Назад

Бизнесът се обяви в подкрепа на новите правила за по-лесно наемане на работници от трети страни


  • Tvevropa: БТПП: Бизнесът се обяви в подкрепа на новите правила за по-лесно наемане на работници от трети страни


    Двойно скача квотата за наемане на работници от трети страни. С приетите промени от началото на този месец бизнесът вече ще разполага не с 10, а с 20 % праг за внасяне на рабона ръка. През изминалата 2017 година у нас най-много работници от трети страни има от Украйна и Молдова. Според председателя на БТТП Цветан Симеонов с измененията ще се привлече повече работна ръка от балканските ни съседи, като Македония например.

    Инженерно-технически персонал, спортисти и артисти. В тези сфери по данни на Агенцията по заетостта през изминалата година е имало най-голям интерес на работници от трети страни. Данните сочат, че на едно от първите места се нареждат Украйна и Молдова.

    Така с промените от началото на месеца прагът на работниците от трети страни се променя от 10 на 20%. Най-облагодетелствани ще са малките и средни компании, защото при тях прагът е 35 на сто. Срещнахме се с инженер Стефан Шоселов, който е собственик на няколко дружества в Стара Загора и Западна Европа. Той приветства идеята на правителството за промяна в квотите за наемане на работници от третите страни и обяви, че по-този начин у нас ще дойдат качествени специалисти, от които имаме нужда.

    инж. Стефан Шоселов – председател на КРИБ – Стара Загора:

    „Самите ние изпитваме невероятна нужда от добри работници и специалисти. Така че това с разширяване на квотите е нещо, което би помогнало в следващите месеци и години на икономиката на България“

    Цветан Симеонов – председател на БТПП :

    „За да могат повече чуждестранни експерти да внесат. Това е много важна предпоставка за правенето на инвестицията, защото те си идват с готовите специалисти, които да надзирават първоначалното тръгване на мощностите в съответствие с техните изисквания.“

    Страховете на синдикатите, че вносът на работна ръка от чужбина ще повиши безработицата при нашите специалисти са неоснователни, категорични са представителите на бизнеса.

    Цветан Симеонов – председател на БТПП:

    „Това не е вярно, защото в закона променени има изискване за доста по-високо заплащане за внесените работници, специалисти по-точно. При това положение няма как български работодател това беше констатирано, че няма как работодател да предпочете чуждестранни работници, на които трябва да се плаща повече. “

    инж. Стефан Шоселов – председател на КРИБ – Стара Загора:

    „В последнит месеци се чуват различни коментари от синдикати и политически формации на тази тема, които в много случаи са пристрастни и некомпетентни.“

    Новите разпоредби отменят пазарния тест, който в момента правят работодателите преди наемането на чужди кадри. Според досегашния вариант на закона за трудовата миграция т.нар. синя карта на ЕС (по която се наемат високоспециализирани кадри от трети страни) се издаваше без пазарен тест само за 13 професии – 10 са в сферата на информационните технологии, а три са инженерни. За тези 13 професии обаче работодателят трябваше да предложи най-малко 2 пъти по-висока заплата от средната у нас. С новите правила списъкът на наемане на специалисти от трети страни се разширява, а предлаганата за тях заплата от сегашния двоен размер, вече е до 1.5 пъти по-висока от средната за страната. Улесненият регламент ще помогне и за навлизането на повече инвестиции у нас, категорични са от бизнеса. Те дадоха за пример държави от Централна и Югоизточна Европа, в които има цели заводи с чужди работници.


    Линк

Назад