Българо-сирийски бизнес форум в БТПП
Динамичен ръст на двустранната търговия
за първото полугодие на 2010 г.






Над 150 предприемачи участваха в Българо-сирийски бизнес форум в БТПП, който се проведе на 9 ноември 2010 г. в рамките на официалната визита на президента на Сирийската арабска република Башар ал-Асад в София по покана на президента на България.

Събитието бе организирано от Палатата съвместно с Българо-сирийския и Сирийско-българския бизнес съвет.

63-ма сирийски бизнесмени представиха интересите на арабската страна към българския пазар.

Форумът откри председателят на БТПП Цветан Симеонов в присъствието на министъра на икономиката, търговията и туризма Трайчо Трайков и министъра на икономиката и търговията на Сирия г-жа Ламия Мурли Аси.

Като член на ЕС България би могла да бъде платформа за сирийските стоки към европейския пазар, каза министър Трайков. България отчита важната роля на Сирия в изграждането на арабския газопровод за доставка на газ от някои близкоизточни държави до Европа.





Развитието на сътрудничеството в тази област между нашите две страни ще създаде условия за ново равнище на енергийната ни независимост, подчерта министър Трайков. Той представи инвестиционния потенциал на страната ни и подчерта, че сирийските фирми, регистрирани в България, могат да се възползват от средства по европейски фондове и програми.

Сирия е вашата врата към близкоизточния пазар, подчерта г-жа Аси.  Тя изтъкна доброто географско местоположение, сериозния валутен резерв, ниската инфлация и добрата инфраструктура като основни предимства на своята страна и насърчи участниците във форума да правят взаимни инвестиции и да създават смесени фирми.

Сирия се стреми да привлече инвестиции в енергетиката, производството на хартия, торове, химическата индустрия, производство на бои, вятърна енергия, селското стопанство, обработка на отпадъци, туризъм и др.

Министърът на Сирия представи и информация за съществуващите споразумения за свободна търговия в региона, които улесняват икономическите отношения. Сирия има такова споразумение с Иран от тази година. Предстои подписване на подобни документи с бившите съветски републики. Коментират се такива споразумения със страните от Северна Америка и ЕС.

Председателят на Българо-сирийския бизнес съвет Орлин Владиков сподели, че пълната зала на форума свидетелства за големия интерес на бизнеса. Той определи и мисията на Съвета – да възстанови традиционно добрите икономически взаимоотношения между двете страни.

Д-р Асеф Есса Шалееш, председател на Сирийско-българския бизнес съвет, представи няколко активни проекта между български и сирийски партньори: построен е завод за алуминиев сулфат от българска фирма в Сирия; подготвя се изграждането на съвместно предприятие за производство на полимербетон в Сирия; поддържа се сътрудничество между български и сирийски партньори в сферата на правните консултации. В рамките на форума бе подписан меморандум за разбирателство между България еър и туристическа сирийската компания Farnas за възстановяване на директната самолетна линия София – Дамаск.

Перспективни позиции за увеличаване на стокообмена между България и Сирия са например доставките на повече традиционни български хранителни продукти като сирене, кашкавал, вина. Съществуват благоприятни условия и за включване на сирийски фирми в проекти у нас за изграждане на хотели, СПА центрове, голф игрища, жилища и промишлени мощности, както и за по-активното присъствие на български фирми в сирийски индустриални проекти – в енергетиката, водоснабдяването, напояването, пътното строителство, селското стопанство, туризма и др.

Тенденцията в развитието на търговско-икономическите отношения между България и Сирия е като цяло положителна. Намаление бе отбелязано само през миналата година, но данните за първото полугодие на 2010 г. сочат, че този моментен спад е преодолян. През 2009 г. стокообменът между България и Сирия възлиза на 150,4 млн.щ. д., от които износ – 92,4 млн.щ.д. и внос – 58 млн.щ.д. За първото полугодие на 2010 г. стокообменът е на стойност 93,1 млн.щ.д. с ръст близо 130% спрямо същия период на 2009 г. и с положително за страната ни салдо.