Годишни корекции на данъчен кредит по реда на чл.79 от ЗДДС (Корекцията се извършва през последния данъчен период на годината) |
Лиляна Панева
Освен евентуалните корекции по реда на чл.73 от ЗДДС (публикация Инфобизнес бр. 49) в размера на данъчния кредит, ползван за дадена текуща година, в декларацията за последния данъчен период на годината се отразяват и тези за приспаднат пълен данъчен кредит за стоки или услуги, използвани от лицата за доставки с право и без право на данъчен кредит, съотношението на които те не могат да определят. Обстоятелствата, при които се извършват такива корекции, са посочени в чл.79, ал.2 от ЗДДС, според който когато данъчно задълженото лице е приспаднало данъчен кредит за стоки или услуги, които впоследствие използва за извършването както на доставки с право на приспадане на данъчен кредит, така и за освободени доставки, но не може да определи каква част от тях за какъв вид доставки е използвана, то дължи данък, определен по реда на чл.79, ал.7 от закона. В тези случаи размерът на дължимия данък се определя по формулата:
Б) за останалите стоки и услуги ДД = ПДК х 1/5 БГ (1-К). Корекцията се извършва през последния данъчен период на годината, през която са настъпили обстоятелствата по чл.79, ал.2 от закона. Тя се осъществява по реда на чл. 66, ал. 3 от ППЗДДС чрез издаване на протокол - най-късно на последния ден от последния данъчен период на годината, през която са възникнали обстоятелствата за корекцията. Той се отразява в дневника за продажбите и в справката декларация за последния данъчен период на тази година. Пример: През 2006 г. фирма, регистрирана по ЗДДС, закупува нова административна сграда, за която ползва 150 000 лв. данъчен кредит. През 2008 г. обаче тя извършва както доставки с право на данъчен кредит, така и освободени доставки и не може да определи каква част от сградата се ползва да облагаеми и каква за освободени доставки. Коефициентът й по чл.73 от закона за 2008 г. е 0.7. На основание чл.79, ал.2 през м. декември 2008 г. фирмата следва да коригира ползвания данъчен кредит за сградата, тъй като 20-годишният срок за нея изтича едва през 2025 г. Корекцията се извършва по формулата за коригиране на ползван данъчен кредит за недвижими вещи, посочена в чл.79, ал.7 от закона. Размерът на дължимия данък ДД= (150 000 х 18/20) х (1-0.7) = 40 500 лв. Този ред не се прилага в случаите, при които:
Корекции на данъчен кредит по реда на чл.79, ал. 8 на ЗДДС Такива корекции се извършват тогава, когато регистрирано лице е приспаднало частичен данъчен кредит за произведени, закупени или внесени от него стоки или услуги, но впоследствие ги използва за извършването само на облагаеми доставки с право за ползване на данъчен кредит (по чл.69 от закона). В тези случаи лицето има право да увеличи размера на данъчния си кредит. Увеличението се извършва по реда и при условията , определени в чл.67 от ППЗДДС. Размерът на увеличението се определя по формулата: А) за недвижимите вещи УДК = (ДПЧДК - ДПЧДК х КГПЧДК) х 1/20 х БГ, където: Б) за останалите стоки и услуги формулата е същата, но цифрата 20 в нея е заменена с 5. Увеличението на кредита се извършва чрез издаване на протокол с реквизитите, посочени в чл.67, ал.2 на ППЗДДС, който се издава в последния ден на данъчния период, през който са настъпили обстоятелствата по чл.79, ал.8 на закона, т.е. данъчният период, в който стоките или услугите започват да се използват само за извършване на облагаеми доставки. Особеното в случая е това, че независимо че протоколът за увеличението се издава при настъпването на тези обстоятелства, правото за приспадане на данъчния кредит, което дава той, се упражнява чрез отразяване на данните му в дневника за покупките и в справката декларация за последния данъчен период на годината, в която изтичат 5-годишният или 20-годишният период. Това отразява факта, че за да ползва реално увеличението на данъчния кредит, дадено му от протокола, като условието е поставено изискването от момента на съставянето му до изтичането на посочените срокове лицето да използва съответните стоки или услуги за извършването само на доставки, които дават право на пълен данъчен кредит. Лицето има право да упражни това си право преди изтичането на тези срокове само в два случая:
При обстоятелствата, посочени в чл. 80 на ЗДДС, корекции на ползвания данъчен кредит по реда на чл.79 от закона (както годишни, така и текущи) не се извършват. |
![]() |