Назад

Провеждането на обществени поръчки изцяло по електронен път - основен способ за намаляване на „вредните навици“ в тях


  • Банкер, 06.04.2018 г., стр. 2: Лошият имидж на публичните търгове


    Корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в закона. Това са основните пречки за участието на бизнеса е обществените поръчки, показват резултатите от анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). От работадателската организация обясняват, че са провели допитването в контекста на среща със Световната банка, която също проучва проблемите на публичните търгове у нас.
    Повечето от анкетираните отчитат, че обществените поръчки са нагласени. По-конкретно за над 40% от българските фирми няма съмнение, че при избора на изпълнител има предварително набелязан победител. Малко над 20% от запитаните са участвали е конкурси и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.
    Бизнесът проявявал незаинтересованост по ред причини. Например попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средните предприятия гаранции, липса на информация, невъзможност за дребния и среден бизнес да извърши целия обем на поръчката.
    Участниците в анкетата на БТПП препоръчват на централата власт да направи публичните търгове с поясен и чист характер. Над 62% предлагат публичните да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. А 44% смятат, че в тях не бива да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга. Близо 38% са на мнение, че би било добре определена част от обществените поръчки да се изпълнява от малките и средните предприятия. Близо 30% пък искат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез договаряне с избрани фирми.
    Показателно е, че много малко от представителите на бизнеса оценяват положително новия Закон за обществените поръчки, който влезе в сила през април 2016-а. Едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване е прозрачността на процедурите, 56% не виждат никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.
    Българската търговско-промишлена палата е убедена, че анкетата й предлага множество варианти за противодействие срещу корупционните практики в публичните търгове. Специално се изтъкват прозрачният процес, провеждането на търговете по електронен път и включването на дребния и средния бизнес в тях. В заключение се констатира, че чрез техните предложения ще се премахнат лошият имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са сред постоянно печелившите, макар с нетолкова добри оферти. 


    Линк

  • Banker.bg: Лошият имидж на публичните търгове


    Корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в закона. Това са основните пречки за участието на бизнеса в обществените поръчки, показват резултатите от анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). От работадателската организация обясняват, че са провели допитването в контекста на среща със Световната банка, която също проучва проблемите на публичните търгове у нас.
    Повечето от анкетираните отчитат, че обществените поръчки са нагласени. По-конкретно за над 40% от българските фирми няма съмнение, че при избора на изпълнител има предварително набелязан победител. Малко над 20% от запитаните са участвали в конкурси и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.
    Бизнесът проявявал незаинтересованост по ред причини. Например попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средните предприятия гаранции, липса на информация, невъзможност за дребния и среден бизнес да извърши целия обем на поръчката.
    Участниците в анкетата на БТПП препоръчват на централата власт да направи публичните търгове с по-ясен и чист характер. Над 62% предлагат публичните  да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. А 44% смятат, че в тях не бива да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга. Близо 38% са на мнение, че би било добре определена част от обществените поръчки да се изпълнява от малките и средните предприятия. Близо 30% пък искат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез договаряне с избрани фирми.
    Показателно е, че много малко от представителите на бизнеса оценяват положително новия Закон за обществените поръчки, който влезе в сила през април 2016-а. Едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите, 56% не виждат никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.
    Българската търговско-промишлена палата е убедена, че анкетата й предлага множество варианти за противодействие срещу корупционните практики в публичните търгове. Специално се изтъкват прозрачният процес, провеждането на търговете по електронен път и включването на дребния и средния бизнес в тях. В заключение се констатира, че чрез техните предложения ще  се премахнат лошият имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са сред постоянно печелившите, макар с нетолкова добри оферти.

    Линк

  • Добруджанска трибуна, 05.04.2018, стр. 7: За 40% от малките фирми обществените поръчки са нагласени


    Над 40 на сто от компаниите смятат, че победителят в обществените поръчки е предварително набелязан. Това показва проучване на Българската търговско промишлена палата сред нейните членове.В него са участвали предимно микро, малки и средни фирми.
    Едва 22 на сто от тях са участвали в обществени поръчки и са печелили. Толкова е и делът на тези. които никога не са участвал и в търгове на държавата, общините и техните структури и фирми.
    Основните причини за това са сложната документация (55% от анкетираните), непосилните за малки фирми банкови гаранции (30 на сто), липсата на информация за поръчките (21%) и прекалено големият им обем, невъзможен за изпълнение от малки компании (21%). Според анкетираните новият Закон за обществените поръчки, който влезе в сила през 2016 г.. не е подобрил ситуацията в сектора. Около 2/3 от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. Според една четвърт при подбора не трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел продукт или до определена услуга. Около 40% предлагат определен процент от обществените поръчки да бъде достъпен само за малки и средни фирми. Една трета искат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми. През миналата година са сключени договори за над 7 млрд. лева, показват данните на Агенцията за обществени поръчки. По-голямата част от сумата е за поръчки с голям бюджет, които се предполага, че не са достъпни за малки и средни фирми.


    Линк

  • Bnr.bg: Тодор Галев: Промените в ЗОП подобряват ефективността на цялата процедура


    Промените в Закона за обществените поръчки подобряват ефективността на цялата процедура. Това смята Тодор Галев, старши анализатор на икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията. В предаването „Нещо повече“ той коментира:

     

    „Винаги има възможност тези промени да нанесат и някаква вреда, но като цяло ги оценявам като успешни. Новият закон въведе и някои доста добри улеснения“.

    Според изследване на БТПП, 40% от анкетираните компаниите смятат, че победителят в обществените поръчки е предварително определен. 22% са участвали с променлив успех в обществени поръчки, а 22% пък никога не са успявали да стигнат до тях. 55% от анкетираните казват, че това е непосилно за типичния размер български фирми.

    Галев посочи, че една част от фирмите не са запознати добре с процедурите и нямат почти никаква информация. Той е категоричен:

    „България е една от най-прозрачните в това отношение държави в целия ЕС. Цялата информация за всички обществени поръчки е публично достъпна на сайта на Агенцията за обществени поръчки. Част от фирмите не са запознати с базисни неща, свързани с обществените поръчки“.

    По думите му има обществени поръчки, които са изключително големи и те не са предвидени за малките и средни фирми в България. Според него това невинаги е негатив:

    „Много от тези поръчки биха пострадали, ако бъдат приспособени за размера на 98% от българските предприятия, които са малки или средни“.

    Галев изказа мнение, че голяма част от българския бизнес не е достигнал онова ниво на развитие, което му позволява да се сдружава и да се доверява на по-голяма група от иначе негови конкуренти за всеобща печалба.

    „От друга страна, малките и средните фирми са притискани от големите фирми, които печелят обществените поръчки, включително и като не ги взимат официално за подизпълнители, т.е. като подизпълнители, вписани в офертата, за които важат определени правила, а неофициално, след като вече голямата фирма е спечелила дадена поръчка и преотдава за изпълнение на по-малки фирми на доста по-занижени цени, заради което пада и качеството“, обясни той. 

    Относно заявеното от финансовия министър Владислав Горанов, че държавата няма намерение да участва в сделката за българските активи на ЧЕЗ, Галев коментира:

    „Очаквах подобно развитие на нещата. Това беше един вид за успокояване на духовете в един много напрегнат момент. Не вярвам, че някой в Министерство на финансите или в Министерски съвет сериозно обмисляше влизане в сделката“.

    Галев акцентира върху носталгичните настроения в голяма част от обществото, която смята, че държавата е по-добрият собственик и това ще доведе до намаляване на сметките за ток например:

    „Имайки предвид тези носталгични настроения сред обществото, това беше хитър ход за уталожване на страстите“. 

    Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

     


    Линк

  • Novini.dir.bg: Тодор Галев: Промените в ЗОП подобряват ефективността на цялата процедура


    Промените в Закона за обществените поръчки подобряват ефективността на цялата процедура...
    Промените в Закона за обществените поръчки подобряват ефективността на цялата процедура. Това смята Тодор Галев, старши анализатор на икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията. В предаването „Нещо повече“ той коментира: „Винаги има възможност тези промени да нанесат и някаква вреда, но като цяло ги оценявам като успешни. Новият закон въведе и някои доста добри улеснения“. Според изследване на БТПП, 40% от анкетираните компаниите смятат, че победителят в обществените поръчки е предварително определен. 22% са участвали с променлив успех в обществени поръчки, а 22% пък никога не са успявали да стигнат до тях. 55% от анкетираните казват, че това е непосилно за типичния размер български фирми. Галев посочи, че една част от фирмите не са запознати добре с процедурите и нямат почти никаква информация. Той е категоричен: „България е една от най-прозрачните в това отношение държави в целия ЕС. Цялата информация за всички обществени поръчки е публично достъпна на сайта на Агенцията за обществени поръчки. Част от фирмите не са запознати с базисни неща, свързани с обществените поръчки“. По думите му има обществени поръчки, които са изключително големи и те не са предвидени за малките и средни фирми в България. Според него това не винаги е негатив: „Много от тези поръчки биха пострадали, ако бъдат приспособени за размера на 98% от българските предприятия, които са малки или средни“. Галев изказа мнение, че голяма част от българския бизнес не е достигнал онова ниво на развитие, което му позволява да се сдружава и да се доверява на по-голяма група от иначе негови конкуренти за всеобща печалба. „От друга страна малките и средни фирми са притискани от големите фирми, които печелят обществените поръчки, включително и като не ги взимат официално за подизпълнители, т.е. като подизпълнители, вписани в офертата, за които важат определени правила, а неофициално, след като вече голямата фирма е спечелила дадена поръчка и преотдава за изпълнение на по-малки фирми на доста по-занижени цени, заради което пада и качеството“, обясни той. Относно заявеното от финансовия министър Владислав Горанов, че държавата няма намерение да участва в сделката за българските активи на ЧЕЗ, Галев коментира: „Очаквах подобно развитие на нещата. Това беше един вид за успокояване на духовете в един много напрегнат момент. Не вярвам, че някой в Министерство на финансите или в Министерски съвет сериозно обмисляше влизане в сделката“. Галев акцентира върху носталгичните настроения в голяма част от обществото, която смята, че държавата е по-добрият собственик и това ще доведе до намаляване на сметките за ток например: „Имайки предвид тези носталгични настроения сред обществото, това беше хитър ход за уталожване на страстите“. Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

    Линк

  • Club.bg: Близо половината фирми у нас смятат, че обществените поръчки са предрешени предварително


    Обществените поръчки у нас си остават запазена територия на корупцията и бюрокрацията. Това разкрива ново проучване, в което са участвали фирми, членуващи в Българската търговско-промишлена палата. Резултатите са потресаващи - едва 1% от анкетираните твърдят, че никога не са се сблъсквали със злоупотреби и нарушения, докато 42% са убедени, че търговете и конкурсите са предрешени и се печелят от предварително набелязан кандидат. И още едно показателно число - една пета от предприятията никога не....

