![]() |
БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА |
Дружество за рециклиране на отпадъци
На 2 юни 2004 г (сряда) ще се учреди дружество "Екобулпак" за събиране и рециклиране на опаковки. Фирми от различни браншове: млекопреработка, птицевъдство, месопреработка, козметика, печатарски услуги, производство на олио, минерална вода, торове и др. проявяват интерес към дружеството. Основните цели на дружеството са да създаде ефективна система за събиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки като работи в цялата страна съвместно с общините; да намали в пъти разходите на фирмите за изпълнение на изискванията за опазване на околната среда; да участва в разработката на екологични проекти и др. За да изпълни своите цели дружеството ще работи активно с МОСВ и с браншовите организации; ще продължи дискусията по Закон за управление на отпадъците (ЗУО) и ПМС 41. Основните дискусионни въпроси са: Митница.
- Таксата отпадъци не е митен сбор и не трябва да се събира от митницата при внос.
Предложение: таксата да се вписва в митническата декларация, но да не се събира при внос, а да служи за информация и проследяване. Таксата да се плаща, съгласно закона, от лицето, което въвежда опаковката на пазара (това не винаги е вносителят).- Събирането на таксите за опаковки от Митницата противоречи на ПМС137 от, съгласно което на Агенция Митници НЕ СЕ възлагат функции по събирането на таксата и на Споразумението с ГАТТ.
Предложение: Таксата за опаковки на вносните стоки да не се събира от Митницата.Забележка: По тези предложения е постигнат консенсус между БТПП, БО и МОСВ и Агенция Митници на срещата проведена на 04.05.2004 в МОСВ.
Преработка на отпадъци.
- Не е въведено разделно събиране на отпадъци.
Предложение: Общините да започнат и да осигурят условия за разделно събиране на отпадъци; Да се създадат дружества за рециклиране на отпадъци;- Необходим е гратисен период за въвеждането на таксите за опаковки, каквато е била практиката в други страни.
Предложение: Да се предвиди гратисен период от 6 месеца за въвеждане на таксите за опаковки.
Предложение: Фирмите, които изпълняват ангажимента и оползотворяват отпадъци да не плащат такси.- Забавя се лицензирането на дружествата подали документи за колективно изпълнение на ангажиментите.
Предложение: Да се отговори в законовия срок от 2 месеца защо не получават разрешение.- Няма регламент как и какви документи фирмите, които индивидуално оползотворяват отпадъци да представят пред РИООС. Какъв документ ще издава РИООС ?
- Фирми, които прехвърлят задълженията си за преработка на друга фирма да не изготвят план за преработка. Този план е задължение на фирмата оползотворяваща отпадъците по чл.15, ал.2,т.2 от Наредбата , ПМС 41.
- За какъв период важи изпълнението на ангажиментите на фирмите за оползотворяване на отпадъци от 20% през 2004 г. - за календарната година или само от датата на влизане в сила на наредбата (12.03.2004 )?
- Откога се дължи такса към фирмата, на която се прехвърля задължението: от датата на подписване на договора с тази фирма, или от датата на нейното лицензиране, което е бавен процес?
- Как се администрира комбинираното изпълнение на ангажиментите, когато едно и също лице ипълнява част от тях самостоятелно, а друга - чрез преработваща фирма?
- Не е редно при неизпълнение на част от ангажимента да се дължи такса върху целия ангажимент.
Предложение: такса да се дължи само върху неизпълнената част.- Не е ясно дали може теглото на един вид опаковка да се заменя с теглото на друг вид.
- Да не се освобождават микропредприятията от такса за опаковки, защото това нарушава принципа за конкуренцията.
Начисляване и фактуриране на таксата.
- Да се изясни с МФ как да се начисляват таксите и ДДС от фирми, които сами оползотворяват отпадъците. Според Закона за счетоводство и Закона за ДДС веднъж начислени тези такси са дължими, а според Закона за оползотворяване на отпадъците ч.36,ал.2 и чл.10 от ПМС 41 тези такси не са дължими.
Предложение: производителите да описват във фактурите само теглото на опаковката, без да я остойностяват.- Начисляването и възстановяването на ДДС върху платените такси е проблемно.