Назад

България и Катар ще работят за задълбочаване на икономическите си отношения


  • Tbmagazine.net: Стокообменът между България и Катар е нараснал 4 пъти


    През последните десет години стокообменът между България и Държавата Катар се е увеличил 4 пъти, но въпреки това все още не използваме целия потенциал, който имаме. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов, който откри  Българо-катарски бизнес форум, в който участие взеха над 300 компании от двете страни. Министър Караниколов подчерта, че за първите десет месеца на 2017 г. стокообменът между двете държави възлиза на 10.2 млн.щ.д.
    Министърът на икономиката посочи, че българските фирми имат потенциал и интерес от нарастване на реализацията на продукти от сферата на фармацевтиката, химическата промишленост, машиностроителна и електротехническа продукция, продукти и услуги на информационните и комуникационните технологии, селскостопанска продукция, техника и оборудване.

    Караниколов приветства катарските компании, които са заинтересовани да навлязат на пазара на ЕС и да установят в България свои представителства, като логистични и производствени бази, както и изследователски и развойни центрове. По думите му перспективни сектори в това направление са: енергетиката, машиностроенето, автомобилостроенето, електрониката, информационните и комуникационни технологии, селското стопанство и хранителната промишленост, туризма, както и развитието на индустриални зони и технологични паркове.

    Министърът на икономиката на Държавата Катар Н.Пр. шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамад Ал Тани, който е начело на делегация от близо 40 катарски компании в страната ни, изтъкна че потенциалът в сферата на търговията и инвестициите между двете страни е голям и трябва да бъде развит. На събитието бе подписано Споразумение за създаване на смесен бизнес съвет между Българската търговско-промишлена палата и Катарската търговско-промишлена палата.


    Линк

  • Trud.bg: Емил Караниколов: Енегретиката, машиностроенето, туристическият сектор са сред перспективните сфери за сътрудничество между България и Катар


    Енергетиката, машиностроенето, автомобилостроенето, електрониката, информационните и комуникационни технологии, селското стопанство, хранителната промишленост, туристическият сектор, развитието на индустриалните зони и технологичните паркове са сред перспективните сфери за сътрудничество между България и Катар. Това каза министърът на икономиката Емил Караниколов на двустранен бизнес форум.

    Срещата е в рамките на официалното посещение на катарска делегация, водена от емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани. Министърът на икономиката и търговията на Катар шейх Ахмед бин Джасим Ал Тани приветства всички български компании, които искат да инвестират в неговата страна. Неговият български колега също приветства катарските инвеститори, които са заинтересовани да навлязат на пазара на ЕС, да установят в България свои представителства, логистични и производствени бази, както и изследователски и развойни центрове.

    Българските компании имат потенциал да представят качествени и конкурентни стоки и услуги на катарския пазар и да реализират съвместни проекти, подчерта министър Караниколов пред представителите на деловите среди на двете държави. Във форума участват над 30 катарски и повече от 200 български фирми.

     

    Министър Караниколов изтъкна обаче, че износът на България е ограничен и еднообразен и допълни, че страната ни има потенциал за ръст на експорта на стоки от фармацията, химическата промишленост, машиностроенето, електротехниката, информационните и комуникационни технологии, селскостопанска продукция, техника и оборудване. Караниколов декларира готовност за подкрепа на всяка бизнес инициатива за постигането на тази цел под формата на увеличаване на двустранните бизнес делегации и бизнес форуми.

    Министър Караниколов заяви, че България е много добро място за правене на бизнес и инвестиции и запозна катарските фирми с благоприятните макроикономически условия в страна, както и с преференциите, които се предоставят у нас на чуждестранните инвеститори. Той информира, че третата сесия на междуправителствената комисия за икономическо и техническо сътрудничество ще се състои през втората половина на 2018 г.

     

    Министърът на икономиката и търговията на Катар шейх Ахмед бин Джасим Ал Тани напомни, че приятелските връзки между двете страни се развиват от 90-те години, като отбеляза, че досега реализираното не отразява потенциала на двете държави, като изтъкна работата за развитие на сътрудничеството в инвестициите и търговията в области, които досега донякъде са били неглижирани. Икономическият министър на Катар отбеляза, че неговата страна е успяла да преодолее различните регионални и световни предизвикателства и да подпомогне частния сектор, за да се развие балансирана икономика и да работи за развитието на непетролния сектор, който е достигнал 52 на сто през 2017 г. Той цитира данни на Световната банка, според които се очаква катарската икономика да се повиши с 2,6 на сто през 2018 г.