    виж още


    Линк

  • B2bmedia.bg: Корупцията отказва най-често бизнеса от обществените поръчки


    Основни пречки за фирмите в нашата страна са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП), показват резултати от анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), проведена сред нейни членове в периода между 12-и и 16-и март тази година. От пресцентъра на работодателската организация посочват, че анкетата е мотивирана от среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове в България.

    42% от компаниите, участвали в проучването на БТПП, смятат, че има предварително набелязан печеливш кандидат при избора за изпълнителен на даден обществена поръчка. Едва 22% от анкетираните фирми са успели да спечелят обществени поръчки, а 20% не са участвали никога в подобни търгове, изтъквайки ред причини за тяхната незаинтересованост: попълване на много и сложна документация (според 55% от анкетираните), непосилни за малките и средни предприятия (МСП) гаранции (според 30%), липса на информация за поръчките (според 21% от фирмите), невъзможност за МСП да извършат целия обем на съответната поръчка (според 17% от участвалите в анкетата компании).

    Заради всичко това участвалите в анкетата на БТПП правят няколко предложения, като най-голям процент от тях (61%) настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии. Цели 44% от запитаните не смятат, че трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията и специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга, докато 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП, а 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Според едва 13% от фирмите, участвали в анкетата на БТПП, има подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки след влезлия в сила от април 2016-а година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), цели 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по този въпрос с оглед на липсата на преки наблюдения.

    От БТПП посочват, че с направените бизнес предложения по-голям брой малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки.


    Линк

  • Economynews.bg: Бизнесът иска е-обществени поръчки


    Чрез проведено анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата, бизнесът алармира за основни и значителни проблеми, които го възпират пред участието му в обществени поръчки. Основни пречки пред него са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП).

    Анкетата е проведена сред членове на БТПП в периода от 12.03.2018г. до 16.03.2018 г. по електронен път. Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас.

    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за МСП гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44% счичат, че не трябва да се включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел / услуга;  38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва,че след влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна. Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще  се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти ).

    Източник: БТПП


    Линк

  • Утро, 04.04.2018, стр. 7: Всяка втора фирма смята, че обществените поръчки са нагласени


    Над 40% или почти всяка втора от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки, показва анкетно проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Незаинтересоваността им се дължи на ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средните предприятия /МСП/ гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.
    Бизнесът посочва няколко стъпки, които да направят обществените поръчки с по-ясни и разпределяни на принципа на реалната, а не на фалшивата конкуренция. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. В същото време 44% считат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП. Според 30% трябва да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.
    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не виждат никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.


    Линк

  • Expert.bg: Близо половината фирми у нас смятат, че обществените поръчки са предрешени предварително


    Обществените поръчки у нас си остават запазена територия на корупцията и бюрокрацията. Това разкрива ново проучване, в което са участвали фирми, членуващи в Българската търговско-промишлена палата. Резултатите са потресаващи - едва 1% от анкетираните твърдят, че никога не са се сблъсквали със злоупотреби и нарушения, докато 42% са убедени, че търговете и конкурсите са предрешени и се печелят от предварително набелязан кандидат. И още едно показателно число - една пета от предприятията никога не са участвали в обществена поръчка.

    Допитването е проведено в средата на март сред предприятия от всякакъв калибър - от микро до големи. То ясно очертава основните спънки пред бизнеса в тази сфера, като откроява особената тежест на процедурите за по-дребните предприемачи.

    55% от фирмите са буквално стресирани от тежката бумащина, свързана с кандидатстването. На първо място става дума за попълването на огромен брой документи - формуляри, справки, декларации, план-сметки, данни за персонала и т.н. За 30% от бизнеса (най-вече за по-малките компании) изискваните банкови гаранции за участие в процедурите са непосилно големи. Една пета от анкетираните се оплакват, че липсва достъпна информация за поръчката. Такъв е делът и на предприятията, които смятат, че възложителите обявяват прекалено големи обществени поръчки, които са по силите само на едри играчи, пише в. "Сега".

     

    Проучването на БТПП издава и своеобразна присъда за "достойнствата" на новия Закон за обществените поръчки, който влезе в сила точно преди две години - през април 2016 г., и който уж трябваше да направи харченето на обществените пари по-прозрачно и по-ефективно. Внушителните 56% от мениджърите не виждат новият ЗОП да е донесъл някакво подобрение, а 31% не могат да преценят има ли ползи.

    Бизнесът не само критикува, но и дава конструктивни предложения чрез анкетата. 61% посочват, че електронизацията е ключът към честни обществени поръчки. А България необяснимо се бави - макар че за е-процедури у нас се говори от години и че всички държави от ЕС са длъжни да направят електронен целия процес - от кандидатстването до фактурирането и плащането на извършените работи или на доставените стоки и услуги.

    29% препоръчват да отпаднат възможностите за пряко договаряне или директно възлагане на поръчки на конкретно избрани фирми. 44% от анкетираните мениджъри настояват възложителите да не включват в условията субективни изисквания, които на практика силно стесняват кръга на участниците и предрешават победителя в състезанието. Често например министерства, агенции, общини си поръчват автомобили с такива изчерпателни "технически спесификации", че предварително е ясно с кой доставчик са се разбрали.

    Ако бъдат приети, изброените предложения ще позволят на повече предприятия да участват в процедурите и ще премахнат лошия имидж на обществените поръчки и порочните практики - малък брой компании да са сред постоянно печелившите, без да са с най-добрите оферти, отбелязват от БТПП.

     

    Expert.bg

    Линк

  • Pariteni.bg: 42% от фирмите не вярват, че има честни обществени поръчки


    Бизнесът вижда в електронните търгове спасение от корупцията

    Обществените поръчки у нас си остават запазена територия на корупцията и бюрокрацията. Това разкрива ново проучване, в което са участвали фирми, членуващи в Българската търговско-промишлена палата.

    Резултатите са потресаващи - едва 1% от анкетираните твърдят, че никога не са се сблъсквали със злоупотреби и нарушения, докато 42% са убедени, че търговете и конкурсите са предрешени и се печелят от предварително набелязан кандидат. И още едно показателно число - една пета от предприятията никога не са участвали в обществена поръчка.

    Допитването е проведено в средата на март сред предприятия от всякакъв калибър - от микро до големи. То ясно очертава основните спънки пред бизнеса в тази сфера, като откроява особената тежест на процедурите за по-дребните предприемачи.

    55% от фирмите са буквално стресирани от тежката бумащина, свързана с кандидатстването. На първо място става дума за попълването на огромен брой документи - формуляри, справки, декларации, план-сметки, данни за персонала и т.н.

    За 30% от бизнеса (най-вече за по-малките компании) изискваните банкови гаранции за участие в процедурите са непосилно големи. Една пета от анкетираните се оплакват, че липсва достъпна информация за поръчката. Такъв е делът и на предприятията, които смятат, че възложителите обявяват прекалено големи обществени поръчки, които са по силите само на едри играчи. 

    Проучването на БТПП издава и своеобразна присъда за "достойнствата" на новия Закон за обществените поръчки, който влезе в сила точно преди две години - през април 2016 г., и който уж трябваше да направи харченето на обществените пари по-прозрачно и по-ефективно. Внушителните 56% от мениджърите не виждат новият ЗОП да е донесъл някакво подобрение, а 31% не могат да преценят има ли ползи.

    Бизнесът не само критикува, но и дава конструктивни предложения чрез анкетата. 61% посочват, че електронизацията е ключът към честни обществени поръчки. А България необяснимо се бави - макар че за е-процедури у нас се говори от години и че всички държави от ЕС са длъжни да направят електронен целия процес - от кандидатстването до фактурирането и плащането на извършените работи или на доставените стоки и услуги.

    29% препоръчват да отпаднат възможностите за пряко договаряне или директно възлагане на поръчки на конкретно избрани фирми. 44% от анкетираните мениджъри настояват възложителите да не включват в условията субективни изисквания, които на практика силно стесняват кръга на участниците и предрешават победителя в състезанието. Често например министерства, агенции, общини си поръчват автомобили с такива изчерпателни "технически спесификации", че предварително е ясно с кой доставчик са се разбрали.

    Ако бъдат приети, изброените предложения ще позволят на повече предприятия да участват в процедурите и ще премахнат лошия имидж на обществените поръчки и порочните практики - малък брой компании да са сред постоянно печелившите, без да са с най-добрите оферти, отбелязват от БТПП.

     


    Линк

  • Provaton.bg: Бизнесът иска обществените поръчки да са изцяло по електронен път


    Чрез проведено анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), бизнесът алармира за основни и значителни проблеми, които го възпират пред участието му в обществени поръчки. Основни пречки пред него са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП), източник: legalworld.bg/.

    Анкетата е проведена сред членове на БТПП в периода 12-16 март 2018 г. по електронен път. Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас.

