Понятието "скрито разпределение на печалба"
през 2008 г.


Лиляна Панева
________________

С промените в ЗКПО, обн. В ДВ, бр.110 от 2007 г., в Допълнителните разпоредби (ДР) на Закона бяха въведени нови дефиниции на важни понятия за целите на облагането. Сред тях е и текстът на т.5 от § 1 на разпоредбите, с който се определя съдържанието на понятието "Скрито разпределение на печалбата" по смисъла на Закона. Той е радикално променен, в резултат на което за целите на облагането "скрито разпределение на печалбата" вече не са само разходите, начислени от данъчно задължено лице, които не са свързани с осъществяваната от него дейност, или разходите, извършени в полза на акционери, съдружници или свързани с тях лица с размер над обичайните. Като разходи, които се считат за скрито разпределение на печалбата, вече се приемат (чрез нова буква "б" на т. 5 от ДР ) и начислените разходи за лихви за заеми (освен, ако условията на заема не са уговорени в изпълнение на изисквания, предвидени в нормативен акт), когато са налице поне три от следните условия:

    а) заемът превишава собствения капитал на платеца на дохода към 31 декември на предходната година;
    б) изплащането на заема или на лихвите по него не е ограничено с фиксиран срок;
    в) изплащането на заема или на лихвите по него или размерът им е поставен в зависимост от наличието или от размера на печалбите на платеца на дохода;
    г) изплащането на заема е поставено в зависимост от удовлетворяване исканията на други кредитори или от изплащането на дивиденти.

В текста на Закона разходите, които за целите на облагането през 2007 г. се квалифицираха като "скрито разпределение на печалбата", бяха отделени в т.1 на неговия чл.26. Предвид промяната в съдържанието на дефиницията на понятието в редакцията му в сила за 2008 г. в чл.26 е добавена нова т.11, която разширява обхвата на разходите, които няма да бъдат признавани за данъчни цели. В допълнение следва да отбележим, че с новата дефиниция та понятието "скрито разпределение на печалбата" фактически се разширява и обхватът на доходите от дивиденти. Това произтича от дефиницията на понятието "дивидент", която ще припомним по смисъла на бука "в" от т. 4 на §1 от ДР на ЗКПО включва в него и скритото разпределение на печалбата.

С промените в дефиницията на понятието се прави опит нормативно да се ограничат опитите на управляващите органи на някои дружества да извършват скрито разпределение на натрупан финансов ресурс чрез фиктивни заеми, сключвани със свързани с тях лица, включително и помежду си. В заключение ще отбележим в тази връзка, че новата дефиниция на понятието едва ли ще доведе до съществени ограничения на възможността за такова разпределение. Аргумент за това е както наличието на други методи за извършването му чрез използване на съвременни финансови инструменти и дериватива, така и недостатъчно добре изяснения начин за определяне на условията, при които начислените разходи за лихви ще се квалифицират като скрито разпределение на печалбата. Какво например означава наличието на "поне три" от условията, посочени в буква "б" на т.5, §1 от ДР на Закона. Означава ли например, че няма да се считат за скрито разпределение на печалбата разходите за лихви, начислени по заем, размерът на който надвишава собствения капитал на платеца им към 31 декември на предходната година, а изплащането на лихвите е поставено в зависимост от изплащането на дивиденти. Очевидно е, че в този случай не са налице "поне три" от условията, определени в буква "б" на т. 5 от ДР.