Промени в закона за облагане доходите на физически лица в сила от 01.01.2005 година

Георги КОНЕВ
данъчен експерт


В Държавен вестник бр. 108 от 10.12.2004 г. са публикувани последните изменения и допълнения в Закона за облагане доходите на физически лица /ЗОДФЛ/. По значимите промени са свързани с:

1. Разширяване на кръга на необлагаемите доходи

В чл. 12, ал. 1 в 16 точки са посочени необлагаемите доходи по ЗОДФЛ. В т. 16, /в сила от 01.01.2004 г./ е посочено, че не подлежат на облагане предоставените държавни и национални награди на творци в областта на културата. С направеното допълнение в същата точка, считано от 01.01.2005 г., като необлагаеми доходи са добавени и наградите на лауреати на конкурси по проекти и програми, финансирани изцяло или частично от Национален фонд "Култура".

2. Въвеждане процедура и на годишно приспадане на внесените за лицата по трудови правоотношения доброволни осигурителни и животозастрахователни вноски.

Запазва се съществуващото до сега изискване облагаемият доход от трудови и от приравнени към тях правоотношения да включва всички плащания, включително награди в пари и/или в натура от работодателя, получени от данъчно задължените лица за календарния месец.

За определяне на данъчната основа от така определения облагаем доход следва да се намали с:

До края на 2004 г. лицата, за посочените вноски можеха да ползват данъчно облекчение за направени лични вноски по договори за доброволно осигуряване и/или животозастраховане единствено в месеца, през който ефективно е направена вноската/премията. За разлика от лицата по извънтрудови правоотношения и получаващи доходи на други основания, те нямаха право на уравняване вноските/премиите на база годишен облагаем доход. От 01.01.2005 г. лицата, получаващи доходи по трудови и приравнени към тях правоотношения, вече могат да ползват и годишно уравняване. Годишното данъчно облекчение е зависимост от начина на внасяне на вноската/премията - чрез работодателя или лично.

Първо, ако вноската/премията е направена чрез работодателя, данъчното облекчение се ползва:

l текущо през данъчната година по досега установения ред, т.е. при определяне на месечната данъчна основа. Ефективно внесените през месеца лични вноски за доброволно пенсионно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица до 10 на сто от брутното месечно възнаграждение, а така също личните вноски за доброволно здравно осигуряване и лични премии/вноски за застраховки "Живот" и рента се ограничават сумарно до 10 на сто от брутното месечно възнаграждение;

l годишно - след изтичане на годината при преизчисляване на годишната данъчна основа по реда на чл. 38, ал. 4 от ЗОДФЛ от основния работодател, облекчението се преизчислява, при спазване на следното:

Второ, ако вноските/премиите са направени лично, а не чрез работодателя, данъчното облекчение са ползва само годишно. На практика това става чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 41, ал. 1 от ЗОДФЛ. Нормативната регламентация и посочена в чл. 20, ал. 7 и чл. 42 ал. 2 от ЗОДФЛ. В случая, данъчното облекчение се явява като надвнесен данък, който следва да бъде възстановен по реда на чл. 112 от Данъчния процесуален кодекс /ДПК/.

От друга страна, променен е начинът на ползване на данъчното облекчение при лица по договори за трудови и приравнени към тях правоотношения. Механизмът на ползване на данъчното облекчение е аналогичен на това за направените вноски/премии по договори за доброволно осигуряване и животозастраховане и е в зависимост от начина на извършване на дарението - чрез работодателя или лично. С промяната, данъчното облекчение за дарение при лица по трудови приравнени към тях правоотношения се ползва при годишното преизчисляване на дохода от основния работодател, само ако сумите са преведени чрез работодателя. Когато дарението е направено лично, данъчното облекчение се ползва единствено чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 41, ал. 1 от ЗОДФЛ. Основание за това е чл. 20, ал. 7 и чл. 42, ал. 2 от ЗОДФЛ.

Тъй като облекчението се ползва само годишно, то и лицата, работещи само по трудови приравнени към тях правоотношения, също следва да подават годишна данъчна декларация /чл. 42, ал. 2 от ЗОДФЛ/. Облекчението се приспада от годишната данъчна основа, формирана от всички видове доходи на лицето за съответната данъчна година, декларирана в годишната данъчна декларация по чл. 41 от ЗОДФЛ. Към годишната данъчна декларация правоимащите лица следва да представят декларация по образец, утвърден от министъра на финансите, за обстоятелствата и условията, даващи право на данъчно облекчение, което се ограничава до размера на годишната данъчна основа.

С въвеждането на семейното подоходно облагане най-голям данъчен ефект естествено ще имат лица с високи доходи, попадащи в последния етаж на прогресивната данъчна таблица към чл. 35 от ЗОДФЛ. Но за лица с доходи, за които данъчната основа е в рамките на необлагаемия годишен минимум /1560 лв./, липсва какъвто и да е данъчен ефект.

Данъчно облекчение за семейно подоходно облагане не може да се ползва при:

Продължение в следващия брой