БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА


Мониторинг на
ГКПП Капитан Андреево-Капъкуле

БТПП провежда активна политика за стимулиране на икономическото сътрудничество между балканските страни и за намаляване на бариерите за неговото развитие.

В тази връзка БТПП бе сред инициаторите за създаване на Асоциация на балканските палати (АВС) през 1994 г. На базата на тази асоциация започна подписването на споразумения за свободна търговия между балканските страни. С подписването на тези споразумения се постави началото на интензифицирането на икономически отношения между тях. За съжаление все още взаимния стокообмен между балканските страни е твърде нисък и е около 6 %. Това налага да се потърсят причините за този малък дял. На заседания на АВС, на форума за ЮИЕ в София, на прокомитетите не веднъж са дискутирани причините за малкия взаимен стокообмен. Директното наблюдение и мониторинг върху процесите, в т.ч. преминаването на ГКПП, ще допринесе за тяхното идентифициране и преодоляване.

В тази връзка Булпро (България) и Туркпро (Турция) вече направиха първата стъпка на 9 юли 2003 г. като подписаха Меморандум за мониторинг на процесите на Капъкуле-Капитан Андреево - виж Приложение.

Мониторингът започва на 8 август 2003 г. със среща на Капитан Андреево и с няколкочасово наблюдение върху камионите, излизащи от Турция и влизащи в България. Подготвена е таблица за събиране на информация, схема за разполагане на наблюдателите. След събирането на информацията , тя ще бъде анализирана от двата прокомитета и обсъдена на следващия мониторинг, който се предвижда за 1 септември т.г. отново на граничния пункт Капитан Андреево.

Облекчаването на търговията и транспорта е комплекс от взаимно свързани мерки, които включват както сътрудничеството на държавните институции от двете страни, на палатите, на прокомитетите, организацията на работа на ГКПП, построяването на магистрали, в т.ч. Капитан Андреево-Оризово и София - Ниш, местата за отдих и охраняемите (сигурните) паркинги край тях, заведенията за хранене покрай магистралите, GSM покритие; отразяване в Интернет на полезна информация и на резултатите от мониторинга; презентиране по подходящ начин на информацията и други.

Булпро планира да проведе серия от срещи с водещи фирми в различни области, които имат интерес от засилване на трафика по пътя Капитан Анреево-Ниш и да ги ангажира за съдействие при провеждането на мониторинга.

Булпро е убеден, че ежедневното отразяване в Интернет на информация, свързана с коридора Капъкуле-Капитан Андреево-Пловдив-София-Ниш, публикуването на тази информация в брошура, която да се раздава на ГКПП; предоставянето на тази информация на превозвачите и събирането на обратна информация, което ще изиграе важна роля за повишаване степента на безопасно пътуване, за намаляване на времето за преминаване през коридора и увеличаване на транзита през България, Сърбия и Турция.

Първите предпоставки за реализирането на тази цел са вече налице: изграден е и работи на английски език сайта www.ttfse.org за страните от югоизточна Европа; подписа се меморандум между Булпро и Туркпро; подписани са меморандуми за сътрудничество между Булпро и българските институции присъстващи на ГКПП.
Back   HOME 5 август 2003 г.