КРЕДИТИ ЗА ПРЕДЕКСПОРТНО ФИНАНСИРАНЕ НА ИЗНОСА ЗА СТРАНИТЕ ОТ ЧЕРНОМОРСКИЯ РЕГИОН

Лиляна Панева


Кумулативният баланс на резултатите от външнотърговския стокообмен за периода 1992 г.- 2000 г. показва недвусмислено, че положителните търговски резултати за България са свързани предимно със стокообмена й с балканските страни. Търговията ни с тях е традиционно положителна и през 2000 г. се оценява на 678 млн.щ.дол. Това показва, че възможностите за разширяване на търговските взаимоотношения с тези страни е едно от направленията за подобряване на външнотърговското ни салдо.

Добра новина за българските търговци в това отношение е възможността при търговията си с партньори в страните от Черноморския регион да използват предимствата на предекспортното финансиране.

Тази възможност може да бъде осъществена чрез Първа инвестиционна банка (ПИБ) по линията за кредитно предекспортно финансиране. Кредитната линия в размер на 5 млн.щ.дол. е първият проект за финансиране на търговията на България, осъществяван от Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР). В качеството си на посредник ПИБ ще предоставя на български фирми кредити за оборотни средства, необходими за производството и доставката на стоки за износ, предназначени за страни от Черноморския регион. Такива страни са: Албания, Армения, Азербайджан, Грузия, Гърция, Русия, Румъния, Молдова, Украйна, Турция. По изключение, при одобрение на ПИБ, се допуска предекспортно финансиране и на износ за други страни.

Потребителите на кредитите за предекспортно финансиране могат да предложат на чуждестранните си партньори и възможност за разсрочено плащане на договорената цена. Това ще доведе до увеличаване на конкурентоспособността на българските фирми и до насърчаване на регионалната търговия.

Условия за получаване на кредит

Всички сделки за износ, които ще бъдат финансирани със средства от кредитната линия, трябва да бъдат разгледани и одобрени от ПИБ. За да кандидатства за кредит, износителят трябва да има сключен договор за износ, който отговаря на следните условия:

След сключването на договор за износ, който отговаря на посочените условия, износителят подава молба до ПИБ за финансиране по кредитната линия на ЧБТР. Размерът на кредита не е ограничен. ПИБ разглежда молбата и след положително решение прави искане до ЧБТР за предоставяне на необходимите средства. Износителят получава парите в седемдневен срок от получаването им в ПИБ. Финансирането се предоставя за срока, необходим на производителя да произведе и достави договорените стоки за износ и да получи цената за тях, включително и на разсрочено плащане. Максималният му срок обаче, не може да надвишава 1 година.

Интерес за българските търговци - вносители, представлява фактът, че такива кредитни линии за предекспортно финансиране в размер на 40 млн.щ.дол са предоставени от ЧБТР и на банки - финансови посредници в Турция, Румъния и Грузия. Това дава възможност при сделки с партньори от тези страни вносителите да настояват за договаряне на разсрочено плащане (ако интересите им диктуват това), като насочват вниманието на чуждестранните износители към предекспортното кредитиране на стоките, обект на сделките. В момента ЧБТР договаря разкриването на такива кредитни линии и в Русия, Украйна и Молдова.

Черноморската банка за търговия и развитие е основана през 1998 година от 11-те страни членки на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество (Албания, Армения, Азербайджан, България, Грузия, Гърция, Молдова, Румъния, Русия, Турция и Украйна). Основната цел на банката е да ускори развитието и сътрудничеството сред страните членки, да подпомогне търговски и финансови проекти.Най-големи акционери в банката са Русия, Турция и Гърция с по 16.5% от капитала. България, Румъния и Украйна притежават по 13.5%, а останалите пет държави - по 2%. Записаният капитал на ЧБТР е 1 млрд. специални права на тираж (около 1.3 млрд. щатски долара), разпределени в 1 млн. акции. Според споразумението за създаване на банката всеки акционер трябва да внесе при създаването 10% от дела си, други 20% - на осем равни годишни вноски, а останалите 70% от дела на всеки акционер се внасят при поискване от банката. ЧБТР е финансирала няколко проекта в Българи на по-ниска стойност.

През м. януари 2001 г. Министерството на финансите преведе 13.19 млн. щатски долара дължими вноски в капитала на Черноморската банка за търговия и развитие. Направената вноска в капитала увеличава възможностите за българските компании да получат финансиране от банката и по по-големи проекти.