ДДС при внос на стоки, предназначени за ВОД |
Лиляна Панева Съгласно чл. 48, ал. 1 от ППЗДДС при внос на стоки се начислява ДДС, независимо дали за целите на облагането с данъка вносителят е регистрирано или нерегистрирано лице. Една от хипотезите, при които въвеждането на стоки на територията на страната от регистрирани по ЗДДС лица е освободена от облагане, е когато с тях ще се извърши последваща вътреобщностна доставка (ВОД). Условията за нейното прилагане са посочени в чл. 58, ал. 1, т. 6 от закона. За да освободи доставките на внасяните стоки от облагане, вносителят следва да разполага с определени доказателства. За целта до края на 2010 г. законът изискваше:
Вносителят удовлетворяваше тези изисквания с представянето на митническите органи на:
От 01.01.2011 г. в разпоредите на чл. 58, ал.1, т. 6 от закона и на чл. 51 от ППЗДДС бяха направени изменения и допълнения, в съответствие с които видът и съдържанието на документите, използвани като доказателство за наличието на внос, освободен от облагане по този ред, бе променен. За да удостовери наличието на условията за освобождаване на внасяните стоки от облагане, е необходимо вносителят да представи на митническите органи:
Във връзка с тези промени е променен и чл. 51 от правилника. Той определя, че за освобождаване на внос по реда на чл. 58, ал.1, т. 6 от ЗДДС, вносителят следва да представи пред компетентното митническо учреждение:
Освен това в чл. 51 от ППЗДДС е добавена и нова ал. 3, според която при извършването на проверката за наличието на необходимите доказателства за освобождаването на внасяната стока от облагане, митническите органи правят проверка относно валидността посочения в декларацията идентификационен номер по ДДС, издаден от друга държава членка. При наличието на тези условия митническите органи освобождават стоката за следваща ВОД, без да начисляват при вноса й ДДС. За да докаже, че впоследствие с нея наистина е извършена ВОД, разпоредбите на чл. 45 от ППЗДДС изискват като доказателство вносителят й да разполага с:
Когато до изтичането на календарния месец, следващ месеца на възникване на данъчното събитие за вноса, вносителят не се снабди с посочените документи, на последния ден от този месец данъкът става изискуем. В такива случаи вносителят е длъжен в 15-дневен срок след този ден да го начисли с протокол по чл.117, ал.2 от закона. Когато впоследствие се снабди с необходимите документи, той коригира резултата от начисляването му чрез анулиране на протокола. Анулирането се извършва в 5-дневен срок от датата на получаването на документите. Посоченият порядък и процедури за облагане произтичат от разпоредбите на чл. 50, ал. 1, 2, 3 и 4, и чл. 51, ал. 2 от ППЗДДС. Изрично следва да се отбележи обаче, че независимо от посочените по-горе случаи и обстоятелства, при които данък при внос не се дължи, размерът на данъчната му основа следва да се определи и той се вписва в митническата декларация (чл.48, ал.2 от ППЗДДС). Данъчната му основа се посочва и в клетка 9 на дневника за покупките на данъчно задълженото лице и в клетка 30 на справката му декларация за съответния данъчен период. Това означава, че независимо че при вноса за дадена доставка данък не се дължи, нейната данъчна основа и размера на данъка трябва да се определят. Какво включва данъчната основа на ДДС при внос на стоки? Начинът за определяне на данъчната основа и елементите, които съдържа нейната стойност за целите на облагането с ДДС, са посочени в чл.55, ал.1-5 от закона. Те регламентират, че при внос на стоки данъчната основа на доставките е тяхната митническа стойност, увеличена с:
Тогава когато стоката се внася на територията на нашата страна, но в документите, които я съпровождат, е указано че тя е предназначена за друга държава членка, данъчната основа на доставката при вноса се увеличава с разходите за превозването й от територията на нашата страна до територията на другата държавата членка (чл.55, ал.2 от закона). В случаите, при които стоките са били временно изнесени от територията на страната за обработка, преработка или поправки под митнически режим “пасивно усъвършенстване” до място извън територията на Общността, след което се внесат обратно у нас, данъчната основа за тях е стойността на обработката, преработката или поправката им, увеличена с присъщите разходи по вноса, митническите сборове и пр. разходи, посочени по-горе. В данъчната основа на вноса не се включва стойността на търговската отстъпка, когато тя е предоставена на получателя най-късно до датата за възникване на данъчното събитие по вноса (чл.55, ал.4 от закона). Когато отстъпката е предоставена след тази дата, данъчната основа на доставката се намалява с размера на отстъпката като за целта доставчикът издава кредитно известие към нейната фактура. |