    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средните предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44%  счичат, че не трябва да се  включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел / услуга;  38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна. Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще  се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики – малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти ).


    Линк

  • Websilistra.net: 40% от фирмите обявиха обществените поръчки за нагласени


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показват резултатите от анкетно проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), проведено между 12-16 март. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи на ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.

    Бизнесът алармира за значителни проблеми, които го възпират от участие в обществени поръчки. Основни пречки за фирмите са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП), показва анкетата. Поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер.

    Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахнат лошият имидж на обществените поръчки и лошите практики – малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри оферти, коментират от палатата. 44% от анкетираните смятат, че не трябва да се включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, а 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП. Според 30% трябва да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на палатата показва, че след влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения. В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.


    Линк

  • Econ.bg: Почти половината фирми у нас смятат, че обществените поръчки са предрешени предварително


    55% от фирмите са буквално стресирани от тежката бумащина, свързана с кандидатстването. На първо място става дума за попълването на огромен брой документи

    Обществените поръчки у нас си остават запазена територия на корупцията и бюрокрацията. Това разкрива ново проучване, в което са участвали фирми, членуващи в Българската търговско-промишлена палата. Резултатите са потресаващи - едва 1% от анкетираните твърдят, че никога не са се сблъсквали със злоупотреби и нарушения, докато 42% са убедени, че търговете и конкурсите са предрешени и се печелят от предварително набелязан кандидат. И още едно показателно число - една пета от предприятията никога не са участвали в обществена поръчка.

    Допитването е проведено в средата на март сред предприятия от всякакъв калибър - от микро до големи. То ясно очертава основните спънки пред бизнеса в тази сфера, като откроява особената тежест на процедурите за по-дребните предприемачи.

    55% от фирмите са буквално стресирани от тежката бумащина, свързана с кандидатстването. На първо място става дума за попълването на огромен брой документи - формуляри, справки, декларации, план-сметки, данни за персонала и т.н. За 30% от бизнеса (най-вече за по-малките компании) изискваните банкови гаранции за участие в процедурите са непосилно големи. Една пета от анкетираните се оплакват, че липсва достъпна информация за поръчката. Такъв е делът и на предприятията, които смятат, че възложителите обявяват прекалено големи обществени поръчки, които са по силите само на едри играчи, пише в. "Сега".

    Проучването на БТПП издава и своеобразна присъда за "достойнствата" на новия Закон за обществените поръчки, който влезе в сила точно преди две години - през април 2016 г., и който уж трябваше да направи харченето на обществените пари по-прозрачно и по-ефективно. Внушителните 56% от мениджърите не виждат новият ЗОП да е донесъл някакво подобрение, а 31% не могат да преценят има ли ползи.

    Бизнесът не само критикува, но и дава конструктивни предложения чрез анкетата. 61% посочват, че електронизацията е ключът към честни обществени поръчки. А България необяснимо се бави - макар че за е-процедури у нас се говори от години и че всички държави от ЕС са длъжни да направят електронен целия процес - от кандидатстването до фактурирането и плащането на извършените работи или на доставените стоки и услуги.

    29% препоръчват да отпаднат възможностите за пряко договаряне или директно възлагане на поръчки на конкретно избрани фирми. 44% от анкетираните мениджъри настояват възложителите да не включват в условията субективни изисквания, които на практика силно стесняват кръга на участниците и предрешават победителя в състезанието. Често например министерства, агенции, общини си поръчват автомобили с такива изчерпателни "технически спесификации", че предварително е ясно с кой доставчик са се разбрали.

    Ако бъдат приети, изброените предложения ще позволят на повече предприятия да участват в процедурите и ще премахнат лошия имидж на обществените поръчки и порочните практики - малък брой компании да са сред постоянно печелившите, без да са с най-добрите оферти, отбелязват от БТПП.

     


    Линк

  • Newsmaker.bg: 42% от фирмите не вярват, че има честни обществени поръчки


    Обществените поръчки у нас си остават запазена територия на корупцията и бюрокрацията. Това разкрива ново проучване, в което са участвали фирми, членуващи в Българската търговско-промишлена палата.

    Резултатите са потресаващи – едва 1% от анкетираните твърдят, че никога не са се сблъсквали със злоупотреби и нарушения, докато 42% са убедени, че търговете и конкурсите са предрешени и се печелят от предварително набелязан кандидат. И още едно показателно число – една пета от предприятията никога не са участвали в обществена поръчка.

    Допитването е проведено в средата на март сред предприятия от всякакъв калибър – от микро до големи. То ясно очертава основните спънки пред бизнеса в тази сфера, като откроява особената тежест на процедурите за по-дребните предприемачи.

    55% от фирмите са буквално стресирани от тежката бумащина, свързана с кандидатстването. На първо място става дума за попълването на огромен брой документи – формуляри, справки, декларации, план-сметки, данни за персонала и т.н.

    За 30% от бизнеса (най-вече за по-малките компании) изискваните банкови гаранции за участие в процедурите са непосилно големи. Една пета от анкетираните се оплакват, че липсва достъпна информация за поръчката. Такъв е делът и на предприятията, които смятат, че възложителите обявяват прекалено големи обществени поръчки, които са по силите само на едри играчи.

    Проучването на БТПП издава и своеобразна присъда за „достойнствата“ на новия Закон за обществените поръчки, който влезе в сила точно преди две години – през април 2016 г., и който уж трябваше да направи харченето на обществените пари по-прозрачно и по-ефективно. Внушителните 56% от мениджърите не виждат новият ЗОП да е донесъл някакво подобрение, а 31% не могат да преценят има ли ползи.

    Бизнесът не само критикува, но и дава конструктивни предложения чрез анкетата. 61% посочват, че електронизацията е ключът към честни обществени поръчки. А България необяснимо се бави – макар че за е-процедури у нас се говори от години и че всички държави от ЕС са длъжни да направят електронен целия процес – от кандидатстването до фактурирането и плащането на извършените работи или на доставените стоки и услуги.

    29% препоръчват да отпаднат възможностите за пряко договаряне или директно възлагане на поръчки на конкретно избрани фирми. 44% от анкетираните мениджъри настояват възложителите да не включват в условията субективни изисквания, които на практика силно стесняват кръга на участниците и предрешават победителя в състезанието. Често например министерства, агенции, общини си поръчват автомобили с такива изчерпателни „технически спесификации“, че предварително е ясно с кой доставчик са се разбрали.

    Ако бъдат приети, изброените предложения ще позволят на повече предприятия да участват в процедурите и ще премахнат лошия имидж на обществените поръчки и порочните практики – малък брой компании да са сред постоянно печелившите, без да са с най-добрите оферти, отбелязват от БТПП.


    Линк

  • Infostock.bg: Корупцията отказва най-често бизнеса от обществените поръчки


    Основни пречки за фирмите в нашата страна са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП), показват резултати от 
    анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП)
    , проведена сред нейни членове в периода между 12-и и 16-и март тази година. От пресцентъра на работодателската организация посочват, че анкетата е мотивирана от среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове в България.
     
    42% от компаниите, участвали в проучването на БТПП, смятат, че има предварително набелязан печеливш кандидат при избора за изпълнителен на даден обществена поръчка. Едва 22% от анкетираните фирми са успели да спечелят обществени поръчки, а 20% не са участвали никога в подобни търгове, изтъквайки ред причини за тяхната незаинтересованост: попълване на много и сложна документация (според 55% от анкетираните), непосилни за малките и средни предприятия (МСП) гаранции (според 30%), липса на информация за поръчките (според 21% от фирмите), невъзможност за МСП да извършат целия обем на съответната поръчка (според 17% от участвалите в анкетата компании).
     
    Заради всичко това участвалите в анкетата на БТПП правят няколко предложения, като най-голям процент от тях (61%) настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии. Цели 44% от запитаните не смятат, че трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията и специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга, докато 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП, а 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.
     
    Според едва 13% от фирмите, участвали в анкетата на БТПП, има подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки след влезлия в сила от април 2016-а година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), цели 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по този въпрос с оглед на липсата на преки наблюдения.
     
    От БТПП посочват, че с направените бизнес предложения по-голям брой малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки.

    Линк

  • Bnr.bg: Проучване на БТПП: Корупцията е основна пречка пред бизнеса да участва в обществени поръчки


    Основни пречки за фирмите в нашата страна са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП), показват резултати от анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), проведена сред нейни членове в периода между 12-и и 16-и март тази година. От пресцентъра на работодателската организация посочват, че анкетата е мотивирана от среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове в България. 

    Цели 42% от компаниите, участвали в проучването на БТПП, смятат, че има предварително набелязан печеливш кандидат при избора за изпълнителен на даден обществена поръчка. Едва 22% от анкетираните фирми са успели да спечелят обществени поръчки, а 20% не са участвали никога в подобни търгове, изтъквайки ред причини за тяхната незаинтересованост: попълване на много и сложна документация (според 55% от анкетираните), непосилни за малките и средни предприятия (МСП) гаранции (според 30%), липса на информация за поръчките (според 21% от фирмите), невъзможност за МСП да извършат целия обем на съответната поръчка (според 17% от участвалите в анкетата компании). 

    С оглед на всичко това участвалите в анкетата на БТПП правят няколко предложения, като най-голям процент от тях (61%) настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии. Цели 44% от запитаните не смятат, че трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията и специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга, докато 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП, а 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми. 

    Според едва 13% от фирмите, участвали в анкетата на БТПП, има подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки след влезлия в сила от април 2016-а година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), цели 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по този въпрос с оглед на липсата на преки наблюдения. 

    От БТПП посочват, че с направените бизнес предложения по-голям брой малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки.


    Линк

  • Монитор, 03.04.2018 г., стр. 2: Една пета от фирмите никога не са участвали в търгове


    Една пета от българските фирми никога не са участвали в обществени поръчки. Част от причината за незаинтересоваността от тяхна страна се много и сложна документация,непосилни за малкия и средния бизнес гаранции и липса на информация за поръчките. Това става ясно от проведено анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП). Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили. Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44% считат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел/услуга; 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.
    Проучването на БТПП показва още, че след влезлия от април 2016 г. нов Закон за обществените поръчки (ЗОП) едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.


