След анализ на текущото състояние на оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" (ОП РЧР) Министерството на труда и социалната политика (МТСП) стига до извода, че ако не се приложат по-опростени методи за финансиране на дейностите по нея, има сериозен риск парите да не бъдат усвоени. Договорените средства са около 16% от общата стойност на програмата, а разплатените - по-малко от 2%.
По данни на МТСП по отношение на договорените средства страната ни се движи около средното европейско равнище за този тип програми, но по отношение на разплатените средства се наблюдава изоставане. Още по-голям проблем е, че поради това няма да може да се окаже реална помощ на хората тогава, когато имат нужда от подкрепа.
МТСП подготвя радикална промяна във финансирането на обученията чрез ваучерна система
Какво точно ще се плаща с ваучери?
Създава се ваучерен механизъм за заплащане само на услуги, свързани с придобиване на професионална квалификация или ключови компетенции. Той може да се използва както от безработни, така и от заети. Този механизъм може да се прилага във всички операции на оперативната програма, в които е предвидено обучение.
Ваучерите ще се предоставят в рамките на проекти, спечелени от Агенцията по заетостта (АЗ) като институция, по трите операции на оперативната програма - "Развитие" (за съкратените след 1 ноември 2008 г.), "Адаптивност" (за преминалите на непълно работно време заради кризата) и "Аз мога" (за работещи с трудов договор на пълен работен ден). В тези проекти агенцията е заявила, че възнамерява да даде възможност за професионална квалификация и/или придобиване на ключови компетенции съответно на 40 хил., 42 хил. и 27 хил. души. За целта ще се използва ваучерен механизъм, който ще бъде установен по реда на правителственото постановление, което предстои да се приеме.
При ваучерния механизъм помощта се предоставя на самите хора. Парите следват човека и изборът на обучение и обучаваща институция зависи изцяло от него. Работодателят не участва в схемата и не е необходимо съфинансиране от негова страна. Министерството осребрява пълната стойност на ваучера.
Каква ще бъде процедурата за достъп до ваучери?
АЗ ще издава ваучерите и ще оперира с тях. Самите хора трябва да отидат в бюрото по труда и да заявят желанието си да се обучават в рамките на конкретна операция от оперативната програма в зависимост от това дали са безработни, заети на половин или на пълен работен ден. Само по операция "Адаптивност" е необходимо участието на работодателя - той трябва да декларира, че предстои преминаване на непълно работно време, като се спазват всички изисквания на Кодекса на труда. Всеки човек може напълно самостоятелно да си избере профила на обучението. Това, разбира се, не отменя ангажимента на бюрото по труда да помага при този избор, като предоставя кариерно и професионално ориентиране. Тук най-много ще се разчита на трудовите посредници, защото особено безработните често се нуждаят от професионална подкрепа в това отношение.
Заявленията за ваучери ще бъдат разглеждани в рамките на не повече от две седмици. След като бъде одобрен, кандидатът получава ваучер на определена стойност и преминава обучението в избрания от него център. След съответната проверка (т.нар. верификация на услугата) бюрото по труда изплаща ваучера на обучителната институция.
Кой ще може да получи ваучер?
Всеки, който има желание да учи и е определен като целева група по конкретна операция на оперативната програма, т.е. съкратен е след 1 ноември м.г. и е безработен към датата на кандидатстване, работи с трудов договор на пълно работно време или във фирма, преминала на половин ден заради кризата.
Каква ще е стойността на ваучерите и от какво ще зависи тя?
Стойностите ще бъдат различни, защото става дума за различен тип обучения, различен брой часове и т.н. При определянето им се прилага балансиран подход, който да гарантира относително добро качество за парите, които се инвестират. Очаква се средната стойност на ваучера да бъде около 1000 лв. за професионална квалификация, за ключови компетенции парите ще са по-малко. Когато средствата, които се предоставят, не стигат, обучаваният може да доплати. Например има компютърни обучения, които струват няколко хиляди лева.
Как ще се гарантира качеството на обученията, финансирани чрез ваучери?
Хората ще избират обученията сами, но измежду доставчици от определен списък, изготвен от АЗ. За да влязат в този списък, доставчиците на обучения трябва да отговарят на някои базови изисквания. Всички желаещи обучителни институции, които отговарят на условията, подават заявление и АЗ подписва споразумения с тях най-малко за една, може би дори за две години. Тези споразумения са необходими, за да се знае в кои точно сфери ще обучават съответните организации и за да има предварителна информация кога престават да обучават, за да не се насочват хора към тях.
Кога ще започне да се прилага ваучерният механизъм?
Ефективно процесът най-вероятно ще стартира през ноември. Междувременно министерството ще набира и кандидатите, и доставчиците на обучения. Реално самите обучения могат да започнат през ноември. Това е оптимистичният сценарий. Но и песимистичният сценарий не отлага старта с повече от месец.
|