делови отношения, тъй като информацията не е потвърдена от независим източник.

Информацията за канали за реклама и маркетинг, както и за най-големите панаири и изложби за вино и спиртни напитки, могат да се получат след заявка в БТПП на E-mail: k.trendafilova@bcci.bg