    Катар сега се смята за една от най-важните страни за инвестиции в региона, има стратегическо положение и е отправна точка за търговски обмен с редица държави по света, каза икономическият министър на Катар. Сред преференциите, предоставяни от неговата страна за чуждестранните инвеститори, гостът изтъкна освобождаването от данък “доход” за срок от десет години за определени инвестиционни проекти, освобождаване от мита при внасяне на оборудване и суровини, както и възможността за превеждане на печалбите зад граница. Министърът на икономиката на Катар отбеляза възможностите за инвеститорите, предоставяни от двете свободни зони в страната.

    Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия Габриела Козарева каза, че сега икономическата активност на Катар е насочена в газовата и петролната индустрии, туризма и инфраструктурата. Катарски компании проявяват интерес за инвестиции у нас в недвижимите имоти, туризма и земеделието. По думите на Козарева има възможност за ръст на износа на български стоки, сред които са електросъоръженията, машиностроителната продукция, инженерингови стоки и услуги, високотехнологични продукти, изделия от отбранителната индустрия, строителните материали, фармацията, пчелния мед, месо, изделия на млечната промишленост, селскостопанска продукция.

    По данни на Катарската търговско-промишлена палата за миналата година стокообменът е бил в размер на 22 млн. долара, от които 1,6 млн. долара са износ от България за Катар, като това беше отчетено от катарската страна като малко спрямо потенциала на двете страни. Около седем съвместни компании има и три български, които работят в Катар – най-вече в търговския и инженеринговия сектори. От катарската палата беше изтъкнато, че правителството работи по нови проекти в подкрепа на ненефтените сектори на икономиката и бе изразена надежда за сътрудничество с България и в тази посока.

    В присъствието на икономическите министри на двете страни в рамките на бизнес форума ръководствата на търговско-промишлените палати на двете държави подписаха споразумение за създаване на смесен бизнес съвет.


    Линк

  • 24chasa.bg: Рашид бин Али ал Хатър: Катар е на първо място в света по износ на втечнен природен газ и се интересува от съвместни проекти


    Несправедливата блокада, наложена ни от съседните държави, доведе до откриване на нови пазари, България предоставя големи възможности за инвестиции, казва посланикът на Катар в София

    - Ваше превъзходителство, какви ще са темите, които ще обсъжда Негово Величество емирът на Катар с президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов ?

    - Първо искам да отбележа, че поканата за тази визита дойде от президента и първоначалната ѝ дата беше ноември 2017 г., но поради непредвидени обстоятелства се наложи да бъде отложена за март тази година.

     

    Това е второ

    държавно

    посещение на

    катарски емир

    в България след това на шейх Хамад бин Халифа ал Тани през 2009 г.

    В рамките на настоящата визита се очаква Негово Величество да обсъди редица въпроси с президента и премиера, сред които са начините за развитие и укрепване на сътрудничеството и партньорството между България и Катар във всички сфери - политика, икономика, търговия, селско стопанство, енергетика, промишленост, технологии, инвестиции, финанси, образование, наука, туризъм, транспорт, спорт, отбрана, сигурност и др. Както и да бъде направен преглед на международната обстановка с фокус върху Близкия изток,

    последиците от

    кризата в Залива

    и начините за нейното решаване.

    Освен това е планирано да бъдат подписани няколко двустранни документа: Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на младежта и спорта, Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на енергетиката, Споразумение за създаване на съвместен бизнес съвет между Катарската палата и Българската търговско-промишлена палата и Меморандум за сътрудничество между Университета на Катар и Софийския университет.

    - С емира пристига и внушителна бизнесделегация. Какви са сферите на икономиката, в които очаквате да има съвместни проекти и инвестиции?

    - Съществуват редица възможности за задълбочаване на двустранните отношения в сферата на икономиката, търговията и инвестициите, предвид факта, че България е нова територия за катарските инвестиции и предоставя големи възможности, тъй като разполага с условия, подходящи за стимулиране на двустранния обмен между страните и насърчаване на

    съвместни

    проекти,

    например в

    сферата на

    земеделието,

    животновъдството, рибовъдството, енергетиката и туризма. Това е с оглед на стратегията на Държавата Катар в условията на несправедливата блокада, наложена ѝ от съседните страни, което доведе до откриване към нови пазари и разчитане на собствените сили и държавата постигна много в тази посока.

    - Проявява ли Катар интерес към проекта за газов хъб “Балкан” и възможностите да доставя природен газ?

    - Държавата Катар е водеща на пазара за горива и е на първо място в света по износ на втечнен природен газ. Страната проявява интерес към разширяване на катарския пазар към Югоизточна Европа и към участие в съвместни енергийни проекти, което

    съответства на

    стремежите на

    региона към

    диверсификация

    и намаляване на

    енергийната

    зависимост

    - Възможни ли са инвестиции от страна на Катар в инфраструктурата към хъба - терминал за втечнен газ в Александруполис или на българските пристанища?

    - Както споменах, Държавата Катар проявява инвестиционен интерес в сферата на енергийни проекти, което, разбира се, предвижда проучване на икономическата полза от такива проекти в дългосрочен план.


