![]() |
![]() |
Съюзът на българските мелничари чества 15-годишен юбилей |
Началото
Съюзът е учреден по инициатива на Варненската търговско-индустриална , като първият конгрес се е състоял през февруари 1906 г, на който е било избрано ръководство – мелничарски съвет.От 1923 г. Съюзът започва да издава свой печатен орган - в. “Мелничар”. От 1930 г. започва издаването на сп. “Мелница”.
По инициатива на ръководството на ръководството на Съюза през 1906 г. мелниците се включват под закрилата на Закона за насърчаване на местната индустрия, утвърден с Указ 134 от 20 декември 1894 г.Този закон е давал редица предимства на мелниците , които са били освободени от данък сгради и данък занаяти; безмитно са внасяли машини, суровини и материали; ползвали са намалена с 35 процента тарифа на железниците; имали са предимство при участие в държавни търгове и право на концесия в даден район на страната. За подобряване на кадровия потенциал, по инициатива на Съюза през 1925 г. в Русе се открива Държавно средно мелничарско училище с 5 –годишен курс на обучение. В този си вид Съюзът на българските мелничари съществува до 1994 г., когато се изграждат държавни органи за управление и ръководство на млечната промишленост.
Възраждане
На 26 април 1990 г. по инициатива на специалисти от млечната промишленост се провежда учредително събрание на Съюза на българските мелничари с цел да се възстанови дейността на съществуващата организация до 1944г. Избрано е и ръководство , с председател д-р инж. Веселин Цоков Маринов.
Цели
Съюзът на българските мелничари има цел да служи на специалистите, работещи в областта на мелничната промишленост в България, да внесе единство в техните стремежи и да работи за признаването му от обществото и държавата като представител на тази общност от специалисти. Негова основна задача е да развива и подпомага творческата инициатива на своите членове с цел усъвършенстване на процесите, свързани с технологичния прогрес в мелничната промишленост и свързаните с нея подотрасли.
16 ноември 2006 г.