    Линк

  • Дума 03.04.2018 г., с. 7: Царе, ама на обещанията


    Ако погледнем последното десетилетие, все на правителства Борисови ще се натъкнем. Едно от обещанията и при "Борисов 1", и 2, и 3 бе колко много ще направи властта, за да облекчи бизнеса. Последните такива порции дойдоха преди изборите. Ако попитате предприемачите дали найнакрая не са цъфнали и вързали след толкова заклинания, най-вероятно ще ви се изсмеят. И ще ви се оплачат от корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки. Такъв е резултатът от последната анкета на БТПП. Тя показва, че над 40% от българските фирми смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки.
    Но да се върнем към закона, който беше приет преди около две години и който беше шумно рекламиран от неизменния вицепремиер на Борисов, философът Томислав Дончев, и определен от него като много подобър и по-опростен. "Новият Закон за обществените поръчки ще намали бюрокрацията и ще засили контрола", заяви той. Две години по-късно резултатите продължават да са плачевни и се оказва, че нищо не е помръднало, останало е на същото бюрократично ниво, че даже се е влошило, а корупцията продължава да вирее в страната основно чрез обществените поръчки.
    Проучването на палатата показва, че след влезлия нов закон едва
    13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, докато цели 56% не забелязват никаква промяна. Затова 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. Това впрочем е нещо, което обещаваше и Дончев. Да ама...
    Въобще правителствата Борисови по обещанията ще ги познаете и най-вече по това, че не ги изпълняват. Иначе, както знаем, у нас на корупцията властта гледа като на усещане.


    Линк

  • Дума 03.04.2018 г., с. 5: 40% от фирмите обявиха обществените поръчки за нагласени


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показват резултатите от анкетно проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), проведено между 1216 март. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи на ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.
    Бизнесът алармира за значителни проблеми, които го възпират от участие в обществени поръчки. Основни пречки за фирмите са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП), показва анкетата. Поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер.
    Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахнат лошият имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри оферти, коментират от палатата. 44% от анкетираните смятат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, а 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП. Според 30% трябва да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.
    Проучването на палатата показва, че след влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения. В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.
    Коментар на стр. 7


    Линк

  • Segabg.com: 42% от фирмите не вярват, че има честни обществени поръчки


    Бизнесът вижда в електронните търгове спасение от корупцията
     

    Обществените поръчки у нас си остават запазена територия на корупцията и бюрокрацията. Това разкрива ново проучване, в което са участвали фирми, членуващи в Българската търговско-промишлена палата. Резултатите са потресаващи - едва 1% от анкетираните твърдят, че никога не са се сблъсквали със злоупотреби и нарушения, докато 42% са убедени, че търговете и конкурсите са предрешени и се печелят от предварително набелязан кандидат. И още едно показателно число - една пета от предприятията никога не са участвали в обществена поръчка.

    Допитването е проведено в средата на март сред предприятия от всякакъв калибър - от микро до големи. То ясно очертава основните спънки пред бизнеса в тази сфера, като откроява особената тежест на процедурите за по-дребните предприемачи.

    55% от фирмите са буквално стресирани от тежката бумащина, свързана с кандидатстването. На първо място става дума за попълването на огромен брой документи - формуляри, справки, декларации, план-сметки, данни за персонала и т.н. За 30% от бизнеса (най-вече за по-малките компании) изискваните банкови гаранции за участие в процедурите са непосилно големи. Една пета от анкетираните се оплакват, че липсва достъпна информация за поръчката. Такъв е делът и на предприятията, които смятат, че възложителите обявяват прекалено големи обществени поръчки, които са по силите само на едри играчи. 

    Проучването на БТПП издава и своеобразна присъда за "достойнствата" на новия Закон за обществените поръчки, който влезе в сила точно преди две години - през април 2016 г., и който уж трябваше да направи харченето на обществените пари по-прозрачно и по-ефективно. Внушителните 56% от мениджърите не виждат новият ЗОП да е донесъл някакво подобрение, а 31% не могат да преценят има ли ползи.

    Бизнесът не само критикува, но и дава конструктивни предложения чрез анкетата. 61% посочват, че електронизацията е ключът към честни обществени поръчки. А България необяснимо се бави - макар че за е-процедури у нас се говори от години и че всички държави от ЕС са длъжни да направят електронен целия процес - от кандидатстването до фактурирането и плащането на извършените работи или на доставените стоки и услуги.

    29% препоръчват да отпаднат възможностите за пряко договаряне или директно възлагане на поръчки на конкретно избрани фирми. 44% от анкетираните мениджъри настояват възложителите да не включват в условията субективни изисквания, които на практика силно стесняват кръга на участниците и предрешават победителя в състезанието. Често например министерства, агенции, общини си поръчват автомобили с такива изчерпателни "технически спесификации", че предварително е ясно с кой доставчик са се разбрали.

    Ако бъдат приети, изброените предложения ще позволят на повече предприятия да участват в процедурите и ще премахнат лошия имидж на обществените поръчки и порочните практики - малък брой компании да са сред постоянно печелившите, без да са с най-добрите оферти, отбелязват от БТПП.


     

     

    Основни пречки за малкия и средния бизнес в обществените поръчки

    Изисква се попълването на много и сложна документация 55%
    Липсва информация за поръчките (не са достъпни) 21%
    Голям размер на поръчките, които не могат да се изпълнят от малко или средно предприятие 21%
    Изискване за непосилни за МСП банкови гаранции 30%
    Липса на изискване определена част (%) да се възложи на МСП като подизпълнител 17%
    Друго 25%

     

     

    Какво предлагате за повече прозрачност и конкуренция в обществените поръчки?

    Обществените поръчки изцяло да се обявяват и провеждат по електронен път при ясни критерии 61%
    Да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми 29%
    Да не се отменят поръчки, освен при липса на кандидати 17%
    Да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП 39%

    Да не се включват субективни критерии - отлагане на плащания, специфични конкретни изисквания, отнасящи

    се до определен модел/ услуга и др. 44%
    Друго 12%

     


    Линк

  • Mediapool.bg: За 40% от малките фирми обществените поръчки са нагласени


    Над 40 на сто от компаниите смятат, че победителят в обществените поръчки е предварително набелязан. Това показва проучване на Българската търговско промишлена палата сред нейните членове. В него са участвали предимно микро, малки и средни фирми.

    Едва 22 на сто от тях са участвали в обществени поръчки и са печелили. Толкова е и делът на тези, които никога не са участвали в търгове на държавата, общините и техните структури и фирми.

    Основните причини за това са сложната документация (55% от анкетираните), непосилните за малки фирми банкови гаранция (30 на сто), липсата на информация за поръчките (21%) и прекалено големият им обем, невъзможен за изпълнение от малки компании (21%).

    Според анкетираните новият Закон за обществените поръчки, който влезе в сила през 2016 г., не е подобрил ситуацията в сектора. Около 2/3 от анкетираните предлаган обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. Според една четвърт при подбора не трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел продукт или до определена услуга. Около 40% предлагат определен процент от обществените поръчки да бъде достъпен само за малки и средни фирми. Една трета искат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    През миналата година са сключени договори за над 7 млрд. лева, показват данните на Агенцията за обществени поръчки. По-голямата част от сумата е за поръчки с голям бюджет, които се предполага, че не са достъпни за малки и средни фирми.


    Линк

  • Alfarss.net: За 40% от малките фирми обществените поръчки са нагласени


    Над 40 на сто от компаниите смятат, че победителят в обществените поръчки е предварително набелязан. Това показва проучване на Българската търговско промишлена палата сред нейните членове. В него са участвали предимно микро, малки и средни фирми. Едва 22 на сто от тях са участвали в обществени поръчки и са печелили. Толкова е и делът на тези, които никога не са участвали в търгове на държавата, общините и техните структури и фирми. Основните причини за това са сложната документация (55% от анкетираните), непосилните за малки фирми банкови гаранция (30 на сто), липсата на информация за поръчките (21%) и прекалено големият им обем, невъзможен за изпълнение от малки компании (21%). Според анкетираните новият Закон за обществените поръчки, който влезе в сила през 2016 г., не е подобрил ситуацията в сектора. Около 2/3 от анкетираните предлаган обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. Според една четвърт при подбора не трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел продукт или до определена услуга. Около 40% предлагат определен процент от обществените поръчки да бъде достъпен само за малки и средни фирми. Една трета искат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми. През миналата година са сключени договори за над 7 млрд. лева, показват данните на Агенцията за обществени поръчки. По-голямата част от сумата е за поръчки с голям бюджет, които се предполага, че не са достъпни за малки и средни фирми.

    Прочети цялата публикация


    Линк

  • 24novini.bg: 40 % от фирмите: Има корупция в обществените поръчки


    Според 40% от малките фирми обществените поръчки в България са нагласени, а новият ЗОП не подобрява ситуацията. Това показва проучване на Българската търговско промишлена палата сред нейните членове.

    В него са участвали предимно микро-, малки и средни фирми.

     

    Едва 22 на сто от тях са участвали в обществени поръчки и са печелили. Толкова е и делът на тези, които никога не са участвали в търгове на държавата, общините и техните структури и фирми.

    Основните причини за това са сложната документация (55% от анкетираните), непосилните за малки фирми банкови гаранция (30 на сто), липсата на информация за поръчките (21%) и прекалено големият им обем, невъзможен за изпълнение от малки компании (21%).

    Според анкетираните новият Закон за обществените поръчки, не е подобрил ситуацията в сектора. Около 2/3 от анкетираните предлаган обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.

    Според една четвърт при подбора не трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел продукт или до определена услуга.