    Линк

  • Dnesplus.bg: Рашид бин Али ал Хатър: Катар е на първо място в света по износ на втечнен природен газ и се интерес


    Несправедливата блокада, наложена ни от съседните държави, доведе до откриване на нови пазари, България предоставя големи възможности за инвестиции, казва посланикът на Катар в София
     
    - Ваше превъзходителство, какви ще са темите, които ще обсъжда Негово Величество емирът на Катар с президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов ?
     
    - Първо искам да отбележа, че поканата за тази визита дойде от президента и първоначалната и? дата беше ноември 2017 г., но поради непредвидени обстоятелства се наложи да бъде отложена за март тази година.
     
    Това е второ държавно посещение на катарски емир в България след това на шейх Хамад бин Халифа ал Тани през 2009 г.
     
    В рамките на настоящата визита се очаква Негово Величество да обсъди редица въпроси с президента и премиера, сред които са начините за развитие и укрепване на сътрудничеството и партньорството между България и Катар във всички сфери - политика, икономика, търговия, селско стопанство, енергетика, промишленост, технологии, инвестиции, финанси, образование, наука, туризъм, транспорт, спорт, отбрана, сигурност и др. Както и да бъде направен преглед на международната обстановка с фокус върху Близкия изток, последиците от кризата в Заливаn и начините за нейното решаване.
     
    Освен това е планирано да бъдат подписани няколко двустранни документа: Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на младежта и спорта, Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на енергетиката, Споразумение за създаване на съвместен бизнес съвет между Катарската палата и Българската търговско-промишлена палата и Меморандум за сътрудничество между Университета на Катар и Софийския университет.
     
    - С емира пристига и внушителна бизнесделегация. Какви са сферите на икономиката, в които очаквате да има съвместни проекти и инвестиции?
     
    - Съществуват редица възможности за задълбочаване на двустранните отношения в сферата на икономиката, търговията и инвестициите, предвид факта, че България е нова територия за катарските инвестиции и предоставя големи възможности, тъй като разполага с условия, подходящи за стимулиране на двустранния обмен между страните и насърчаване на съвместни проекти, например в сферата на земеделието, животновъдството, рибовъдството, енергетиката и туризма. Това е с оглед на стратегията на Държавата Катар в условията на несправедливата блокада, наложена и? от съседните страни, което доведе до откриване към нови пазари и разчитане на собствените сили и държавата постигна много в тази посока.
     
    - Проявява ли Катар интерес към проекта за газов хъб “Балкан” и възможностите да доставя природен газ?
     
    - Държавата Катар е водеща на пазара за горива и е на първо място в света по износ на втечнен природен газ. Страната проявява интерес към разширяване на катарския пазар към Югоизточна Европа и към участие в съвместни енергийни проекти, което съответства на стремежите на региона към диверсификация и намаляване на енергийната зависимост
     
    - Възможни ли са инвестиции от страна на Катар в инфраструктурата към хъба - терминал за втечнен газ в Александруполис или на българските пристанища?
     
    - Както споменах, Държавата Катар проявява инвестиционен интерес в сферата на енергийни проекти, което, разбира се, предвижда проучване на икономическата полза от такива проекти в дългосрочен план. /24chasa.bg

    Линк

  • 24chasa.bg: България и Катар подписаха споразумение за смесен бизнес


    
    

    България и Катар подписаха споразумение за създаване на смесен бизнес съвет между Българската и Катарската търговско-промишлена палата на церемония в четвъртък, организирана от Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия.

    Цветан Симеонов и шейх Халифа бин Джасем бин Мохамед Ал Тани, председателите на двете палати, положиха подписите си.

    Министърът на икономиката Емил Караниколов определи срещата и споразумението като индикация за активните отношения между двете страни. Той призна, че българският износ за Катар е твърде ограничен през последните години, но изрази сигурност, че българските компании са в състояние да доставят качествени продукти в сферата на фармацията, химическата промишленост, селскостопанска техника и оборудване, IT сектора и други. "Приветствам и катарските компании да установят у нас свои логистични и производствени центрове. Имаме много подходящи условия за инвестиции, нашето законодателство предвижда насърчителни мерки за чуждестранните инвестиции", допълни Караниколов.

    Катарският му колега шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамед Ал Тани също изрази надежда за развитие на приятелските и икономическите ни връзки. "Този форум идва на фона на редица световни предизвикателства, сред които и блокадата на Катар от средата на миналата година. Но ние успяхме да развием икономиката си повече от всякога преди, имаме балансиран икономически растеж, БВП за 2017 г. ни е 220 млрд. долара, което представлява ръст от 2% спрямо 2016 г. Подпомогнахме частния и непетролния сектор, повишихме външната си търговия, износа и търговския си баланс", подчерта министърът. Той обясни и какви предимства предлага държавата за чуждестранните инвестиции - 100% собственост, освобождаване от данък доход за 10 години, както и от мита при внасяне на оборудване и суровини.

