Осмият обществено-политически форум за противодействие на корупцията се състоя в София

Осмият обществено-политически форум за противодействие на корупцията, организиран от Центъра за изследване на демокрацията, се проведе миналата седмица в София. На него бяха представени резултатите от доклад на ЦИД, посветен на антикорупционните реформи в България на прага на членството в ЕС. Форумът откриха председателят на ЦИД Огнян Шентов, посланикът на САЩ у нас Джон Байрли, главният прокурор Борис Велчев, министърът на вътрешните работи Румен Петков.

Основните изводи от проучването сочат, че през изминалата година корупцията се е увеличила в сравнение с 1999 – 2001 г., но е намалял делът на фирмите, даващи подкупи, в сравение с данните от 2004 г. Най-честите злоупотреби са направени в сферите на обществените поръчти, концесите, фондовете на ЕС и източването на ДДС.

В изказването си главният прокурор на Република България подчерта необходимостта от прилагане на стратегия за отвореност на прокуратурата към обществото в ролята й на защитник на неговите права и интереси и противопоставяне на корупцията, която разрушарва доверието в държавата.

Председателят на БТПП приветства форума и поясни, че все още не се обръща достатъчно внимание на превенцията на корупцията като не се взимат предвид предложенията, относно въвеждането на принципа мълчаливо съгласие, ускоряването на административните решения, предоставянето на определени административни функции на браншовите организации чрез приемане на закон, от което най-големи вреди търпи предприемачеството.

В рамките на дискусията главният изпълнителен директор на Булбанк УниКредит Груп Левон Хампарцумян подчерта, че корупционната среда увеличава разходите за бизнеса и създава негативно впечатление за България като място за инвестиции. Според него преодоляването на този проблем е изключително важен за постигането на икономически успех за България, за което трябва да се минимизира потенциала на корупцията.

Участниците във форума предложиха за разработване на нов наказателен кодекс, инвестиция в образователните програми за изграждане на бизнес етика в младото поколение и ограничаване на големия брой правомощия, съсредоточени в ръцете на малко хора.

Стратегията на правителството за прозрачно управление и за превенция и противодействие на корупцията за периода 2006-2008 г. поставя няколко основни приоритета: гарантиране на прозрачно управление и отчетност в дейността на държавната администрация; регламентиране на ясни и ефективни правила за взаимодействие между гражданите и служителите в администрацията; увеличаване напрозрачността при вземане на решения на управленско ниво; утвърждаване на ценности като почтенност и морал в обществените отношения; предотвратяване на корупционни практики; повишаване на общественото доверие в институциите, засилване на гражданския контрол.  

Back   HOME 23 март 2006 г.