- Подаване на заявление за промяна в обстоятелствата, заедно със заявление за пререгистрация:
- Подават се две отделни заявления;
- Заявленията могат да се подават само едновременно, за да може да бъдат свързани. В случай, че не бъде направено по този начин - следва да бъде изчакана пререгистрацията и тогава да бъде подадено заявлението за промяна в обстоятелствата;
- По заявлението за промяна се дължи държавна такса;
- В заявлението за промяната се посочват само обстоятелствата, които ще се променят по съответния, посочен в наредбата ред;
- Подаване по интернет:
- Електронният подпис трябва да бъде издаден на управителя, а не на главния счетоводител. Често са издадени на търговеца, но представителят - физическо лице е друго лице, а не управителя, което се установява от сертификата на ел. подпис.
- Длъжностното лице по регистрацията не може да коригира въведените данни. Търговците следва внимателно да спазват разпоредбите на наредбата, както и някои др. особености; като пример - да не си пишат правната форма в наименованието на фирмата. При промени да не пишат обстоятелства, които не се променят, защото става дублиране на записите и т.н.
- Сканираните документи трябва да са в одобрените в наредбата формати - по възможност в PDF.
- Прехвърляне на търговско предприятие, преобразуване, преустройство:
- Участващите, съществуващи търговци трябва да имат открита партида в търговския регистър;
- Участващите, съществуващи търговци трябва да имат открита партида в търговския регистър, включително и тогава, когато следва да бъдат обявявани съответните актове, предхождащи преобразуването - важи за всички случаи на обявяване на актове
- Залози, запори:
- При пререгистрация следва да бъде подадено и съответното заявление по образец - Б3, Б4, Б5 - съгласно което следва да бъдат отразени съществуващите вписани обстоятелства по отношение на незаличените от търговския регистър залози и запори.
- Заявлението за вписване на залог е възможно да бъде подадено от заложния кредитор, но само в случаите, когато търговецът е пререгистриран. В случай, че търговецът не е пререгистриран - на осн. чл. 2а от наредбата би следвало приложение да намери служебната пререгистрация - но следва внимателно да се обмислят възможностите за приложението й.
- Когато заявлението се подава по интернет, затруднения е възможно да бъдат срещнати в случаите, когато е налице множество на длъжници и кредитори.
- За всеки залог и запор трябва да бъде подадено отделно заявление по образец.
- Съдебните изпълнители следва да проверяват дали търговецът е пререгистриран при подаване на заявление за вписване на запори. В случай, че не е, следва да изпратят запорното съобщение с придружително писмо, което ще бъде основание за служебна пререгистрация на търговеца на осн. § 2а от Наредбата.
- Общи:
- В случаите, когато са получили отказ на заявление, клиентите подават жалба до агенцията с добавени липсващи документи, а не подават ново заявление за вписване по образец, въпреки че от представени обяснителни записки е видно, че целта им е именно вписване на съответните обстоятелства в търговския регистър, като считат, че това производство е аналогично на оставянето "без движение" в досегашната практика. Подобна практика се наблюдава и поради схващането, че висшестоящ административен орган има правомощието да постанови вписване на съответните обстоятелства.
- Прилагат се неактуални учредителни актове при пререгистрация - следва да се прилагат такива, които да съответстват на вписаните в търговския регистър на съответния окръжен съд обстоятелства.
- В заявленията за пререгистрация или нова регистрация не изписват в цялост предмета на дейност на търговеца, като съответно разминаване се наблюдава и в приложените документи, от което не може да се установи какво волеизявление е формирано.
- При заявяване за вписване на обстоятелства относно вече пререгистриран търговец или при първоначална регистрация на търговец, актуалният учредителен акт не се обявява със заявление Г1, а само се прилага с другите изискуеми документи.
Източник:
Агенция по вписванията |