    Катарски държавни инвестиционни компании проявяват интерес за инвестиции в България в сферата на недвижимите имоти, туризма и земеделието. Съществуват добри възможности за увеличаване на българския износ за Катар на стоки като електросъоръжения, машиностроителна продукция, инженерингови стоки и услуги, високотехнологични продукти на военно-отбранителната индустрия, строителни материали, мебели и обзавеждане, парфюмерия и козметика, нефтени масла и продукти, цигари, продукти на хранително-вкусовата промишленост и фармацията, селскостопанска продукция. Това подчерта Габриела Козарева, директор на ИАМСП.


    Линк

  • Mnews.bg: България и Катар задълбочават търговските си отношения


    България и Катар подписаха споразумение за създаване на смесен бизнес съвет между Българската и Катарската търговско-промишлена палата на церемония в четвъртък, организирана от Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия.

    Цветан Симеонов и шейх Халифа бин Джасем бин Мохамед Ал Тани, председателите на двете палати, положиха подписите си.

    Министърът на икономиката Емил Караниколов определи срещата и споразумението като индикация за активните отношения между двете страни. Той призна, че българският износ за Катар е твърде ограничен през последните години, но изрази сигурност, че българските компании са в състояние да доставят качествени продукти в сферата на фармацията, химическата промишленост, селскостопанска техника и оборудване, IT сектора и други. "Приветствам и катарските компании да установят у нас свои логистични и производствени центрове. Имаме много подходящи условия за инвестиции, нашето законодателство предвижда насърчителни мерки за чуждестранните инвестиции", допълни Караниколов.

    Катарският му колега шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамед Ал Тани също изрази надежда за развитие на приятелските и икономическите ни връзки. "Този форум идва на фона на редица световни предизвикателства, сред които и блокадата на Катар от средата на миналата година. Но ние успяхме да развием икономиката си повече от всякога преди, имаме балансиран икономически растеж, БВП за 2017 г. ни е 220 млрд. долара, което представлява ръст от 2% спрямо 2016 г. Подпомогнахме частния и непетролния сектор, повишихме външната си търговия, износа и търговския си баланс", подчерта министърът. Той обясни и какви предимства предлага държавата за чуждестранните инвестиции - 100% собственост, освобождаване от данък доход за 10 години, както и от мита при внасяне на оборудване и суровини.

    Катарски държавни инвестиционни компании проявяват интерес за инвестиции в България в сферата на недвижимите имоти, туризма и земеделието. Съществуват добри възможности за увеличаване на българския износ за Катар на стоки като електросъоръжения, машиностроителна продукция, инженерингови стоки и услуги, високотехнологични продукти на военно-отбранителната индустрия, строителни материали, мебели и обзавеждане, парфюмерия и козметика, нефтени масла и продукти, цигари, продукти на хранително-вкусовата промишленост и фармацията, селскостопанска продукция. Това подчерта Габриела Козарева, директор на ИАМСП.

     


    Линк

  • Novinata.bg: Министър Караниколов: Стокообменът между България и Катар е нараснал 4 пъти


    През последните десет години стокообменът между България и Държавата Катар се е увеличил 4 пъти, но въпреки това все още не използваме целия потенциал, който имаме. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов, който откри  Българо-катарски бизнес форум, в който участие взеха над 300 компании от двете страни. Министър Караниколов подчерта, че за първите десет месеца на 2017 г. стокообменът между двете държави възлиза на 10.2 млн.щ.д.

    Министърът на икономиката посочи, че българските фирми имат потенциал и интерес от нарастване на реализацията на продукти от сферата на фармацевтиката, химическата промишленост, машиностроителна и електротехническа продукция, продукти и услуги на информационните и комуникационните технологии, селскостопанска продукция, техника и оборудване.

    Караниколов приветства катарските компании, които са заинтересовани да навлязат на пазара на ЕС и да установят в България свои представителства, като логистични и производствени бази, както и изследователски и развойни центрове. По думите му перспективни сектори в това направление са: енергетиката, машиностроенето, автомобилостроенето, електрониката, информационните и комуникационни технологии, селското стопанство и хранителната промишленост, туризма, както и развитието на индустриални зони и технологични паркове.

    Министърът на икономиката на Държавата Катар Н.Пр. шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамад Ал Тани, който е начело на делегация от близо 40 катарски компании в страната ни, изтъкна че потенциалът в сферата на търговията и инвестициите между двете страни е голям и трябва да бъде развит. На събитието бе подписано Споразумение за създаване на смесен бизнес съвет между Българската търговско-промишлена палата и Катарската търговско-промишлена палата.


