БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА


Кръгла маса
"Ролята на отделните институции за ефективна защита на индустриалната собственост и правата на фирмите"

Закон за марките и георграфските означения

Изчерпване на правото върху марка
Чл. 15. (1) Притежателят на правото върху марка не може да забрани използването й за стоки, които са пуснати на пазара в страната с тази марка от него или с негово съгласие.
(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага, когато съществуват основателни причини притежателят да се противопостави на следващи продажби, особено когато състоянието на стоките е променено или влошено, след като са пуснати на пазара.
 
Спорове за установяване факта на внедряване
Чл. 73. (1) Използването в търговската дейност на знак по смисъла на чл. 13 без съгласието на притежателя съставлява нарушение.
(2) Нарушение съставлява и:
 
  1. поставянето на марката върху материал, предназначен да се използва за етикетиране или опаковане, за търговски книжа или за рекламиране на стоки или услуги, ако лицето, което извършва тези действия, знае или има основание да счита, че поставянето на марката е без съгласието на притежателя;
  2. изработването на средство, специално предназначено или пригодено за възпроизвеждане на марката или за притежаването, или за съхраняването на такова средство, ако лицето, което извършва тези действия, знае или има основание да счита, че това средство служи или ще служи за произвеждане на стоки или на материал по т. 1 без съгласието на притежателя.
Мерки за граничен контрол
Основания и приложно поле
Чл. 78. (1) Стоки, пренасяни през държавната граница на Република България, носещи регистрирана марка без съгласието на притежателя или нейна имитация, се задържат от митническите органи въз основа на писмена молба на притежателя.
(2) Молбата за задържане трябва да съдържа подробно описание на стоките. Към нея се прилага копие от свидетелството за регистрация на марката и удостоверение, че регистрацията е действаща, издадени от Патентното ведомство.
(3) Когато притежателят на правото върху марката е с местожителство или седалище извън страната, той трябва да посочи съдебен адрес на територията на Република България.
(4) Не се задържат стоки в малки количества с нетърговска или непроизводствена цел, както и транзитно преминаващи стоки.
(5) Разпоредбите на ал. 1, 2, 3 и 4 се прилагат и за задържане на стоки, носещи регистрирано географско означение или негова имитация без правно основание. Молба за задържане може да подаде всеки вписан ползвател.
Чл. 81. (1) Лице, което предлага, пуска на пазара или съхранява с тези цели стоки, означени със знак, идентичен или сходен на регистрирана марка, без съгласието на нейния притежател, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от 500 до 5000 лв.
(2) (Попр. - ДВ, бр. 82 от 1999 г.) Стоките се отнемат в полза на държавата, независимо чия собственост са, и се унищожават, като притежателят й или упълномощено лице може да присъства на унищожаването.
(3) Нарушението се установява с акт, който се съставя от длъжностно лице, определено от председателя на Патентното ведомство.
(4) Наказателните постановления се издават от председателя на Патентното ведомство.
(5) Актовете се съставят и наказателните постановления се издават, обжалват и изпълняват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
(6) Разпоредбите на ал. 1 - 5 се прилагат и в случаите на използване на регистрирано географско означение или негова имитация без правно основание.

25 февруари 2003 г.

Back    HOME