    Около 40% предлагат определен процент от обществените поръчки да бъде достъпен само за малки и средни фирми.

    Една трета искат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    През миналата година са сключени договори за над 7 млрд. лева, показват данните на Агенцията за обществени поръчки. По-голямата част от сумата е за поръчки с голям бюджет, които се предполага, че не са достъпни за малки и средни фирми.

     


    Линк

  • Novavarna.net: 40% от бизнеса смятат, че обществените поръчки се разпределят предварително


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. 

    Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП, цитирано от КРОСС. Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата. Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката. Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. 44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии. Тези субективни критерии са отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, които се отнасят до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП. 30% от анкетираните бизнесмени предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми. Само 13% от анкетираните представители на компаниите смятат, че процедурите за обществени поръчки са станали по-прозрачни след влезлия от април 2016 година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП). 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения. В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна. Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики – малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти), обобщават от БТПП.


    Линк

  • E-novinar.com: 42% от фирмите не вярват, че има честни обществени поръчки


    Обществените поръчки у нас си остават запазена територия на корупцията и бюрокрацията. Това разкрива ново проучване, в което са участвали фирми, членуващи в Българската търговско-промишлена палата. Резултатите са потресаващи - едва 1% от анкетираните твърдят, че никога не са ...

     

     


    Линк

  • Zemia-news.bg: 42 % от бизнеса смята, че търговете ни са нагласени


    61% от тях настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии.

    Над 42 % от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП. Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата. Едва 22% от анкетираните фирми са успели да спечелят обществени поръчки, а 20% не са участвали никога в подобни търгове, изтъквайки ред причини за тяхната незаинтересованост: попълване на много и сложна документация (според 55% от анкетираните), непосилни за малките и средни предприятия (МСП) гаранции (според 30%), липса на информация за поръчките (според 21% от фирмите), невъзможност за МСП да извършат целия обем на съответната поръчка (според 17% от участвалите в анкетата компании). С оглед на всичко това участвалите в анкетата на БТПП правят няколко предложения, като най-голям процент от тях (61%) настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии. Цели 44% от запитаните не смятат, че трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията и специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга, докато 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП, а 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми. Според едва 13% от фирмите, участвали в анкетата на БТПП, има подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки след влезлия в сила от април 2016-а година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), цели 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по този въпрос с оглед на липсата на преки наблюдения. От БТПП посочват, че с направените бизнес предложения по-голям брой малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки.


    Линк

  • Труд, 03.04..2018, стр. 16: Според 40% от фирмите търговете са нагласени


    Над 40% от българските компании смятат, че обществените поръчки са нагласени като предварително е набелязано коя фирма да я спечели. Това показва анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата.
    Резултатите от него сочат, че основните пречки пред бизнеса са корупцията, бюрокрацията и непосилните изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили. Всяка пета компания никога не е участвала в търг заради попълването на много и сложна документация, непосилни за малките предприятия гаранции и невъзможност да извършат целия обем на поръчката.
    Затова над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.


    Линк

  • Земя, 03.04.2018, стр. 5: 42% от бизнеса смята, че търговете ни са нагласени


    61% от тях настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии

    Над 42 % от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП. Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата. Едва 22% от анкетираните фирми са успели да спечелят обществени поръчки, а 20% не са участвали никога в подобни търгове, изтъквайки ред причини за тяхната незаинтересованост: попълване на много и сложна документация (според 55% от анкетираните), непосилни за малките и средни предприятия (МСП) гаранции (според 30%), липса на информация за поръчките (според 21% от фирмите), невъзможност за МСП да извършат целия обем на съответната поръчка (според 17% от участвалите в анкетата компании).
    С оглед на всичко това участвалите в анкетата на БТПП правят няколко предложения, като най-голям процент от тях (61 %) настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии. Цели 44% от запитаните не смятат, че трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията и специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга, докато 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП, а 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.
    Според едва 13% от фирмите, участвали в анкетата на БТПП, има подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки след влезлия в сила от април 2016-а година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), цели 56% не забелязват никаква промяна, а 31 % не могат да вземат отношение по този въпрос с оглед на липсата на преки наблюдения.
    От БТПП посочват, че с направените бизнес предложения по-голям брой малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки.


    Линк

  • Сега 03.04.2018 г., стр. 2: 42% от фирмите не вярват, че има честни обществени поръчки | Бизнесът вижда в електронните търгове спасение от корупцията


    Обществените поръчки у нас си остават запазена територия на корупцията и бюрокрацията. Това разкрива ново проучване, в което са участвали фирми, членуващи в Българската търговско-промишлена палата. Резултатите са потресаващи - едва 1% от анкетираните твърдят, че никога не са се сблъсквали със злоупотреби и нарушения, докато 42% са убедени, че търговете и конкурсите са предрешени и се печелят от предварително набелязан кандидат. И още едно показателно число - една пета от предприятията никога не са участвали в обществена поръчка.
    Допитването е проведено в средата на март сред предприятия от всякакъв калибър - от микро до големи. То ясно очертава основните спънки пред бизнеса в тази сфера, като откроява особената тежест на процедурите за по-дребните предприемачи.
    55% от фирмите са буквално стресирани от тежката бумащина, свързана с кандидатстването. На първо място става дума за попълването на огромен брой документи - формуляри, справки, декларации, план-сметки, данни за персонала и т.н. За 30% от бизнеса (най-вече за по-малките компании) изискваните банкови гаранции за участие в процедурите са непосилно големи. Една пета от анкетираните се оплакват, че липсва достъпна информация за поръчката. Такъв е делът и на предприятията, които смятат, че възложителите обявяват прекалено големи обществени поръчки, които са по силите само на едри играчи.
    Проучването на БТПП издава и своеобразна присъда за "достойнствата" на новия Закон за обществените поръчки, който влезе в сила точно преди две години - през април 2016 г., и който уж трябваше да направи харченето на обществените пари по-прозрачно и по-ефективно. Внушителните 56% от мениджърите не виждат новият ЗОП да е донесъл някакво подобрение, а 31% не могат да преценят има ли ползи.
    Бизнесът не само критикува, но и дава конструктивни предложения чрез анкетата. 61% посочват, че електронизацията е ключът към честни обществени поръчки. А България необяснимо се бави - макар че за е-процедури у нас се говори от години и че всички държави от ЕС са длъжни да направят електронен целия процес - от кандидатстването до фактурирането и плащането на извършените работи или на доставените стоки и услуги.
    29% препоръчват да отпаднат възможностите за пряко договаряне или директно възлагане на поръчки на конкретно избрани фирми. 44% от анкетираните мениджъри настояват възложителите да не включват в условията субективни изисквания, които на практика силно стесняват кръга на участниците и предрешават победителя в състезанието. Често например министерства, агенции, общини си поръчват автомобили с такива изчерпателни "технически спесификации", че предварително е ясно с кой доставчик са се разбрали.
    Ако бъдат приети, изброените предложения ще позволят на повече предприятия да участват в процедурите и ще премахнат лошия имидж на обществените поръчки и порочните практики - малък брой компании да са сред постоянно печелившите, без да са с най-добрите оферти, отбелязват от БТПП.
    -------
    Основни пречки за малкия и средния бизнес в обществените поръчки
    Изисква се попълването на много и сложна документация55%
    Липсва информация за поръчките (не са достъпни)21%
    Голям размер на поръчките, които не могат да се изпълнят от малко или средно предприятие21%
    Изискване за непосилни за МСП банкови гаранции30%
    Липса на изискване определена част (%) да се възложи на МСП като подизпълнител17%
    Друго25%
    Какво предлагате за повече прозрачност и конкуренция в обществените поръчки?
    Обществените поръчки изцяло да се обявяват и провеждат по електронен път при ясни критерии61%
    Да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми29%
    Да не се отменят поръчки, освен при липса на кандидати17%
    Да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП39%
    Да не се включват субективни критерии - отлагане на плащания, специфични конкретни изисквания, отнасящи
    се до определен модел/ услуга и др.44%
    Друго12%


    Линк

  • No-comment.bg: 40% от бизнеса убеден, че обществените поръчки се разпределят предварително


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, инфор…

    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.

     

    Снимка 348658

    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.

    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.

    44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии. Тези субективни критерии са отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, които се отнасят до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП.

    30% от анкетираните бизнесмени предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Само 13% от анкетираните представители на компаниите смятат, че процедурите за обществени поръчки са станали по-прозрачни след влезлия от април 2016 година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП). 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.

    Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти), обобщават от БТПП.

     


    Линк

  • Dnes-bg.org: Снизходително проучване* >> 40 на сто от бизнеса смята, че търговете у нас са нагласени


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.
     
    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата. Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Линк

  • Plovdivskinovini.com: Корупцията - първа пречка пред бизнеса за обществени поръчки


    Основни пречки, възпиращи бизнеса да участва в обществените поръчки, са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неяснотите в закона.

    Това са част от изводите от анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), разпространено от пресцентъра на работодателската организация.

     

    Анкетата e проведена сред членове на БТПП в периода 12 - 16 март. Тя е мотивирана от среща с представители на Световната банка, проучващи проблемите на обществените търгове в България.

     

    Над 40 на сто от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. 

     

    Малко над 20 на сто от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20 на сто никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: 

     

    - попълване на много и сложна документация

     

    - непосилни за малките и средни предприятия /МСП/ гаранции 

     

    - липса на информация за поръчките 

     

    - невъзможност за МСП да извършат целия обем на поръчката.

     

    Поради тези причини бизнесът излиза с няколко предложения. Над 62 на сто от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44 на сто смятат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга; 38 на сто предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

     

    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13 на сто от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56 на сто не забелязват никаква промяна, а 31 на сто не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения. 


    Линк

  • Novavest.bg: Над 40% от бизнеса убеден, че обществените поръчки се разпределят предварително


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки.

    Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП, съобщава КРОСС.

    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.

    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.