    Линк

  • Vestnikstroitel.bg: Министър Караниколов: За последните десет години стокообменът между Република България и Държавата Катар нараства 4 пъти


    През последните десет години стокообменът между България и Държавата Катар се е увеличил 4 пъти, но въпреки това все още не използваме целия потенциал, който имаме. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов, който откри Българо-катарски бизнес форум, в който участие взеха над 300 компании от двете страни, съобщиха от пресцентъра на министерството. Министър Караниколов подчерта, че за първите десет месеца на 2017 г. стокообменът между двете държави възлиза на 10.2 млн.щ.д. Министърът на икономиката посочи, че българските фирми имат потенциал и интерес от нарастване на реализацията на продукти от сферата на фармацевтиката, химическата промишленост, машиностроителна и електротехническа продукция, продукти и услуги на информационните и комуникационните технологии, селскостопанска продукция, техника и оборудване.Караниколов приветства катарските компании, които са заинтересовани да навлязат на пазара на ЕС и да установят в България свои представителства, като логистични и производствени бази, както и изследователски и развойни центрове. По думите му перспективни сектори в това направление са: енергетиката, машиностроенето, автомобилостроенето, електрониката, информационните и комуникационни технологии, селското стопанство и хранителната промишленост, туризма, както и развитието на индустриални зони и технологични паркове. Министърът на икономиката на Държавата Катар Н.Пр. шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамад Ал Тани, който е начело на делегация от близо 40 катарски компании в страната ни, изтъкна че потенциалът в сферата на търговията и инвестициите между двете страни е голям и трябва да бъде развит. На събитието бе подписано Споразумение за създаване на смесен бизнес съвет между Българската търговско-промишлена палата и Катарската търговско-промишлена палата.


    Линк

  • Poligraff.net: Караниколов: За 10 години стокообменът между България и Катар е нараснал 4 пъти


    За първите десет месеца на 2017 г. стокообменът между двете държави възлиза на 10.2 млн.щ.д.

    През последните десет години стокообменът между България и Държавата Катар се е увеличил 4 пъти, но въпреки това все още не използваме целия потенциал, който имаме. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов, който откри  Българо-катарски бизнес форум, в който участие взеха над 300 компании от двете страни.

    Караниколов подчерта, че за първите десет месеца на 2017 г. стокообменът между двете държави възлиза на 10.2 млн.щ.д. Министърът на икономиката посочи, че българските фирми имат потенциал и интерес от нарастване на реализацията на продукти от сферата на фармацевтиката, химическата промишленост, машиностроителна и електротехническа продукция, продукти и услуги на информационните и комуникационните технологии, селскостопанска продукция, техника и оборудване.

    Караниколов приветства катарските компании, които са заинтересовани да навлязат на пазара на ЕС и да установят в България свои представителства, като логистични и производствени бази, както и изследователски и развойни центрове. По думите му перспективни сектори в това направление са: енергетиката, машиностроенето, автомобилостроенето, електрониката, информационните и комуникационни технологии, селското стопанство и хранителната промишленост, туризма, както и развитието на индустриални зони и технологични паркове.

    Министърът на икономиката на Държавата Катар Н.Пр. шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамад Ал Тани, който е начело на делегация от близо 40 катарски компании в страната ни, изтъкна че потенциалът в сферата на търговията и инвестициите между двете страни е голям и трябва да бъде развит.

    На събитието бе подписано Споразумение за създаване на смесен бизнес съвет между Българската търговско-промишлена палата и Катарската търговско-промишлена палата.


    Линк

  • Iconomist.bg: МОЖЕМ ДА СИ СЪТРУДНИЧИМ С КАТАР В МНОГО СФЕРИ ОТ ИКОНОМИЧЕСКИЯ И СОЦИАЛНИЯ ЖИВОТ


    Това стана ясно на бизнес форум между двете държави

    Енергетиката, машиностроенето, автомобилостроенето, електрониката, информационните и комуникационни технологии, селското стопанство, хранителната промишленост, туристическият сектор, развитието на индустриалните зони и технологичните паркове са сред перспективните сфери за сътрудничество между България и Катар. Това каза министърът на икономиката Емил Караниколов на двустранен бизнес форум.

    Срещата е в рамките на официалното посещение на катарска делегация, водена от емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани. Министърът на икономиката и търговията на Катар шейх Ахмед бин Джасим Ал Тани приветства всички български компании, които искат да инвестират в неговата страна. Неговият български колега също приветства катарските инвеститори, които са заинтересовани да навлязат на пазара на ЕС, да установят в България свои представителства, логистични и производствени бази, както и изследователски и развойни центрове.

    Българските компании имат потенциал да представят качествени и конкурентни стоки и услуги на катарския пазар и да реализират съвместни проекти, подчерта министър Караниколов пред представителите на деловите среди на двете държави. Във форума участват над 30 катарски и повече от 200 български фирми.

