Становище на НАП
Относно: Данъчно третиране по ЗДДС на
случаите на отразяване на протокол по чл. 117 от ЗДДС в данъчен период, различен от данъчния период,
в който е следвало да бъде отразен съгласно ЗДДС



Становището на НАП е във връзка с постъпили запитвания от страна на задължени лица, свързани със следната фактическа обстановка:

Данъчно задължено, регистрирано по ЗДДС лице, за което е възникнало задължение за самоначисляване на данък върху добавената стойност на основание чл. 82, ал. 2-5, чл. 83 и чл. 84 от ЗДДС издава или включва протокол по чл. 117 от ЗДДС в дневника за покупки и дневника за продажби и справката - декларация за данъчен период, различен от периода на изискуемост на данъка.

ПОСТАВЕНИТЕ ВЪПРОСИ СА:

  • Следва ли да бъде извършена корекция на резултата на задълженото лице за месеца, през който данъкът е следвало да бъде начислен съгласно чл. 86 от ЗДДС?
  • Следва ли да се начисли лихва и до кога?
  • Възниква ли право на данъчен кредит за задълженото лице, предвид разпоредбата на чл. 70, ал. 5 от ЗДДС?
  • Допустимо ли е протоколът да бъде отразен в дневника за продажби в един данъчен период, а в дневника за покупки - в друг?

По така зададените въпроси становището на НАП е както следва:

  1. Ако протоколът е включен в дневника за покупки, в дневника за продажби, съответно в справката-декларация в данъчен период, предшестващ данъчния период, в който е следвало да бъде отразен съгласно ЗДДС, по аргументите, изложени в становище на изпълнителния директор на НАП № 24-00-47/08.11.2007 г., следва да се приеме, че данъкът не е начислен без основание, поради което правото на приспадане на данъчен кредит е налице. За периода от 15 число на месеца, следващ месеца на отразяването на протокола в дневника за покупките до 14 число включително на месеца, следващ първия период по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, следва да се начисли лихва. В случай, че към момента на издаване на съответния индивидуален административен акт /например ревизионен акт/ не е настъпило данъчно събитие за ВОП или доставка, по която лицето е лице-платец на данъка съгласно чл. 82, ал. 2-5, съответно чл. 83 от ЗДДС, правото на данъчен кредит следва да бъде отказано. Начисленият с протокола данък е изискуем от лицето на основание чл. 85 от ЗДДС. Ако след връчване на ревизионния доклад и преди издаването на ревизионния акт лицето анулира издадения протокол, резултатът от ревизията следва да бъде съобразен с извършеното анулиране, тъй като данъчното задължение се установява с ревизионния акт. В този случай в резултат от ревизионния контрол ще бъде начислена само лихвата от датата на издаване на протокола до датата на анулирането му. При последващо коректно спрямо възникването на данъчното събитие документиране на ВОП/доставката, правото на приспадане на данъчен кредит е налице.

  2. Ако протоколът е включен в дневника за покупки и дневника за продажби, съответно в справката-декларация, в данъчен период, следващ данъчния период, в който е следвало да бъде отразен съгласно ЗДДС, по отношение на несвоевременно начисления данък не се правят корекции на резултатите за съответните данъчни периоди, а се начислява само лихва за просрочие. По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит данъчното третиране ще бъде различно в зависимост от това изтекли ли са данъчните периоди по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, през които лицето е имало право да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит.
      2.1. В случай, че протоколът е включен в дневника за покупки и дневника за продажби преди изтичането на периодите по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, през които лицето има право да упражни правото си на данъчен кредит, за несвоевременно начисления данък се дължи лихва от 14 число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е следвало да бъде начислен, до 14 число на месеца, следващ месеца на начисляването. Правото на приспадане на данъчен кредит е правомерно упражнено.
      2.2. В случай, че протоколът е включен в дневника за покупки и дневника за продажби след изтичането на периодите по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, през които лицето има право да упражни правото си на данъчен кредит, за несвоевременно начисления данък се дължи лихва от 15 число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е следвало да бъде начислен, до 14 число включително на месеца, следващ месеца на начисляването. Правото на данъчен кредит е преклудирано и при осъществяване на данъчен контрол следва да се откаже.

  3. Относно допустимостта протоколът, издаден по чл. 117 от ЗДДС на основание чл. 82, ал. 2-5, чл. 83 и чл. 84 от ЗДДС, да бъде отразен в дневника за покупките и в дневника за продажбите в различни данъчни периоди.

Допустимо е протоколът да бъде отразен в дневника за продажби в един данъчен период, а в дневника за покупка - в друг. В тези случаи следва при осъществяване на данъчен контрол да се анализира спазени ли са изискванията на чл. 72, ал. 1 от ЗДДС относно отразяване в дневника за покупките на издадените протоколи във връзка с тези доставки.