    44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии. Тези субективни критерии са отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, които се отнасят до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП.

    30% от анкетираните бизнесмени предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Само 13% от анкетираните представители на компаниите смятат, че процедурите за обществени поръчки са станали по-прозрачни след влезлия от април 2016 година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП). 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.

    Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики – малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти), обобщават от БТПП.


    Линк

  • Manager.bg: Какво спъва бизнеса у нас да участва в обществени поръчки


    Основни пречки, възпиращи бизнеса да участва в обществените поръчки, са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неяснотите в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Това са част от изводите от анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП.

    Анкетата е сред членове на БТПП в периода 12 - 16 март. Тя е мотивирана от среща с представители на Световната банка, проучващи проблемите на обществените търгове в България.

    Над 40 на сто от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20 на сто от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20 на сто никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия (МСП) гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извършат целия обем на поръчката.

    Поради тези причини бизнесът излиза с няколко предложения.

    • Над 62 на сто от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии;
    • 44 на сто смятат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга; 38 на сто предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП;
    • 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13 на сто от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56 на сто не забелязват никаква промяна, а 31 на сто не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.


    Линк

  • Novini.dir.bg: БТПП: Корупция в обществените поръчки


    Основни пречки, възпиращи бизнеса да участва в обществените поръчки, са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неяснотите в закона.
    Това са част от изводите от анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), разпространено от пресцентъра на работодателската организация.
    Анкетата e проведена сред членове на БТПП в периода 12 - 16 март. Тя е мотивирана от среща с представители на Световната банка, проучващи проблемите на обществените търгове в България.
    Над 40 на сто от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки.


    Линк

  • Economy.bg: Корупцията и бюрокрацията - основни пречки за бизнеса при обществените поръчки


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки, сочи проучване на БТПП
     
     
     
     
     

    Основните пречки пред бизнеса при обществените поръчки са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП).Това сочи анкетата сред членовете на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи на ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за МСП гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44% счичат, че не трябва да се включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел/услуга; 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва,че след влезлия от април 2016 нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

     
     
     
     

    Линк

  • News.ournet.bg: 40% от бизнеса убеден, че обществените поръчки се разпределят предварително


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.

    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.

    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.

    44% от представителите на бизнес...

     


    Линк

  • Velikabulgaria.eu: 40% от бизнесмените убедени: Обществените поръчки се разпределят предварително!


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.

    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.

    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.

    44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии. Тези субективни критерии са отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, които се отнасят до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП.

    30% от анкетираните бизнесмени предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Само 13% от анкетираните представители на компаниите смятат, че процедурите за обществени поръчки са станали по-прозрачни след влезлия от април 2016 година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП). 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.

    Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики – малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти), обобщават от БТПП.


    Линк

  • Novini.link: Основни пречки, възпиращи бизнеса да участва в обществените поръчки, са ...


    БТПП: Корупция в обществените поръчки.


    Основни пречки, възпиращи бизнеса да участва в обществените поръчки, са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неяснотите в закона.

    Това са част от изводите от анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), разпространено от пресцентъра на работодателската организация.

    Анкетата e проведена сред членове на БТПП в периода 12 - 16 март. Тя е мотивирана от среща с представители на Световната банка, проучващи проблемите на обществените търгове в България.

    Над 40 на сто от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки.

    Малко над 20 на сто от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20 на сто никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини:

    - попълване на много и сложна документация

    - непосилни за малките и средни предприятия /МСП/ гаранции

    - липса на информация за поръчките

    - невъзможност за МСП да извършат целия обем на поръчката.

    Поради тези причини бизнесът излиза с няколко предложения. Над 62 на сто от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44 на сто смятат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга; 38 на сто предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13 на сто от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56 на сто не забелязват никаква промяна, а 31 на сто не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.


    Линк

  • News.data.bg: БТПП разкри защо бизнеса не участва в обществени поръчки


    Основни пречки за фирмите в нашата страна са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП), показват резултати от анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), проведена сред нейни членове в периода между 12-и и 16-и март тази година. От пресцентъра на работодателската организация посочват, че анкетата е мотивирана от среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове в България.

    Цели 42% от компаниите, участвали в проучването на БТПП, смятат, че има предварително набелязан печеливш кандидат при избора за изпълнителен на даден обществена поръчка. Едва 22% от анкетираните фирми са успели да спечелят обществени поръчки, а 20% не са участвали никога в подобни търгове, изтъквайки ред причини за тяхната незаинтересованост: попълване на много и сложна документация (според 55% от анкетираните), непосилни за малките и средни предприятия (МСП) гаранции (според 30%), липса на информация за поръчките (според 21% от фирмите), невъзможност за МСП да извършат целия обем на съответната поръчка (според 17% от участвалите в анкетата компании).

    С оглед на всичко това участвалите в анкетата на БТПП правят няколко предложения, като най-голям процент от тях (61%) настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии. Цели 44% от запитаните не смятат, че трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията и специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга, докато 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП, а 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Според едва 13% от фирмите, участвали в анкетата на БТПП, има подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки след влезлия в сила от април 2016-а година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), цели 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по този въпрос с оглед на липсата на преки наблюдения.

    От БТПП посочват, че с направените бизнес предложения по-голям брой малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки.


    Линк

  • Fakti.bg: БТПП: Корупция в обществените поръчки


    Поради тези причини бизнесът излиза с няколко предложения

    Основни пречки, възпиращи бизнеса да участва в обществените поръчки, са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неяснотите в закона.

    Това са част от изводите от анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), разпространено от пресцентъра на работодателската организация.

    Анкетата e проведена сред членове на БТПП в периода 12 - 16 март. Тя е мотивирана от среща с представители на Световната банка, проучващи проблемите на обществените търгове в България.

    Над 40 на сто от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки.

     

    Малко над 20 на сто от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20 на сто никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини:

    - попълване на много и сложна документация

    - непосилни за малките и средни предприятия /МСП/ гаранции

    - липса на информация за поръчките

    - невъзможност за МСП да извършат целия обем на поръчката.

    Поради тези причини бизнесът излиза с няколко предложения. Над 62 на сто от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44 на сто смятат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга; 38 на сто предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13 на сто от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56 на сто не забелязват никаква промяна, а 31 на сто не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.


    Линк

  • Alfarss.net: 40 на сто от бизнеса смята, че търговете у нас са нагласени


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.

    Прочети цялата публикация

     
     

    Линк

  • Moreto.net: 40% от бизнеса е убеден, че обществените поръчки се разпределят предварително


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.

    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.

    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.

    44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии. Тези субективни критерии са отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, които се отнасят до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП.

    30% от анкетираните бизнесмени предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Само 13% от анкетираните представители на компаниите смятат, че процедурите за обществени поръчки са станали по-прозрачни след влезлия от април 2016 година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП). 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.

    Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти), обобщават от БТПП.


    Линк

  • Burgas-podlupa.com: 40 на сто от бизнеса смята, че търговете у нас са нагласени


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.
     
    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.
     
    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.
     
    https://frognews.bg

    Линк

  • Paragraph22.bg: Корупцията - първа пречка пред бизнеса за обществени поръчки


    Основни пречки, възпиращи бизнеса да участва в обществените поръчки, са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неяснотите в закона. Това са част от изводите от анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), разпространено от пресцентъра на работодателската организация.
    Анкетата e проведена сред членове на БТПП в периода 12 - 16 март. Тя е мотивирана от среща с представители на Световната банка, проучващи проблемите на обществените търгове в България. Над 40 на сто от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки.
    Малко над 20 на сто от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20 на сто никога не са участвали. Незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини:
    - попълване на много и сложна документация
    - непосилни за малките и средни предприятия /МСП/ гаранции
    - липса на информация за поръчките
    - невъзможност за МСП да извършат целия обем на поръчката.
    Поради тези причини бизнесът излиза с няколко предложения. Над 62 на сто от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44 на сто смятат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга; 38 на сто предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.
    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13 на сто от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56 на сто не забелязват никаква промяна, а 31 на сто не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    Линк

  • Economic.bg: Пречките за бизнеса при обществените поръчки са корупцията и бюрокрацията


    Бизнесът алармира за основни и значителни проблеми, които го възпират да участва в обществени поръчки. Това става ясно от проведено анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП). Като основни пречки пред него са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП).

    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за МСП гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44%  считат, че не трябва да се  включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел / услуга;  38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва,че след влезлия от април 2016 г. нов Закон за обществените поръчки (ЗОП) едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна. Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще  се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти ).

    Анкетата е проведена сред членове на БТПП в периода от 12.03.2018 г. до 16.03.2018 г. по електронен път. Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас.


    Линк

  • Novini.bg: БТПП разкри защо бизнеса не участва в обществени поръчки


    Основни пречки за фирмите в нашата страна са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП), показват резултати от анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), проведена сред нейни членове в периода между 12-и и 16-и март тази година. От пресцентъра на работодателската организация посочват, че анкетата е мотивирана от среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове в България. Цели 42% от компаниите, участвали в проучването на БТПП, смятат, че има предварително набелязан печеливш кандидат при избора за изпълнителен на даден обществена поръчка. Едва 22% от анкетираните фирми са успели да спечелят обществени поръчки, а 20% не са участвали никога в подобни търгове, изтъквайки ред причини за тяхната незаинтересованост: попълване на много и сложна документация (според 55% от анкетираните), непосилни за малките и средни предприятия (МСП) гаранции (според 30%), липса на информация за поръчките (според 21% от фирмите), невъзможност за МСП да извършат целия обем на съответната поръчка (според 17% от участвалите в анкетата компании). С оглед на всичко това участвалите в анкетата на БТПП правят няколко предложения, като най-голям процент от тях (61%) настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии. Цели 44% от запитаните не смятат, че трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията и специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга, докато 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП, а 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми. Според едва 13% от фирмите, участвали в анкетата на БТПП, има подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки след влезлия в сила от април 2016-а година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), цели 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по този въпрос с оглед на липсата на преки наблюдения. От БТПП посочват, че с направените бизнес предложения по-голям брой малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки.