    Министър Караниколов изтъкна обаче, че износът на България е ограничен и еднообразен и допълни, че страната ни има потенциал за ръст на експорта на стоки от фармацията, химическата промишленост, машиностроенето, електротехниката, информационните и комуникационни технологии, селскостопанска продукция, техника и оборудване. Караниколов декларира готовност за подкрепа на всяка бизнес инициатива за постигането на тази цел под формата на увеличаване на двустранните бизнес делегации и бизнес форуми.

    Министър Караниколов заяви, че България е много добро място за правене на бизнес и инвестиции и запозна катарските фирми с благоприятните макроикономически условия в страна, както и с преференциите, които се предоставят у нас на чуждестранните инвеститори.Той информира, че третата сесия на междуправителствената комисия за икономическо и техническо сътрудничество ще се състои през втората половина на 2018 г.

    Министърът на икономиката и търговията на Катар шейх Ахмед бин Джасим Ал Тани напомни, че приятелските връзки между двете страни се развиват от 90-те години, като отбеляза, че досега реализираното не отразява потенциала на двете държави, като изтъкна работата за развитие на сътрудничеството в инвестициите и търговията в области, които досега донякъде са били неглижирани. Икономическият министър на Катар отбеляза, че неговата страна е успяла да преодолее различните регионални и световни предизвикателства и да подпомогне частния сектор, за да се развие балансирана икономика и да работи за развитието на непетролния сектор, който е достигнал 52 на сто през 2017 г. Той цитира данни на Световната банка, според които се очаква катарската икономика да се повиши с 2,6 на сто през 2018 г.

    Катар сега се смята за една от най-важните страни за инвестиции в региона, има стратегическо положение и е отправна точка за търговски обмен с редица държави по света, каза икономическият министър на Катар. Сред преференциите, предоставяни от неговата страна за чуждестранните инвеститори, гостът изтъкна освобождаването от данък "доход" за срок от десет години за определени инвестиционни проекти, освобождаване от мита при внасяне на оборудване и суровини, както и възможността за превеждане на печалбите зад граница. Министърът на икономиката на Катар отбеляза възможностите за инвеститорите, предоставяни от двете свободни зони в страната.

    Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия Габриела Козарева каза, че сега икономическата активност на Катар е насочена в газовата и петролната индустрии, туризма и инфраструктурата. Катарски компании проявяват интерес за инвестиции у нас в недвижимите имоти, туризма и земеделието. По думите на Козарева има възможност за ръст на износа на български стоки, сред които са електросъоръженията, машиностроителната продукция, инженерингови стоки и услуги, високотехнологични продукти, изделия от отбранителната индустрия, строителните материали, фармацията, пчелния мед, месо, изделия на млечната промишленост, селскостопанска продукция.

    По данни на Катарската търговско-промишлена палата за миналата година стокообменът е бил в размер на 22 млн. долара, от които 1,6 млн. долара са износ от България за Катар, като това беше отчетено от катарската страна като малко спрямо потенциала на двете страни. Около седем съвместни компании има и три български, които работят в Катар - най-вече в търговския и инженеринговия сектори. От катарската палата беше изтъкнато, че правителството работи по нови проекти в подкрепа на ненефтените сектори на икономиката и бе изразена надежда за сътрудничество с България и в тази посока.

    В присъствието на икономическите министри на двете страни в рамките на бизнес форума ръководствата на търговско-промишлените палати на двете държави подписаха споразумение за създаване на смесен бизнес съвет.

     


    Линк

  • Topnovini.bg: Караниколов: Стокообменът между България и Катар е нараснал 4 пъти


     


    Линк

  • Economy.bg: 4 пъти е нараснала търговията ни с Катар


    През последните десет години стокообменът между България и Държавата Катар се е увеличил 4 пъти, но въпреки това все още не използваме целия потенциал, който имаме. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов, който откри Българо-катарски бизнес форум, в който участие взеха над 300 компании от двете страни.

    Караниколов подчерта, че за първите десет месеца на 2017 стокообменът между двете държави възлиза на 10.2 млн.долала.

    Министърът на икономиката посочи, че българските фирми имат потенциал и интерес от нарастване на реализацията на продукти от сферата на фармацевтиката, химическата промишленост, машиностроителна и електротехническа продукция, продукти и услуги на информационните и комуникационните технологии, селскостопанска продукция, техника и оборудване.

    Караниколов приветства катарските компании, които са заинтересовани да навлязат на пазара на ЕС и да установят в България свои представителства, като логистични и производствени бази, както и изследователски и развойни центрове. По думите му перспективни сектори в това направление са: енергетиката, машиностроенето, автомобилостроенето, електрониката, информационните и комуникационни технологии, селското стопанство и хранителната промишленост, туризма, както и развитието на индустриални зони и технологични паркове.

