Регулиране вноса в САЩ

В САЩ отговорността за сигурността и надеждността на храните както и регулаторните механизми по вноса са поделени между различни институции и агенции на федерално и щатско ниво. Тези агенции не одобряват, не лицензират и не издават разрешителни за произведени в САЩ продукти или при между щатската им търговия или при международната търговия. Американското правителство е инициирало създаването на различни закони и процедури за осигуряване сигурността на храните.
През 1997 г. Националната президентска инициатива за сигурност на храните увеличи усилията на американското правителство за намаляване на заболяванията породени от некачествени храни. Тази инициатива доведе до стратегическо планиране на усилията на САЩ за сигурност на храните, до подобряване на системата за надзор и координация между Федерални, Щатски и локални власти в сферата на здравеопазването, до подобряване на способността за оценка на риска, до увеличаване на инспекциите и т.н. Администрацията по храни и лекарства (FDA) слага голямо ударение в своята дейност на осигуряване сигурността на местно произведените и внесени свежи продукти и внесени храни. За повече информация виж: www.foodsafety.gov

Администрацията за храните и лекарствените средства (FDA) е част от Министерството на здравеопазване и социалните грижи (DHHS) и Общественото здравно обслужване и е една от най-старите федерални агенции, чиято главна функция е защитата на потребителя. Към нея има и 6 центъра с функции свързани със сигурността, здравословността, контрола върху внасяните продукти.
Администрацията за храни и лекарствените средства (FDA) е отговорна за сигурността на всички храни (без месо, домашни птици, замразени и сухи яйца и етикетите на алкохолните и тютюневи продукти), козметика, лекарства, биологични, медицински и радиологични продукти.

Министерство на земеделието (USDA)
Регулаторните функции на МЗ са наложени от: Animal and Plant Health InspectionService (APHIS), the Food Safety Inspection Service (FSIS), Grain Inspection Packers andStockyards Administration (GIPSA)/Federal Grain Inspection Service (FGIS), and AgriculturalMarketing Service (AMS).

Агенция за защита на околната среда - координира действията на правителството от гледна точка на околната среда посредством проучвания, мониторинг и изпълнителни действия.

Бюро за алкохол, тютюн и огнестрелни оръжия - като част от Министерството на финансите отговаря за налагане спазването на законите, свързани с производството дистрибуцията и етикетите на алкохолните продукти, с изключение на виното, което съдържа по-малко от 7% алкохол, за което пък отговаря Администрацията за храните и лекарствените средства.

Федерална търговска комисия (FTC)
Бюро за защита на потребителите освен защитните функции осъществява контрол върху рекламирането на храните.
Отделът за рекламна практика защитава потребителите от подвеждащи реклами или с невярно съдържание.

Изисквания при поставянето на етикети:
Съгласно Федералния закон за храна, козметика и лекарствените средства, етикетите трябва да съдържат специфична информация, показана по недвусмислен начин и с фразеология, която обикновения потребител ще прочете и разбере при нормални условия на покупка и използване. Ако храната е пакетирана следните задължителни елементи трябва да присъстват върху етикета на английски език:

  1. Име на продукта;
  2. Количество - нето;
  3. Име, адрес, град, държава и пощенски код на производителя, пакетиращия или дистрибутора.Пощенският код върху вносните продукти може да не се изписва;
  4. Съдържание;
  5. Информация за храната: www.cfsan.fda.gov

Регулиране на съдържанието и пакетирането.

Документи изисквани при внос в САЩ

  1. Митнически образец 3461;
  2. Коносамент;
  3. Търговска фактура или проформа фактура;
  4. Опаковъчен лист;
  5. Полица в полза на Митницата за покриване на потенциални мита, такси и вреди, произлезли след освобождението на товара;
  6. Други необходими документи за определяне на търговската допустимост.

За подробна информация : pdf file или www.customs.gov/xp/cgov/import/