Назад

На 19 април тържествено ще отбележим юбилея на АС при БТПП!


  • Mypr.bg: На 19 април тържествено ще отбележим юбилея на АС при БТПП!


    Арбитражният съд при БТПП е не само първият арбитражен съд, но чрез своите арбитри и ръководство е осъщиествявал на базата на приемстевността по отношение на добрите практики в праовраздаването неговата адаптация към променените и предизвикателствата.
     
    Основен фактор за успешното развитие на институцията е политическата визия на ръководството й през различните периоди от нейното съществуване.
     
    В периода на бурни промени в края на 80-те и началото на 90-те години на 20 век съответните ръководства се ориентираха към успешната формула на запазване и съхраняване на традицията и натрупания опит, и в същото време – осъвременяване и усъвършенстване на дейността.
     
    Ръководството на АС в лицето на проф. Живко Сталев беше в основата на демократизация на арбитража и инициатор за създаване на други арбитражни институции.
     
    Успешната политика през годините дава своите плодове: с лекота беше преодолян кризисният период на прехода от дирижирано към пазарно стопанство; АС при БТПП запази ролята си на водеща арбитражна институция, открояваща се сред всички останали, независимо от значителната конкуренция, появила се след 1993 година и увеличаваща се непрестанно; броят на разглежданите дела и значимостта на разрешаваните спорове нарасна значително.
     
    Въпреки трудностите, през които премина икономиката на страната, Българската търговско-промишлена палата неотстъпно прави възможното, за да поддържа на разположение на българските и чуждестранни стопански субекти един съвременен арбитражен съд. Благодарение на стълбове на правната мисъл главно от научните среди от Юридически факултет на Софийския университет и изключителния принос на проф. Живко Сталев, правната уредба също следваше световните постижения в тази област. Илюстрация за това е възприемането на уредбата на Модела – Закон на комисията на ООН за международния търговски арбитраж в нашия Закон за Международния търговски арбитраж още през 1988 г., почти две десетилетия преди това да направи например страна с безспорни международно-признати постижения в областта на арбитража като Австрия.
     
    В същото време ръководствата на АС при БТПП осъзнават значението на работата със следващите поколения – в течение на повече от 12 години ежегодно се провеждат обучения на завършващи студенти и млади юристи по въпросите на арбитража. Тази страна от дейността също дава своите плодове – ежедневно пред арбитража се явяват като представители на страните млади юристи, преминали предлаганото от институцията обучение.
     
    И сега традицията за изпреварващо предоставяне на разположение на фирмите на водещите постижения в областта на разрешаване на търговските спорове се спазва, както това стана с уреждането на помирението, медиацията, електронния арбитраж и други съвременни методи за разрешаване на гражданско-правни и търговски спорове. Макар и много бавно, те без съмнение ще навлязат в практиката на фирмите чрез съответните клаузи в договора. Несъмнено и в бъдеще арбитражната клауза, предвиждаща „споровете по договора да се разглеждат от арбитраж в Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата", ще бъде фактор, който ще респектира фирмите да избягват нарушаването на техните задължения.
     
    Ако все пак обстоятелства в икономическата среда ги принудят да не спазят задълженията си, АС при БТПП ще продължава да бъде надеждна гаранция за максимално бързо и близко до нуждите на деловите среди средство за разрешаване на спорове между страните по договорите. Толкова по-важно е това сега, когато България вече е част от демократичното европейско семейство, като пълноправен член на Европейския съюз.

    Линк

Назад