    Министърът на икономиката на Държавата Катар Н.Пр. шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамад Ал Тани, който е начело на делегация от близо 40 катарски компании в страната ни, изтъкна че потенциалът в сферата на търговията и инвестициите между двете страни е голям и трябва да бъде развит.

    На събитието бе подписано Споразумение за създаване на смесен бизнес съвет между Българската търговско-промишлена палата и Катарската търговско-промишлена палата.


    Линк

  • Profit.bg: За 10 г. стокообменът между България и Катар е нараснал 4 пъти


    През последните десет години стокообменът между България и Държавата Катар се е увеличил 4 пъти, но въпреки това все още не използваме целия потенциал, който имаме.

    Това заяви министърът на икономикатаЕмил Караниколов, който откри  Българо-катарски бизнес форум, в който участие взеха над 300 компании от двете страни, съобщават от пресцентъра на икономическото министерство.

    Министър Караниколов подчерта, че за първите десет месеца на 2017 г. стокообменът между двете държави възлиза на 10.2 млн.щ.д.

    Министърът на икономиката посочи, че българските фирми имат потенциал и интерес от нарастване на реализацията на продукти от сферата на фармацевтиката, химическата промишленост, машиностроителна и електротехническа продукция, продукти и услуги на информационните и комуникационните технологии, селскостопанска продукция, техника и оборудване.

    Караниколов приветства катарските компании, които са заинтересовани да навлязат на пазара на ЕС и да установят в България свои представителства, като логистични и производствени бази, както и изследователски и развойни центрове.

    По думите му перспективни сектори в това направление са: енергетиката, машиностроенето, автомобилостроенето, електрониката, информационните и комуникационни технологии, селското стопанство и хранителната промишленост, туризма, както и развитието на индустриални зони и технологични паркове.

    Министърът на икономиката на Държавата Катар Н.Пр. шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамад Ал Тани, който е начело на делегация от близо 40 катарски компании в страната ни, изтъкна, че потенциалът в сферата на търговията и инвестициите между двете страни е голям и трябва да бъде развит.

    На събитието бе подписано Споразумение за създаване на смесен бизнес съвет между Българската търговско-промишлена палата и Катарската търговско-промишлена палата.


    Линк

  • Строител, 09.03.2018, стр. 3: България и Катар ще работят за задълбочаване на икономическите си отношения