    Линк

  • Legalworld.bg: Бизнесът иска обществените поръчки да са изцяло по електронен път


    След влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки
    Чрез проведено анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), бизнесът алармира за основни и значителни проблеми, които го възпират пред участието му в обществени поръчки. Основни пречки пред него са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП).
     
    Анкетата е проведена сред членове на БТПП в периода 12-16 март 2018 г. по електронен път. Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас.
     
    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средните предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.
     
    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44%  счичат, че не трябва да се  включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел / услуга;  38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.
     
    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.
     
    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна. Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще  се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти ).

     


    Линк

  • Novini.link: Основни пречки за фирмите в нашата страна са корупцията, административните ...


    Корупцията е основна пречка, възпираща бизнесът да участва в обществени поръчки, показва проучване на БТПП.



    Основни пречки за фирмите в нашата страна са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП), показват резултати от анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), проведена сред нейни членове в периода между 12-ти и 16-и март тази година.

    От пресцентъра на работодателската организация посочват, че анкетата е мотивирана от среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове в България.

    Цели 42% от компаниите, участвали в проучването на БТПП смятат, че има предварително набелязан печеливш кандидат при избора за изпълнителен на даден обществена поръчка. Едва 22% от анкетираните фирми са успели да спечелят обществени поръчки, а 20% не са участвали никога в подобни търгове, изтъквайки ред причини за тяхната незаинтересованост: попълване на много и сложна документация (според 55% от анкетираните), непосилни за малките и средни предприятия /МСП/ гаранции (според 30%), липса на информация за поръчките (според 21% от фирмите), невъзможност за МСП да извършат целия обем на съответната поръчка (според 17% от участвалите в анкетата компании).

    С оглед на всичко това, участвалите в анкетата на БТПП правят няколко предложения, като най-голям процент от тях (61%) настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии. Цели 44% от запитаните не смятат, че трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията и специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга, докато 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП, а 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Според едва 13% от фирмите, участвали в анкетата на БТПП, има подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки след влезлия в сила от април 2016-а година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), цели 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по този въпрос с оглед на липсата на преки наблюдения.

    От БТПП посочват, че с направените бизнес предложения по-голям брой малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки.


    Линк

  • Frognews.bg: 40 на сто от бизнеса смята, че търговете у нас са нагласени


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.

    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.

    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.


    Линк

  • Banker.bg: 40% от бизнеса смята, че обществените поръчки са нагласени


    Чрез проведено анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата, бизнесът алармира за основни и значителни проблеми, които го възпират пред участието му в обществени поръчки. Основни пречки пред него са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Анкетата е проведена сред членове на БТПП в периода от 12.03.2018 г.  до 16.03.2018 г. по електронен път. Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас.
    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за МСП гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.
    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44%  счичат, че не трябва да се  включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел / услуга;  38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.
    Проучването на БТПП показва,че след влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.
    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна. Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще  се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти ).

    Линк

  • Bnr.bg: Проучване на БТПП: Корупцията е основна пречка пред бизнеса да участва в обществени поръчки


    Основни пречки за фирмите в нашата страна са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП), показват резултати от анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), проведена сред нейни членове в периода между 12-и и 16-и март тази година. От пресцентъра на работодателската организация посочват, че анкетата е мотивирана от среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове в България. 

    Цели 42% от компаниите, участвали в проучването на БТПП, смятат, че има предварително набелязан печеливш кандидат при избора за изпълнителен на даден обществена поръчка. Едва 22% от анкетираните фирми са успели да спечелят обществени поръчки, а 20% не са участвали никога в подобни търгове, изтъквайки ред причини за тяхната незаинтересованост: попълване на много и сложна документация (според 55% от анкетираните), непосилни за малките и средни предприятия (МСП) гаранции (според 30%), липса на информация за поръчките (според 21% от фирмите), невъзможност за МСП да извършат целия обем на съответната поръчка (според 17% от участвалите в анкетата компании). 

    С оглед на всичко това участвалите в анкетата на БТПП правят няколко предложения, като най-голям процент от тях (61%) настояват обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път при ясни критерии. Цели 44% от запитаните не смятат, че трябва да се включват субективни критерии като отлагане на плащанията и специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга, докато 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП, а 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми. 

    Според едва 13% от фирмите, участвали в анкетата на БТПП, има подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки след влезлия в сила от април 2016-а година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), цели 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по този въпрос с оглед на липсата на преки наблюдения. 

    От БТПП посочват, че с направените бизнес предложения по-голям брой малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки.


    Линк

  • Banks.dir.bg: Корупцията - първа пречка пред бизнеса за обществени поръчки


    Основни пречки, възпиращи бизнеса да участва в обществените поръчки, са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неяснотите в закона.
    Това са част от изводите от анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), разпространено от пресцентъра на работодателската организация. 

    Анкетата e проведена сред членове на БТПП в периода 12 - 16 март. Тя е мотивирана от среща с представители на Световната банка, проучващи проблемите на обществените търгове в България. Над 40 на сто от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. 

    Малко над 20 на сто от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20 на сто никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: 

    - попълване на много и сложна документация 

    - непосилни за малките и средни предприятия /МСП/ гаранции 

    - липса на информация за поръчките 

    - невъзможност за МСП да извършат целия обем на поръчката. 

    Поради тези причини бизнесът излиза с няколко предложения. Над 62 на сто от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44 на сто смятат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга; 38 на сто предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми. 

    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13 на сто от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56 на сто не забелязват никаква промяна, а 31 на сто не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.


    Линк

  • 24chasa.bg: Кои са основните пречки на бизнеса при обществените поръчки?


    Основни пречки, възпиращи бизнеса да участва в обществените поръчки, са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неяснотите в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Това са част от изводите от анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата /БТПП/, разпространено от пресцентъра на работодателската организация, предаде БТА. 

    Анкетата е сред членове на БТПП в периода 12 - 16 март. Тя е мотивирана от среща с представители на Световната банка, проучващи проблемите на обществените търгове в България.

    Над 40 на сто от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20 на сто от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20 на сто никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия /МСП/ гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извършат целия обем на поръчката.

     

    Поради тези причини бизнесът излиза с няколко предложения. Над 62 на сто от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44 на сто смятат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга; 38 на сто предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13 на сто от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56 на сто не забелязват никаква промяна, а 31 на сто не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.


    Линк

  • Dnes.dir.bg: Корупцията - първа пречка пред бизнеса за обществени поръчки


    Основни пречки, възпиращи бизнеса да участва в обществените поръчки, са корупцията, административните спънки, непосилните изисквания и неяснотите в закона.
    Това са част от изводите от анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), разпространено от пресцентъра на работодателската организация.

    Анкетата e проведена сред членове на БТПП в периода 12 - 16 март. Тя е мотивирана от среща с представители на Световната банка, проучващи проблемите на обществените търгове в България.

    Над 40 на сто от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. 

    Малко над 20 на сто от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20 на сто никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: 

    - попълване на много и сложна документация

    - непосилни за малките и средни предприятия /МСП/ гаранции 

    - липса на информация за поръчките 

    - невъзможност за МСП да извършат целия обем на поръчката.

    Поради тези причини бизнесът излиза с няколко предложения. Над 62 на сто от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44 на сто смятат, че не трябва да се включват субективни критерии - като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга; 38 на сто предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13 на сто от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56 на сто не забелязват никаква промяна, а 31 на сто не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения. 

    Линк

  • Rss.buz-z.news: Корупцията – първа пречка пред бизнеса за обществени поръчки


    40% от компаниите смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат
    Сн.: Shutterstock Това са част от изводите от анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата (БТПП), разпространено от пресцентъра на работодателската организация.
    Анкетата e проведена сред членове на БТПП в периода 12 – 16 март. Тя е мотивирана от среща с представители на Световната банка, проучващи проблемите на обществените търгове в България.
    Над 40 на сто от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. 
    Малко над 20 на сто от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20 на сто никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: 
    – попълване на много и сложна документация
    – непосилни за малките и средни предприятия /МСП/ гаранции 
    – липса на информация за поръчките 
    – невъзможност за МСП да извършат целия обем на поръчката.
    Поради тези причини бизнесът излиза с няколко предложения. Над 62 на сто от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44 на сто смятат, че не трябва да се включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел или услуга; 38 на сто предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; 30 на сто предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.
    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13 на сто от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56 на сто не забелязват никаква промяна, а 31 на сто не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения. 
    Източник dir.bg


    Линк

  • Novini.dir.bg: Провеждане на обществени поръчки по електронен път иска бизнесът


    40% от компаниите твърдят, че има предварително определен печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки

    Бизнесът алармира за значителни проблеми, които го възпират от участие в обществени поръчки. Основни пречки за фирмите са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Това показва проведено анкетно проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

    Анкетата е проведена сред членове на БТПП в периода 12-16 март 2018 г. по електронен път, мотивирана от среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите

     


    Линк

  • Trud.bg: Бизнесът иска обществените поръчки да са само по електронен път, за да няма корупция Това показва проучване на БТПП


    Бизнесът настоява обществените поръчки да се провеждат изцяло по електронен път като възможност за предотвратяване на корупционните практики при възлагането и изпълнението. Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки, показват резултатите от проучване на Българска търговско-промишлена палата. Като основни пречки пред участието в обществени поръчки предприемачите отбелязват корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за МСП гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката. Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44% счичат, че не трябва да се включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел / услуга; 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми. Проучването на БТПП показва,че след влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения. Анкетата е проведена сред членове на БТПП в периода от 12.03.2018 г. до 16.03.2018 г. по електронен път


    Линк

  • Alfarss.net: 40% от бизнеса убеден, че обществените поръчки се разпределят предварително

    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП. Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата. Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката. Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. 44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии

    Прочети цялата публикация


    Линк

  • Epicenter.bg: 40% от бизнесмените убедени: Обществените поръчки се разпределят предварително!


    Корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки пречат на предприемачите
     

    40% от бизнеса е убеден, че обществените поръчки се разпределят предварително, алармираха от Българска търговско-промишлена палата (БТПП).

     

    Чрез проведено анкетно проучване на БТПП, бизнесът алармира за основни и значителни проблеми , които го възпират пред участието му в обществени поръчки. Основни пречки пред него са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП).

    Анкетата е проведена сред членове на БТПП в периода от 12.03.2018г.  до 16.03.2018 г. по електронен път. Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас.

    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за МСП гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44%  считат, че не трябва да се  включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел/услуга;  38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна. Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще  се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти ).

     


    Линк

  • Clinica.bg: 40% ОТ БИЗНЕСЪТ СМЯТА, ЧЕ ТЪРГОВЕТЕ СА НАГЛАСЕНИ


    Бизнесът се въздържа от участие в обществени поръчки заради корупция, административни спънки, непосилни изисквания и законови неясноти. Това става ясно от анкетно проучване на Българската – търговско промишлена палата (БТПП). То е проведено онлайн сред членове на организацията в периода от 12 – 16 март тази година. Поводът за него е била срещата с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас.

    Търговете заемат огромно място в здравеопазването, тъй като публичните болници са принудени да ги правят за всяка по-голяма покупка, за да няма злопупотреби. Според бизнеса обаче те не оправдават предназначението си.
    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а още толкова никога не са участвали. Причината за липсата на интерес от тяхна страна се дължи ред причини. Основни пречки са 

    попълване на много и сложна документация,

    непосилни гаранции за малките средни предприятия (МСП), липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки по-ясни. Над 62% от анкетираните предлагат търговете да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии. Това щяло да доведе до повече прозрачност, както и до изчистване на лошия имидж на търговете и порочните практики, при които малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри оферти.

     

    44% пък считат, че не трябва да се включват субективни критерии

     

    като например отлагане на плащанията. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки, който да бъде изпълняван от МСП. В анкетата се предлагат още множество варианти за противодействие срещу корупционните практики.

    Проучването на БТПП показва, че след влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за търговете. Малко повече от половината - 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.


    Линк

  • Dnesplus.bg: 40% от бизнеса убеден, че обществените поръчки се разпределят предварително


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.

    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.

    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.

    44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии. Тези субективни критерии са отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, които се отнасят до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП.

    30% от анкетираните бизнесмени предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Само 13% от анкетираните представители на компаниите смятат, че процедурите за обществени поръчки са станали по-прозрачни след влезлия от април 2016 година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП). 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.

    Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти), обобщават от БТПП. /news.bg

     

    Линк

  • E-razgrad.bg: 40% от бизнеса убеден, че обществените поръчки се разпределят предварителнo


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.

    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.

    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печелившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.

    44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии. Тези субективни критерии са отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, които се отнасят до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП.

    30% от анкетираните бизнесмени предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.


    Линк

  • Transmedia.bg: 40% от компаниите: Обществените поръчки са предварително ясни


    Обществените поръчки са предварително ясни, смятат 40% от българските компании. Това показва анкета на Българската търговско-промишлена палата,проведена по електронен път между 12 и 16 март.

    Хората от бизнеса смятат, че обикновено печелившият кандидат е предварително уговорен.

    Данните от анкетата сочат още, че основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП).

    Допитването сред бизнеса е осъществено по повод на среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от БТПП.

    Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причините за това са сложната бумащина, липса на достатъчно информация за поръчките, както и невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.

    Едва 13% от участвалите в анкетата компаниите твърдят, че процедурите за обществени поръчки са станали по-прозрачни след влезлия от април 2016 година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП). Повече от половината не виждат промяна.

    Анкетираните дават и идеи за справяне с корупцията. Като една от тези мерки се предлага обществените поръчки да се провеждат изцяло по електронен път.


    Линк

  • Investor.bg: Провеждане на обществени поръчки по електронен път иска бизнесът


    40% от компаниите твърдят, че има предварително определен печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки

     


    Линк

  • Novini.link: Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан ...


    40% от бизнеса убеден, че обществените поръчки се разпределят предварително.


    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.

    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.

    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.

    44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии. Тези субективни критерии са отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, които се отнасят до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП.

    30% от анкетираните бизнесмени предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Само 13% от анкетираните представители на компаниите смятат, че процедурите за обществени поръчки са станали по-прозрачни след влезлия от април 2016 година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП). 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.

    Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти), обобщават от БТПП.


    Линк

  • Cross.bg: 40% от бизнеса убеден, че обществените поръчки се разпределят предварително


    /КРОСС/ Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.
     
    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.
     
    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.
     
    Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.
     
    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.
     
    44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии. Тези субективни критерии са отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, които се отнасят до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП.
     
    30% от анкетираните бизнесмени предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.
     
    Само 13% от анкетираните представители на компаниите смятат, че процедурите за обществени поръчки са станали по-прозрачни след влезлия от април 2016 година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП). 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.
     
    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.
     
    Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти), обобщават от БТПП.

    Линк

  • News.bg: 40% от бизнеса убеден, че обществените поръчки се разпределят предварително


     

     

    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Това показва анкета сред представители на бизнеса. Тя е проведена от Българската търговско-промишлена палата между 12 и 16 март 2018 г. по електронен път, информираха от БТПП.

     

    Снимка 348658

     

    Основните пречки пред бизнеса са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас, информират от палатата.

    Според данните на проучването, над 40% от българските компании смятат, че изборът за печалившия кандидат е предизвестен. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от бизнеса се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за малките и средни предприятия да извършат целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии.

    44% от представителите на бизнеса считат, че не трябва да се включват субективни критерии. Тези субективни критерии са отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, които се отнасят до определен модел или услуга. 38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП.

    30% от анкетираните бизнесмени предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Само 13% от анкетираните представители на компаниите смятат, че процедурите за обществени поръчки са станали по-прозрачни след влезлия от април 2016 година нов Закон за обществените поръчки (ЗОП). 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.

    Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти), обобщават от БТПП.


    Линк

  • Desant.net: Над 40% от българите смятат, че има предварително набелязан печеливш кандидат в обществените поръчки


    Провеждането им изцяло по електронен път гарантира повече прозрачност, сочи анкета на БТПП

    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки.

    Това сочат резултатите от анкета, проведена по електронен път сред членове на Българска търговско-промишлена палата (БТПП) в периода от 12 - 16 март.. Тя е направена по повод среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас.

    Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали.

    Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за малките и средни предприятия (МСП) гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.

    Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44%  счичат, че не трябва да се  включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел / услуга;  38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва,че след влезлия от април 2016 г. нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна.

    Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти ), обобщават от БТПП.


    Линк

  • Business-club.bg: ПРОВЕЖДАНЕТО НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ ИЗЦЯЛО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ - ОСНОВЕН СПОСОБ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА „ВРЕДНИТЕ НАВИЦИ“ В ТЯХГИСТРАТУРА В БЪЛГАРИЯ


    Провеждането на обществени поръчки изцяло по електронен път - основен способ за намаляване на „вредните навици“ в тяхгистратура в България

    Чрез проведено анкетно проучване на Българска търговско-промишлена палата, бизнесът алармира за основни и значителни проблеми , които го възпират пред участието му в обществени поръчки. Основни пречки пред него са корупция, административни спънки, непосилни изисквания и неясноти в Закона за обществените поръчки (ЗОП).

    Анкетата е проведена сред членове на БТПП в периода от 12.03.2018г.  до 16.03.2018г по електронен път. Мотив за анкетата бе среща с представители на Световната банка, които проучват проблемите на обществените търгове у нас.

    Над 40% от българските компании смятат, че има предварително набелязан за печеливш кандидат при избора за изпълнител на обществени поръчки. Малко над 20% от анкетираните са участвали в обществени поръчки и са ги печелили, а 20% никога не са участвали. Причината за незаинтересоваността от тяхна страна се дължи ред причини: попълване на много и сложна документация, непосилни за МСП гаранции, липса на информация за поръчките, невъзможност за МСП да извърши целия обем на поръчката.

    Именно поради тези причини бизнесът предлага няколко препоръки, които да направят обществените поръчки с по-ясен и чист характер. Над 62% от анкетираните предлагат обществените поръчки да се обявяват и провеждат само по електронен път, при ясни критерии; 44%  счичат, че не трябва да се  включват субективни критерии – като отлагане на плащанията, специфични конкретни изисквания, отнасящи се до определен модел / услуга;  38% предлагат да се предвижда определен процент от обществените поръчки да бъде изпълняван от МСП; а 30% предлагат да отпадне възможността за директно възлагане на поръчки или чрез преговори с конкретно избрани фирми.

    Проучването на БТПП показва,че след влезлия от април 2016 година нов ЗОП едва 13% от анкетираните компании забелязват подобряване в прозрачността на процедурите за обществени поръчки, 56% не забелязват никаква промяна, а 31% не могат да вземат отношение по въпроса, защото нямат преки наблюдения.

    В анкетата се предлагат множество варианти за противодействие срещу корупционните практики. Във всеки един от етапите на осъществяване на обществената поръчка, ако се създадат подходящите условия, корупцията може да бъде преодоляна. Чрез представените по-горе предложения на бизнеса повече малки и средни предприятия биха имали интерес и желание да участват в процедури за обществени поръчки. Чрез прозрачния процес (провеждане по електронен път) ще  се премахне лошия имидж на обществените поръчки и лошите практики - малък брой компании да са в постоянно печелившите, макар с не толкова добри предложения (оферти ).

     


    Линк

Назад