Проектите за изменения и допълнения на данъчните закони за 2010 г.

Становище на БТПП

БТПП след допитване до своите членове предостави обединеното им становище по посочените по-горе законопроекти със следната обща бележка: законопроектите не са придружени от предварителна оценка на въздействието на промените, което е задължително условие, съгласно изискването на Закона за нормативните актове.

  1. По законопроекта за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица
    БТПП подкрепя промените, насочени към хармонизиране на някои разпоредби с изискванията на европейски регламенти и директиви.

    БТПП констатира, че в измененията не е намерила място промяната, насочена към уеднаквяване на данъчната ставка на едноличните търговци с тази на останалите търговци по Търговския закон.

    БТПП изразява несъгласие с отмяната на данъчното облекчение по чл. 22а от закона относно лихвените плащания за жилище, придобито от млади семейства. Касае се за жилища, които млади семейства са закупили през 2009 г., мотивирани от предоставяното данъчно облекчение, което ще им бъде признато с данъчната декларация за 2009 г. С Решение
    № 7/10.04.2001 г. Конституционният съд на РБългария по к.д.
    № 1/2001 г. се произнесе, че разпоредбата на чл. 14, ал. 1 от Закона за нормативните актове (допускаща ретроактивно действие на законите) е приложима, само ако не се засягат придобити права.

  2. По законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане
    БТПП подкрепя измененията насочени към:
    • хармонизиране на разпоредбите и прекратяване на констатираните от ЕК нарушения;
    • намаляване на административната тежест на предприятията;
    • увеличаване на данъчната тежест за хазартна дейност.
    • Констатира се, че в измененията не са отразени многократно правени от БТПП предложения за:
    • отмяна та данъка върху дивидента;
    • облекчаване на изискванията за съставяне на документи от търговските представителства, които не са юридически личности и не извършват стопанска дейност (воденето на счетоводство и съставянето на годишен финансов отчет);
    • отмяна на данъчното облагане на командировъчни разходи, признавани за разход по проекти.

    Членовете на БТПП не приемат отмяната с обратна сила на чл. 189а, предвиждащ данъчни облекчения за инвестиции над 10 млн. лв. в отделни отрасли на икономиката, както и облекчението за инвестиции в общини с безработица с или над 50 % по-висока от средната за страната. Смятаме, че на настоящия етап е особено наложително стимулиране развитието на определени отрасли (при ограничен пазар на експортно ориентираните стоки), както и инвестициите в региони, които заради развиващата се криза са застрашени от висока степен на безработица.

  3. По законопроекта за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси
    Основните промени, предлаганите в законопроекта (увеличението на горната граница при определяне на данъка върху недвижимите имоти от 2 на хиляда на 2,5 на хиляда и повишаването на горната граница на данъка при възмездно придобиване на имущество от 2,6 на сто на 3 на сто), макар и предложени от Националното сдружение на общините, не са аргументирани с анализ и не са придружени с предварителна оценка на въздействието. Мотивът, че увеличението се налага, заради повишаване самостоятелността на общините е твърде общ и не обосновава конкретните цифри.

  4. По законопроекта за изменение и допълнение на Закона за данъка върху добавената стойност
    БТПП споделя измененията, свързани със синхронизацията на закона с европейските директиви, както и с изискването за осигуряване на дистанционна връзка между НАП и фискалните касови устройства, използвани от лицата.

    БТПП счита, че не са използвани в цялост възможностите за намаляване на срока за възстановяване на данъчния кредит (съгласувана мярка между социалните партньори), чрез съкращаване на срока на 15 дни. Бързото възстановяване на данъчния кредит е от изключителна важност за предприемачите в условията на икономическа криза.

    Не е променен в необходимата степен и чл. 177 от закона, регламентиращ отговорност на регистрираното лице (получател на облагаема доставка) за дължимия и невнесен данък от друго регистрирано лице. Тази отговорност следва да се реализира само в случаите, когато регистрираното лице е знаело, че данъкът няма да бъде внесен. В останалите случаи органът по приходите следва да търси отговорност само от лицето, което не е внесло данъка. Досегашното прилагане на чл. 177 имаше за резултат продължително отлагане във времето на възстановяването, вкл. и чрез процедурите по спиране по чл. 93 от закона - за събиране на документи от предходни доставчици.