    Утвърждаването на България като регионален център на информационните технологии в Югоизточна Европа и бързото развитие на телекомуникациите и туризма създават предпоставки за привличането на инвестиции от Катар в тези динамични сектори на българската икономика и за установяване на взаимно изгодни партньорства. Това е била позицията на президента Румен Радев и на Н.В. емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани, който бе на посещение у нас по покана на българския държавен глава, съобщиха от пресцентъра на Президентството. Двамата са обсъдили редица проекти от взаимен интерес в сферата на земеделието и производството на храни, транспортната инфраструктура, енергетиката, науката и образованието, спорта и други.
    Предложението за изграждането на Институт за устойчиво развитие в България с технология от ЦЕРН, в който да бъде създаден и център за лечение на онкологични заболявания с адронна терапия и обучение на физици, е било откроено като особено перспективно по време на разговорите на официалните делегации на двете държави.
    „Страната ни има интерес да използва и опита на Катар в изграждането на интермодални пристанища, както и за привличането на инвестиции в строителството и развитието на инфраструктурата у нас, която е част от европейските транспортни коридори", е било подчертано по време на разговора с президента Радев.
    Шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани проведе среща и с министър-председателя Бойко Борисов. Фокусът е бил поставен върху възможностите за повече инвестиции от емирството у нас, както и в инфраструктурните проекти за свързаност на Балканите и Европейския съюз, съобщават от правителствения пресцентър.
    Премиерът Борисов е запознал емира с картата на транспортните коридори 4, 8, 9 и 10 и го е информирал за разговорите му със Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Европейската инвестиционна банка. Той е допълнил, че между България и Катар вече е имало няколко добри за бизнеса и свързаността сделки, но е дошло времето двете страни да си поставят по-амбициозни задачи в сферата на инвестициите.
    Емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани е поздравил премиера Борисов за председателството на ЕС и е изразил увереност, че то ще бъде успешно. „Разбрахме се, че вече не бива да губим време в говорене, трябва да работим. Затова обсъдихме няколко стъпки за сближаването между нашите две страни и по-конкретно в сферата на инвестициите", е казал емирът и е поканил премиера Бойко Борисов на посещение в Катар.
    По време на срещата на специална церемония са били подписани и три меморандума за сътрудничество в областта на енергетиката, образованието и младежта и спорта.
    В сферата на енергетиката шейх Мухаммад бин Абдулрахман Ал-Тани - вицепремиер и министър на външните работи на Катар, и министърът на енергетиката Теменужка Петкова са сключили меморандум, който позволява двете държави да си сътрудничат при изграждането на нова инфраструктура за доставки на втечнен или компресиран природен газ от Катар за страната ни и региона на Югоизточна Европа. България и Катар ще подкрепят участието на своите национални енергийни компании в съвместни проекти в областта на проучването, добива, преноса и дистрибуцията на въглеводороди. Те ще разгледат конкретни варианти за съвместни дейности, включително чрез създаване на смесено дружество или други механизми.
    В рамките на визитата на шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани в София се проведе Българо-катарски бизнес форум, в който участие взеха шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамад Ал-Тани, министър на икономиката и търговията на Катар, и над 60 предприемачи от емирството. От българска страна се включиха министърът на икономиката Емил Караниколов, Стамен Янев, изп. директор на Българската агенция за инвестиции, Габриела Козарева, изп. директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП). Камарата на строителите в България бе представена от инж. Николай Николов, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ - Бургас, инж. Мирослав Мазнев, изп. директор, инж. Таня Каменова, председател на ОП на КСБ - Перник.
    „Очаквам катарските компании да установят у нас свои логистични и производствени центрове. Имаме много подходящи условия за инвестиции. Законодателството ни предвижда насърчителни мерки за чуждестранните вложители", заяви Емил Караниколов и подчерта, че за първите десет месеца на 2017 г. стокообменът между двете държави възлиза на 10,2 млн. щ. д.
    Катарският му колега шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамад Ал-Тани също изрази надежда за задълбочаване на приятелските и икономическите връзки между двете страни. „Този форум идва на фона на редица световни предизвикателства, пред които сме изправени. Сред тях е и блокадата на Катар от средата на миналата година. Но ние успяхме да развием икономиката си повече отвсякога.
    Имаме балансиран икономически растеж, БВП за 2017 г. ни е 220 млрд. долара, което представлява ръст от 2% спрямо 2016 г. Подпомогнахме частния и непетролния сектор, повишихме външната си търговия, износа и т.н.", подчерта министърът. Той обясни и какви предимства предлага държавата за чуждестранните инвестиции - 100% собственост, освобождаване от данък доход за 10 години, както и от мита при внасяне на оборудване и суровини. По думите му катарските държавни инвестиционни компании проявяват интерес за вложения в България в сферата на недвижимите имоти, туризма и земеделието.
    „Съществуват добри възможности за увеличаване на българския износ за емирството на стоки, като електросъоръжения, машиностроителна продукция, инженерингови стоки и услуги, високотехнологични продукти на военноотбранителната индустрия, строителни материали, мебели и обзавеждане, парфюмерия и козметика, нефтени масла и продукти, цигари, продукти на хранително-вкусовата промишленост и фармацията, селскостопанска продукция", подчерта Габриела Козарева, изп. директор на ИАМСП.
    На събитието бе сключено споразумение между Българската търговско-промишлена палата и Катарската търговско-промишлена палата за създаване на смесен бизнес съвет. Цветан Симеонов и шейх Халифа бин Джасем бин Мохамад Ал-Тани, председатели на двете организации, положиха подписите си.


    Линк

  • 24 часа, 09.03.2018, стр.5: Смесен бизнес съвет създават България и Катар


    Смесен бизнес съвет създават България и Катар. Споразумение за това подписаха по време на българо-катарски бизнес форум шефовете на търговско-промишлените палати на двете държави -Цветан Симеонов и шейх Халифа бин Джасем бин Мохамед ал Тани.
    4 пъти е нараснал стокообменът между България и Катар през изминалите 10 години, като само за последните десет месеца на 2017-а той е 10,2 млн. щатски долара. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов на форума, организиран от Агенцията за малки и средни предприятия по инициатива на икономическото ведомство. Изпълнителният директор на ИАМСП Габриела Козарева и шефът на агенцията за инвестиции Стамен Янев също участваха във форума.
    Караниколов призна, че отношенията ни не са достигнали пълния си потенциал. Но е убеден, че наши фирми успешно могат да доставят продукти от сферата на фармацевтиката, химическата промишленост, машиностроене, електротехника, информационни технологии, селско стопанство. Перспективните сектори за внос от катарски компании пък са енергетика, автомобилостроене, електроника, земеделие, хранителна промишленост, туризъм.
    Над 200 компании присъстваха, близо 40 от тях катарски. Делегацията бе водена от министъра на икономиката шейх Ахмад бин Джасем бин Мохамад ал Тани. „Този форум идва на фона на редица световни предизвикателства, сред които и икономическата блокада на Катар. Но ние успяхме да развием икономиката си, БВП за 2017 г. ни е $ 220 млрд., което е ръст от 2% спрямо 2016-а", подчерта той. Изтъкна предлаганите предимства за чуждите инвестиции - освобождаване от данък доход за 10 г. и от мита при вноса на оборудване и суровини.


    Линк

Назад